WIERINGERMEER NIEUWS IT NIJE LAN. .3 TWEE JONGENS HET VRIJE WOORD Naar aanleiding van enige arti kelen in ons blad betreffende de kwestie„De Wieringermeer- tuinders en de Medemblikker vei ling", ontvingen wij van één on zer lezers het volgende ingezon den stuk Veiling - Gedachten. Mede in verband met de discus sie welke momenteel gaande is over het al of niet verplicht vei len van de door de Wieringermeer- tuinders geteelde producten, wil ik gaarne de volgende gedachten naar voren brengen Het doel van iedere tuinder of landbouwer in de Wieringermeer, zowel als elders, is een zo groot mogelijk zuiver inkomen uit het bedrijf te verkrijgen. De wijze waarop dit doel bereikt wordt, is echter van plaats tot plaats, en van streek tot streek vaak ver schillend sommige tuinders in de onmiddellijke omgeving van de stad zullen daar een afzetgebied zoeken, al gaat deze afzet momen teel steeds* meer naar veiling of handelaar. In andere tuinbouw gebieden is deze mogelijkheid niet aanwezig omdat deze öf te ver van de consumptiegebieden liggen óf meer produceren dan de consumptiecentra in de om geving kunnen opnemen. Verder verschillen de bedrijfs omstandigheden van de tuinders hier hemelsbreed met die van hun collega's van het oude land d© gemiddelde bedrijfsgrootte is daar yeel kleiner, waardoor de tuinder daar vaak enige arbeider en te gelijk bedrijfsleider is, waardoor al zijn tijd en aandacht door zijn werk wordt opgeëist, en hij practisch wel genoodzaakt is zijn producten via de veiling af te leveren, waarmee ik natuurlijk niet zeggen wil dat alle tuinders in de Wieringermeer uitsluitend als bedrijfsleider fungeren, en zich niet met het werk zelf inlaten. Een factor van belang is wel, dat de omliggende landbouwbe drijven de afzet van hun produc ten zelf verzorgen door hun con necties met de handel, die ze in de loop der jaren hebben aange knoopt, welk voorbeeld de tuinders gevolgd hebben, en, gezien hun tegenstand, tegen het verplicht veilen blijkbaar met succes. Al de genoemde verschilpunten zijn echter nog niet even zo vele argumenten tegen het veilingsy steem, doch wél vóór een eigen veilingsysteem. De omstandigheden zijn weer eenmaal gans verschillend van die op het oude land, zoals ik hierboven getracht heb duidelijk te maken, wat een ieder overigens zelf kan constateren. Het veilingsysteem voor de Wieringermeer, zou er, m.i., als volgt uit moeten zien Alle, in de Wieringermeer ge teelde landbouw- en tuinbouw producten moeten geveild kunnen worden de aard en de hoeveelheden van de producten, maken aanvoer van de gehele partij bezwaarlijk, zo vaak niet onmogelijk, zodat dus op monster geveild zal moeten wor den, terwijl producten als voerbie- ten, stro e.d. uitsluitend admini stratief kunnen worden geveild. Zeer zeker zullen verschillenden zich afvragen Is een dergelijke veiling noodzakelijk M.i. zeer zeker. De afzet van verschillende pro ducten is reeds zeer moeilijk dientengevolge zijn er handelaars die in moeilijkheden komen, en 'begrijpelijkerwijze verloopt de be taling soms minder vlot. Ook zijn cr handelaars die zich niet ont zien, bij een dalende markt, aller lei uitvluchten te zoeken om een maal gekochte producten óf voor lagere prijs, öf in het geheel niet af te nemen. Dergelijke dingen zijn zeer ver klaarbaar, want het is heus niet prettig, als men vooruit weet, dat men op een gekocht artikel moet verliezen. Maar ook is het voor de teler geen prettige ervaring als hij met zijn product blijft zitten, of er een lagere prijs voor ontvangt, dan hij eerst bedongen had, en het is al lereerst de zekerheidstelling door gecontroleerde en contractuële verkoop, die de grote drijfveer moet zijn, tot verkoop via een ei gen veiling-organisatie. Doch dit moet niet het enige zijn. Sticht men hier in de Wieringer meer een veiling, dan moet deze niet alleen verkoopgelegenheid zijn, doch ook, of beter, allereerst verkoop - organisatie. Een derge lijke veiling moet zelf afzetmoge lijkheden zoeken, en des te inten siever naarmate de moeilijkheden