WIERINGERMEER NIEUWS STICHTING 1940 - 1945. BEKENDMAKING. SOCIALISME EN GEWELD. Een grootse propaganda - actie op komst. Allen op 27 April a.s. naar Hotel Smit. De Stichting zal de herdenking der bevrijding regelen. 11 Maart J.1. werd in het Domeinkantoor een vergadering van de Stichting 19401945 gehouden, onder voorzitterschap van de Heer H. de Graaf, te Wieringerwerf. Allereerst werd de grote huis-aan-huis collecte besproken, die in de week van 28 Mei a.s. in deze Gemeente gehouden zal worden. Het bestuur heeft deze zaak zo danig geregeld, dat de polder in wijken verdeeld zal worden, ter wijl in ieder rayon iemand de organisatie der collecte zal behar tigen Als inzet der groots opgezette propaganda-actie zal op 27 April a.s., in de grote Beurszaal, te Mid- denmeer een propaganda-avond georganiseerd worden, waarin o.a. optreedt de vermaarde Accordeon club „Aalsmeer". De entréeprijs voor deze avond is gesteld op f 0.50, zodat verwacht kan worden dat de zaal geheel gevuld zal wezen. Naar aanleiding van een verzoek van het Gemeentebestuur werd besloten in het vervolg de organi satie van de herdenking der bevrijding ook via dit comité te regelen. Het bestuur zal ten deze con tact opnemen met plaatselijke or ganisaties, die nog niet in het comité vertegenwoordigd zijn. Inmiddels waren Mej. Koen en de Heer Huismans, afgevaardigden van het Hoofdbestuur, op de vergadering gearriveerd. De Heer Huismans kreeg gele genheid doel en werk van de Stichting nader uiteen te zetten. Reeds in de bezettingstijd was de grondslag gelegd, en de insiders kenden toen reeds de wordende stichting, onder de naam van hei „plan F." Het doel der Stichting, aldus spr., is de opbrengst van contributies en collectes tevens haar nuttige in stellingen financiert. Spr. hoopt dat de Wieringer-1 meerders de hier te houden inza- meling goed zullen bedenken. Wij moeten gaarne offeren willen voor de nabestaanden van hen, die al les gaven. Een foldertje zal de komende actie nader aankondigen. Nadat de Heer Huismans dank gebracht was voor zijn uiteenzet ting, volgde sluiting der vergade ring. WIERINGERMEER EMMABLOEM - COLLECTE OP WOENSDAG 20 APRIL a.s. Kerkdiensten Wieringermeer NED. HERV. GEM. Eerste Paasdag Slootdorp 10 uur Ds. Wiegers. I M.-meer 10.30 Mej. v.d. Hoven. M.-meer 2 uur dhr. Tijmsma. W.werf 10 uur Ds. Vink. W.werf 2 uur Ds. Wiegers? In alle diensten Paascollecte. Opperdoes 10 u. Ds. Kloosterman. Medemblik 10 uur Ds. v. d. Neut. Twisk 2 uur dhr. J. C. Remijn. Lambertsch. 10 uur dhr. Remijn. Oostwoud 10 uur Ds. F. W. Boers In alle diensten Paascollecte. Tweede Paasdag Opperdoes 10 uur Ds. Wiegers. Medemblik 10 u. Ds. Kloosterman. Slootdorp 10 uur Ds. Vink. M.-meer 10.30 uur Ds. v. d. Neut. W.-werf 10 uur dhr. Tijmstra. GEREF. KERK. Eerste Paasdag M.-meer 9 uur Ds. v. d. Wielen. M.-meer 3.30 u. Ds. v. d. Wielen. Slootdorp 9.30 u. Ds. Meijering. Slootdorp 2.30 u. Ds. Meijering. W.-werf 9.30 uur Ds. J. H. Post. W.-werf 2.30 uur Ds. Post. Tweede Paasdag M.-meer 9 uur Ds. Sweepe. i Slootdorp 9.30 u. Ds. Meijering. W.werf 9.30 u. Ds. v. d. Wielen. GEREF. KERK Art. 31 K.O. Eerste Paasdag W.-werf 8.30 u. .Cand. v. Dijk (ber. pred. te Goes j w.