Zaterdag 9 April 1949 Tweede Blad Flevo-Bode BEDRIJFSVOORLICHTING. tractor met daarachter een wa gen voor de bieten. Aangezien de machine gemakkelijk een capaci- teifc van 20000 kg per uur heeft, is het duidelijk dat er dan iedere 5 minuten een lege wagen moet zijn. Bij het gebruik van deze bietenlader is het dus noodzake- tie Groningen der Rationele Be- ten uit de grond worden gescho- lijk dat eerst het- loof gekopt wordt MECHANISATIE SUIKERBIETENTEELT. Mededeling No. 397. We ontvingen van de Combina-Doordat bij deze lichter de bie- lit de grond worden gescho- drijfsvoering een verslag over de ven, wordt de grond iets vaster proefnemingen in het afgelopen tegen de bieten gedrukt dan bij najaar, waarvan we bijzonderhe- het gebruik der Maynards-wielen. den. welke van belang worden De praktijk heeft reeds bewezen geacht, hieronder weergeven. Er is dat deze lichter ook op de zware gedemonstreerd met de volgende gronden goed werkt, werktuigen 5. De Ruhlmann 1'Oiseau. 1. De verbeterde Catchpole (rooi-1 Dit *s een Franse volautomati- en kopmachine sche rooimachine, die in Frankrijk 2 De Mavnard's lichter. vrij veel gebruikt wordt. Het loof 3. Het Veld.koning kopapparaat wordt over het land verspreid en 6. (verbeterd). De lichter v. Miske te Bedum. De Ruhlmann 1'Oiseau (auto matisch rooi- en kopmach.) De John Deere bietenlader. 1. Aan de gewone uitvoering van de Catchpole-rooimachine, die als bekend mag worden veron dersteld, had men enige wijziging aangebracht voornamelijk met het oog op de loofafvoer. Men had n.1. achter het kopapparaat een looftransporteur geconstrueerd. Deze inrichting is hier te lande aangebracht. Normaal wordt het loof over het land verspreid. Men heeft dit nu zodanig veranderd, dat het loof in een elevator wordt geslingerd en deze brengt het in een verzamelbak met uitklapbare bodem. Aldus krijgt men de rijen loof op dezelfde wijze op t land te liggen als de bieten. De totaal indruk van deze machine is, dat zij een bruikbaar apparaat is, waarmee ook onder niet-droge omstandigheden gewerkt kan wor den. Voor Individueel gebruik zal deze wijze van rooien te kostbaar blijken te zijn. Bij gezamelijk ge bruik kan echter o.i. hiermede wel iets worden bereikt. 2. De Maynard's lichter. Het lichten gebeurt door 2 scheefstaande gietstalen wielen, welke door veren naar elkaar toe worden gedrukt. Boven staan de wielen ongeveer 70 cm. uit elkaar, terwijl ze elkaar aan de onder zijde raken. De schuine stand der wielen is zodanig te wijzigen, dat dit raakpunt meer of minder ver naar achteren wordt gebracht. Door de voortrollende beweging van deze lichter geraken de bie ten bekneld tussen de wielen, on geveer op de plaats van het raak punt, daarna worden ze door de draaiende beweging van de wielen rechtstandig gelicht, om daarna weer losgelaten te worden. Een van de voordelen van deze lichter is, dat men de bieten al naar verkiezing geheel boven de grond kan brengen of slechts ge deeltelijk, zodat ze a.h.w. op de zelfde plaats los in het gat blij ven staan. Voor de zavelgronden is dit een zeer goede lichter. Er dient ech ter vermeld te worden dat deze lichter op ae ^ware kleigronden onder natte weersomstandigheden en op natte grond niet te gebrui ken is. De wielen lopen dan geheel vol.Door het trekpunt tussen de beide trekwielen te brengen, wordt de lichter aanzienlijk beter be stuurbaar. 