bij de afzet groter zijn, zodat men het omgekeerde te zien kan krij gen, van wat momenteel bij de veilingen geschiedtnü wordt de leden de verplichting opgelegd, hun producten te veilen gesancti- onneerd door een hoge boete slaagt de te stichten veiling wer kelijk bij haar afzet-activiteit, dan zullen de leden gaarne en vrijwillig zoveel mogelijk produc ten ter veiling brengen. Wij realiseren ons goed, dat een dergelijke afzet-organisatie niet uit de grond gestampt kan worden, doch wij zijn er van overtuigd, dat, mits men er in zal slagen werkelijk bekwame krachten aan te stellen, een en ander geenszins tot de onmogelijkheden behoort, al zullen velen er in de beginnen sceptisch en afwijzend tegenover staan. Wij realiseren ons ook, dat een en ander concurrentie kan bete kenen, voor de Medemblikker vei ling, en dit alles zou mogelijk nog niet, of misschien nooit geschre ven zijn, als niet de tegenstand der Wieringermeer-tuinders tegen het verplicht veilen aanleiding geweest was, ons in deze zaak te verdiepen, en ideeën te lanceren die reeds langer aanwezig waren, doch die nog besloten bleven om dat de tijd er voor nog niet rijp leek. Of de tijd er nu rijp voor is De toekomst zal het leren een feit is 't dat hier mogelijkheden liggen, groter dan nu te overzien valtmogelijkheden die zich ope- j nen, voor degenen die ze durven aanvatten. Raadsvergadering. Het ligt in de bedoeling van de Burgemeester, een vergade ring van de Kaad te beleggen op Vrijdag 1 April a.s., des nam. 2 uur, in het Nood-Raadhuis te Lutje-Kolhorn. Tot slot nog ditschrijver dezer i VERSLAG N.K.J.B. is geen belanghebbende, doch j BIJEENKOMST slechts belangstellende, die echter Ds Bleijenburg hield deze gaarne het zijne wil bijdragen, om üVon(J een causerie over de deze werkelijk belangrijke aange legenheid op te lossen. „Supporter." NASCHRIFT. Reeds vóór de inundatie zijn er stemmen opgegaan om tot oprich ting van een veiling in de polder te komen. ontwikkelingsgang - tovenaar - medicijnman - medicus, t.a.v. lichamelijke en geestelijke ge zondheid van de mens. Gezondheid is het harmonisch' verloop van de diverse geeste lijke en lichamelijke functies bij Nu de Meer opnieuw in cultuur J niens. Verschillende ziekten gebracht wordt, brengt de geach-,en kwalen zijn niet het gevolg, te inzender dit denkbeeld weer van lichamelijke invloeden, doch naar voren, hoewel hijzelf betwij- van de psychische gesteldheid; feit „of de tijd er nu rijp voor is." Wij betwijfelen dit met hem. Immers, een veiling moet er op ingesteld zijn het hele jaar door van de persoon. Voor genezing is dan ook het aanwenden van geneesmiddelen niet voldoende, j VRIJSTELLINGEN. De Minister van Oorlog heeftr aa>\ E. van der Kooi, Koningin Emmastraat 1. Slootdorp, met in gang van 12 Maart 1949 vrijstel ling verleend van de dienstplicht wegens persoonlijke onmisbaar heid. H.M. de Koningin heeft bij Koninklijk Besluit van 3 Februari 1949, alsnog aan de dienstplichtige J. H. de Jonge vrijstelling van dienst voor een jaar verleend. De beslissing van de Minister waarbij het verzoek van de Jonge werd afgewezen, werd bij hetzelf de besluit vernietigd. te functionneren. Dus zal er aan- volgens spr. Voornamer is de voer moeten zijn eerst voor-geestelijke gesteldheid van de! jaarsproducten (kasgroiiWm), en persoon en zijn wil om te na de zomerproducten zal in het najaar b.v. ook fruit geveild moe ten worden. Gezien de aard van de verbouw in de Wieringermeer, het perso neelsgebrek en o.a. in verband hiermee de voortschrijdende me chanisatie ook in de tuinbouw en het momenteel nog niet aanwezig zijn van boomgaarden van enige betekenis zal het ideaal van een eigen veiling thans zeer waar schijnlijk niet te verwezenlijken zijn. Hoewel wij met de inzender eens zijn dat men in 't algemeen niet aan anderen moet overlaten wat men zélf kan doen, geloven wij dat er t.a.v. de afzet der tuinbouw producten een andere oplossing gevonden moet worden. Welke dat zijn zal Indien er geen overeenstemming met Medemblik te