WIERINGERMEER NIEUWS OUDERAVOND WIERINGERMEERSCHOOL W.-WERF. DE KINDEREN LIETEN ZIEN WAT ZIJ KUNNEN. In de smaakvol versierde en tot in alle hoeken gevulde toneelzaal van „De Maaier" werd Vrijdagavond j.L de ouderavond van bovengenoemde school gehouden. De Heer Baarveld, voorzitter Jannie Horst, gevolgd door kin- der Oudercommissie, opende deze avond met een kort welkomst woord, en wees er op dat de jeugd zelf het programma zou verzor gen. Nadat het hoofd der school, de Heer W. J. Holl, nog enige aan wijzingen had gegeven, en de aanwezigen een prettige avond had toegewenst, was het lang verwachte moment daar dat de leerlingen een aanvang konden maken met de afwerking van het programma. De hoogste klas zong allereerst enkele schoolliederen, onder lei ding van de Heer Holl. Daarna volgde het „Bloemen - alphabet." Er verscheen ten tonele een bloemenfee (Ineke Swier) die op rijm en in alphabetische volgorde, diverse „bloemen" wakker maak te. Deze werden keurig uitgebeeld door meisjes, wier verschillende costumes op kunstzinnige wijze waren ontworpen en vervaardigd door de dames De Graaf, Holi, Hoogenbosch en Winter. Allen deelden in het grote suc ces. Ook de volgende nummers geti teld „De Autobus" en „De Huis knecht" hadden veel bijval. Onder leiding van de Heer Hoo genbosch zongen hierna de kinde ren van de lagere klassen. Frank en vrij schalden hun stemmetjes door de zaal. In de hierop volgende pauze werd de kinderen door de Heer en Mevrouw Neep een consumptie aangeboden. Vanzelfsprekend viel deze ver rassing zeer in de smaak. De afwerking van het program ma werd hierna voortgezet met de schets „De Wonderdokter". derzang, besloot dit zeer gevari eerde en welgeslaagde programma Al de jonge artisten hebben zonder uitzondering hun beste beentje voorgezet, al was bij de een vanzelfsprekend meer talent aanwezig dan bij de ander. De Heer Baarveld sprak een slotwoord. Hij sprak zijn voldoening uit over deze avond en hoopte dat de aanwezigen zich geamuseerd had den. De dames De Graaf, Hoogen bosch en Winter werden op het toneel geroepen. Zij ontvingen een woord van hartelijke dank voor het vele werk, verricht voor de vervaardiging der costumes. Als stoffelijk blijk van waardering ontvingen zij ieder een doos bon bons. Mevr. Holl helaas door ziekte afwezig deelde in deze hulde. De Heer en Mevr. Neep werd dank gebracht voor de aan de kin deren verstrekte consumptie. Nog zij vermeld dat de Heer Kluft tussen de verschillende nummers accordeon-muziek ten gehore brachtmenig vrolijk wijsje werd meegezongen. Om half 12 keerden allen vol daan huiswaarts. De Kampioenen gaan hun titel verdedigen. Naar wij vernemen zal de brandweerploeg van Wieringer- werf, onder leiding van de Heer W. Hoes, ook dit jaar weer deel nemen aan de brandweerwed- strijden. De training is inmiddels be gonnen, en wij hopen dat de mannen weer evenveel succes mogen boeken als het vorige jaar. HOE VERKRIJGT MEN Flevo - Nieuws. Vereniging voor Gezins verzorging in de W.-meer. De Diaconieën der drie Geref. Kerken in de Wieringermeer zul len overgaan tot oprichting van een „Vereniging tot Gezinsverzor ging in de Wieringermeer." Reeds is ten deze een Commis sie samengesteld, bestaande uit de heren E. Oosterhoff, Midden- Dokter en patiënten speelden hunl meer (voorzitter) H. Veenstra, rol uitstekend. i Wieringerwerf (secretaris) en I. v. Zang, waaronder ook een ca- Dis» Slootdorp (penningmeester). non, -werd vervolgens ten gehore gebracht. Een komische noot in het pro gramma was de „Kleutergymnastiek", welke vooral voor de jeugd een attractie was. De volgende nummers waren „De Wilgen" en „De lege koeke- pan". Uit het laatste stukje bleek alweer dat de vrouw toch maar slecht kan zwijgen. De vrolijke kampliedjes, gezon gen in de jeugdherberg, werden pittig op de mandoline begeleid door Ronnie Hoekstra. Als extra-nummer kondigde de Heer Holl aan De Poppenkast, Deze was op zeer handige wij ze vervaardigd door de gebroeders G. en B. Winter en R. Holl. Gezien het grote succes hier mede bereikt, was de wens geuit dit spel ook eens voor de ouderen te mogen vertonen. De bekende figuren van Jan Klaassen, Pier lala en de huisbaas werden vlot gespeeld door de ontwerpers, ter- Chevrolet en Ford. In aansluiting op ons artikel over de nieuwe auto's voor de ge meentelijke brandweer merken wij nog op dat de nieuwe wagens resp. op een Chevrolet- en een Ford-truck zijn gebouwd, welke resp. door de Firma Cremers en Klare geleverd werden. De Ford krijgt als standplaats Middenmeer, de Chevrolet wordt gestationeerd te Wieringerwerf. WERKEN GEGUND Electro - Technisch Bureau Nipshagen te Middenmeer, kreeg opdracht van de Fa. Bot te Heer-Hugowaard, voor de aan leg der electrische installatie in de 40 in aanbouw zijnde wonin- ben aan de Kerkstraat te Mid denmeer. Een gelijke opdracht ontving zij voor de Openbare School te Den Helder. CIRCUS ROYAL IN MIDDENMEER „Hedenmiddag Matinée, he denavond grote Voorstelling", staat er te lezen op grootscheepse reclame-biljetten in M.