3. Het Veldkoning-Kopapparaat. De werking van dit kopapparaat mag als bekend verondersteld worden. Aangezien er in de prac- tijk wel klachten komen over het afbreken der koppen voordat ze geheel afgesneden zijn, menen we goed te doen hierover het volgen de op te merken Zoals trouwens bij alle machi nes is ook hier een goede afstelling noodzakelijk. Daarbij dient in het bijzonder gelet- te worden op het vlijmscherp zijn der messen. Men kan daartoe de messen losschroe ven en dan gaan „haren" op het „haarspit". Daarnaast is het goed om dan nog een vijl bij de hand te heb ben om de messen onder het werk nog eens wat aan te kunnen zet ten. Tevens dient gelet te worden op een juiste stand van de snede van het mes. Deze moet vrijwel horizontaal staan om een goede werking te verkrijgen. Door de „Commissie ter bevordering van de Suikerbietenteelt" is aan dit Veld- koning-kopapparaat een belang rijke verbetering aangebracht door de tasters te vervangen door ge tande schijven. 4. De lichter van IVfiske. Ook deze lichter werkte op deze demonstratie zeer goed. Ze is zeer eenvoudig van constructie en kan tegen geringe kosten vervaardigd worden van een oude Melotte- ploeg. behoudt dus alleen waarde - als groenbemesting. De bieten worden bij deze ma chine eerst gekopt door een kop apparaat dat enigszins doet den ken aan dat van Veldkoning. Het kopapparaat behoeft nog wel eni ge verbetering, doch wij twijfelen niet of dit zal in het komende jaar wel aangebracht worden. Na ge kopt te zijn, worden de bieten ge licht door klomplichters, en daar na door twee (van tanden voor ziene) draaiende schijven opgeno men en op een schudder gelegd. Deze brengt ze op een elevator, die ze op zijn beurt in een aange- en daarna van het land wordt gereden. Dan de bieten lichten, de gelichte bieten op rijen werken om ze daarna met de lader op te nemen en weg te rijden. Samenvattende komt de com missie in Groningen tot de volgen de conclusie 1. Het rooiproblp£m is zijn oplossing vrij dichr. genaderd. De kleine machines k_Th een isder voor zich aanschaffen, doch ook de grotere volautomatische ver dienen voor gezamenlijk gebruik zeker overweging. E. OOSTERHOFF. N. K. J. B.-nieuws. Gerard Hofman van de K. A. J. sprak. De titel der inleiding was ruim „De Jeugd." De uitwerking was een korte samenvatting van de groei in verschillende jaren, waar in we toch (ondanks individuele verschillen) een bepaalde lijn kun nen waarnemen. De verschillende koppelde wagen laat vallen. Aan leeftijdsgroepen reageren zeer ver- ninHft Tm», Wa L'An rvi An Ha het einde van de rij kan men di wagen met een eenvoudige bewe ging ledigen. Deze machine aanmerkelijk lichter en eenvoudi- schillend op alles wat er rond hen I gebeurt. Behalve dat de opgroeiende mens in zijn zoekende ontwikke- ger dan de Catchpole. wat zeker iingSgang vrij gemakkelijk te be een voordeel genoemd mag wor- - den. Toen naderhand het perceel geploegd werd bleek, dat er nog al eens een biet in de grond ach tergebleven was, hetgeen onze eerste indruk bevestigde n.1. dat het lichten der bieten bij deze machine ook nog verbetering be hoeft. 6. De John Deere-bietenlader. Dit is naar het oordeel der Gro ninger commissie een machine waarvan men de mogelijkheden niet moet onderschatten. Het zal steeds een machine voor gezamen lijk gebruik zijn hierbij zullen enige landbouwers moeten samen werken. De gelichte bieten dienen, enigszins gereinigd van grond, op smalle rijen gelegd te worden. De rijen dienen niet breder dan 50 cm te zijn. De machine neemt dan de invloeden is, wordt zijn gevoelsle ven o.a. ook sterk beïnvloed door het rijpen van zijn lichamelijke vermogens. Spr. wist