WIERINGER NIEUWS RAAD WIERINGEN. WAARHEEN? Donderdagavond a.s. om half acht vergadert de gemeenteraad. O.m. vermeldt de agenda de behandeling van de gemeente begroting, waaraan wij elders in ons blad een afzonderlijke be schouwing wijden. Voorts staan er nog enkele be langrijke zaken op het program- ma. WEGVEREETERING. 4 Zo wordt opnieuw een groot crediet gevraagd voor het aan brengen van een nieuwe slijtlaag op de oude hoofdwegen. B. en W schrijven dat vorig jaar de wegen reeds zeer verbeterd zijn. Men acht het echter wenselijk de be handeling nog eens te herhalen. Voor de Poelweg en het gedeelte Koningsweg tussen Poelweg en Hollebalgweg is dit niet nodig om dat deze weggedeelten reeds 2 x een oppervlaktebehandeling heb ben gehad. Tegelijkertijd zullen nu ook het Heemraadschap en de polder Waard Nieuwland gezamen lijk met de gemeente hun wegen op dezelfde wijze behandelen waarmede vermoedelijk een kos tenbesparing wordt verkregen. De kosten bedroegen vorig jaar ruim f 24000.Thans wordt f 22000.- voldoende geacht. Schooltuintjes. Reeds enige jaren experimen teert men op de O. L. School te Oosterland met Schooltuintjes. De resultaten zijn gunstig en wetti gen voortzetting der exploitatie. Voor 1949 wordt een crediet ge vraagd van f 25.- (voor aankoop zaad e.d.) B. en W. willen het schooltuin wezen ook voor de overige ge meentescholen aanmoedigen en adviseren daarom f 100.- uit te trekken. Toezicht op de Jeugd. Burgemeester en Wethouders schrijven als volgt „Een aantal jeugdverenigingen te dezer gemeente heeft zich met een adres tot de Burgemeester gewend, waarin geklaagd wordt over de onvoldoende handhaving van verschillende verbodsbepa lingen ten aanzien der jeugd, als daar zijn le verstrekken van alcoholhou dende dranken aan personen be neden 16 jaren De toegang verlenen tot open bare dansgelegenheden aan de jeugd 3e. toegang verlenen tot open bare bioscoopvoorstellingen aan personen beneden 14 resp. 18 jaar, voor wie films niet toelaatbaar zijn verklaard. Het komt het College voor, dat die klachten niet geheel onge grond zijn en dat sommige onder nemers van vermakelijkheden e.d. in deze niet geheel vrijuit gaan. Wat de beide eerste punten, hierboven genoemd, aangaat, heeft de Burgemeester toegezegd een verscherpt politietoezicht te zullen doen uitoefenen, waartoe de nodige orders inmiddels zijn uitgegaan. Verwacht mag worden, dat meer geregelde toestanden op dit gebied bereikt zullen worden. Wat aangaat het derde punt wordt opgemerkt, dat de Bioscoop wet de toegang tot openbare bios coopvoorstellingen openstelt of voor personen van 18 jaar en ou der öf voor personen van 14 jaar en ouder öf voor personen van alle leeftijden al naar mate de films door de Rijkscommissie voor filmkeuring toelaatbaar zijn ver klaard voor 18-jarigen, voor 14- jarigen of voor alle legtijden. Volgens de wet kunnen dus ook zeer jeugdige kinderen filmvoor stellingen bezoeken, die toelaat baar verklaard zijn voor alle leef tijden. Aldus^is het verklaarbaar, dat op Zondagmiddagen de bios coop druk bezocht wordt door kin deren en zelfs door zeer jeugdige kinderen, een toestand, die aller minst bevredigd. B. en W. zijn daarom van oor deel, dat het aanbeveling verdient gebruik te maken van de bevoegd heid, welke art. 4 der Bioscoopwet aan de Raad verleent de toegang- van jeugdige personen aan bios copen te verbieden, waarbij de wet de leeftijdsgrens v. 18 jaren stelt. De verordening van 20 Maart 1928 kende reeds de bepaling, dat personen beneden 16 jaar niet tot filmvertoningen mochten worden toegelaten, doch dit voorschrift verloor tijdens de bezettingstijd zijn kracht en is nadien achter wege gebleven. Men acht het zeer gewenst deze bepaling wederom in te voeren, doch de niet-toelating, in aan sluiting aan de wettelijke keu ringsvoorschriften, te beperken tot kinderen jonger dan 14 jaar. Voorgesteld wordt een verorde ning, houdende