Zaterdag 30 April 1949 Tweede Blad Flevo - Bode BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW. einde van elk kwartaal van zijn werkgever een soort van kwitan- I tie. Dit is een gegomd strookje, waarop de werkgever heeft aange- i tekend hoeveel zegels en welk soort zegels hij in het afgelopen kwartaal voor de arbeider op het zegelblad heeft geplakt. Dit strook - je moet de arbeider, nadat hij zich er van overtuigd heeft, da*/ j hij het met de vorenbedoelde aantekening eens is, op zijn pre- miekaart plakken of als hij de j is betrokken, ten volle zijn mede- premiekaart aan zijn werkgever werking verleent. in bewaring heeft gegeven door I deze laten plakken. Wat iedere landarbeider ja, de premiekaart, hoe komt de moet weten arbeider daaraan In veel geval- Nu het tijdstip nadert, waarop ien heeft hij zich reeds aangemeld het Bedrijfspensioenfonds voor de bij de Sociaj-1 Verzekeringscom- Nu het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw op 1 Mei a.s. in werking treedt, is het goed dat èn werk gever èn werknemer hun taak hierbij kennen. In onder staand artikel geeft de Directie van dit Bedrijfspensioen fonds hierover alle gewenste gegevens. Het bedrijfspensioenfonds en de werkgever. Hoewel langzamerhand ieder in de landbouw nu wel het bestaan kent. van het Bedrijfspensioen fonds voor de Landbouw, is lang niet de hoog- HHHHI te van de hoofdzaken der regeling. Landbouw in werking zal treden, missie (S.V.C.', in zijn district. Hij Evenmin zal iedere werkgever de is ook het ogenblik gekomen om kan aan rustig afwachten, tot de verplichtingen kennen, die op hem iets meer te vertellen over de re- s.V.C. hem in het bezit van zijn komen te rusten. Het is dus van geling en tevens iets mede te de- premiekaart stelt. Heeft hij zich nut hier in het kort een en ander len over de werkwijze, die het n0g- niet aangemeld, dan dient hij over te vertellen. i Fonds zal toepassen om zijn doel cjit nog in zijn eigen belang zo Het Bedrijfspensioenfonds voor te bereiken. spoedig mogelijk te doen. de Landbouw treedt op 1 Mei a.s. Dit doel is, aan de deelnemers Na deze verplichtingen iets over in werking. Het zorgt er voor, dat een pensioen te verzekeren bij ou- de rechten. Hierboven werd al de arbeiders-in de landbouw een derdom, invaliditeit en overlijden, aangeduid, dat er aanspraken be- pensioen krijgen bij ouderdom en Op 1 Mei a.s. wordt de deelneming staan op ouderdomspensioen, in- invaliditeit, terwijl ook bij hun aan het Fonds verplicht gesteld, validiteitspensioen. weduwen- en overlijden aan de weduwen en Dit houdt in, dat iedere arbeider wezenpensioen. Het ouderdoms- wezen een pensioen wordt toege- in de landbouw zich voor de ver- pensioen bedraagt voer degenen, kenü. zekering moet aanmelden en dat aie van de aanvang af in de rege- Het ouderdomspensioen gaat in voor ieder wekelijks een premie jing worden opgenomen f 6.— tot op het 65ste jaar en bedraagt voor moet worden betaald. Deze premie f 12.per week. Dit hang; af van de oudste arbeiders, die dus het komt voor de helft voor rekening e leeftijd, waarop de deelnemers eerst aan de beurt komen voor van de werkgever, voor de helft toetreden zo krijgen de bij toe pensioen, f 6.per week. In de voor rekening van de arbeider. treding bijna 65-jarigen op he* loop van 40 jaren stijgt het gelei- „Daar heb je het al", moppert r,5e jaar f 6 per week. de 46- delijk tot f 12 per week, alles hier en daar een ontevredene, die jangen f 8—, de 25-jarigen f 12 - in de onderstelling, dat er zonder niet goed op de hoogte is. Wach- Het invaliditeitspensioen bedraagt' onderbreking premie wordt be- even! Er moet nog aan worden 2/3 van het ouderdomspensioen en 1 taald. 