WIERINGERMEER NIEUWS VIERING KONINGINNEDAG. Kerkdiensten Wieringermeer PUBLICATIE DISTRIBUTIE KRING SCHAGEN. KOK's BROOD Schager Markt. SPENENZALF TE KOOP ZUNÓaPP een motor, HIJ ZAG EEN FOTO. DE TULPEN- RALLYE - RIJDERS komen door de W.-meer. STICHTING 1940 1945. Chr. Plattelands- Vrouwenbond. De Boer van „Berkenhof." De jeugd laat zien wat zij kan. De Geref. Jongelingsver eniging „Immanuel" en de Geref. Meisjesveren. „Niet in eigen kracht", vierden j.1. Donderdagavond in de Geref. Kerk te W.Werf hun Jaarfeest. Vele leden van de Herv. Zusterverenigingen en van andere jeugdorgani saties van W.-Meer, Wierin gen en Medemblik, vulderf het Kerkgebouw, toen dhr. H. J. Leppink, voorzitter der J. V., het samenzijn opende. Uit het gecombineerde jaar verslag bleek, dat ook deze W.-Meer-verenigingen de gevol gen der inundatie te boven zijn. Sinds September 1948 vergade ren de J.V. en M.V. weer ieder apart. is nog niet bepaald rooskleurig. De Heer Stevens hield vervolgens een inleiding over „De consequentie van het Chris ten-zijn." Spr. behandelde de diverse opvattingen die er bestaan ten aanzien van de taak der Chris tenen, inzonderheid t.a.v. het Staatkundige en maatschappelijk terrein des levens, en gaf in dit verband een definitie van het gevleugelde woord „In ons isolement, ligt onze kracht." Nadat de Heer H. Dijkstra op keurige wijze „De Herdersfluit" had voorgedragen, werd gepau zeerd. Na heropening, vond de opvoe ring plaats van het ernstig spel in vier bedrijven „De Zoon van Berkenhof", door Joh. Logtmeier Boer Oosting (R. Stevens), die „om het geld" getrouwd is, geeft door zijn handelingen blijk, door- en-door een materialist te zijn. Ethische of sociale normen kent hij niet, dus is het vanzelfspre kend, dat conflicten niet uit kunnen blijven. Fem, zijn vrouw (I. Bossema) heeft door zijn levenshouding j veel verdriet, doch haar dochter I Ali (T. Broer) staat haar dap-i per terzijde, en ontvangt weder- j kerig de steun van haar moe der, als Oosting zich kant tegen haar verkering met Henk, zoon, van de boer van „Berkenhof" (A. Crans.) Steeds weer tracht boer Oos ting „door-alles-heen" zijn doel einden te bereiken. Bart, de knecht (H. Dijkstra) wordt, niettegenstaande 40-ja- .rige trouwe dienst, ontslagen. Het huis van Teunis, de stro per, (H. J. Leppink) wenst de a-sociale boer te verkopen, als hij niet onmiddellijk zijn schuld betaalt. Alles onderneemt hij, om de boer van „Berkenhof" (W. Wes- terveld) dwars te zitten. Met in nig welgevallen verneemt hij dan ook het bericht dat de „Berken hof" in brand staat. Deze brand heeft echter mede tot gevolg dat Ali en Henk zich nog nauwer aan elkaar verbon den gevoelen. Boer Oosting is echter niet te vermurwen, en wenst geen toe stemming -tot 't huwelijk te geven De jongelui tonen zich echter ook vastberaden, en Henk gaat nu de „Berkenhof" bebouwen, en neemt Bart ten deze in dienst De goeie naieve Bart H. Dijk stra vertolkte deze rol op uitmun de wijze kan zijn vreugde niet op als hij hoort dat hij op de „Berkenhof" werk kan krijgen En als hij met zijn vrouw Annegien (H. Beukers) een ca deau krijgt ter gelegenheid van hun 40-jarig huwelijksfeest, vin den zij dat „veel te erg." „De mens wikt, God beschikt." Zulks ondervindt Boer Oosting ook, wanneer uitkomt de schan dalige houding die hij in de be- ^ettingstijd heeft aangenomen. Nu is hij een gebroken man, voor rede vatbaar. De verzoe- t ning met de vergevensgezinde 4 boer van „Berkenhof" volgt, en Ali en Henk zien hun vast houdendheid beloond. Ds. Post merkte in het slot- woord op, dat hier niet „de kunst om de kunst" gespeeld i In verband met de komende feesten ter gelegenheid van het 12l/s-jarig Huwelijksfeest der Koninklijke Familie, zal Ko ninginnedag 1949 hier op