5 Maart 1949 Tweede blad FLEVO - BODE BEDRIJFSVOORLICHTING. EEN POOTAARDAPPEL VRAAGT EEN ZORGVULDIGE BEHANDELING. Mededeling No. S90. en Glazen poterbewaarplaats koelhuizen ideale bewaring. Gebouwen of keldersgoede bewaring. Kuilenalleen gebruiken, in dien dit niet anders kan. Wat te doen bij te veel spruit verlies Na een zachte winter kan het voorkomen dat pootaardappelen goede opkomst kan worden ver kregen met de volgende werk wijze Na zorgvuldig verwijderen van de lange witte kiemen moet men steeds voorkomen, niet te vroeg en ondiep poten. Hierdoor wordt bereikt, dat de Wieringermeer. De Heer Ir. W. B. L. Verhoeven heeft op verzoek van de Commis sie voor Pootaardappelpropagan- da in het Buitenland een verhan deling geschreven over de behan deling en bewaring van de poot- aardappel, voor publicatie in de buitenlandse pers. Aangezien in het artikel vele opmerkingen voor komen, welke ook voor de Neder landse pootgoedtelers dienstig kunnen zijn, ontlenen we hieraan het volgende De risico's bij behandeling en bewaring. Deze risico's zijn tweeërlei, te wetenaantasting door schim mels en bacteriën (rotting) en nadelige gevolgen van omstandig heden, als te hoge of te lage tem peratuur, te hoge luchtvochtigheid e.d. (bevriezen, verbroeien, te sterk kiemen). Zo vaak als nodig is, bespuit men het gewas met koperhoudende middelen, waar door aantasting van loof en knol len door Phytophtora infestans en alternaria solani wordt voorko men. Deze schimmels richten niet alleen directe schade aan, maar werken ook het optreden van nat- en fusariumrot in de knollen in de hand. Ruwe behandeling van het pootgoed bevordert rotting en moet dus voorkomen worden, want elke wond is een ingangspoort voor schimmels en bacteriën, die rotting veroorzaken. Bij de bewaring van het poot goed moffen temperatuur en voch tigheid niet te hoog oplopen, om dat dit het optreden van schim mels en bacteriën bevordert. Een eerste vereiste is daarom koel bewaren. Om te voorkomen, dat eventu eel in een partij voorkomende zieke knollen de gezonde aan steken. moet deze direct worden verwijderd. Na de gevaren van schimmel- en bacteriënaantas- ting, volgen de risico's verbon den aan behandeling en bewaring onder verkeerde omstandigheden. Het behoeft geen betoog, dat pootgoed steeds vorstvrij moet worden gehouden. Anderzijds kun nen te hoge temperatuur en voch tigheid broei veroorzaken, die eveneens funest is. In het voorjaar moeten de aard appelen, indien ze gaan kiemen, op tijd en geregeld worden omge zet. Met omzetten moet niet pas worden begonnen als de aardap pelen reeds kiemen van 6 a 10 cm hebben gevormd het moet reeds plaats hebben als de kiemen nog kort zijn. Vaak en tijdig omzetten heeft minder spruitverlies tenge volge dan één of een paar maal omzetten als de kiemen reeds lang zijn. Het gebruik van koelhuizen. Een perfectionering van de win- terbewaring is het gébruik van koolhuizen die permanent op de MèrcuriüsTtükjes''över" onsdorp meest geschikte temperatuur van 2 4° C worden gehouden. De hiermede opgedane ervaringen zijn uitstekend. De aardappelen kunnen los worden gestort, maar beter is bewaring in bakken van 20—25 kg. Bewaring in zakken is absoluut af te raden. Een goede ventilatie is noodzakelijk. planten snel opkomen. Na opkomst aardt men aan, om de planten toch voldoende grond ter beschik king te