WIE8INGER NIEUWS SCHILDERS KNECHTEN. GEERTSMA, woonh uis M. LONT, Vergadering „0. V. B." Vrijdagavond werd in café Cen traal te H.-hoef een cursusverga dering gehouden van het O.V.B (Onafhankelijk Verbond van Be drijfsorganisaties» afd, Wieringen. De voorz. sprak in zijn kort wel komstwoord er zijn teleurstelling over uit. dat niet meer leden op deze avond waren gekomen, maar was er ondanks dit van overtuigd dat de aanwezigen van deze cur susavond. het nodige zouden kun nen opsteken. Vervolgens gaf de heer Hart man het woord aan de heer C. Oosterwijk, secr. Bedrijfsorganisa tie .Bouwvak", Rotterdam. Het onderwerp dat besproken j werd door bovengenoemde Heer 1 was ..De strijd der bouwvak- en en D.U.W.-arbeiders en het Ur gentieprogram van het O.V.B. - i Bouwvak." Spreker zette uiteen waarom deze twee groepen als één worden besproken, n.1. de grondwerken j vallen zeer vaak onder de cato- gorie ..bouwvakken." De regering is echter van me ning dat deze groep niet onder de ..bouwvakken" resorteert. en heeft dan ook de D.U.W.-bepalingen vastgesteld. Volgens de heer Oosterwijk. zijn dit de slechtste bepalingen, die door de voormalige minister van Sociale Zaken Drees zijn vastge steld. Snreker besprak vervolgens de D. W.-bepaling die zijn inge deeld in 3 groepen, n.1. D.U.W. 1, 2 en groep 3. i Groep 1, zijn de volwaardige arbeiders, met gegarandeerde ba- sislonen. Groep 2, zijn die personen die in hun eigen vak geen werk heb ben en daarom geplaatst zijn bij de D.U.W., waar ze geen behoor lijk loon kunnen verdienen. Groep 3 is nog niet in werking gesteld, maar is volgens de spre ker niets anders als een concen tratie-kamp, waar zeer lage lonen een straf zijn voor opstandige werkers. Volgens de spreker moeten de D.U.W.-arbeiders gesteld worden onder de bepalingen die gelden voor de bouwvakken, omdat al- hoewei niet best, deze bepalingen in ieder geval beter zijn dan de D.U.W.-bepalingen. Zo kunnen cok de D.U.W.-arbei ders ingedeeld bij ..Oogstvoorzie- ning", door hun onbekwaamheid als landarbeider nooit aan een behoorlijk loon komen. Vooral bij de stedelingen is dit het geval, aangezien de lonen zijn ingesteld op ervaren landarbeiders. De heer Oosterwijk nam vervol gens de E.V.B.", later geworden E.V.C., onder de lope. Het falen der E.V.C. moet vol gens de spreker worden geweten, als bij zovele bonden, aan het stellen van een te smalle basis. De samenwerking der vakbon den laat volgens de spr. veel te wensen over. De huidige regering heeft zijns inziens niet meer de belangen van de arbeiders, maar van de kleine groep van bezitters op het oog. Het doel van de Ó.V.B. werd door de heer Oosterwijk uiteen gezet c.a. werkelijke medezeggen schap der arbeiders, loonvloer moet worden vastgesteld, met als loon gerekend naar de behoeften verbonden aan de loonvloer de glijdende loonschaal, die dus met eventuële prijsstijgingen omhoog gaat. Verder de glijdende Urenschaal, dus verdeling der ufen bij werk loosheidskansen, over de arbeiders en korter werken, zodat de arbei- j ders in het arbeidsproces kunnen blijven. Ook de techniek die moet zijn voor de mensheid en niet er te gen. is het doel der O.V.B. De Ziektewet moet 100r; uitke ren. ja zelfs meer. omdat bij ziek te de onkosten in het gezin stij gen. Na het nationaal inkomen te hebben ontleed in bedragen voor lonen en salarissen en die van rente en winst, kwam de spreker ook hier