1 toegevoegd, dat- met ingang vankan dus ten hoogste f 8 zijn. Het invaliditeitspensioen is 2/3 1 Mei tevens het loon van de ar- Het weduwenpensioen dat tot het van het ouderdomspensioen. Het beider wordt verhoogd met het$oe jaar der weduwe wordt uitge- j weduwenpensioen, dat uitgekeerd bedrag der premie, dat voor zijn keerd is f 5— per week. het we- wordt. tot aan de 60ste verjaardag rekening komt. Daar verder van zenpensioen f 1.oer week voor perdeze verhoging geen loonbelasting1 j mag worden ingehouden, omdat der weduwe, bedraagt f 5- week, het wezenpensioen bedraagt f 1— per week voor ieder kind en het pensioenpremie is, blijft het eindigt op de 17de verjaardag van inkomen van de arbeider precies het kind. gelijk aan dat van vóór 1 Mei. Het De deelneming aan het Fonds komt er dus op neer, dat de ge- is niet een zaak van vrijwilligheid, hele regeling aan de arbeider maar is voor iedere arbeider ver- niets kost. plicht, evenals iedere werkgever j (Elders deelden wij mede, datlandbouw werken, is de regelim, gehouden is de verplichtigen, die ook de werkgever het door hem teanders en. vanzelfsprekend, min het reglement hem oplegt, na tebetalen premiegedeelte mag door- - komen. i berekenen op de productie. (Red.) ieder kind. Dit laatste pensioen houdt op zodra het kind zijn 17o verjaardag bereikt heeft. De hier genoemde bedragen worden verleend in de gevallen, waarin de premie zonder onder breking is betaald. Voor de arbei ders. die niet het gehele jaar in de I der funstig. Een vraag, die nogal eens Het bedrag van de premie is i Hoe groot is nu de premie, die 1 steld wordt, is hoe het zit met~de gesteld op f 2.50 per week, behal- voor de verzekering verschuldigd rechten volgens de Invaliditeits- ve voor degenen, die 17 jaar ofis Dat hangt er van af of het j wet. Deze staan geheel los van die Premie - landbouwpensioen- fonds wordt doorberekend. Naar verluidt, heeft Z.E. de Minister van Landbouw, er me de ingestemd, dat de premies voor het Landbouwpensioen- fonds, met de heffing waarvan 1 Mei a.s. zal worden begonnen en voorzover deze voor reke ning komen van de werkgever, worden doorberekend op de producten. Zo zullen de richtprijzen voor granen, koolzaad, suikerbieten en aardappelen zodanig worden verhoogd, dat daarin de premie betaling is gecalculeerd. in de landbouw eindigt, behoudt zijn reeds verkregen rechten op een ouderdomspensioen. AnderS staat het met zijn aanspraken bij invaliditeit en overlijden deze nemen een einde zodra zijn loon dienst een einde neemt. Dit kan tot gevolg hebben, dat een arbei der, die zijn werkzaamheden in de landbouw voor korte lijd on derbreekt, bij zijn overlijden zijn vrouw en kinderen onverzorgd achterlaat, ook al is hij jaren lang verzekerd geweest. Daarom wordt aan de arbeider, zodra hij niet meer in de landbouw werkt, de gelegenheid gegeven zich voor hei; risico van invaliditeit en overlij den door betaling van een premie van f 1.- per week te blijven ver zekeren, ten hoogste voor een tijd vak van 26 weken. Wil hij boven dien het ouderdomspensioen nog verder laten aangroeien, dan kan hij de volle premie van f 2.50 per week voor eigen rekening doorbe talen. eveneens hoogstens gedu rende 26 weken. Bovenstaande uiteenzetting is slechts een greep uit het geheel. Alleen het allervoornaamste kon er in worden behandeld. Maar zoveel zal duidelijk zijn, dat, wil de zaak goed lopen, de medewer king van iedere belanghebbende dringend nodig is en dat speciaal de geregelde premiebetaling voor de arbeider van het hoogste be lang is. ouder zijn, maar nog niet 21 jaar. Voor deze is de premie f 1.25 per een jongere of een oudere arbei-1 uit het Bedrijfspensioenfonds. De der betreft. Is hij tenminste 17 I pensioenen, die het Bedrijfsoen- week. Werkt