voorschriften voor het verlenen van bioscoopvergun ningen, waarin een dergelijk ver bod is vastgesteld, vast te stellen. Het verbod zal niet gelden voor de als zodanig vooraf aangekon digde kindervoorstellingen en niet v. andere voorstellingen ten aan zien van kinderen, die zich in ge zelschap van een opvoeder bevin den. Onder opvoeders worden ver staan de ouders of wettelijke ver tegenwoordigers alsmede dege nen, die met het geven van onder richt aan de kinderen zijn be last." Vervoer Schoolkinderen. De verdeling der kosten i.v.m. het vervoer van leerlingen uit deze gemeente naar scholen in deze gemeente achten B. en w. onbevredigend. Voorgesteld wordt een regeling krachtens welke van de ouders van leerlingen die van het vervoer gebruik maken, een vergoeding kan worden gevorderd. De gemeente neemt, het vervoer geheel op zich voor f 6650»- per jaar. Per leerling bedragen de kosten voor vervoer visa versa van Wes- terland naar Den Oever f 82.25, van H.-hoef naar Den Oever f 48.- en van H.hoef naar Oosterland f 34.25 per leerling. De bijdrage der ouders wordt berekend naar de schoolgeldmaat staf en tegelijk met het school geld geïnd. Zij (gezin met 1 kind) die meer dan f 4000.- inkomen hebben moeten de kosten geheel zelf betalen. Wier inkomen f 2200 (gezin met 1 kind) of f 2500.- (ge zin met 2 kinderen) bedraagt be hoeven geen bijdrage te verlenen. Van de tussenliggende inkomens wordt, mede gelet op de gezins sterkte, een bijdrage naar rato ge vorderd. Voor de kosten van het vervoer van leerlingen naar lagere scho len in Den Helder (v.g.l.o., U.L.O.), kan krachtens de oude regeling een bijdrage worden gevraagd aan de gemeenten. Opvoering Lekenspel. De eerste Paasdag werd in de Ned. Hervormde Kerk te H.Hoef het lekenspel opgevoerd „De jeugd van Parsival." Ds. vd Winden gaf bij zijn inleidend woord een korte uiteenzetting over de inhoud van het lekenspel. „De jeugd van Parsival" is een legende uit de vroege Mid del-eeuwen, waarvan het eer ste gedeelte op deze avond werd uitgebeeld. Wij zagen Parsival thuis bij zijn moeder Herzeleide, in de eenzaamheid van het woud. Op zekeren dag, wanneer hij bij het jagen in het woud, zijn eerste hert heei* geschoten, rijst de vraag bij hem op, naar de zin en de waarde van het leven. Hij vraagt zijn moeder, naar het raadsel van leven en dood. Herzeleide vertelt hem nu over God, en Parsival wordt hiertloor zo getroffen, dat hij het besluit neemt om zijn moe der te verlaten, de wereld in te trekken, met alsenig doel, God te dienen. Hij meent dit het beste te kunnen doen als ridder. Zijn moeder echter, geeft hem een narrenkleed, met de bedoe ling hem weer spoedig thuis te krijgen, wanneer de wereld hem zal hebben bespot, In overmoed en onwetend heid zien wij Parsival de we reld ingaan en in een reeks bonte taferelen, zien wij in Par sival de strijder Gods, in iedere ontmoeting met de wereld. Na vele ervaringen leert Par sival, dat God alleen gediend wordt in zelfverloochening en naastenliefde. Op het spel der spelers willen wij geen critiek uitoefenen. Zeker, het liet op vele punten wel wat te wensen over, maar het betrof hier geen gewoon toneelspel. Het streven van deze jonge mensen om iets van hogere waarde naar voren te brengen, is prijzenswaardig. De belangstelling was niet groot, waaraan het mooie Paas- weer niet geheel vreemd zal zijn geweest. Ds. vd Winden wekte na af loop van het lekenspel de aan wezigen op, door een milde gift het jeugdwerk te steunen. De avond werd met gebed gesloten. HET KINDERHOEKJE. Wet rare lammetje j In de zonnige weide speelden wel tien wit-wollige lammetjes met elkaar. Ze dartelden en sprongen rond in het groene gras, ze hadden zo'n plezier Een paar weken geleden bleven ze steeds heel dicht.bij hun eigen moedet lopen, toen durfden ze niet bij haar vandaan. Maar nu best, hoor. Kijk, kijk, daar gaan ze weer, hollende, met luchtige