WIERINGER NIEUWS I Geachte Redacteur, j Beleefd verzoek ik voor het vol- 1 gende een plaatsje in uw blad on- 1 der „Het vrije woord". Bij voor baat mijn dank. De Heer lest behandelt problemen van de rijpere jeugd. Het Ned. Herv. Verenigings gebouwtje aan de Akkerweg te deren kunnen ons heus^niel op Oosterland. was Kerkdiensten Wieringen. NED. HERV. GEM. H.-hoef 10l/a aur dhr. Veenhof. 1 een sfeer van vertrouwen. £)en oever 2xi* uur dhr. Veenhof. De jeugd moet steeds een be- Prediking over het werk der ver- teep op ons ouderen^ kunnen pleging van lijders aan vallende Idcen. We moeten de jeugd steuziekten. :.en in hun idealen, er niet klei- DOOPSGEZ. GEMEENTE. «,1 Hippolytushoef Avonddienst, nctend tegenover staan. Wij ou- p^yang 7 30 (einde 8 30, Ds. A. P. Goudsbloem. geheel gevuld de borsr s?aan. gezien de resul-onderwerp Ben ik het? w 01 met leden en gasten van de Zus talen, die er (na twintig eeuwen (Wie s morgens niet ter kerk kan ter- en Mannenkringen, toen Christendom door ons (niet) gaan. kome nu de hr. vd Berg met enkele vrien bereikt zijn. EVANGELISATIE, delijke welkomstwoorden tot de In de jongeren zijn k-ncn am Oever lO vl toa. k. vd. Horst, aanwezigen, de bijeenkomst van van geestelijke energie aanwezigW.-land 2.30 uur dhr. O. Deen. Dinsdagavond j.1. opende en met Deze energie zoekt een uitweg G:EREF. KERK een het woord gaf aan de Heer op allerlei gebied. Dan mogen 1 Ds Homburs C. lest, Hoofd der School voor de ouderen met 111 de weg staan, van Urk B. L. O. te Den Helder, die wil- maar de mogelijkheden in de Qen oever 10 u. Ds. Homburg, de spreken over „Moeilijkheden1 jeugd opgehoopt, dienen, gebon- Den Oever 3 uur Leesdienst. en mogelijkheden van de rijpere den aan hogere normen, in de1 CHRIST. GEREF. KERK. jeugdjuiste richting te worden ge- j Gebouw Land in Zicht Door de omvangrijkheid van 1 leid. Immers: Komt die energie Den Oever nam. 3 uur het probleem was het. volgens V massa tot explosie zonder- die gfr Leesbibliotheek Zaterdags hogere binding, dan kunnen spr., uiteraard slechts mogelijk enkele grepen te doen. Allereerst schetste dhr. lest de ontwikkeling van het jonge kind, bij welke ontwikkeling vier fasen zijn te onderkennen a. de drang naar zelfhandha ving; b. de behoefte aan zelf ontwikkeling c. de zelfont- plooïng en tenslotte d. de zelf overgave. Bij al deze fasen in de kinder lijke ontwikkelingsgang is het de taak van ouders en opvoe ders leiding en steun te geven. Spr. legde dan ook de nadruk op de waarde van het gezin, dat hij zag als de kern der sa menleving. De rijpere jeugd leeft in een overgangstijd. In tegenstelling tot het jonge kind, dat veelal nog leeft in de wereld der illu sies (sprookjes e.d.) is de jeugd in de overgangstijd meer realis tisch ingesteld. Grote lichamelijke veranderin gen grijpen plaats, waarmee een geestelijke ommekeer gepaard gaat. Hieruit komen conflicten voort met zichzelf en met de omgeving, dus ook met de ouders De jeugd op deze leeftijd her kent zichzelf niet meer, ze zoekt een houding en komt soms tot dwaze dingen. Wanneer ouderen daar niet begrijpend tegenover staan, zijn botsingen niet te ver- van 46 uur. daaruit grote gevaren voor de leGer DES HEILS (z. Moeijes.) maatschappij voortvloeien (na- De samenkomsten zijn als volgt tiónaal-socialisme, etc.) Kindersamenkomst 2.30 uur. Slotconclusie In de moeilijkeAvondsamenkomst half acht. tijd van de conflicten van de R. K. KERK H.