dit met al lerlei voorbeelden uit de practijk op aangename wijze naar voren te brengen. Ook het grote belang van een tegelijke maatschappelij ke en sociale ontwikkeling van onze jongeren werd sterk bena drukt. Spreker is zelf opgegroeid als aanvankelijk weinig ontwik keld werkman in de sterk commu nistische Zaanstreek en met prac tijk voorbeelden toonde hij aan, hoe men vaak in zijn beginselen wordt aangevallen. Een degelijke ontwikkeling in de jeugdbeweging kan voorkomen, dat men met de mond vol tanden staat i.p.v. deze mensen goed van repliek te die nen. Na de pauze bracht Gerard Hof- bieten met een bieten-pick-up van man nog een paar vertellingen de grond en brengt ze op een achterwaarts lopende hoverket- ting, die ze op een dwarstranspor- teur brengt, welke de bieten dan op de wagen laat vallen. Indien men deze machine wil gebruiken moet er dus een trac tor voor de bietenlader lopen daarnaast rijdt dan een tweede van Godfr. Bomans en werd de gang van zaken onzer Polder jeugdbeweging onder de loupe genomen. De spr. mocht terecht de warme woorden van dank van de voorzitter incasseren. Dat er enkele K.A.B.-bestuurs- leden aanwezig waren, werd zeer op prijs gesteld. Het Amateurtoneel in de schijnwerper. In mijn vorig artikel heb ik helaas moeten ccnstateren, t t vele toneel-amateurs het spQl niet beoefenen zoals het behoorh De ware toneelgeest ontbreekt 'met als gevolg, dat er veie slechte uitvoeringen gegeven v/orden, waarbij het „bal na veelal als hoogtepunt van d: avond beschouwd wordt. I Ter. slotte vroeg ik echter, f r achter de schermen gewerkt I wordt om het amateurtoneel te verbeteren. Inderdaad er wordt gewerkt er de zich steeds uitbreidenic amateurorganisaties getuigen hier van in hun periodieken, Wij hebben in ons land n.1. 2 toonaangevende bonden, de N.A.T.U. (Nederl. Amateur-To neel Unie) en het W.K.A. (Werk verband Katholiek Amateur^ toneel.) Beide bonden trachten door samenbundeling van krachten en o.a. het uitgeven van perio dieken, de aangesloten vereni gingen op de hoogte te houden van nieuwe stukken; zij bezit ten toneelbibliotheken en organi seren cursussen, toneelkampen, enz. In de periodieken treft de to neelliefhebber artikelen aan van schrijvers en recesenten, waar uit lessen geput kunnen worden; er is een boekbespreking in op genomen, men leert, hoe met een voudige middelen, décors ge bouwd kunnen worden, er is een vraagbaak, enz. Kortom Men wordt op veler lei wijze deskundig voorgelicht. REGIE Vele verenigingen in onze grote steden hebben de beschik king over een beroepsregisseur. Het platteland komt, wat be roepsregie betreft, bij de stad ten achter. Dat is logisch, want men zit verder af van de woon plaatsen onzer beroepsacteurs en jammer genoeg ontbreken juist bij deze verenigingen veel al de nodige contanten. Maar zoals reeds boven ge zegd door het volgen van cur sussen kan de amateur-regis seur zijn kennis verrijken. An- HET VRIJE WOORD Geachte Redactie. Naar aanleiding van het inge zonden stuk in uw blad van Woensdag 23 Maart onder de ti tel „Veiling - Gedachten" zou ik gaarne enkele opmerkingen ma ken. Bij voorbaat dank. Inzender schrijft dat het doel van iedere tuinder of landbouwer in de Wieringermeer zowel ais elders, is een zo groot mogelijk zuiver inkomen uit het bedrijf te krijgen dit is inderdaad juist. Maar ik zou willen opmerken dat ook dat het doel is geweest van het Bestuur der Veilingver- niging „M.E.O." te Medemblik, om het voorstel van verplicht vei len voor de leden op de