verkrijgen is, zou misschien coöperatieve samen werking der tuinders hier een op lossing kunnen brengen. Red. gene zen. Geneesheren moeten hoog ontwikkelde mensen zijn om a. de ziekte te onderkennen en de juiste geneesmiddelen te bepalen b. bij de patiënt het vertrou wen te hebben dat deze hem kan helpen. De huidige primitieve volks stammen in Afrika kennen nog hun tovenaars en medicijnman nen. In verschillende natuur wetenschappen zijn dit zeer er varen en ontwikkelde mensen. Uit kruiden, wortelsoorten, bla deren enz. weten zij goed wer kende geneesmiddelen te berei den. Lange tijd voor Christus stond b.v. in 't Middellandse Zee gebied de geneeskunde op zeer hoog peil en kregen deze men sen een degelijke opleiding. De eed, die zij aflegden, voor zij de practijk in gingen, kwam reeds vrijwel overeen met die van tegenwoordig. Na de ontwikkeling tot heden toe in het kort geschetst te heb ben, kwam spr. tot de taak van de medicus in onze tijd. Aangezien de innerlijke toe stand van de patiënt van grote1 invloed is op zijn gezondheid, moet de dokter op de hoogte NIEUWE PACHTERS. Het bedrijf E 27 (voorheen Branderhorst) is toegewezen aan D. Nieuwhof, zoon van pachter J. Nieuwhof, Hoornseweg. Verder vernemen wij uit offi cieuze bron dat het bedrijf van P. A. Uitdewilligen, (Klieverweg F 24) is toegezegd aan de Heer Colijn, te Haarlemmermeer. Gemeenteavond Ver. v. Vrijz. Hervormden. Op Dinsdag 15 Maart j.1. hield bovengenoemde Vereniging in Hotel Smit haar tweede gemeen teavond in dit winterseizoen. On danks het reeds gevorderd jaar getijde en de lange reeks van ver gaderingen. voorstellingen en op voeringen in deze winter was deze gemeenteavond buitengewoon goed bezocht. Voorzitter Wolde- ring opende de bijeenkomst met het laten zingen van Gez. 281. Daarna sprak hij een welkomst woord, waaraan hij een uiteen zetting verbond, waarom het Be stuur geen gebruik had gemaakt van de op de vorige gemeente avond verleende volmacht om tot ondertekening van de gemeen schappelijke verklaring en over eenkomst met het rechtzinnig Werkverband over te gaan. Met nadruk stelde hij vast, dat dat onzerzijds geen verlaten van de lijn van Gemeente-Opbouw bete kent. Nadat in een korte pauze de nog niet afgenomen loten van de verloting van de Vrijz. Herv. Vrouwenvereniging ten bate van de stoffering van de bijgebouwen van de kerk te Slootdorp vlot van de hand waren gegaan, kreeg Ds. Vink het woord voor de be handeling van het drama van Ibsen: Spoken. In de eerste helft, van zijn le zing gaf hij een overzicht van de inhoud van dit stuk. In de daarop volgende tweede pauze had de trekking plaats van de bovengenoemde verloting. Daarna kreeg Ds. Vink andermaal het woord ter bespreking van de. betekenis van spoken. Ibsen duidt daarmee aan tweeërlei wer kelijkheid de erfelijkheid en de nasleep van de dode conventie, die het j»even van de mens vaak diep gaand bepalen. Uitvoerig stond hij stil bij Ibsens naturalistische visie in deze periode van zijn le ven, die de mens door afkomst en milieu volkomen bepaald acht en hij stelde daar de christelijke leer van de erfzonde tegenover. Ook wijdde hij enkele woorden aan Ibsens opvattingen over vrije lief de en echtscheiding, die deze stelt boven een huwelijk in schijn en leugen. Bij erkenning van Ibsens moedige strijd voor waarheid en waarachtigheid tegen uiterlijkheid J van deze toestand, om kwa en conventie en de waarde ervanlen- dle hieruit voortvloeien, te wees Ds. Vink toch op Ibsens on- kunnen verhelpen, derschatting van Wet en Orde,Bij gelovige mensen is dit iets die in een samenleving van zon- eenvoudiger, daar de geestelijk- dige mensen niet gemist kunnen worden. Het was al bij elven, toen voor zitter Woldering na nog enkele zakelijke mededelingen gedaan te hebben in verband met het ge meenteblad De Dijk en de finan ciën van het Werkverband deze uitstekend geslaagde Gemeente avond kon sluiten. Na het zingen van Gez. 94 gingen de talrijke aanwezigen uiteen. Kamp „De Terp." De Heer H. Neep heeft op 21 Maart j.1. zijn