de arbeider 4 dagen jaar doch nog niet 21 jaar oud, sioenfonds voor de Landbouw "toe- per week of minder, dan is voor dan is de voor hem verschuldigde kent. worden dus genoten naast iedere dag een dagpremie van premie f 1.25 per week, terwijl die uit de Invaliditeitswet, f 0.50 verschuldigd als hij 21 jaar voor arbeiders van 21 jaar of Een ander belangrijk punt is, of ouder is en een dagpremie van ouder het dubbele, dus f 2.50 per dat de arbeider over de tijd. dat f 0.25 als hij tot de groep der jon- week moet worden betaald. Jon- de regeling terugwerkt, da* is tot geren behoort. Jongens, jonger dan gens, die nog geen 17 jaar zijn. 1 Mei 1947. premies krijgt tegoed in de worden nog niet in de verzekering geschreven uit- het Landbouw 17 jaar, worden nog niet verzekering opgenomen De werkgever is aansprakelijk voor de betaling der premie, maar Egalisatiefonds over de tijdvak een ken. gedurende welke hij in de j opgenomen. Werkt iemand niet volle week, dan is voor iedere dag, periode 1 Mei 1947 tot T Mei 1949 hij dient de helft der premie in te dat hij werkt, een dagpremie ten in de landbouw werkzaam was. houden van het loon, dat van bedrage van f 0.50 (voor de oude- Deze premies komen de hoogte j ren) of f 0.25 (voor de jongeren) 1 Mei af voor de arbeider geldt. De premiebetaling heeft plaatsj verschuldigd, door het plakken van zegels op ze- f De betaling der premies wordt van zijn pensioen ten goede. De arbeider zal er daarom goed aan doen het inlichtingenformulier, gelbladen. De zegels koopt de bewezen door het plakken van ze- dat hij tegelijk met zijn eerste werkgever bij een Boerenleenbank, de zegelbladen krijgt hij van de Sociale Verzekerings - Commissie (S.V.C.) in zijn district. Voor elke arbeider legt hij een zegelblad aan. Verdere bijzonderheden staan op de omslagen der zegelbladen- boekjes gedrukt. Voor het ophalen der zegelbla den, die elk kwartaal vernieuwd moeten worden, zorgt de S.V.C. Daar ook de arbeider kennis moet dragen van de betaalde pre mies, dient de werkgever hem een soort van kwitantie in handen te geven, bestaande uit een strookje van het voor hem beplakte zegel blad. Dat strookje moet op de pre miekaart, die de arbeider in zijn bezit heeft, worden geplakt. Er blijft nog over te vermelden, dat de bedrijfstakken, die van 1 Mei af onder de verplichting tot deelneming vallen, zijn gels op een zegelblad, dat de werk gever voor iedere arbeider aan- premiekaart zal ontvangen, en dat ook gegevens vraagt over legt. Deze zegels zal de arbeider j noemd tijdvak, nauwkeurig in te in het algemeen niet te zien krij- vullen. gen. Wei ontvangt hij aan het Een arbeider, wiens loondienst DE PATRIJZEN IN DE WIERINGERMEER. Van officiële zijde vernamen wij, dat evenals voor de oorlog, weer premie wordt verleend op het niet verstoren van de nesten van patrijzen, voor de landbouw en ook uit jachtoogpunt bezien, zo nuttige vogels. Door de onderwaterzetting, waren ze vrijwel geheel ver dreven uit de polder, doch naar ons werd medegedeeld, is de stand nu weer bijna op vooroor logs peil. Door b.g.n. premiën beschik baar te stellen, welke door de jachtopzieners worden uitbe taald, zal de patrijzenstand in de W.Meer zeer zeker tot verdere ontwikkeling komen. Van de Leestafel. In „de Speelwagen van April vervolgt Jan Mens zijn serie ar tikelen over Waterland. Maarten Oortwijn, die hem op zijn verkenningstochten verge zelt tekent en diens kunststuk jes worden in het tijdschrift af gedrukt. Fijne schetsjes zijn het van Durgerdam, Ransdorp, Uitdam en Holysloot (deze laatste naam is een samentrekking van Holle y sloot en heeft dus niets met de filmstad Hollywood te ma ken) schetsjes van dorpssilhou etten of landschapsdetails, pitto 