-werf ü.45 uur cand. v. Dijk. Collecte van 28 Mei a.s. Tweede Paasdag Geen dienst. De Burgemeester van Wieringermeer maakt bekend, dat op WOENSDAG 20 APRIL ajs. gelegenheid tot KOSTELOZE INENTING tegen pokken zal worden gebo den door de artsen A P. HOOGKAMER in de Chr. Lagere School te Middenmeer van 14.3015.15 uur en te Slootdorp in de Noodschool van 15.3016.30 uur A. J. TAMSMA te zijnen huize (Achterom 13, Wieringerwerf) van 13.3014 45 uur en te Slootdorp in de Noodschool van 15.0015.30 uur. Wieringermeer, 11 April 1949. De Burgemeester voornoemd, LOGGERS. STICHTING 1940 1945. Vergaderzaal „De Maaier" „GEEFT IETS VOOR HEN DIE ALLES GAVEN." Het Kamerlid J. H. Scheps sprak in Hotel „Lely" te Slootdorp. Woensdag 13 April j.1. kwam de Partij van de Arbeid, afd. Wieringermeer, in een algemene ledenvergadering bijeen, waarbij als spreker optrad de Heer J. H. Scheps, lid van de Tweede Kamer, met het onderwerp „Socialisme en geweld." De Heer Scheps stelde aller eerst de vraag „Hoe is so cialisme met geweld overeen te brengen Het vraagstuk van het ge weld, aldus spr., grijpt ons aan; ook in verband met de Indone- de nabestaanden sische kwestie. Om de gestelde der gevallen of invalide geworden vröatf te beantwoorden, is ilegale werkers zowel lichamelijke di het be „geweld" als geestelijke bijstand te verlenen. s Ten deze zijn herstellingsoorden en vacantiekampen in gebruik genomen, terwijl sociale werkers zeer nuttig werk verrichten. Men opleggen." Dit kan gebeuren op tracht de getroffenen weer zoveel twee manieren, n.1.: Ie. in stil- mogelijk in de maatschappij te-' een communist een onmens is; integendeel. Als MENS kan hij zelfs zeer goed wezen. Hem treft ook niet de schuld dat in het Oosten van Europa be paalde dingen verkeerd gaan, aldus spr. Maardoor zich bij de andere Communisten te het voegen, die de bevelen van het na-totalitaire stelsel WEL opvol- der te omschrijven. !Sen> wordt hij een verlengstuk Geweld wil zeggen „met een van dat stelsel en is als zodanig zeker machtsmiddel iemand iets j volledig af te wijzen. Een anti-militairist kan een heel goed mens wezen en blij ven ook. De anti-militairisten sen door diezelfde „Sympho- nie" het leven lieten. Toen hin gen dezelfde mensen het geweld aan, hoewel ze tegelijkertijd dit afwezen, wanneer het maat regelen van de bezetter betrof. Hieruit zien we, aldus spr., dat het geweld nooit volledig kan worden afgewezen. Was in 1933 het geweld ge bruikt, en de oorlogshaard ir Berlijn vernietigd, dan had de rug te brengen. De gelden, hiervoor benodigd, worden deels door het Rijk ver strekt, terwijl de Stichting door WIERINGERMEER EMMABLOEM - COLLECTE OP WOENSDAG 20 APRIL a.s. Bouwvergunningen verleend. De Directeur-Generaal van de Rijksgebouwendienst te 's-Gra- venhage ontving van B. en W. vergunning tot de bouw van 6 au tomatische telefooncentrales, resp. aan de Nw. Almersdorperweg, Nieuwesluizerweg, Noorderkwel- weg, Westerterpweg, Oostermid- denmeerweg en Industrieweg (Wieringerwerf) De C.A.V. „De Wieringermeer" verkreeg vergunning voor het bou wen van een houtloods aan de Sluisweg te Slootdorp. EEN VIERDE TOREN IN WIERINGERWERF. Hoog boven het in aanbouw zijnde gebouw voor openbare werken, verrijst momenteel het geraamte van een 13 m^ter hoge toren. Zoals bekend, wordt in ge noemd gebouw ook de brand weer ondergebracht. In de toren zullen de slangen volgens een speciaal ontworpen ventilatie- en hete-lucht-sy- steem snel gedroogd kunnen worden. GEREF. JEUGDBEWEGING WIERINGERWERF Het gecombineerde Jaarfeest cler Geref. Jongelings- en Meis jesvereniging zal op 21 a.s. gehouden worden ii Geref. Kerk, te, b.v. door in de Tweede Ka mer zeker wetsontwerp goed te keuren met 51 stemmen vóór en 49 tegen, en 2e. met kracht, b.v. door wapengeweld. Op andere wijze zien we dit ook, b.v. bij een geschil tussen bepaalde personen. In stilte kan djt geschil worden opgelost door de rechter, die dan een zeker geweld de veroordeelde aandoet en in het andere geval: het geschil laten uitvechten, eventueel met wapens. In het