-HOEF. Zaterdag 26 Maart 's av. om 10 u. kort Lof voor de deelnemers aan ,de Stille Omgang. De bus naar ven binden door de dienende Amsterdam vertrekt om 10.30 liefde en zo komen tot de har- vanaf de Kerk. monische Mens in de samenle- j Zondag 27 Maart Laetare. Om onharmonische mehs in de pu berteitsjaren, moeten we blij ving. 7.15 ën óm 9.30 de HH. Missen. Na de pauze werden er door1 Bibliotheek en ontspanning voor mannen en jongens in het Paro chiehuis na de Hoogmis. 'sAv. om 7 uur de 4de lijdensmeditatie. Iedere dag de H. Mis om 7.30 uur. Vrijdag 1ste Vrijdag van de maand gezongen H. Mis om 7.30. Lof op Woensdag en Vrijdagavond om 7.30 uur. Zaterdag eerste Zaterdag. Den Oever Zondag 27 Maart Laetare. De HH. Missen om 7.30 en om 9.30 uur. Communie-uit reiken om 8.30. 's Middags om 2.45 de 4de lijdensmeditatie. Denkt aan de eerste Vrijdag en eerste Zater dag van de maand. Zaterdag om 10 uur Lof in Hippo voor de deel nemers aan de Stille Omgang. NED. HERV. GEM. Zusterkring Westerland Woens dag 30 Maart. Komt allen Zondag 27 Maart a.s. zal de Eerw. Heer Veenhof voorgaan in de diensten der Ned. Herv. Kerk 10Vs uur te Hippo en 2V« uur Kapel, Oever) de Hr. Veenhof zal in zijn prediking tot uitdruk king brengen wat het werk van de Chr. Ver. voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte is. enkele aanwezigen vragen ge steld. Bij de beantwoording daarvan kreeg dhr. lest gelegenheid na der in te gaan o.a. op het sexuele vraagstuk, op de noodzaak van voortgezet onderwijs en op de taak van de Kerk ten opzichte van de zoekende jeugd, waarbij de nadruk gelegd werd op Tt Christendom van de daad. Tenslotte dankte Ds. vd Win den, zeker namens allen, dhr. lest voor z'n gloedvolle, met grote aandacht gevolgde inlei ding, waaruit veel te putten viel voor de practijk van de opvoe ding. Tevens sprak hij de hoop uit, dat deze geslaagde bijeenkomst voor de gasten aanleiding mocht zijn tot verdere actieve belang stelling in het werk der beide kringen. ÏÏK gezin. Stichting Bio-V acantieoord. dat in die moeilijke periode een ieder, die de bioscoop bezoekt, i aan velen bekend zijn. We hopen rustpunt biedt voor de zoeken-zal steeds getroffen worden door en verwachten een grote en goede de Duber, is daarom van grote j de aardige filmpjes van het Bio- belangstelling in deze beide dien- Tji sten. Zondagschool Oosterland. a.s. Zondag kwart over elf Zon dagschool te Den Oever. betekenis. Schiet het gezin, schieten de ouders tekort, dan zoekt de jonge mens zijn heil ergens anders, wat soms funest kan worden voor de toekomstige ontwikkeling. Kan worden, want bij goede vrienden, in de jeugd beweging e.d. kan de jongere compensatie vinden voor wat hij thuis niet vindt. Ook wees spr. op de betekenis van de onderwijsvernieuwing. Als voorbeelden noemde hij de Werkplaats van Kees Boeke, het Daltonsysteem e.a., waarbij men de jeugd meer vrijheid geeft bij de arbeid, daardoor de zelfstandigheid bevordert, maar tegelijk ook het verantwoorde- Zij ksge voel ontwikkelt, want vrijheid zonder gebondenheid, zon der plichten, schiet haar doel voorbij Zo is het ook in het gezin. Ook hier moeten normen gesteld wor den, normen voor de ouders, die steeds een voorbeeld moeten zijn en normen voor de jonge ren, waaraan ze zich kunnen op heffen. Het moet ook zo zijn, dat de jongeren in de eerste plaats met hun moeilijkheden tot hun ou ders komen. Dat kan alleen in hebben opgebracht. WAARHEEN? Zaterdag 8 u. en Zondagm. 