1 resk, en zo suggestief, dat zij een bezoek aan deze dorpjes voor de lezers feitelijk overbo dig maken, zo deze daartoe na de onderhoudende beschrijving van Jan Mens, al aanvechting mochten gevoelen. Dan vraagt alweer een be schrijving de aandacht over Daan Pool's film „Het West- fiiese boerenleven." Burgemeester Baken van Nieuwe Niedorp schrijft over j Dirk Rembrandtsz, van Nierop, amateur astroloog. Gerrit de Beurs over „De orchideeën van ons gewest", terwijl C. Druif een interessant praatje maakt over enkele gemeente-wapens. In de rubriek „Op doorreis", vinden we weer allerlei bijzon derheden uit ons gewest, terwijl nog andere bijdragen en ook de fraaie illustraties, dit Aprilnum mer weer tot een geslaagde uit gaaf maken. Kolenprijs gaat niet omhoog. In tegenstelling tot anderslui dende berichten en geruchten, welke in de afgelopen tijd zijn gepubliceerd, vernemen wij van welingelichte zijde, dat de kolenprijs niet zal worden ver hoogd. Dit is het resultaat van bespre J kingen, welke dezer dagen zijn j gevoerd. Ofschoon algemeen ook in de handel werd veron dersteld. dat een kolenprijs ver hoging in de lucht hing, blijkt het nadere overleg tussen de be trokken organen tot een andere beslissing te hebben geleid. Over wat er in die beslissing nog meer staat, wordt intussen van officiële zijde nog het diep ste stilzwijgen daarover bewaard Mededelingen daarover kun nen zeer binnenkort worden verwacht. 1 WIJZIGING OPEN- STELLINGS-UREN. j Wij verwijzen U naar de ad vertentie betreffende de uren van openstelling der Nutsbi- bliotheek te Wieringerwerf. ONTSTAAN EN GROEI VAN KORFBAL Korfbal, de bij uitstek Neder- Nauwelijks was de Amsterdamse landse sport, zoals men dat bij onderwijzer Broekhuysen weer in zovele gelegenheden kan horen of Holland gearriveerd of hij toog lezen, vond merkwaardig genoeg met grote energie aan het werk. haar oorsprong in een land, waar Het plan een sport, welke gemengd tot op heden de beoefening ervan kon worden beoefend, aan het nog geen ingang gevonden heeft. Nederlandse sportminnende pu- Wij moeten daartoe een flink bliek voor te zetten, liet hem geen eindje van huis afgaan en wel ogenblik meer los en het eerste naar het land, dat ons brood resultaat zag hij al spoedig in de bracht in die rampzalige dagen, uiteraard nog zeer primitieve oe- waarin wij ternauwernood nog feningen. welke werden uitgevoerd wasten hoe dat er uit zag.... U: dcor de leerlingen van een hoofd - hebt het al geradennaar landbouw in engere zin (ak- Zweden. Daar in het. kleine plaats- I je Naas, was in het laatst der vo- j ker- en weidebouw, veehou derij en pluimveehouderij) de navolgende tot de tuin stedelijke Middelbare school. De belangstelling voor de nieuwe sport groeide zienderogen en voor- rige eeuw een inrichting geves-al op de Middelbare scholen werd tigd, waar z.g. vacantiecursussenkorfbal omstreeks 1902 druk be bouw in ruime zin behorende werden gehouden in handenar-- oefend. Langzaam maar zeker bedrijfstakken groenteteelt, j béid, openluchtspel, enz. Deze werden evenwel ook de ouderen fruitteelt, kruidenteelt, bloem- cursussen werden niet alleen door! voor „nieuwigheid" gewonnen kwekerij, boomkwekerij, tuin-Zweden gevolgd, doch vooral ook en werden er verscheidene clubs bloembol- d00r buitenlanders. En één vanopgericht. Velen waren enorm die buitenlanders, die zo'n cursus enthousiast voor hun nieuwe bouwzaadteelt en lenteelt (de laatste bedrijfs tak beperkt tot. een deel van meemaakte, was het land) griend- en rietcultuur bosbouw veenbedrijf hov eniersbedrijf. jeugdige landgenoot Nico Broek huysen, tegenwoordig erevoorzit ter van de Koninklijke Nederland se Korfbal Bond, kortweg K.N.K.B Hij was het, die daar kennis