stellen, waarin zij zich kunnen ontwikkelen. Vroeg en zelfs ondiep planten van dezelfde niet voorgekiemde aardappelen in de koude natte grond, heeft daarentegen een slechte of zelfs in het geheel geen opkomst tot gevolg. Zelfs al wordt het poot goed wat laat ontvangen, dan nog is het flink voorkiemen te prefe reren boven direct uitpoten. Laat in het voorjaar aangekomen poot goed moet voorgekiemd worden Direct uitpoten na ontvangst kan gevaarlijk zijn, vooral in een nat te koude grond. Om een goede op komst te verkrijgen is het sterk aan te bevelen, de aardappelen in een dunne laag uit te storten in het voorjaar sterk gekiemd en eerst te laten kiemen. Nog be- zijn, vooral als men niet die zor- 1 ter is, ze direct na aankomst in gen aan de bewaring heeft kun- kiembakken te storten en ze twee nen geven, welke men wel zou a vier weken te laten voorkiemen. wensen. En wat dan Uit onder- Dit betekent geen tijdverlies, daar zoekingen en ervaringen is geble- de aardappelen gedurende deze ken, dat in veel gevallen toch een periode minstens evenveel kiemen Chr. Schoolvereniging. Op Donderdag 24 Februari j.1. werd in de Chr. School de jaar vergadering gehouden, van de Vereniging tot Stichting en in standhouding van Chr. Scholen in de Wieringermeerpolder. De voorzitter, de Heer L. Scholtens, opende op gebruikelijke wijze de vergadering, heette de aanwezigen hartelijk welkom, en wees er in zijn openingswoord op, dat er veel reden tot dankbaarheid is, daar de vereniging zich in gunstige zin ontwikkelt. De Secretaris, de Heer H. ten Have, las een gedetailleerd jaar verslag. Hieruit stippen wij aan, dat met de opening van de Chr. School te Slootdorp weer alle als wanneer ze in de grond liggen. Al wordt op deze wijze iets later gepoot, dan zal de opkomst toch niet later zijn, dan wanneer ze ongekiemd de grond in gaan. B. OOSTERHOFF. antwoord gaf. De Heer J. Jong bracht de een De K.A.B. bezint zich op de waarde van de Arbeid. Zeer velen hadden gevolg gege ven aan de uitnodiging van het actieve Bestuur om in Hotel „Lely" te komen luisteren naar de bekende K.A.B.-stuwer Pater En- gelbertus. Deze begon zijn inleiding met enkele mededelingen betr. het bureaij voor Opvoedings - Onder wijs en Beroepsvraagstukken. In 9 centrale plaatsen wordt gestart, o.a. in Alkmaar en Hoorn. Deze instelling staat o.l.v. Br. Carolus en deze naam zegt genoeg voor insiders. U kunt er op vertrouwen, dat op zeer deskundige wijze ad vies wordt gegeven. Vervolgens ging Z. E. over tot de eigenlijke inleiding. „God heeft de wereld geschapen en de mens moet die wereld vervolmaken." Deze eervolle taak moeten wij zo goed mogelijk vervullen. Daarom ook moet de arbeid zo hoog in achting staan bij alle mensen Wanneer wij een St. Jozef zien uitgebeeld als een rustige rente nier, dan kennen wij St. Jozef niet, die heel zijn leven tot zijn dood toe gewerkt heeft.. En onze Goddelijke Meester Christus werkte als U zelf en ik. Het kapi taal is slechts ondergeschikt aan lossing van het de arbeid. Door middel van prach- j voor kleine gezinnen tige voorbeelden gevoelvolle en leutige wist spr. zijn betoog te verduidelijken. De verhouding tussen werkgever en werknemer werd nog eens dui delijk uiteengezet. Een hartelijk applaus bewees, dat 't gebodene in de smaak gevallen was en be grepen. De Heer Hofmeijer Jroeg nog aiscussie. De voorzitter deelde