laatste geval liggen het „democratisch" en „totali tair" stelsel zeer dicht bij elkaar. Bezien we, aldus spr., dit voor beeld ?in groot verband, dan komen we aan het wereldgebeu ren van 19141918, of nog dichter bij 19401945 en wat heden ten dage nog geschiedt. Het socialisme wil handha ving van het recht. Hierbij wordt geweld met spanning aanvaard. Deze twee dingen vasthoudende, kunnen veel fei ten, ook uit de Indonesische po litiek, verklaard worden. Hij, die het geweld afwijst, moet de volle verantwoording voor de gevolgen hiervan dragen Hij, die het geweld aanhangt, moet eveneens de consequenties hiervan aanvaarden. Maar dan ook ten volle. Zij, die het eerstgenoemde standpunt huldigen, hebben de periode van 1940-1945 ook Aanvang half acht. precies. kunnen zien, wat er o.a. met de zwak, Joden is geschiiedt. oeiste Degenen, die het geweld aan hangen, zien maar naar het Oos ten; een sprekender voorbeeld is er niet. De twee genoemde stellingen apart zijn voor de sociaal-demo craat onaanvaardbaar. Worden April!ze tezamen gevoegd, dan kunnen;volk bij de ze opbouwend werken en zijn zodanig wel aanvaardbaar. later hun zonen niet tot het commanderende gedeelte van he: leger toe. Echter kan dit tot gevolg heb ben, dat hun ideën in deze kringen geen ingang vinden. En dat kan werken als een boeme rang, m.a.w.: dat er een reacti onair officieren-corps ontstaat. £ïier kan (kunnen) de heer sende partij (en) als zodanig weinig of niets aan doen. Wanneer er b.v. een of ander; wetsontwerp wordt goedge- i keui d, wordt de uitvoering er- van in handen gelegd van de betiokken ambtenaren. Bezien we in dit verband nu ee.is het geval Indonesië. Er :s daar een ambtenarencorps, dat vergeleken bij vóór 1940, he den ten dage hoegenaamd geen veranderingen vertoont. Deze mensen zijn nog eigen aan het leven van vóór 1940 en tonen weinig begrip voor de vraag stukken van het heden. Dit sa menvoegende met een voor een belangrijk gedeelte reactionnair officierencorps, verklaart veel van de strubbelingen aldaar, ondanks het goed willen van de regering hier. Terugkomende op het al of niet aanhangende geweld, groep spreker terug naar 1933, het jaar waarin HJtler aan het be wind kwam. Op dat tijdstip was Duitsland militair nog Zes jaar later werd het land verpletterd. Het vercere verloop der gebeurte nissen mag als bekend worden verondersteld. Toen in de jaren 1943 tot het einde van de oorlog, de gealli eerde bommenwerpers overvlo gen juichte het Nederlandse 1 de Hiermede is niet gezegd, dat „Symphonie van Eisenhouwer." Er werd verge ten dat er ,in diezelfde nachten honderden tot duizenden men- wereld er thans heel anders uit gezien. Nu het heden. Als we de toe stand van het ogenblik bezien. kunnen we eenzelfde feit con- stateren. In het Oosten broeit er iets. Estland, Letland, Lithauen, Po len en Karelië in Finland zijn alreeds onder de voet gelopen. Moet thans door de volken het geweld worden afgewezen,, om over wellicht luttele jaren er wederom in de ellende te wor den gestort, of moet thans het geweld dienstbaar gemaakt wor den om dere njeuwe ellende te voorkomen Dit is, aldus spr., geen oor-' logs ophitsing, maar een stellen van de naakte feiten voor het oog van de wereld. Wellicht zal ten deze het Atlantisch Pact een oplossing geven. Ook van het Westen kan dit worden gezegd. In Amerika ze telt de Veiligheidsraad, welke geweldpleging van de „groten" n.1et ziet, maar de „kleinere" op de vingers tikt, als was het een „klein stout broertje." In Brits Indië trok het Engel se bestuur zich terug. Op het zelfde moment dat Engeland zich omdraaide, vielen duizen den