tegen op en eiste overhe veling van gedeelten rente en winst naar lonen en salarissen. Het door de spreker naar voren gebrachte was zijn inziens nog onvolledig, maar gaf gelegenheid genoeg tot het houden van de discussie die deze cursusavond besloot. Cabaretgezelschap Tempo. Bovengenoemd cabaretgezel schap trad Zaterdagavond op in concertzaal S. Half weeg te Hippo- lvtushoef voor een goed bezette zaal. De zakelijke leider van dit gezelschap de heer M. Metselaar, opende de avond en als conferen cier kondigde hij als eerste num mer aan, het optreden van Barend en Bart je. De Heren E. Hartman en W. Holt j er. als Barend en Bart je had den al direct de lachers op hun hand, en de mimiek was dan oo.». kostelijk. De dames Bugel en Hartman zongen het door de radio bekend o-eworden liedje „Mijn pappie is enkel een foto.", zodat de ernstige noot niet ontbrak. De Heer Metselaar deelde op deze avond dan ook mede. dat met het eerste optreden van het ga zelschap onder de naam ..Tempo ook een ernstig' lied of schets zijn plaats heeft gekregen in het pro gramma. Het optreden van de„ Rhytmi- sche Dwazen", met hun liedjes, begeleid door de Banjo viel bij het nubliek zeer in de smaak. De heren Eekhof en Veenstra gaven dan ook blijk dat zij het gebodene serieus hadden ingestu deerd. De solo-zang van T. Eekhof en de accordeonsoli van de Graaf vielen bij het publiek een goede ontvangst ten deel. De korte schetsen „De Waarzeg sters", „Fantasie". „Bij de Com missaris", én ..De Erfenis droe gen een komisch karakter. De schets „Dokter Bent" was ernstisr, en hield een aanklacht m tegen de oorlog. Wij zien Dokter Bent. opstandig geworden in zijn werk als assistent in een kliniek van oorlogsverminkten ergens m Oostenrijk. Hij wil de wrakken, die eens jonge mensen waren, uit hun lijden verlossen, en wij horen dan de samenspraak tussen Dok ter Bent en de leider der kliniek. Wanneer een oude moeder ten to nele verschijnt op zoek naar mo gelijkheden om haar zoon eens te mogen zien, die volgens haar hart niet c'ood is, laat Dokter Bent, ondanks het verbod haar toe bij datgene wat eens haar zoon was. Het spel van Dokter Bent en vooral van Mevr. ten Cate als de moeder was prachtig. Met zang, schetsen en accor- deon-soli werd het programma besloten. Het eerste optreden van het cabaretgezelschap „Tempo", is door het publiek, gezien de stem ming, zeer gewaardeerd. Wanneer wij bedenken dat hier amateurs aan het werk waren dan kunnen we zeggen een geslaagde avond met een vlot afgewerkt programma, waarmee het cabaret gezelschap van Wieringen „Tem po" haar naam eer aandeed. Een verloting en het intussen bij alle uitvoeringen behorende „bal" besloot deze non-stop-- avond. NED. HERV. KERK Zusterkring Oosterland, Woens dagavond 8 uur. DOOPSGEZ. GEMEENTE. j Woensdag 11 Mei nam. 2.30 uur i Zusterkring te Den Oever, ten huize van zr. G. LontDoves. Donderdag 12 Mei 's middags 4.305.30 Lees- en Vertelclub. Boeken ruilen. Donderdag 12 Mei n.m. 8 uur Kring van Jonge Zusters te Hip - polytushoef. Komt allen. We be ginnen met een nieuw boek. Vrijdag 13 Mei n.m. 8 uur Zus terkring te Hippolytushoef. Bonte - Avond. Donderdagavond j.1. werd te Hippolytushoef in de Geref. Kerk een bevrijdingsavond gehouden. De leiding berustte bij de Heer O. Deen, die.kle avond opende en voorging in zang en gebed. Allereerst zette de Heer Deen I uiteen, wat de bevrijding voor ons