me Rundveefokvereniging „De Wieringermeer." Op 28 Februari j.1. vergaderde bovengenoemde vereniging in Ho tel „Lely" te Slootdorp. Voorzitter Montsma memoreer de in zijn openingswoord het feitr dat de vereniging voor het eerst sinds 1944 weer in dit Hotel bijeen kwam en sprak zijn verheugenis over dit feit uit. Er was sindsdien heel wat gebeurd en eveneens ver anderd. De vereniging, aldus spr„ vertoont een vóófspöèdige groei. Het 12y2-jarig bestaan werd ge vierd met een rundveekeuring te Wieringerwerf, welke in alle op zichten goed geslaagd kan worde* genoemd. De Heer K. C. Nobel, hoofdcon troleur v. d. Melkcontröle-vereni voor het vele werk, door hem voor de vereniging gedaan. Het werk va* de melkcontröle - vereniging was in geen jaren zo goed verricht, aldus de voorzitter. Hiervoor werd mede dank gebracht aan de Con troleur van de vereniging, de Heer A. Zon. Over het verloop van de werk- scholen in gebruik zijn en dat de .ronmgen voor de schoolhoofden Jjirdjfcini^gebradht ook alle voltooid zijn. Tevens bleek dat het leerlingen aantal in stijgende lijn is, dank zij de terugkeer van velen naar de Wieringermeer. Verder deed hij verslag van de onderhandelingen, die gevoerd wa ren, om een Chr. U.L.O. in deze gemeente op te richten. Nadat de voorzitter hem dank den ®erl Tersiag, ult!^ gezegd had, gaf de heer G. M. van br5c" ?°?r J?" A-,?Ï2- Weele een uiteenzetting over de De Heer Hoornsman deelde na- stand der' financiën""a'an de hand me"s de kas-contröle-commissie mede, dat de boeken en beschei- de van-" een overzicht, dat aan aanwezigen was uitgereikt. De kas - controle - commissie, bracht bij monde van de Heer R. Spikman, verslag uit, en adviseer de de penningmeester te décharge- ren, onder dankzegging voor de keurige wijze waarop de gelden waren beheerd. den van de penningmeester in or de waren bevonden. Uit het kas-overzicht van penn. T. Hoogland bleek, dat inkomsten bedroegen f 17347.93, tegen een totale uitgave van f 17060.96, zo dat het batig saldo beliep f 286.97. De penn. ontving dank voor z'n In aansluiting op deze verslagen werk- hetwelk getuigde van liefde ontspon zich nog een uitvoerige voor e vereni?lnS- enige inlichtingen over de Stands- er juist kerichk was inge- orgamsatie, waarop spr. duidelyk komen van het Gemeentebestuur j dat de bouw van de U.L.O. te 1 Middenmeer voortgang kan heb- heid die onder de jongeren soms ben. Verder werden besprekingen verloren dreigt te gaan naar voren gevoerd over de financiën. en vroeg hoe spr. over verschillen de organisaties dacht. „Samenwerken" was 't antwoord van spreker. Voorz. Koop sloot na woorden van dank deze zeer goede bijeen komst. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de aftredende leden I voor Slootdorp de Heren Abr. Hoogendoorn en M. Jacobi, herko- zen werden. Voor Middenmeer eten aangewezen de Heren J. Hoog- werd^ de Heer I. Boersma herko- schagen en J. Slachter. Bij de Bestuursverkiezing werd de Heer B. Miedema uit een vrije verkiezing gekozen tot voorzitter, in de plaats van dhr. C. Montsma, die niet herkiesbaar was. De' benoeming werd door de Heer Miedema aanvaard. Voor de vergadering van da Provinciale Bond op 3 Maart a.s. te Hoorn werden als afgevaardig den, terwijl voor de Heer H. Leij- ten, die zijn plaats liever aan een Vervolgens werden door de Heer j jonge kracht afstond, gekozen Nobel de medailles van de rund- i werd de Heer F. Schaafstra. veekeuring te Wieringerwerf aan V™ spoorwagon tot terwijl in beker werd uitgereikt aan de Heer De Firma E. W. Smit, te Nijme- plaats van de Heer C. v. d. Sar, g. Miedema, als eigenaar van de gen, maakte bekend dat zij 40(7 f101rqzlc,} I^ee5 herkiesbaarfcampioenskoe. Deze beker wordt spoorwagons tegen een prijs van steiae, de neer S. J. Zoodsma ge- het eigendom na 3 maal behaald f 700.