WIERINGER NIEUWS UIT EEN DER VELE BRIEVEN. KORFBAL IN NOORDHOLLAND, VROEGER EN NU. WAARHEEN? Tijdschrift „Bouw" wijdt beschouwingen aan de Uitbreidingsplannen Wieringen. Toen wij geruime tijd geleden in een artikelen reeks de uitbrei dingsplannen - van Wieringen in ons blad bespraken kwam bij ons de gedachte op aan deze plannen die voor een plattelandsgemeente van tamelijk ingrijpende aard waren, ruimere bekendheid te geven en daarvoor ook in bouw- kunde-kringen buiten Wieringen belangstelling te wekken. Wij hebben ons toen gewend toe de Redactie van het tijdschrift „Bouw", het Centraal weekblad voor het bouwwezen, die zich zeer geïnteresseerd toonde voor de op name van een beschouwing in haar blad over de vraagstukken verband houdende met uitbreidin gen in een middelgrote gemeente inzonderheid voor de uitbreidings plannen van Wieringen. waar deze vraagstukken van nogal ge compliceerde aard waren. Ons cliché-materiaal stonden wij tot dat doel af en Ir. R. C. Versteeg te Voorburg, de ontwer per der uitbreidingsplannen schreef een toelichtend artikel. In het blad „Bouw" van 7 Mei j.1. nu is een hoofdartikel aan deze plannen gewijd. Ir. Versteeg komt, na het geven van een beknopt overzicht van de ontwikkelingsgeschiedenis van Wieringen en een beschouwing van het landschapskarakter, tot een bespreking van de details der uitbreidingsplannen van Hippoly- tushoef en Den Oever. Het artikel is verlucht met teke ningen o.a. van de Kapel te Den Oever en afdrukken van foto's der maquettes. In dit betrekkelijk korte over zicht vindt Ir. Versteeg voldoende gelegenheid de moeilijkheden en mogelijkheden welke met het ont werp verband hielden van alle zijden te belichten. Het zal zeker in de uit gebeide deskundige le zerskring van dit vooraanstaande tijdschrift de aandacht opeisen die het verdient. Wij beschouwen dit voor Wie ringen, voor ons blad en inzon derheid voor Ir. Versteeg als een grote eer. NED HERV. GEMEENTE. V.C.J.C. NIEUWS. A.s. Zondag 22 Mei wordt er in de Ned. Herv. Kerk te Hippo een streekdag gehouden van de afd. Vrije Vogels. Er komen 10 afdelingen uit de omgeving. 's Morgens om KWART OVER TIEN is er Jeugddienst, waar ook DE OUDERS EN GEMEENTE verwacht wordt, verder een speurtocht, broodmaaltijd, enz. Laten wij hopen dat het voor de V.V. een goede dag zal wor den en dat de Gemeente goed vertegenwoordigd zal zijn bij de Kerkdienst, waarvan de voorganger is Ds. Hoest uit Den! Helder. J. G. i Donderdagavond 19 Mei, om half acht, hebben wij een wan-! deltocht. We vertrekken vanaf de Kerk. Rekenen jullie erop dat de tocht verder is dan de vorige Za terdag. Precies op tijd vertrekken 7 en 8 Mei hadden de J. B.-ers: en J. G.-ers een gecombineerd weekend in Heerhugowaard. Jammer genoeg was de deel-; name van onze Wieringer afde-! ling niet groot. Maar de twee afgevaardigden die er geweest j zijn hebben genoten. i De deelnemers (pl.m. 70 meis jes en jongens) waren onderge-1 bracht in een boerderij, welke er zeer toe bijdroeg om van het weekend een geslaagde bijeen-1 komst te maken. De mannen zijn de baas. Een opgave van het Centr. Sur. v. d. Statistiek leert ons dat- er in Wieringen meer mannen dan vrouwen zijn, zulks in afwij king van de voor geheel Neder land geldende cijfers. Nederland heeft 50.000 vrouwen meer dan mannen. Wieringen heeft 250 vrouwen tekort 3555 m., 3313 vr.). Hetzelfde doet zich in de naas- te omgeving voor. Ook Wieringer - meer, Medemblik en Anna Pau- lowna hebben een mannen-over- 1 schot. Laat ons hopen dat er weer wat meer evenwicht in de cijfers komt anders ziet het er voor de huw bare mannen bedenkelijk uit, ter wijl zij verder van huis een levens- partnerin gaan zoeken want er zijn ook plaatsen waar, omgekeerd, de vrouwen om een man moeten vechten. De bevolkingsdichtheid is voor deze gemeente met haar platte landskarakter betrekkelijk hoog, n.1. 