3 u Cinema de Haan. Film „Raffles." Zaterdagavond Bal in Hotel Smit, Middenmeer. Zondag Bal in Café Centrum (H. Veerdig) Hippolytushoef. Zondag 27 Maart Alg. Verg. D.E.T.V. in zaal Scheltus H.-hoef. Zondag Bal in café Concordia (S. Halfweeg) Hippolytushoef. Zondag, Maandag, Woensdag 8 uur Cinema de Haan Film „Ditte." 28 Maart Oprichtingsverg. Konijnen- en Pluimvee Fokvereniging in Hotel „De Maaier" te Wieringerwerf. 30 Maert Fryske joun yn de seal fan Smit to Middenmar. 1 April Openb. Verg. C.P.N., (De Waarheid) i*. Concordia. H.-hoef. Vacantieoord, welke Stichting- tweemaal per jaar in de bioscoop theaters ten behoeve van hot zwakke Nederlandse kind collec teert. Ook het bioscoopbezoekend pu bliek in onze gemeente is steeds bereid voor het goede doel een steentje bij te dragen. De Stichting „Bio-Vacantie- oord," waarvan de Bestuursleden geheel belangeloos hunne func ties waarnemen, zendt zwakke behoeftige kinderen uit geheel Nederland, in de leeftijd van 614 jaar, naar het ideale Bio- Vacantieoord „Russenduin" te Ber gen aan Zee, ongeacht de religieu ze of politieke gezindheid der ouders of verzorgers. Het enige doel, hetwelk door het Bestuur der Stichting „Bio-Vacantieoord" wordt nagestreefd, is, dat deze kinderen aldaar nieuwe krachten en nieuwe levensvreugde zullen opdoen. Op Donderdag, 31 Maart a.s. vertrekken uit onze gemeente 4 kinderen naar dit ideale vacantie oord en wij twijfelen er niet aan of ook deze kinderen zullen t.z.t. gesterkt en vol nieuwe energie te rugkeren. De directie Cinema de Haan deelde ons nog mede dat de collec ten, tijdens de Kerstdagen in haar Theateu ten bate van het Bio- vacantieoord gehouden, f 155.56 OUDERAVOND O. L. S. TE WESTERLAND De op Woensdag 23 Maart ge houden Ouderavond stond geheel in het teken van het schoolreisje Het waarn. Hoofd. dhr. vd Zee kon bij de opening een 77-tal ouders het welkom toeroepen. Na het lezen van de notulen werden door de hoogste klassen een aantal liedjes ten gehore gebracht. Hierna hield dhr. J. Schoen een praatje over het ontstaan, de uitgroei en het doel van de Jeugdherbergen. In de pauze, die nu volgde, werd door de dames van de Ou dercommissie een kopje thee met toebehoren geschonken. Tevens werd aan de ouders gelegenheid geboden, kennis te nemen van de vorderingen van hun kinderen Hiervan werd vanzelfsprekend weer druk gebruik gemaakt. Na de pauze volgde een be spreking over de te houden schoolreisjes. Het plan, om met de leerlingen der hogere klassen drie dagen naar de Jeugdherberg op Texel te gaan, vond de alge mene instemming der ouders. Voor de grotere groep van jonge kinderen kan nog geen de- finitief plan worden opgemaakt. Dit zal afhangen van de op brengst van de lijsten, die eerst daags weer ter tekening zullen worden aangeboden. Om half elf sloot