-, af fabriek, te koop heeft.sprak in zijn slot_ zou het mogelijk te zijn in totaal, of 2 maal opeen volgend. Voor f 500.- zijn op eenvoudige wijze de wagon by'gèwoo"ni om te bouwen tot woonhnisje. dat zovelen deze vergadering had- Nadat de oud-voorzitter, de Misschien een bijdrage tot op- Heer G. Smid, in dankzegging was woningprobleem voorgegaan, sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. De glazen poterbewaarplaats. Licht werkt, evenals lage tem peratuur, kiemremmend. Bij goed U1.. i toezicht is de glazen bewaarplaats .ult het overblijvende „keus la UIT ONS HANDELSCENTRUM. Mercurius heeft concurrentie gekregen en wel van een per soon die zich Mercuur noemt. Deze Mercuur schrijft evenals ;s over i Dit is natuurlijk toegestaan even- I ken haar eerste blaadjes boven de thans weddenschappen aan, dat grond, crocussen bloeien h:er en voor Juli '49 niemand in Kanaal- aaar, heesters en boompjes begin- weg en Poststraat zal terugkeren, nen uit te lopen, gras op bermen De Breestraat schat men op Mei en bleekjes kleurt zich weer groen, 1950. Mercurius vindt dit al te huisvrouwen krijgen weer schoon- pessimistisch en U lezer maakneigingen, kortom aan alles We hebben kunnen lezen, dat kunnen we bespeuren dat de min- ^a- Bot de 40 nieuwe woningen der koude maanden zijn gekomen. ^e Kerkstraat zal bouwen en In de rondvraag werden nog enkele huishoudelijke zaken afge handeld, waarna de vergadering voor de laatste maal door Voor zitter Montsma werd gesloten, onder dankzegging voor het steeds in hem gestelde vertrouwen. WEDEROPBOUW. Er wordt in ons dorp nog steeds als het aannemen van een Troiijk gebouwd, particulieren en schuilnaam, bij de wet niet ver boden is. Maar vreemd is het, dat Mercurius en Mercuur volgens Koenen's Woordeboek precies de zelfde betekenis hebben n.L God van de Koophandel en van de Dieven. Mag Mercurius van de „Flevo gemeente gaan door ons dorp weer de nodige uitbreiding te geven. Vooral de zakenmensen tonen zich de laatste maanden actief en spoedig zal men in andere kolom men van dit blad kunnen lezen, bij welke heropeningen de Flevo- verrijzen bode aanwezig was. Bet beg:n van een uitbreiding Dit zullen o.a. zijn Vos, Coöp. van ons dorp naar de Hoornseweg we zien belangstellend de dag, waarop met de bouw be gonnen zal worden. Aan Gereformeerde Kerk met Pastorie bouwt Wassink gestadig verder, men komt zo langzamer hand klaar met de uitgebreide funderingswerkzaamheden. Aan de overzijde van dit bouw werk zal de Finse geen lokaal, dat valt toch niet te riimen en ik hoop, dat het Bestuur alsnog zal slagen. Over enkele maanden houdt Flevo haar Fancy Fair en Mercu rius gelooft, dat de W.-meer ook dan zal tonen, iets voor haar plaatselijke verenigingen te willen doen. Wanneer deze fancy fair uit naar slaagt zal ook het bouwvallige wederopbouwkeetje op het sport veld gedoemd zijn te verdwijnen waarna een meer passen^ kleed lokaal op het sportveld zal kun nen worden opgetrokken. Het ka* dus bij Flevo straks dubbel feest worden, Flevo kampioen en twee keurige terreinen waarvan U.L.O.