253.5 per KM2 Toch loopt men elkaar hier nog niet in de weg, omdat per hoofd toch altijd nog 4000 M2 (100 M x 40 M) beschik baar is. De bevolkingsdichtheid van Wieringermeer was op 11'48 16.4 per KM2, voor Medemblik 552 per KM2, voor Anna Paulow- na 129.8 inwoners per KM2. VAN ONZE MILITAIREN OVERZEE. Naar wij vernemen, werd de familie Pakes, van Hengelstraat alhier, er Maandag j.1. officieel mede in kennis gesteld dat haar zoon W. Pakes, die als militair dienst doet in Indonesië, als ge volg van vijandelijke actie, was gewond geraakt. De verwonding schijnt van niet al te ernstige aard te zijn want gemeld werd „licht ge wond." Nadere bijzonderheden ont breken nog. Wij wensen Willem van harte een spoedig herstel toe. TREKKINGSLIJST SCHOOLREISJES-FONDS O.L. SCHOOL, H.HCiEF. Op onderstaande lotnummers vielen prijzen 56 135 200 232 259 367 I 443 702 743 820 960 993 1350 1574 1879 1915 1917 ,2449 2601 2621 2624 2784 2837 2973 3069 3112 3251 3318 3342 3372 3376 3377 3513 3514 3563 3586 3592 3647 3761 3785 3797 3847 3903 3939 Prijzen zijn af te halen in Hotel de Haan. Ook Geert Mulder betuigde ons in warme bewoordingen zijn dank voor de regelmatige toezending van de Flevo-Bode. „Ik kijk iedere week uit naar de krant, soms blij ven ze wel eens een paar weken weg maar dan komen er zo weel een paar tegelijk. Vanmiddag toen ik terugkwam van mijn dienst lagen er 4 op mijn kastje. Ik ben vlug op mijn tampotje neergeploft en heb ze heel rustig helemaal doorgelezen. Je leeft dan weer helemaal mee met Wieringen. Er stond nog wat in over die storm die er gewoed heeft en verder veel nieuws- en familieberichten. Ik lig op de eerste vliegbasis Tjililitan. Ze ligt 22 K.M. van Batavia verwijderd. 21 April was het 2 jaar geleden dat ik uit Hol land vertrok en heb steeds hier gezeten, bij de verpleging, het le vensmiddelenmagazijn, bij de fourage en nu in de keuken bij de magazijnmeester, houd de sterkte bij en ga over de rantsoenering van sigaretten, zeep en lucifers. Af en toe een wachtje van 24 uur. Het is hier rustig en bij sommige andere jongens vergeleken heb ik het nog niet zo slecht getroffen. Dit jaar zal het nog wel niet zijn dat ik weer gezellig thuis in de Klieftstraat zit, naar ik hoop echter volgend jaar. Nogmaals dank GEERT MULDER, uit de Klieftstraat, Sold. Ie klas, St-b. nr. 260812023, IVB Tjilititan B.L. III Batavia. Bedankt voor je gezellige brief Geert en volgend jaar dan, naar ook wij hopen „weer thuis." Red. Hengelaars moeten voor het komende seizoen 50 cent bijdragen. Telkenj are wordt van Overheids wege vastgesteld hoe groot de bij drage zal zijn, die hengelaars en beroepsvissers moeten betalen ter storting in het zgn. Pootvisfonds. Deze gelden worden gebruikt voor j het kweken, aankopen en uitzet- ten van pootvis, het doen van i proefnemingen, verbetering van viswater, bestrijding van water- I verontreiniging enz. Daardoor be- oogt men de productiviteit van het viswater te verhogen. Voor het komende seizoen, dat j op 1 Juli 1949 aanvangt is de bij- i drage voor hengelaars vastgesteld op 50 cent. Voor een hengelakte moet boven de normale kosten eveneens 50 cent worden be- taald. Aanvragers van een grote vis- akte A of B en van een kleine j visakte moeten f 1.