werk als Cantine beheerder beëindigd. In zijn plaats is aangesteld de Heer Snikker te Middenmeer. Drukte in zijn Café-Restaurant noopte de Heer Neep tot deze stap. In dit geval een gelukkig ver schijnsel, aldus deelde de Secre taris van de Contact-commissie de Heer Florussen, ons mede. Het spijt hen, die dagelijks met de Heer Neep en zijn echtgenote omgingen, wel erg. Zij beseften wat de arbeiders van node hadden die een gehele week van huis en haard zijn >Naastenliefd e en saamhorig heidsgevoel stonden bij hem op de voorgrond. Ook zijn hulp- kellner, de heer de Vries, gaat met hem heen. Men overweegt officieël af scheid van hen te nemen. Met de hr. Snikker, die al eni ge weken is ingewerkt, wordt op de ons ingeslagen weg voort gegaan. Een goede verstandhouding en orde blijven een eerste eis in het kamp. Veel aandacht blijft geschon ken aan het culturele werk on der de arbeiders. Uit de verschillende provin- heid hier veel kan bereiken.} Hier kan door een nauw contact van geneesheer en geestelijk ver zorger veel worden bereikt. Bij' niet-gelovige mensen moet de geneesheer dit alleen uitzoeken, j Het grote bezwaar is veelal' gebrek aan tijd bij de genees- heer, voor voldoende persoonlijk contact. Vooral in stadswijken, heeft hij voor een patiënt maar een enkel ogenblik tijd, omdat hij veel tijd zoek moet brengen voor uitreiken van pleistertjes, watten, e.d. Ook psychiaters kunnen in ver schillende gevallen, waarbij de kwaal het gevolg is van een innerlijke afwijking, uitkomst ge ven. Na de pauze werden nog ver schillende vragen beantwoord, waarna enkele mededelingen deze leerzame en gezellige avond besloten. Flevo - Nieuws. Slechts 2 van de vastgestelde wedstrijden vonden doorgang. Het Zondag tweede verloor met „korf- balcijfers" (84) van de kampi oenen in 4 M Aartswoud Boys 1. Geen slecht resultaat tegen deze zware ploeg. De B-tjes speelden gelijk (3—3) tegen Succes c, na eerst met 20 te hebben achter gestaan. Het programma voor a.s. Zater dag en Zondag. Zondagmiddag a.s. spelen de kampioenen een Gouden-Kruis- wedstrijd tegen Nieuwe Niedorp 2 op eigen terrein te Middenmeer. Aanvang 2.30 uur. Een mooie gelegenheid om deze jongens na het behaalde kampi oenschap eens extra aan te moe digen. Flevo 2 is vrij. Flevo Z. 2 moet Zaterdagmid dag naar H.C.S.V. 3 in Hoorn en zal met de volle buit huiswaarts keren Flevo Z 1 is vrij. Flevo A speelt Zaterdagmiddag om 4 uur een thuiswedstrijd tegen cies moet het vertrouwen in el i W.-waard A. Dat zal een strijd kaar blijven bestaan. Dit dient worden, want onze jongens heb- vcor de Cantinebeheerder en Con ben •"^raai'^ n0= een aP~ tactcommissie voorop te staan. 1 peltje e sc en Fryske joun op Woansdei 30 Maert '49 de jouns 8 üre yn de seal fan Smit to Middenmar. It bikende selskip „FRISO" ut Alkmaer sil foar it fuotljocht komme mei „RE AFIN", in fleurich stik yn 3 bidriu- wen fan Bos ga. Tagongspriis leden allinne belêsting net-leden bi- telje 2 goune. Alle gearre komme PORTRET .ATELIER i~ JAC. OC BOER KEIZERSTRAAT «13 OEN MELDER OPNAMEN WOENSDAG 1 DONDERDAG VRIJ DAG XAT E R DAG J .2.5— TROUWFOTO'* fetfPKtRCM X Uit voorraad leverbaar prima MERK - RIJWIELEN, Dames- en Herenrijwielen vanaf f 107. Sportrijwielen in zwarte en gekleurde uitvoering Kinderrij wieier. voor alle leeftijden vanaf f 76. Kreijger s rijwielnandel Beltstraat 12, H.hoef Tel. 33. Agent Gazelle Rijwielen. GEVRAAGD voor bioemboilenwerk. W. H. STEENVOORDEN, Breezand. Aanmelden bij K. Jager, Belt 25, n.w. GEVRAAGD EEN JONGEN, OF AANKOMENDE KNECHT bij P. A. KAASHOEK, Polderweg 4, H.-hoef. GEVRAAGD een FLINKE JONGEN, liefst goed kunnende mel ken. J. DE JONG, Zandburen, H.-hoef. TE KOOP een BURGERWOONHUIS, leeg te aanvaarden in over leg met de huurcommissie. Te bevragen bij J. LONT, Klieffcstraat 4, H.-hoef. GEVRAAGD EEN FLINKE JONGEN 14 17 jaar bij C. LUIKEN, Van Hengelstraat 28. H.hoef. Ontvangen Voorjaars japonnen in gebloemd en. effen. Aanbev. T. Kort. Beltstraat, H.-hoef.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 3