betekende. Een zangkoortje gaf daarna enkele zangnummertjes ten beste, waarna de heer O. Ellens optrad als declamator. i Het ten gehore gebrachte viel zeer in de smaak bij de aanwezi- gen. Vervolgens traden zes dames en zes heren in het strijdperk voor de hersengymnastiek. Deze inderdaad spannende strijd werd door de heren gewonnen. Ook de vier dames, die het pro gramma opluisterden met verma kelijke liedjes vonden veel bijval. De avond, die een bont karak- i ter droeg, werd aangevuld met het zingen van canon's en door samenzang. De door de radio alom bekende spraak-waterval wedstrijd, werd door het paar De Jong gewonnen. Het was al laat in de avond, toen de voorz. deze zeer geslaagde avond sloot met dankgebed, waar na men na het- zingen van het Wilhelmus, hoogst voldaan huis waarts keerde. Tonegido - Nieuws De uitslagen van Zondag luidden Dames AVA 1 - Ton. I, 2-6 Heren AVA I. - Ton. I, 5-11 Tonegido 2 - DWO I, 4-3 Voor de naeompetitie speelde Ton. 1 tegen AVA 1. Hoewel •AVA de laatste weken goedj 'vooruit is gegaan, schoten ze toch in technisch opzicht veel te kort. Ze trachtten dit door enthousiasme te vergoeden, jwat nu en dan tot ruw spel leidde. Dit mocht echter niet baten, ook al slaagden zij er in een 5-tal doelpunten te scoren. Tonegido stelde hier 11 treffers j tegenover en won zodoende nog 1 onbedreigd. De dames speelden vriend schappelijk teg'en het een klasse 'lager uitkomende AVA. Ook j hier was het krachtsverschil aanmerkelijk, hetgeen tot uit- drukking kwam in de uitslag. Ton. 2 speelde op het Succes- tterrein tegen DWO. Aanvanke lijk stond men slechts met 8 man binnen de lijnen en Ton. bereidde zich dan ook al op een nederlaag voor. In de loop van de eerste helft kwamen echter nog twee spelers opdagen, [zodat de tweede helft met 10 [man kon worden gespeeld. De stand was toen 2-3. Na een sportieve, spannende strijd, slaagde de thuisclub er tenslotte nog in, de strijd in haar voordeel te beslissen. Eerst scoorde de jeugdige Tj. Wigbout met een keurige boog- bal en daarna wist A. Beers het winnende puntje te maken. Succes blijft 3e klasser. Met heeft eigenlijk weinig zin ever de wedstrijd van Zondag 1. tegen Grashcppers, die de beslissing in de degradatie-pro motie der derde klasse heeft ge bracht, lang na te kaarten. Er is cok weinig fraais van tc vertellen, maar een feit is dat mede door de uitslag van deze ontmoeting, waarin het voor beide partijen een kwestie was van „er op of er onder", het derde klas voetbal voor Wierin gen is behouden gebleven en dat is heel belangrijk. Wij willen de Succesi'amilie dan ook van harte gelukwen sen met dit resultaat. Achteraf beschouwd, geloven we dat deze gehele affaire, die herhaalde beslissingswedstrijden, die spanningen en al het wel en wee dat onze club de laatste maanden heeft doorgemaakt, in zoverre nog winst voor het voetbal betekenen dat de alge- nene belangstelling voor deze port in onze gemeente een be hoorlijke stimulans heeft gekre un. Ook dat is heel belangrijk. Wij hebben het vertrouwen dat Succes deze verhoogde be langstelling door haar verdere prestaties aan zich zal weten le binden en wel hierom Zolang Succes haar doorgaans matige partijtjes in de competi tie meespeelde, was die belang stelling maar zeer matig. Te rend op oude roem en drijvend op oude krachten, heeft men zich jarenlang kunnen handha ven zonder al te grote gevaren en zonder