- extra storten. De regeling is afgekondig in de Nederlandse Staatscourant van 12 Mei 1949 No. 92. De Weddenschap. (HISTORISCH.) Op een Zondagmorgen zaten 2 vrienden, zeg maar Jan en Piet, Heel genoegelijk te praten In hun kamertje en - suite. Hoé 't zo in de praat te pas kwam Is me er niet bij verteld, Maar de heren gingen „wedden" 'n Riks werd er als prijs gesteld Ik wed zei Piet, om. die rijks daalder, dat de eerste, hetzij groot of klein, Die hier op straat ons raam passeert, Een vrouwspersoon zal zijn. Da's aangenomen, zei de ander, Die weddenschap ga 'k met je aan. Op mijn beurt dus voor nXj twee-vijftig Als eerst voorbijkomt hier een man. In spanning werd er plaats genomen Voor 't raam dat uitzag op de straat. En zwijgend kruiste men de blikken, U weet wel hoe dat gaat. „Daar hoor ik wat", zei plots vriend Pieter En ja, geluid kwam naderbij, een dame achter een kinderwagen. Hoera, zei Piet, 'n riks voor mij Jan stond 'n ogenblik verslagen, Hij had verloren ja Toen stoof hij plotseling de straat op, de dame achterna. „Mevrouw", zei Jan op kouse voeten) "Wa 'k vragen wil voor 'n aardighoidje, Wat zit er in die kinderwagen, Is 't een jongen... of een meid je? Mevrouwtje gaf warempel antwoord, Ze dacht die vent is stapel zot Maar 't was 'n jongen; en Jan juichte terug bij Piet: „Ik won de pot" Wie de ontwikkeling van de korfbalsport in Noordholland bo ven het IJ in de loop der jaren met enige belangstelling heeft gadegeslagen, zal hebben opge merkt, dat na een periode van snelle groei deze sport na enkele jaren in de meeste streken weer tot verval kwam. Op het ogenblik is het zelfs zo, dat de korfbalbeoe- fening in feite een volkomen Zaanse aangelegenheid kan wor den genoemd. In de Zaanstreek bestaat namelijk heden ten dage een intensief en bloeiend korfbal leven en wanneer we vertellen dat hier zeven van de elf bij de Noord hollandse Korfbal Bond aangeslo ten verenigingen zijn gevestigd, dan spreekt dat toch wel boekde len. En even duidelijk is het dat verenigingen als K.V.H. in Den Helder of S.K.V. in Schermerhorn zich onder de gegeven omstandig heden op hun afgelegen posten vaak min of meer verlaten moe ten voelen en dat zij een immer voortdurende zware strijd om hun bestaan voeren. De reden waarom korfbal in verreweg het grootste deel van Noordholland na aanvankelijk zo goed te zijn ontvangen spoedig weer aan populariteit heeft inge boet, is moeilijk aan te wijzen. De 18 Mei bijeenkomst Plattelandsvrouwen, Afd. Wieringen in Foyer Cinema de Haan. 20 Mei Alg. Ledenverg. Coöp. Boerenleenbank Wieringermeer W.A., in Hotel Smit te Middenmeer. 20 Mei Openb. Verg. A. B. V. A., afd. W.