-school één in het midden van ons dorp Tot de volgende maal. Bode" zich onder de eerste cate- de Tijdgeest, Venema en Bosker. Alkmaarsebrug is gekomen, wat gorie rangschikken en Mercuur ideaal. Er worden korte stevige ten mak^n kiemen gevormd, waarmede de aardappelen vanuit de bakjes worden gepoot. Dit geeft een vlotte regelmatige opkomst. Voorlopig vraagt de constructie van slazen bewaarplaatsen veel kosten In verschillende gevallen kan men echter gedeelten van bestaande gebouwen zo inrichten, dat een zeer goede, zij het mis schien noff geen ideale, bewaring wordt verkregen. Soms zal kunstmatlere verlteh- t;nv. die n'et permanent behoeft te ziin. uitkomst geven. Ten deze worden in Nederland proeven ge nomen Uit bovenstaande volgt Vos aan 't einde van de Brug straat een kantoor zal bouwen. Nu de Caltex (Gebr. de Boo> een Waarvan acte. MAART. Onze schoolmeester zei vroeger altijd „Maart, roert zijn staart." Nou, ditmaal heeft Maart dan eens met zijn kop geschud en daarbij vergeleken zal naar wij hopen het bewuste roeren wel kwispelstaar ten zijn. Onze landbouwers hebben tankstation bouwt 'aan de Sloot- zich echter niet laten afschrikken weg blilft Esso (garage Klare) en op de Beurs is levendige vraag niet achter en zijn wii dus b-n- naar zaaizaden. Bij onze pakhui- nenkort 2 benz'nestations rijker zen zijn de afleveringen volop aan in ons dorp de gang. Ook lost men aan de ha- en nog steeds kunstmest, zodat ve toch kunnen zien, dat het voor jaar nader komt. Ook aan de tuintjes wordt hier en daar weer gewerkt, bollen ste- ALGEMEEN. Op sommige plaatsen in ons dorp is het, vooral in de winter, een donkere boel. Er zouden best enige lantaarns bij kunnen, te- De panden worden thans afge- hier in de toekomst nog meer werkt, terwijl Vos met welgevallen gebouwd worden de moderne winkelbetimmering zal bekijken. VERMAAK. Inmiddels heeft men ook een Over gebrek aan ontspanning w f begin gemaakt met de bouw van hebben de bewoners van de polder meer daar we gelukkig van elec- een woning met bovenhuis voor niet te klagen. Jammer genoeg triciteitsdistributie af ziin Tk de Heer Ridder, terwijl accoun- moeten we constateren, dat het h___ H_f - u- tantekantoor Ridder-Silvis en wel eens wat tekort op elkaar ™°p dat.de toe*omsf' hieri™ volgt. Logisch gevolg is, dat er *mge verbetering zal worden ge- sommige uitvoeringen minder druk bracht. De woningbouw aan de straat vordert thans ook. Brug- Het is bezocht worden. Spreiding van data der uitvoe ringen in onderling overleg door de Besturen zou zijn aan te be velen. Dat de Fanfare-Fancy Fair ge slaagd is, zult U wel gemerkt heb ben, ind'en U één van de avonden echter vreemd dat de afwertdng bezocht heeft. Alleen vernamen van dit soort hu'zen (zie Kanaal- we, dat d^ze vereniging weer eens weg en Poststraat) zo lang moet moeilijkheden heeft met repeti'i-«- duren. Vele oud-bewoners gaan ruimte. Straks instrumenten en Ik heb het wellicht al eens eerder vermeld, maar een pluim voor de afdeling Gemeentewer ken, die iedere week de Heer Wolters onze straten laat on- knappen. Geen luxe, maar het ziet er bij ons de laatste tijd keurig uit. 28/2, '49. MERCURIUS.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 3