sobere wijze gevierd worden. In Wieringerwerf zal in de toneelzaal van „De Maaier" de film der Kroningsfeesten ver toond worden des middags voor de jeugd des avonds voor volwassenen. In de avond bijeenkomst zullen ook de di verse zangverenigingen enige nummers ten gehore brengen. In Middenmeer wordt 's avonds de uitvoering van de Wieringer- meerfanfare gehouden in Hotel Smit. Tevens zullen „De Polderspe lers" dan opvoeren het blijspel „Als een Kwartel." Te Siootdorp wordt op Ko ninginnedag in een der grote pakhuisruimten van de Coöpe ratie filmvoorstellingen (Natio nale programma's» gegeven, 's Middags voor de Jeugd, 's av. voor de ouderen. - Bijzonderhe den volgend nummer. werd, doch dat ook dit stuk be doeld was om Gods eer te bevor deren, en sprak als zijn mening uit, dat mogelijk het spel de aan wezigen ook nog iets te zeggen had. In dit licht moet ongetwijfeld ook de opvoering van dit stuk gezien worden. Immers, de spelers en speel sters zijn geen leden van ama teur toneelverenigingen, maar van organisaties, die de begin selstudie op de voorgrond stellen Wat de medewerkenden be treft Bart was ongetwijfeld een pracht-type. Boer Oosting, de hereboer, werd ook goed uitgebeeld. Fem en haar dochter Ali betoonden zich echte vrouwen. Zij verenig den in zich vrouwelijke zachtheid en kloeke vastberadenheid. De boer van „Berkenhof" speelde zijn korte rol op uitstekende wijze. Henk, zijn zoon, had zijn grote rol ook behoorlijk inge leefd. Froukje, de „roddelende buur vrouw" werd kort en krachtig weergegeven door A. de Graaf. Annegien was een passend echtgenote van Bart. De andere bijrollen: Knelis de knecht (M. vd Goot), en vooral Teunis de stroper, en de dominee (beide H. J. Leppink), droegen bij tot het verkrijgen van een alleszins bevredigend geheel. Nadat de voorzitter meege deeld had dat de collecte ruim f 56.- had opgebracht, werd dit goed geslaagde feest, na 'n dank woord aan de medewerkers, op de gebruikelijke wijze door Ds. Post gesloten. Opgemerkt dient nog te wor den, dat de Heer C. Bronner ook deze avond zijn onmisbare medewerking weer op het Kerk orgel verleende, daar hij o.a. tus sen de verschillende bedrijven passende muziek ten gehore bracht. ZONDAG 24 APRIL. NED. HERV. GEM. Siootdorp 2 uur Ds. Vink. M.-meer v.m. lOVs u. Ds. Vink M.-meer 2 uur Ds. Wiegers. W.-werf 10 uur Mej. v. d. Hoven. W.-werf 2 uur dhr. Tijmstra. In alle diensten Wijkcollecte. Opperdoes 2.30 uur Ds. v.d. Neut. Medemblik 10 uur Ds. J. A. Visser. Medemblik 5.30 uur Ds. v.d. Neut. Twisk 9.30 uur Ds. v. d. Neut. Abbekerk 10 uurDs. Klein Wassink Midwoud 10 uur Ds. Wiegers. GEREF. KERK. M.-meer 9 uur Ds. v. d. Wielen. M.-meer 3.30 u. Ds. v. d. Wielen. W.-werf 9.30 en 2 30 Ds. J. Dijkstra van Hoorn. GEREF. KERK Art. 31 K.O. W.-werf v.m. 8.30 en n.m. 7 uur Ds. J. Hettinga, van Harlingen. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Siootdorp 10 u. Ds. Oosterbaan. Heilig Avondmaal. UITKNIPPEN EN BEWAREN.) De Uitreiking bonkaarten 909 zal in de Wieringermeer plaats vinden volgens onderstaand schema. Alle stamkaarten alsmede de inw isselingsbon 905, links bovenaan j de huidige bonkaart, dienen te worden meegebracht. De bonkaart 909 zal ingaan op 31 Juli a.s., de geldigheidsduur is nog niet vastgesteld. te Middenmeer te Wieringerwerf Woensdag 27 April de letters A G 4 Mei de letters H /N 11 Mei de letters 0 R 18 Mei de letters S Z Vrijdag 29 April de letters A K 6 Mei de letters L Z bij het ontbijt Zal U alleen niet goed doen smaken, Maar schenkt U heel de dag Lust voor uw werk en zaken. Dodelijk motorongeval. Toen de Heer J. Kuiper zich Woensdagmorgen j.1. per motor van zijn woonplaats Aartswoud wilde begeven naar Wieringerwerf, werd hij op het moment dat hij bij de dijk naar links