sensatie. Dit heeft de interessse voor onze vereniging gedood. Thans is het anders geworden. En bij de spelers én bij het pu bliek is weer een voetbalharts tocht ontwaakt, die naar wij stellig verwachten, van blijvende aard zal zijn en onze club op hoger plan zal brengen. Onze jongens hebben weer geleerd dat doorzettingsvermogen en de ijze ren wil om te winnen, tot grootse daden inspireren. Bij het publiek is het vertrou wen in het kunnen van onze jongens teruggekeerd. Men heeft nu gezien, dat, welke tegenstan der ook, voor Succes in het zand moet bijten. Moge deze strijageest vaardig blijven over de Successers. Dan zien we nieuwe gloriedagen voor het Wieringer voetbal in t verschiet en dan ook zal men zich verzekerd weten van de blijvende aandacht van een voetbalminnend publiek, welks morele steun en achter ons lig gende weken van zo grote beteke nis is gebleken te zijn. EEN KNAAP EI. Een kip van dhr. E. Stubbe, in de Kliefstraat, alhier, produ ceerde een ei dat een gewicht bleek te hebben van 155 gram. Het wonderproduct had een vrij normale eivorm. Uitslag VERLOTING TEMPO. Uitslag Verloting. Op de navol gende lotnummers zijn prijzen ge vallen 450 (le prijs) 438, 79, 923, 956, 204, 580, 799, 757, 312, 1072, 752, 148, 907, 1119, 1151, 75. De prijzen kunnen worden af gehaald bij E. Hartman, Nieuw- straat 12, H.-hoef. POLITIE. Verl.: een porte- monnaie inh. ongeveer f 12.-; een portemonnaie inh. f 2.50 en een portemonnaie inh. enig' geld foto's en een rijwielsleuteltje. Succes - Nieuws. Succes 1Grashoppers 1 tt. Succes had aan een gelijk spet voldoende om zich in de 3c klasse te kunnen handhaven, en er is Zondag door alle spelers op een reusachtige manier gewerkt om tenminste dat ééne puntje te be machtigen. De wedstrijd stond overigens niet op hoog peil, maar de spanning vergoedde veel. Suc ces was aanvankelijk iets meer in de aanval en in die periode speel de zij positief beter dan de bezoe- i kers. Echter in het afwerken van i de kansen was de S.-voorhoede ook deze middag weer niet sterk. I Nadat Gr. zich op het moeilijk bespeelbare terrein wat beter had aangepast, ging de strijd meer gelijk op. Behoudens enkele ma len. dat de keepers door uitlopen i redding moesten brengen, kregen j zij overigens niet veel moeilijk j werk te verrichten. Wel een be- wijs ook, clat bij beide ploegen de resp. verdedigingen het sterkste I geheel uitmaakten. Na de rust vrijwel hetzelfde spelverloop als daarvoor. De S.- midvoor kreeg enige dotten van kansen, maar wist er niet één te benutten. Grashoppers speelde nu iets meer op de aanval en voort- durend werden de ballen hoog in het S.-doelgebied gespeeld. Iedema j c.s. gaven echter geen krimp en wisten door resoluut ingrijpen alle gevaar te voorkomen. Onder grote spanning kwam het einde van deze door beide ploegen, soms fors, maar eerlijk gespeelde wedstrijd. Scheidsrechter Forma- noy, goed bijgestaan door zijn neutrale grensrechters, leidde de wedstrijd op uiterst correcte wijze. En nu luiden, allen paraat voor de viering van ons a.s. 25-jarige bestaan. De manier, waarop spe ciaal de spelers van ons le elftal, zich in deze moordende competi tie en de nasleep daarvan, hebben geweerd is boven alle lof verhe ven en zal op het feest zeker tot uiting worden gebracht. Successers onze hartelijke ge lukwensen met het bereikte resii- i taat dat dit nog maar door vele successen gevolgd mag worden. MOTORSPORT. Het bleek Zondagmorgen dat !het idee van de Motorclub om I gezamenlijk naar de race's te Zandvoort te gaan. door velen zeer op prijs werd gesteld. Si" I waren n.1. 