doden, door het uitbreken; van de burgeroorlog aldaar. In i Palestina zagen we eenzelfde j gebeuren, toen Engeland ook daar z'n heerschappij terugtrok, j In Indonesië kwamen Neder landse troepen om orde en rust en herstel van het recht te brengen. Ondanks een moedig vechtende Dr. v. Royen ^n de Veiligheidsraad, krijgen onze jongens het bevel Staakt het vuren." Een huichelachtige en tweeslachtige Palar geniet in Amerika vertrouwen, terwijl hij, wanneer hij een neger zou zijn, in datzelfde democratische Amerika geen rustige nacht meer zou hebben. Spr. komt tot de conclusie, dat ook door de Nederlandse sociaal-democraten het geweld niet mag worden afgewezen, .wanneer het algemeen belang dit vraagt; om, ondanks de moeilijkheden, welke het met zich meebrengt, nog meer el lende aldus te voorkomen. Nadat nog enkele punten na der belicht waren, sloot voorz. iHóIl de bijeenkomst, na een woord van dank aan de spreker voor zijn duidelijke uiteenzet ting. 23 April a.s. opening. Binnenkort is het dan zover dat Wieringerwerf beschikt over een zaal, geschikt voor grote vergade ringen, toneeluitvoeringen en der gelijke. De bouw is reeds in verge vorderd stadium. Bij een bezoek onzerzijds was de Heer Neep zo vriendelijk ons een en ander omtrent de inrich ting te vertellen. In de zaal zullen naar schatting 250 personen geplaatst kunnen worden. Door de hoofdingang komende, bevindt zich rechts de garderobe, welke bij voorkomende gelegen heid, door het afnemen van de klerenhangers en afsluiting van de ingang, in vergaderzaal kan worden veranderd. De kleedkamers bevinden zich ter weerszijden van het toneel en kunnen eveneens worden gebruikt 23 April a.s., waarbij de toneelver eniging „De Polderspelers" haar debuut zal maken met de klucht „Als de Kwartel." Aannemersbedrijf Schotte bouw de de zaal. Het schilderwerk wordt uitgevoerd door schildersbe drijf Geertsema te Slootdorp. De electrische aanleg verzorgt de Firma Geertsema te Wieringer werf. Het geheel staat onder lei ding van architecten-bureau Kuy- pers, te Amsterdam. Binnenkort zal dus ook Wierin gerwerf een behoorlijke ruimte bezitten voor Cultureel werk, waar door weer een mijlpaal in de ge schiedenis van de opbouw van on ze polder bereikt is. KOK's BROOD bij het ontbijt Zal U alleen niet goed doen smaken, Maar schenkt U heel de dag Lust voor uw werk en zaken. Emmabloem - Collecte. A.s. Woensdag wordt in onze Gemeente de Emmabloemcollecte gehouden. Hoewel deze inzameling alom in de lande een z.ekere mate van populariteit geniet, willen wij haar toch nog eens van harte aanbeve len. Daarom is ook vermeerdering der gaven noodzakelijk, opdat niet meerderen van onze landgenoten het slachtoffer van de gevreesd© volksziekte worden. Geeft mild POLITIE. Gevonden: een motorhand schoen, een pakje margarine, een 1. br. gev. d. handschoen, een rozenkrans, een huissleutel, een Tenor Vulpen, etui Rozen krans, een rol nieuw prikkel draad. een gebr. autoped, een achterschot aanh. wagen G Z 38475. Verloren Padv. muts, rugzak, kindermuts, haarspit, polshor loge, gummi-ceintuur, pad. vindersriem en fluit, een z.g. als nieuw dekkleed 6x4, rij wieltas en gevoerde motorwant, (zwart.) Inl. Politie M.-Meer. Gevonden: een jutezakje, inh. een doosje en 2 banden- lichters; een benzinedop een boek, titel „Good will club" een staart van een vosbont; een paar zwarte wanten; een rood gekleurde kip. Inl. Politie Slootdorp. Distributieagentschap Middenmeer. A.s. Woensdag vindt de na- uitreiking van toeslagkaarten voor zware arbeid plaats, van 19.12.30 en van 1.303 uur.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 3