-meer in Hotel Smit te Middenmeer. concurrentie van andere sporten is hier zeer zeker niet groter als in andere streken van ons land en terwijl elders de korfbalsport juist een enorme opgang maakte, ging het hier snel bergafwaarts. Na tuurlijk is de concurrentie van voetbal stevig merkbaar, waardoor een tekort aan mannelijke beoe fenaren waarvan er nu eenmaal voor elke korfbalploeg nog steeds zes nodig zijn zich vaak ernstig deed gevoelen. Zou korfbal misschien nooit populair zijn Och, wat dat be treft is er in ons landje moeilijk een vergelijking te maken met de door ontelbaren verafgode voet balsport, maar dat zegt op zich zelf uiterst weinig. De Nederland se sportman, die zweert bij zijn partijtje voetbal, zou verbaasd staan wanneer hij eens een kijkje kon nemen tussen de sportscher- men van andere landen. Want is niet het Amerikaanse baseball ons honkbal volkssport num mer één in het land van de ster ren en strepen en is niet hockey bij het millioenenvolk van India' verreweg de meest geliefde sport En dat zijn in Holland toch ook maar „achteraankomertjes" Neen, het is naar alle waar schijnlijkheid wel aan te nemen, dat de oorzaak in een andere rich ting moet worden gezocht. Do strijd om het bestaan was in de crisisjaren voor de oorlog voor de vele jonge, kleine clubs veelal te zwaar, omdat met weinig leden vaak grote geldelijke offers moes ten worden gebracht en het is een publiek geheim dat in de korfbalwereld die offers uitslui tend door de leden zelf gedragen moeten worden. Andere inkom- -1 POLITIE. Gev. een autonum merplaat G 52788, een zwarte gummi jas een donkerblauw kinderjekkertie en een bankbil jet. Verloren: een zilveren zegel ring met ingegraveerde namen. DOOPGSGEZ. GEMEENTE. Vrijdag 20 Mei n.m. 8 uur Repetitie Kerkkoor. Tonegido - Nieuws. I Door ook de laatste wedstrijd, die tegen Vlug en Vaardig, te 'winnen, werd Tonegido I kam pioen in de na-competitie, i Het scheelde anders niet veel of de Slootdorpers hadden Zon dag nog roet in het eten ge gooid. Ze boden krachtige tegen stand en slechts met moeite 'wist Tonegido tenslotte met 5-4 'de baas te blijven. De dames hadden ook vrij wat meer moeite met hun tegen standers, dan waarop zij blijk baar hadden gerekend. Cok rij wisten net één puntje meer te scoren dan VI. en Vaardig en wonnen met 3-2. Het 2e heren-elftal stond wel voor een heel zware taak. I Om HAV in Den Helder te igaan bevechten is een hele op gave, vooral wanneer er dan nog I spelers in het eerste moeten i meedoen en andere spelers niet kunnen meespelen, zodat er ten slotte negen groenhemden op op het veld staan aangetreden. Er werd echter fel gestreden en het resultaat was, dat HAV met een 61 overwinning genoegen moest nemen. j In de eerste helft klopte het 'even niet bij Ton. Er werden een paar rare blunders gemaakt en de doelpunten kwamen toen vlot Loop der bevolking. Ingekomen J. C. Schilderman en gezin van Anna Paulowna A. van Dijken van Lochem; G. van Dijken van Lochem, Mw. C. de Jonge van Rotterdam Th. Folkers van Rotterdam Mw. B. C. van Ledden, van Wie ringermeer; J. J. Duijnker van van Amsterdam; Mw. H. Slik van Wildervank; J. Koster van Eindhoven; Mw. M. R. Gaemers van Rheden; Mw. T. Voort- huijsen van Blaricum; W. Kloos terman van W.-Meer; W. de Bie van Groenlo; H. de Boer van Barsingerhorn. Vertrokken E. Plieger naar Hoenkoop; L. Visser en gezin naar Anna Paulowna; A. Land man en gezin naar W.Meer J. T. de Jong en gezin naar Won- seradeel; Mw. S. Varwijke naar Kuinre; K. Schiphof en gezin naar W.meer; P. Kraak en ge zin naar Nieuwveen; J. Metse laar naar Zaandam D. Schoen maker naar Uitgeest J. Kluft en gezin naar Berkhout; A. Wesselink en gezin naar Wie ringermeer; H. Sibum en gezin I naar W.Meer; P. C. Voorthuij- sen en gezin naar W.