17 motoren met een volg wagen, aan de start. Alleen de tocht was al een J mooi sportief genoegen en het [pleit voor de rijders dat zij, ou- l danks de enorme drukte, tot Zandvoort toe in clubverband konden blijven rijden. Wat wij op het mooie Zand- voort-circuit te zien kregen, was het mooiste wat onze mo torcoureurs konden geven; voor al in de zware- en zijspanklasse is door deze grootmeesters een. fantastische strijd geleverd en en het spijt ons dat niet alle mo torsportvrienden en vriendin nen van „Wieringen en Om streken" hiervan konden genie ten. Volgende keer verwachten wij echter ook hen, die nu achter bleven, aan de start. BURGER BRANDW. VEREN. In de vacature van wijlen de heer W. de Vries is op 7 Mei ge kozen de Heer T. R. Groendijk, Notaris alhier als bestuurslid dei- Burger Brandwaarborg Vereni ging te Wieringen, -welke deze be noeming heeft aangenomen. RIJST. In de bonnenlijst van 2 Juni a.s. zal weer een bon worden aangewezen voor rijst, n.1. een half pond per persoon. NOODSLACHTPLAATS SL00TD0RP VERKOOP VAN VARKENS- en PAARDEVLEES. Woensdagmorgen v.af 10 u. DIRECT GEVRAAGD FLINKE Geruime tijd werk. SLOOTDORP, Tel. 11. Voor iedere beurs Bij ons de primeurs HEDEN HEROPENEN wij onze geheel modern inge richte zaak in aardappelen, groenten, fruit en comes tibles. Onze zaak is voorzien van de modernste machines, zo als gecombineerde schrap en snijmachine, diepvries- kast, aardappelsilo, Klok- schaal enz. Voor deze gelegenheid i hebben wij speciaal inge- j kocht aardbeien, pruimen, i rode bessen, nieuwe aardap- pelen, cocosnoten, blikjes Mixed Californisch fruit enz. j Wij nodigen U allen uit om eens te komen kijken. 1 Aanbevelend ALB. LONT, Nieuwstraat, H.-hoef. BIEDT ZICH AAN AARDAPPEL SELECTEUR, voor ongeveer 10 H.A. Br. aan J. J. SNEL, Weere K 33. TE KOOP .- een goed onderhouden in het midden van Hiopo. JAC. SMIT, Kremersweg, H.-hoef. Weide voor vee aange- boden. D. Nieuwhof, De Eer ste. Slootweg E 17, Sloot- dorp. TE KOOP of gedeelte huurkoop WOONARK, bevattende kamer, keuken, 2 slaapkamers. Adres Woonark 8901, Kol- horn. ZOMERJAPONNEN EN ROKKEN ontvingen wij weer in diverse dessins. Ook grote maten. Beltstr. 13, Tel. 143 H.hoef. WEGGERAAKT donker bruin Hondje met staande oortjes, luistert naar de naam van Fanny. Gaarne tegen beloning te rug te bezorgen bij J. SCHELLINGER, Twisk. Eilandjes. Te k. 2 lichte motorrij wielen, Motobecane 1947 en N.S.U. 1939, z.g.a.n. H. F. 't Hart, Haukes 2, Wieringen. Te koop z.g.a.n. Man telpakje. maat 40, Molger- dijk 17, Den Oever. Te koop z.g.a.n. Kinder- wagen en 400 M. keerwant bij D. Drent, Westerland 88, i Wieringen. Te koop aangeboden een z.g.a.n. Wieg. Adres Belt 5, Hippolytushoef. Voorradig Corsetten m. en z. Binnenband, prima. Versch. soorten Bustehou ders, ook grote maten. Aanbev. T. Kort. Te koop prima Kin derwagen met bedje en kussen. Te bevr. Jb. Kuiper, Koningsweg H.-hoef. Ontvangen Dames- en Bakvis Mantels, w.o. prima Blauw en Zwart. Rokken, in bruin en geruit. Aanb. T. Kort, Beltstraat H.-hoef. Ontv, Dames- en Bak visjaponnen, prachtige series Zomer japonnen in gebl. en effen zijde, m. 3646. Aanbevelend T. Kort.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 2