dhr vd Zee deze geanimeerde ouderavond, na eerst de aanwezigen te heb ben opgewekt, naar vermogen op de lijsten te willen tekenen. HET VRIJE WOORD DE VERLOTING- EN LIJSTEN- BELASTING. De „gouden tijd" voor de Mid- denstand behoort tot hot verleden. De eerste jaren na de oorlog was er veel geld en weinig te koop thans is het geld schaars en zijn I de winkels ruim voorzien. Vele middenstanders kunnen weer spre- i ken van de strijd om het bestaan. Zeker, de prijzen zijn hoger dan voor de oorlog maar ook de uitga ven voor onderhoud enz. zijn sterk gestegen, en niet te vergeten.... de belastingen Het aantal be lastingen en heffingen, dat de Middenstand wordt opgelegd ligt dichter bij de twintig dan bij de tien. En nu komt daar nog bij de Verloting- en Lij stenbelasting zo wil ik deze extra belasting noe men, die het publiek, besturen van verenigingen, ouclercommissies, enz de Middenstand oplegt. Men kiest de gemakkelijke weg laat anderen het reisje, het feestje, de uitvoering, het materiaal, enz. maar betalen en het besluit wordt genomen „met lijsten te lopen" of prijzen voor een verloting te vragen. (Het aantal prijzen dat wordt gekocht is uiterst gering». De middenstander, die weigert oxy een aangeboden lijst te tekenen, die geen prijsje (of prijzen) be schikbaar wenst te stellen, wordt uitgesloten van eventuele levering en loopt groot gevaar, dat zijn „tegenwerking" wordt bekend ge maakt, wat tengevolge heeft, dat enkele klanten besluiten voortaan hun inkopen bij een meer „wel willende" winkelier te doen. In de Flevo-bode van 12 Maart j.1. trof mij in het verslag van de Ouderavond der O. L. School te Hippolytushoef het volgende „voor schoolsparen wordt niet veel gevoeld, mede na enige medede lingen daarover door de Heer van 't Hof. De kosten (voor de schoolreisjes) worden berekend op f 1300.En dan wordt besloten „om weer met lijsten te lopen." Ongetwijfeld, het lopen met lijsten is gemakkelijker het la ten betalen van een reisje door anderen al heel eenvoudig, doch j of het paedagogisch is, meen ik I hoewel een leek te moeten be- twijfelen. Een kind dat zelf zijn reisje betaalt, dat er een jaar lang voor heeft gespaard, geniet dub- bel en heeft ook „iets" geleerd, J n.1. sparen. (Een kind dat met een lijst loopt leert iets anders, n.1. vragen, leert de gemakkelijk? weg om zonder inspanning een doel te bereikenleert, hoe men het moet aanleggen, dat eigen genoegens door anderen worden betaald.) Het zou een zegen voor onze kinderen, maar ook voor de be sturen en leden van div. vereni gingen zijn, indien zij de „gemak kelijke weg", de weg van het vra gen, eens verlieten en „de moei lijke weg" kozen zelf sparen en werken, zelf de lasten dragen. Het zou een zegen voor de Mid denstand zijn, als werd besloten de Verloting- en Lij stenbelasting af te schaffen. Dit besluit zou eigen kracht ten goede komen en zeker worden gewaardeerd door velen en in 't bijzonder door EEN MIDDENSTANDER. Wieringen, Maart 1949. Assurantiën - Kantoor te Den Oever. De Firma J. Krayenbrink, Beë digd Makelaar, Taxateur en As suradeur te Den Haag heeft ook in Wieringen, en wel te Den Oe ver een Bijkantoor gesticht voor alle soorten verzekeringen waarvan als Directeur benoemd is de Heer J. v. Glabbeek. Het Bijkantoor Den Oever is geopend Maandags, Dinsdags, Donderdags en Vrijdags van 's morgens 9 uur tot 's middags 4 uur. Zie verder de advertentie in dit blad. i Burgerlijke Stand. 