spronge tjes gaat het steeds verder de weide in. Maar dan is er opeens een groot hek, dat de ene weide van de andere afsluit. Beteuterd kijken ze elkaar aan, ze kunnen niet verder. Zouden ze maar weer terug gaan Hoor „Bè-è-è, Bè-è-è-è." Dat komt van de andere weide En in een ogenblik staan al de lammetjes naast elkaar voor het hek en kijken nieuwsgierig tussen de latten door. Nee maar Dat is toch ook wat Daar staat een zwart lamme tje, dat heel verwonderd kijkt naar die tien witte snoetjes daar aan de andere kant. „Bè-è-è-è" zegt" de grootste van de wit-wolligen, „jjj bent ook een lam, hè, maar waarom ben je zo zwart „Eè-è-è-ê, dat weet ik niet," antwoordt de zwarte. „Ik vind zwart niks mooi," roept weer een ander van de tien. „Moet je dat horen En jullie zijn niet eens wit, het is vuil-wit, lang niet helder, hoor Nee, geef mij mijn mooie zwarte vacht maar." Het zwarte lammetje keek nog eens minachtend naar die „vuil- witten", keerde zich om en liep op een draf naar het bruin-zwarte moederschaap. De tien wit-snoetjes stonden in een kringetje elkaar te bekijken. „Vuil-wit zei er één. „Niks hoor Laat die zwarte maar kletsen. Ik vind ons véél mooier en ik ben blij, dat ik wit ben." „Bè-è-è-è". riepen de tien om het hardst en vrolijk dartelend en springend gin gen ze naar hun moeders, „die blij waren dat hun kleine „witjes''" weer terug waren. DE VERTELFEE. De Begroting 1949. Nog zeer hoge uitgaven voor sociale zorg, open bare werken en onder wijs. Met een bedrag van f 6784.32 wegens onvoorziene uitgaven wordt op de begroting voor het dienstjaar 1949 der gemeente Wie- ringen, welke a.s. Donderdagav. in de gemeenteraad zal worden behandeld, het evenwicht gelegd tussen inkomsten en uitgaven. Er is dus een batig saldo ge raamd tot dat bedrag ek veel bokkesprongen zal de raad, die zich tenslotte over de besteding der gemeentegelden heeft uit te spreken, daarvan niet kunnen maken. In uitgaaf en inkomsten wordt een bedrag geraamd van f 628498,37. Bijna een derde deel der inkomsten wordt opge slokt door de sociale zorg. Op het hoofdstuk der maatschappe lijke steun is tenslotte een na delig saldo van rond f 80.000.- (vorig jaar pl.m. f 50.000.) Vooral de verhoging der steun bedragen en de toeneming van het aantal t.b.c patiënten is de bet aan deze vermeerdering. Ook onderwijs vergt hoge uitgaven. Dit kost de gemeente ruim f 50.000. De hoofdstukken Algemeen Beheer en Openbare Werken sluiten beide met een nadelig Bezoekt M.E.M.I.T.O.-feestweek (23 April—1 Mei) te Medemblik. Zaterdag 23 April opent Café „De Maaier" haar nieuwe toneelzaal. „De Polderspelers" voeren op „Als een Kwartel." saldo van ruim f 45000.- Volksgezondheid f 16000. Openbare Veiligheid f 5600.- Op de nadelige tekorten van vroegere dienstjaren (totaal f 166.000) komt gedurende een 30-tal jaren rond f 5500.- ten laste van de gewone dienst. Rente en provisie van opgeno men kasgelden vergt jaarlijks een uitgave van plm. f 2000.- Voor de rente en aflossing van nog lopende geldleningen tot een totaal bedrag van ruim 218.000 gulden) moet jaarlijks ten laste van de gewone dienst worden gebracht een bedrag van f 20.000.- Aan belastingen ontvangt de gemeente ruim f 110.000 en aan Rijksuitkeringen f 154000.- waar onder een uitkering uit het ge meentefonds van f 124.000.- ENIGE CIJFERS DER RAMIN GEN (Uitgaven) ALGËMEEN BEHEER. Salarissen f 36000.- Kantoorbenodigheden 2200.-1 Onderhouden en schoon houden raadhuis 1000.- Verlichting en verwar ming- 1060.- Telefoon 725.- Verzekëringen 450.- Verificatie 386.- Woonwagenkamp 220.- Aan inkomsten vermeldt dit hoofdstuk o.m. een uitkering van f 4500.- uit het gemeentefonds èn f 1800. aan secretarieleges. OPENBARE VEILIGHEID. Arrestantenlokaal .f 100.- Beloning brandw.-lieden 800.- Onderhoud brandblus- mi'ddelen 812.- Onderhoud brandkranen 235.- Onderh. straatlantaarns kosten verlichting 2650 Vernieuwing wegwijzers 500.