wilde zwen ken, aangereden door een vracht auto die op de dijk in de richting Medemblik reed. K. werd tegen de grond gesmakthelaas moest geconstateerd worden dat de ge troffene op slag dood was. Hij was werkzaam bij Garage Cremers, te Wieringerwerf. GESLAAGD. De Heer C. van Zoonen, te Siootdorp, behaalde te Amster dam het Diploma B machinist grootbedrijf electro-techniek. AFSCHEID BRANDMEESTER. In een op 29 April a.s. te hou den vergadering van de Brand raad, zal de Heer Jb. Kingma, te Middenmeer, afscheid nemen als brandmeester. Enige indrukken van het Concours te Halfweg. Zoals wij in het vorig nummer van ons blad reeds meedeelden, behaalde het achttal der Wierin- germeerruiters op het concours hippique een eervolle vermelding, daar het de 6de prijs op de rang lijst bezette. Hierbij moet rekening gehouden worden met het feit, 'dat de Wieringermeerders met enige invallers waren opgekomen. In dit nummer behaalden de Venneper Ruiters de eerste prijs. Tevens behaalden de Venneper Ruiters de eerste prijs in hef nummer „Klavertje Drie." Fraaie landbouwtuigpaarden en trekpaarden waren ook op hes concours te bewonderen. Een grote attractie vormde het achtspan voor de mail-coach van de Heer P. J. v. Delden. Dit nummer stelt zeer hoge ei sen aan de bestuurder van de coach. De parade van alle landelijke ruiters maakte een machtige in druk op de aanwezigen vooral de „spiraal" trok zeer de aandacht. Velen waren het niet eens met de uitslag der jury betreffende de keuring huns inziens werd er te veel gelet op het type rijpaard én te weinig aandacht geschonken aan hei type Jandbouwpaard. Bij het verspringen werden vele fouten gemaakt, terwijl de stijl over 't algemeen matig was. Bij het nummer vrijheidsdres suur werd fraaie staaltjes ver toond. Duidelijk kwam aan het licht wat men ten deze met een paard kan bereiken, indien het op de juiste wijze wordt afgericht. Samenvattende kunnen wij vaststellen dat het een zeer inte ressant concours was, waarvan een goede propaganda voor de prachtige paardensport uitging. Het „gat van de dijk." Enige brokstukken dijk, de uit einden van de vroegere weg en het restant van een boerderij kun nen de bezoekers der plaats van de dijkdoorbraak een vaag idéé geven hoe de situatie ter plaatse vóór 17 April 1945 moet zijn ge weest. De pl.m. 30 meter diepe „wie len" en de „woestijnachtige gron den in de nabijheid van het „gat" geven een indruk van de kracht en de macht van het water. De buitenwaarts gerichte dijk en de herstelde Noorderdijkweg, die zich in een sierlijke boog rond de „miniatuur-meren" slingert, leveren het bewijs dat men hier de zaken op energieke wijze heeft aangepakt. Honderden toeristen waaron der vele buitenlanders bezoch ten tijdens de Paasdagen deze historische plaats. Dikwijls klam pen zij toevallig aanwezige Wie ringermeerders aan, omtrent de gebeurtenissen die samengeweven zijn met het ontstaan en dichten van deze opening in de Wieringer- meerdijk. Misschien verdient het daarom aanbeveling dat de V.V.V. ter plaatse een bord plaatst, waarop beknopt vermeld wordt, liefst in enige talen, de betreffende épisode uit de geschiedenis van de polder. Opdat meerderen deze hierdoor leren kennen. Donderdag 21 April 1949. Op de heden gehouden week markt waren aanvoer en prijzen als volgt: 15 Paarden f 450-700; 5 Stieren Centrale 260 Gelde- koeien (mag.) f 4.00550 111 Idem (vette) Centrale 20 Kali- koeien f 700—900 25 Pinken f 250 325 477 Nucht. kalveren 10 Schapen (mag.) f 6070 42 O- verhouders f 5065 4 Bokken en Geiten f 150 68 Biggen f 45 65 30 Konijnen f 110 6 Kip pen f 26. zoals Lieve Co bereidt, is niet te evenaren. Kan ook voor huishoudelijk gebruik dienen. Verkrijgbaar bij Hamstra's Levensm.bedr. W.