agenda van de jaarvergadering te plaat sen. En dat de bedrijfsomstandig heden hier anders zijn dan in het oude land, is ondergetekende ook bekend, daar hij 20 jaar een tuin bouwbedrijf heeft geëxploiteerd in het oude land, en nu sinds 1942 een tuinbouwbedrijf heeft in de Wieringermeer. Toch ben ik van mening dat het verplicht veilen v,an de tuinbouw producten, en het zoveel mogelijk bundelen van andere producten (pootaardappelen) voor de ver koop, de aangewezen weg is om tot zo goed mogelijke bedrijfs- uitkomsten te geraken. In verband daarmee wil ik ook nog verwijzen naar hetgeen daar omtrent stond te lezen in het „Nieuw Noord - Hollands Dag blad" van Dinsdag 22 Maart om trent de veilplicht in de tuinbouw, en waarin de Organisatie-com missie Groenten van de Stichting voor de Landbouw eenstemmig heeft besloten te adviseren de veilplicht in de tuinbouw te doen voortbestaan. Verder schrijft „Supporter" dat het mogelijk moet wezen om de producten op monster te doen veilen. Ik zou willen opmerken dat degene die met de gang van za ken aan de veiling te Medemblik bekend is, ook wel weet dat de producten uit de W.-meer prac- tisch altijd op monster worden geveild Verder wordt gevraagd of een dusdanige veiling noodzakelijk is, terwijl dan ook enkele motieven worden opgenoemd die de reden aangeven waarom En dat is volgens inzender hoofdzakelijk gelegen in de zeker heid (van betaling) van gecontro leerde en contractuële verkoop. Maar ik meen ten stelligste dat het grootste motief is de prijsvor ming, die op de veilingen het bes te tot zijn recht komt, al mag ook de zekerheid niet vergeten worden. Want wat is toch meestal het geval als een handelaar op het bedrijf komt om een zeker product te kopen Dat hij ronduit zegt Dat is de veilingprijs, en dat wil ik je geven. Commentaar overbo dig Verder wordt door „Supporter" zijn gedachte gelanceerd hoe of z.i. een veiling - verkoop - organi satie er zou moeten uitzien, (en hieruit meen ik de niet-deskundig- heid van „Supporter" te moeten vaststellen) die dan z.i. het om gekeerde te zien zou geven als wat momenteel bij de veilingen geschied Hier moet ik toch even bekomen Want is er aan „Supportor" dan niets bekend van o.a. het z.g. Duitse contract 1943 '49 dat door het Centraal - Bu reau der Tuinbouwveilingen is af gesloten met de bezettende mo gendheden in Duitsland Welk contract loopt over 'n hoeveelheid van 200.000 ton diverse groenten voor een bedrag van tien millioen dollar, en waaraan onze veiling leden heden ook nog verschillende producten leveren t.w. uien, peen en bieten (kroten) voor prij zen van resp. f 10.-, f 5.- en f 6.- per 100 kg. die bij een vrije prijsvorming voor vernietiging of vervoer moesten worden verkocht Verder is „Supporter" overtuigd dat een dergelijke afzetorganisatie niet zomaar uit de grond ge stampt kan worden. Ik zou zo willen zeggen dat hoeft ook niet meer, want die ver kooporganisatie is er al lang, in de vorm van de tuinbouwveilingen in Nederland, waarvan er een is gevestigd te Medemblik, die voor lopig voor de tuinders van de Wieringermeer de aangewezen weg is. Wat betreft de levensvatbaar heid van een veiling in de Meer, ben ik het met inzender en met de redactie eens, dat daar de tijd nog niet rijp voor is, want dat er dan m.i. eerst nog meer tuinders- bedrijven in de polder moeten worden uitgegeven, en dat dan ook zeker eerst de bestaande tuin- dersbedrijven moeten worden her bouwd, omdat bij de tegenwoor dige stand van zaken het ten enemale onmogelijk is een