- Inkomsten op dit hoofdstuk o.a. f 112.50 wegens bioscoop rechten en f 125.- als bijdrage van het Rijk in de verlichting van de Noorderhaven. VOLKSGEZONDHEID. T.b.c. bestrijding f 9100.- Noodslachtplaats 370.- Vleeskeuringsdienst 2000.- Warenkeuring 860.- Schoolartsendienst 896.- Subsidie Witte Kruis f 1500.- Rattenbestrijding 500.- Destructie van vlees 240.- Bijdrage Centr. Ziekenhuis 2000 - Bijdr. in onrendabele ge bieden der Waterleiding 440.- Volkshuisvesting. Bouwpoiitie 1000.- Distributie woonruimte 1500.- Openbare werken. Personeel 5854.- Onderhoud torens e.d. 900.- straten en pleinen 2300.- wegen en voetpaden 14250.- plantsoenen 1700.- pompen en riolen 4200.- begraafplaatsen 2690.- Vuilnisophalen 3000.- Sneeuwruimen 6500.- Ten laste van deze dienst komen wegens rente en aflossing van kapitaalsuitgaven der laatste ja ren bedragen tot totaal pl.m. f 23000.—. Eigendommen. Lasten f 643.- Onderhoud e.d. 1530.- Onderwijs (lager onderwijs). Onderhoud scholen f 1500.- meubelen 350.- Aansch. leermiddelen 3380.- Verlichting en verwarming 5240.- Vakonderwijzeressen 404-. Afschrijving kosten verfw. 3487.- (Bijzonder onderwijs) Rente en aflossing kosten stich ting en inrichting bijz. scholen f 5500.-. Vergoeding der gemeen te f 5880.Huurhulplokalen f 728.-. Voorts Bijdr. bewaarscholen f 1550.- Vervoer naar Den Helder 900.- Bedr. in opl. onderw. 2360.- Bedr. H.B.S.-onderwijs 1500.- Bedr. Lyceumonderwijs 3200.- Bijdr. Nijverheidsonderw. 1800.- Bijdr. vaktekenschool 250> Verg. in kosten vervoer 7250 - Inkomsten Schoolgelden 8000.- Huur dienstwoningen 1539.- Maatschappelijke steun en voorz. Algemene dienst f 10.000 Kosten ziekenverpleging 1900.- Krankzinnigenverpleging 13520.- Onderst. van behoeftigen 46300.- Onderst. betrekk. Pol. Del. 1000.- Huisvesting behoef tigen 9650.- Kosteii armenraad 1302.- Overbruggingssteun 104572.- wordt van 't' Rijk terugontvangen. Controle steunverlening 800.- Onderst, gedemobiliseerden 1000.- Uit verschillende bijdragen wordt wegens verleende ondersteuningen een bedrag van pl.m. f 9000.- te rugontvangen. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Donderdag 21 April n.m. 2.30 Zusterkring Den Oever, ten huize van zr. Bakker-Takes. 21 April 'sav. 8 uur. Kring van Jonge Zusters. Bonte Avond. Schetsen, hersengymnastiek, ver loting enz. Catechisanten, jonge leden (van 1830 jaar) zijn har telijk welkom. Vrijdag 22 April 's av. 8 uur Zusterkring Hippolytushoef. Alle leden present AFSCHEID. De Heer A. v. d. Horst, voorgan ger der Herv. Ev. te Den Oever, benoemd tot voorganger der Herv. Ev. te Nieuwe Schans (Gron.), hoopt Zondag 24 April a.s. 'sav. 7.30 uur afscheid te nemen in de Kapel te Den Oever. Succes - Nieuws. Uitslagen van de op 18 April j.1. gespeelde wedstrijden Succes 2 WFC 4 1—2 Succes 5 WGW 2 In een door Succes 2 zeer slecht gespeelde wedstrijd, werd de laatste kans op promotie door een nederlaag verspeeld. Niet dat zij zo zeer in het veld de mindere waren, maar er werd weer zonder enig over leg gespeeld. Nee, wat dat betreft, verdien den de gasten de overwinning ongetwijfeld. Uit een corner, die door Slikker slecht werd beoordeeld, namen de gasten de leiding, welke nog voor de rust door een penalty tot 2-0 werd opgevoerd. Na rust wist Succes 2 door een strafschop dé eer te redden Serieuze training is voor de reserves nog geen overbodige luxe. Ook het vijfde wist het voor de zoveelste maal niet toe een overwinning te brengen. BKC nam in de promotie- en degradatie-wedstrijden de lei ding, zij het door een benauwde 10 overwinning op Randers. Successers, let op Uw zaak. BRIDGE. Het koppel de Koning-vdi Velde, behaalde op de Maandag j.1. te Zuidscharwoude gehou den bridge-drive (waarin Wie- ringen met 4 paren uitkwam) een eerste prijs. AANGEBODEN WEIDE voor 2 pinken bij C. DUIJNKER, Belt- straat 36, Hippolytushoef.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 2