Hiermede is in grote lijnen aan- maakte met een veldspel, dat en gegeven, wat de werkgever moet variatie was op het Amerikaans weten. Mocht hij meerdere inlich tingen wensen, dan kan hij zich wenden tot de S.V.C. in ztjh woonplaats. „basketball", een snel. dat van het eerste ogenblik af bijzon der bekoorde. Hij speelde het ver scheidene keren en reeds in Zwe Het is voor een vlotte gang van den rijpte in hem het plan om. zaken dringend nodig, dat ieder, daar te trachten het spel ingang j de harten van het sportmiv die bij de uitvoering der regeling te doen vindendeel der bevolking veroverd on toen nog j sport, zij werden ijverige propa gandisten en droegen het spel. o.t in de aanvang van haar be staan in feite pen geheel Amster damse aangelegenheid was. r.h naar builen. Rotterdam liep ook al snel warm voor de korfbalsport en reeds in 1905. drie jaar nadat her; de eerste poging was ondernomen, waren in allo hoeken van het land clubs opgericht, in Gronin gen. in Zierekzee, in Winterswijk, in Brielie. Korfbal had voor goed canks het feit dat in de pers van die dagen meer aan eens minder vleiende artikeltjes over korfbal verschenen.De ware liefheb bers en doorzetters lieten zich dierdoor echter geenszins ontmoe digen en men ging rustig door de korfbalsport te propageren, vaak tot in de allerverste uithoeken van het landhet succes bleef niet uit. Nadat in Juni 1903 de Neder landse Korfbalbond was opgericht, waarbij aanvankelijk slechts vijf clubs waren aangesloten, ging het de volgende jaren immer cres cendo. Nauwelijks twee jaren la ter was dit aantal meer dan ver- tiendubbeld en het was alleen maar te betreuren, dat de moeilij ke oorlogsjaren '14'18 deze snelle gröei danig temperden. Er werden gewestelijke en plaatselijke bon den opgericht, waarbij Amster dam. de bakermat van korfbal, vanzelfsprekend het voorbeeld gaf. Op die manier nestelde korf bal zich gaandeweg in alle delen van het land V- zijn nog maar weinig streken aan te 'wijzen, waar deze sport vandaag de dag nog volkomen onbekend is Er n zelfs provincies, waar elk dorp. gehucht z'n eigen korfbalclub heeft. Friesland en Zeeland zijn er v/cl cie prach ftfto voorbeelden beslaat en he: ulariteft een bloeiend kort'ba 11 ee 11 steekt er voetbal in po; ernstig de kroon. Zeken er zfjn ook gebieden, waar men natuur lijk wel van korfbal gehoord heeft, doch waar het overigens bij die wetenschap blijft. Men heeft er soms nog nooit, soms heel lang geleden een min of meer mislukt initiatief ondernomen. 't Is spijtig te moeten constateren, dat een groot deel van Noordholland tot deze, gelukkig gering in aantal zijnde gebieden moet worden ge rekend En dat, terwijl ook buiten onze landsgrenzen steeds meer wordt gekorfbald. België lag het niet voor de hand was liet eerste land dat de korfbalsport van ons overnam. Het spelpeil lag er lan ge tijd veel lager dan in ons land, doch daarin komt de laatste jaren snel verandering, dat bewijzen de uitslagen van de traditionele Hol- land-België - ontmoetingen wel. Dank zij een prachtige propa- ganda-tocht van twee Nederland se keurploegen, vond korfbal ook haar weg over de haringvijver en word*, dez-e sport thans in Enge land eveneens heel druk beoefend. De Engelse bioscoopbezoeker ziet in z'n journaal flitsen uit een „korfballmatch" naast die uit de Cupfinal Dat wil wel iets zeg gen Ja, korfbal heeft haar weg ge vonden. Volgende keer zullen wij i .s vertellen ever kor bal 'n Noordholland. Beknopt natuurlijk Teder, die het „naadje van de kous" wil weten, raden wij aan zich in verb n'ing te stellen me* de Noord-Ho!'an fto Korfbal Bond Kc;; secretariaat is gevestigd ie Alkmaar, Stationsweg 14.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 3