tuin- dersbedrijf normaal te doen func tioneren. Hiermede meen ik dan ook dat de kwestie Wieringermeertuin- ders en veiling Medemblik vol doende is toegelicht, al blijf ik eventueel altijd bereid om per soonlijk met „Supporter" van ge dachten te wisselen om onnodige verwarring te voorkomen. C. LAAN Jz., Westerterpweg F 69, Voorzitter Veiling M. E. O. te Medemblik. dere verenigingen zetten hun stuk in scène met een vakman regisseur, repeteren daarna weer met hun eigen spelleider, terwijl de vakman dan een der laatste repetities bezoekt om het geheel te perfectionneren. Wij gaan n.1. uit van de stel ling, dat een regisseur en een regisseur alléén, een voorstelling „maakt." Zonder goede regie zal een normale vereniging dan ^cok weinig of niets bereiken. I REPERTOIRE Nog steeds moeien we consta- i teren, dat de amateur-toneel- bibliotheek slechts weinig „goe- j de" stukken kent. Het kiezen van een stuk behoort tot één der moeilijkste punten van een ver enigingsbestuur. Helaas maakt men veelal de fout een stuk te kiezen, dat bo ven de kracht van de gemiddel de amateur ligt. Een goede be schrijvende catalogus, dus niet die van een uitgever, die uit sluitend op „verkopen" gemaakt wordt, maar één, samengesteld door vakmensen, die bij de ver koop geen belang hebben, moet in de toekomst als wegwijzer dienen. TONEELWEDSTRIJDEN Juist de al meer in de mode komende toneelwedstrijden, hei pen het amateur-toneel verbete ren. De spelers krijgen na afloop een puntenlijst met op- en aan merkingen over hun spel, dictie, uitspraak enz. Zij kunnen dus direct zien, welk gedeelte van hun taak niet naar behoren is volbracht. Ook het publiek krijgt door deze wedstrijden een betere kijk op toneel; men gaat eisen stellen, men verlangt meer dan een op gezegd lesje, MEN WIL TO NEEL ZIEN. Het uitloven van geld en per sonele wedstrijden kunnen wij niet bewonderen en in verschil lende plaatsen wordt dit ook niet meer gedaan. Hier geeft men dan een gelijke vergoeding voor elke optredende vereniging en men schenkt alleen vereni- gingsprijzen. Vooral dit laatste kunnen wij ten zeerste toejuichen toneel spel is toch eigenlijk zuiver een kwestie van „teamwerk DE TAAK DER PERS Vanzelfsprekend zijn er onder de verslaggevers personen, die hun hart aan het toneel ver pand hebben, maar er zijn er ook, die er zich in 't geheel niet voor interesseren. Kan men dus steeds verwachten, dat de krantenver slagen deskundig samengesteld zijn, om tot leiddraad te dienen voor de verenigingen De ama teurspeler heeft niets aan ver slagen die alleen maar vriende lijk of zéér onvriendelijk gesteld zijn. Het is de kunst van een recen sent de zaak niet af te breken, maar op te bouwen en dus de middenweg te vinden tussen vriendelijk en onvriendelijk. Te vriendelijk doet de door snee-amateur „buiten zijn schoe nen stappen"; een onvriendelijke beoordeling ontneemt hem de moed opnieuw op te treden. Er zou over dit onderwerp nog veel meer te schrijven zijn. Ik heb slechts getracht in grote trekken het amateurtoneel te belichten. Duizenden en nog eens dui zenden mensen in ons land be oefenen het toneelspel; vele dui zenden meer, bezoeken jaarlijks het amateurtoneel. Voor de culturele ontspanning van ons volk is het echter nood zakelijk dat de kwaliteit van het gebodene stijgt. Ik hoop, dat door deze twee artikelen de speler begrijpt wat er van hem verlangd mag wor den, opdat ons amateurtoneel de belangstelling zal krijgen, die het verdient.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 4