-Meer. sten dan de vaak nog zeer laag- nog de tijd waarin er een West- gestelde contributies kent het friese Korfbalbond bestond, waar gros der korfbalpenningmeesters bij vele clubs waren aangesloten, tot vandaag de dag nog niet Dat is wel zeer te betreuren, welke Zondag aan Zondag tegen elkaar in het strijdperk versche- want dat er ook in Noordholland nen- Misschien zien zij zich ook belangstelling, veel belangstelling zelfs, is voor de korfbalsport' staat nog voor zich, die clubs. citas en ADOS in Hoorn, Velo- M.K.V. als een paal boven water. Kort in Medemblik, S.p.S. in Wervers voor de tweede wereldoorlog hoof, TOGO m Wienngerwaard en scheen het of een deel van het anderen En wellicht herinneren eerder verloren gegane terrein zou ziJ zich dan ook weer andere na- worden herwonnen. Na een zeermen, als K.V.K.V. en AS.S.V. uit doeltreffend gevoerde propagan-Alkmaar, Sparta, H.K.C. en E.L. da-actie in de kop van Noordhol- T.O. uit Den Helder, U.D.Ï. ul land waren er in de Wieringer-1 Hoogwoud, Houvast uit Heerhu- meerpolder in korte tijd liefst drie gowaard, S.S.S. uit Cudkarspel, nieuwe verenigingen opgericht, N.K.V. uit Nieuwe-Niedorp, Fa- terwijl de zaak er in Schagen en zanten en V.I.O.S. uit Castricum, Hoogkarspel eveneens uitstekend H.V.W. uit Hem, Excelsior uit voorstond. De oorlog gooide als in zovele gevallen ook hier roet in het eten en toen de jaren van angst en vernieling eindelijk voorbij waren, was er eerst nog wel aan iets anders te denken dan aan de verbreiding van korfbal. Thans is men echter weer zover, dat men terecht meent met een redelijke kans op succes aan de slag te kunnen gaan voor het mooie doel. Het bestuur van de N.H.K.B. stelt zich op het stand punt, dat wil men de reeds gememoreerde moeilijkheden af doende het hoofd kunnen bieden de kracht zal moeten worden gezocht in het AANTALHet streven moet zijn te komen tot een groot aantal clubs, waardoor het contact onderling zo innig mogelijk kan zijn. De grootte van de clubs doet voorlopig minder terzake, hoofdzaak is het vormen van centra moet een flink aan tal verenigingen Een taak, welke vanzelfsprekend verre van een- Westwoud, O.D.I.S. uit Oosthui zen, Kwiek uit Oudendijk, G.S.V. uit Oost-Graftdijk, De Duinstreek uit- Schoorl, WÏRON uit Hippoly- tushoef, en ja zo kunnen we nog wel een poosje doorgaan. Er zul len maar weinig plaatsen zijn in onze provincie waar niet voor kortere of langere tijd de korfbal- palen geplant zijn. Geen van allen kon echter op de duur de strijd om het bestaan volhouden en een voor een gingen zij ter ziele Maar nogmaals, de Noordhol landse Korfbalbond is vastbeslo ten op korte termijn de ogen van sportminnend Noordholland voor de korfbalsport te openen en zij is bereid daden te stellen waar dat maar enige kans van slagen zou kunnen hebben. Elke kans, zelfs de kleinste, zal zij met graagte aangrijpen. Sportvrienden, die eens met eigen ogen KORFBAL zouden willen aanschouwen, de mogelijkheid is er om een wed strijd in Uw eigen woonplaats te voudig zal blijken, doch een taak zien. Zoekt U contact met ande- ook, welke zeer wel kan worden ren uit Uw omgeving en stelt U verwezenlijkt. Hoeveel clubs in zich gezamenlijk in verbinding alle denkbare plaatsen van onzemet het Bestuur van de Noordhol- provincie heeft men in de loop landse Korfbalbond. secretariaat der jaren al niet gekend? Oude- Koningsweg 14 te Alkmaar. En., ren herinneren zich zeer zeker wacht er vooral niet te lang mee 1

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 2