-werf. 250 C C. Te bevragenOosterterpweg „Ik zou die familie graag op mijn farm hebben er zijn ze ven zoons en dat is juist wat de boerderij nodig heeft." Dit was wat de 80-jarige arts in ruste te Hinton (West-Virginia), dr. J. A. Fox, uitriep, toen hij in een Amerikaans dagblad een foto zag van de familie Bran derhorst, die kort geleden uit de Wieringermeer in de Verenigde Staten is aangekomen. Hij liet het daar niet bij hij bood een boerderij van meer dan 200 ha aan het gezin, dat zes tien leden telt, aan. De farm behoort voor ruim de helft tot een landgoed, dat vroeger be kend was als badplaats wegens de aanwezigheid van zwavel bronnen, aldus meldt de Mep- peler Courant. Wij komen hierop nader terug. WAARHEEN? Zaterdagavond Uitv. Gym Ver. „Wieringen" in Concordia, H.-hoef. Zaterdagavond Dansen in Hotel Smit te Middenmeer. Bezoekt M.E.M.I.T.O.-feestweek (23 April—1 Mei) te Medemblik. Zaterdag 23 April opent Café „De Maaier" haar nieuwe toneelzaal. „De Polderspelers" voeren op „Als een Kwartel." Zaterdag 8 uur en Zondagmiddag 3 uur Cinema de Haan. Film „Buffalo Bill." Zondag Bal in café Concordia (S. Halfweeg) Hippolytushoef. Zondag Bal in Café Centrum (H. Veerdig) Hippolytushoef. Zondag en Maandag 8 uur Cinema de Haan Film „Drakenklauwen." Zoals onze lezers bekend zal zijn, begint a.s. Dinsdag de eerste internationale Tulpen-rallye. 1 Uit zes verschillende plaatsen in i Europa, namelijk Rome. Monte Carlo, Bern, Glascow, Londen en Den Haag zullen 163 ploegen au tomobilisten een non-stop-rit ma ken naar de bollenvelden, welke a.s. Donderdag te Noord wijk ein- digt. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zullen naar alle waarschijnlijkheid de 163 auto's op a.s. Donder dagmiddag tussen 1 en 4 uur, de Wieringermeer pas seren, langs een zodanige route, dat deze langs alle dorpen komt. De deelnemers komen uit 12 verschillende landen, als volgt onderverdeeld Engeland (18 ploe gen)België (17), Frankrijk (10), Zwitserland (5), Tsjecho-Slowakije (5), U.S.A. (2), Zweden (2), Ca- nada, Monaco, Denemarken en Turkije elk één de rest zijn Ne derlanders. De totale lengte van het af te leggen parcours is pl.m. 3000 km., en moet met een gemiddelde snelheid van 50 km gereden wor den. De deelnemers zijn onderver deeld in 4 klassen Klasse I auto's met een cylinder-inhoud van 1500 cc klasse II 1500 1100 cc klasse IEL 1100750 cc; I klasse IV beneden de 750 cc. Er zijn voor deze wedstrijd vele prijzen uitgeloofd. Wij wekken onze lezers op de grote propaganda-avond van de Stichting 19401945 te be zoeken, welke op a.s. Woensdag avond in de Grote Beurszaal, te Middenmeer wordt gehouden, j O.a. zal de vermaarde Accor deonclub „Aalsmeer" optreden. 'Entrée f 0.50. AANVANG 8 UUR PRECIES. Zaalopening 7.15 uur Er zal GEEN COLLECTE worden gehouden op deze samenkomst. Afdeling Wieringermeer. In de vergadering van a.s. Don derdag 28 April zal Mevr. Cnos- sen, van Dirkshorn. spreken over haar roman ..De wondere Weg." De vergadering vangt aan om half 3. en wordt gehouden in Hotel Smit te Middenmeer. ALGEMENE PLATTELANDS VROUWENBOND Afd. W.-Meer. Aafje Top komt declameren in een vergadering, die op Dinsdag 26 April a.s. wordt ge houden in Hotel Smit te Mid- denmeer, te 2 uur Vlag en Vaardig. De heren komen Zondag tegen A.V.A. in het veld. Aan spanning zal het wel niet ontbreken en de heren zullen er dan ook goed aan doen om vanaf 't begin de zaak goed aan te pakken. Dan alleen kan er iets worden bereikt. Aan vang 11 uur. Vertrek per dienstbus. De training is inmiddels begon nen onder leiding van de heer Tol. Iedere Vrijdagavond in het plantsoen te Siootdorp, vanaf half zeven de adspiranten. hierna dé dames en heren. Nieuwe leden zijn hier steeds welkom.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 3