1 van 18 t.m. 24 Maart 1949. Geboren Imkje Cornelia, d. v. A. Mast en C. Bais Johannes, z.v. S. J. Rotgans en G. Olden- burger. Ondertrouwd Gene. Gehuwd R. J. Blaauboer en J. W. H. Dinkelman. Overleden J. Spigt, oud 73 jaar, echtg. v. J. Zasburg M. Visser, ovd 83 jaar, wed. van J. Smit. ONDERWIJS. Voor de vacature van Hoofd van de O. L.-school te Westerland, in deze gemeente, hebben zich 12 sollicitanten aangemeld. FILMNIEUWS. D.'TTE, EEN MENSENKIND" Knappe en oprechte Deense film. Uit vele bladen heeft U uit voerig over deze voortreffelijke film kunnen lezen. Het is een verrassing, te erva ren, hoe het harde realisme va* dit verhaal bijzonder goed in beeld is gebracht. Het verhaal is mild en dich terlijk, vooral in de figuur va* Ditte, die in de jonge Tode Maës tideaal gestalte heeft gevonden, zuiver en ontroerend. Doch er is nog iets anders, iets wezenlijks. Hier is met zui vere en bescheiden middelen ee* cinegrafische prestatie geleverd, die door haar eenvoud een voor beeld is van het peil, dat de film kan bereiken als er rijpe en waarachtige kunstenaars ach ter staan, dié met respect tegen over het werk zijn bezield en die tevens de zeldzame gave van de oprechtheid bezitten. Zij heeft overigens alle goede eigen schappen van de Deense film in zijn beste vorm knappe regie en voortreffelijk spel. Jeugdprogramma. Alleen het beste is goed ge noeg voor onze kinderen. Aa* deze eis voldoen de jeugdpro gramma's. De kinderen leren en genieten. De Directie van Cinema de Haan brengt Zaterdag 26 Maan wederom een rijk gevarieerd programma voor de jeugd va* 10-16 jaar. Waar blijven onze jongens en meisjes van 13 tot 16 jaar Voelen zij zich te oud of Komt Zaterdag eens, ge zult er geen spijt van hebben. Drogisterij De Klaproos WIERINGERWERF. Alleenverkoop van de alom- bekende „DE BOERS" bors telwerken, Leeuwarden. Ook op andere artikelen, touw werk enz. worden gaarne bestellingen aangenomen. Eilandjes Biedt zich aan een net meisje voor hele of halve dagen. Van Hengelstraat 21, Hippolytushoef. Gevr. een dagmeisje, bij Corn. Koorn, Ooster- weg 1, Polder W. N. Ontvangen, z.p. Bedde- tijk, ook gesch. voor zonne schermen. D. Vonder, Klieftstraat 45, H.-hoef. Verkrijgbaar Kunstmest voor Tuinders. Afgifte dage lijks. S. de Jongh, Elftstr. 27, H.-hoef. Tel. 39. Te k. prima accordeon, Mirandelli, z.g.a.n., piano klavier, 80 bassen. R. Rakers, Sluisweg 25, Den Oever. Te koop 2 ploegen, 1 cultivator, 9 tands 2 gier- pompen 30 M. Kippen gaas, gebruikt, met palen Buiten- en Binnenboord- motor complete Veevoer- kookinstallatie met ruwe oliebrander. P. C. Luijt Nz,, Smederij, Poelweg 1, Tele foon Haukes 4. Wederom verkrijgbaar bij D. Doves, Hoofdstraat, volop Butagas. Te koop Glans- e* Grondverf tevens kwaste*. D. Vonder, Klieftstraat. 45, Hippolytushoef. Voor de zaai. Resta*t Groene- en Grauwe Erwtea en Gerst. Wed. D. N. Mulder, Elft 12, Wieringen. Te koop 2-p. Verenbed met peluw en kussens. Te bevr. Kremersweg 1, H.hvef.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 2