-Meer. Wij veronderstellen dat dit tweemast-circus, zover ons be kend, het eerste circus dat in de polder voorstellingen geeft, over gebrek aan belangstelling niet te klagen zal hebben, te meer daar hogeschoolrijden en paardendressuur, een paar be langrijke punten schijnen te zijn. In ons Zaterdagnummer ko men we nader op de verrichtin gen van dit circus terug. EEN PASPOORT Wie een paspoort aanvragen wil, vervoege zich daartoe op de Secretarie te Lutje-Kolhorn, of de Hulpsecretarie te W.-Werf. Men kan daar een formulier invullen, terwijl men tevens 2 pasfoto's moet overleggen. Voor VESTIGING in het bui tenland, moet men tevens een bewijs van de Inspecteur der Belastingen inleveren, waaruit blijkt, dat men geen belasting schuld heeft. De kosten van het paspoort, welke vooraf verrekend moeten worden, bedragen voor één persoon f 14.50 voor een gezin f 24.50. Een attractie voor de dames. Een primeur voor de polder In de voormalige Nood-Kapsa lon van de Heer Swier, aan de Terpstraat te Wieringerwerf staan thans de nieuwste modellen da meshoedjes geëtaleerd. Dames, die zich willen laten „behoeden" kunnen dus in 't ver volg in eigen gemeente terecht. IN DE WEEK VAN 23 tm 23 MEI BOUWFONDS-ACTIE Jiet Classificatievraagstak in de Wieringermeer." Het doel der vereniging is het helpen der gezinnen bij ziekte enj andere moeilijkheden. Een dames-comité zal, onder verantwoording en toezicht der Diaconie, het werk der vereniging uitvoeren en de leiding op zichj Dit zeer actuele vraagstuk nemen van de nog te benoemen wordt a s Vrijdag in Hotel Smit Waarschijnlijk zal de vereniging (.e Middenmeer behandeld door de volgende maand reeds de be-<le HeeI' H- v ylbrief. schikking hebben over een gezins- Voor nadere bijzonderheden hulp. I Zie de advertentie. BEDRIJ FS VOORLICHTING Mededeling No. 403. DE BESTRIJDING VAN DE KARWIJMOT DEPRESSARIA NERVOSA H\Y). De bestrijding van de rupsjes van de karwijmot moet worden uitgevoerd op een ogenblik, dat het nog niet goed mogelijk is te wijl Jannie Horst de rol van Ca-bepalen of de omvang van de tharijntje vervulde. Dëze voor-; aantasting het uitvoeren van een stelling had een uitbundig succes, bestrijding noodzakelijk maak.,. Viof Hno rvtncromlr li nar. „De luchtreis van de kikker," op rijm, zingend voorgedragen door WIERINGERWERF. Op het land van de landbouwer de heer G. v. Galen aan de Oos- terterpweg werd deze week een nest met 6 jonge hazen gevonden. Dit is wel een zeldzaamheid waar een normale worp meestal wit ten hoogste 3 jongen bestaat. Kamp de Terp. Hoewel het dus mogelijk is dat men een bestrijding uitvoert zon der dat deze een verhoging van de opbrengst ten gevolge heeft, zijn er voorbeelden te over, waar uit blijkt, dat de geldelijke voor delen van een hogere opbrengst na een met succes uitgevoerde bestrijding vele malen opwegen tegen de kosten, die deze met zich medebrengt. Gedurende de maand April worden de kleine, parelmoerach tige glanzende eitjes op verschil lende delen van de plant afgezet. Al naar gelang van de weersom standigheden, komen omstreeks begin Mei de eitjes uit. De jonge rupsjes begeven zich al vretende Stormschade vergoed. Woensdag j.1. is aan de arbei ders in het kamp „De Terp" de stormschade van 1 Maart j.1. aanI aan de oppervlakte van ^de sten hun rijwielen veroorzaakt door j gels naar boven, waar zij, vanuit het instorten van het dak der rij- de beschutting van een spinseltje, wielloods, vergoed. de bloeiwijzen vernietigen. Voor- Van de zijde der organisaties, dat de rupsjes zich gaan verpop- was een bestuurder van de R.K.pen, verplaatsen ze zich langs de en van de Chr. Bond aanwezig,1 stengel naar beneden, boren een van de dienst Wederopbouwkam- gat in de stengelwand en verpop pen en Huisvesting, de Heer Rin- pen zich in de stengel, gen. j De rupsen kunnen zeer goed j worden bestreden door het gewas i Op Woensdag 12 Mei j.1. was het tweemaal met daarvoor in aan- j gezelschap v. cl. Meulen de gast merking komende insectendoden- j van de arbeiders met het stuk de middelen te behandelen. De j „Zee en Landrotten." bestrijding kan zowel cloor een Dit stuk bood de arbeiders weer bestuiving als door een bespuiting1 een mooie avond. i worden uitgevoerd, voor zover de ontwikkeling' van het gewas hét mogelijk maakt er met spuitwerk- tuigen door te rijden. De eerste behandeling dient te worden uitgevoerd als het meren deel der eitjes is uitgekomen, de tweede 57 dagen later, echter voordat de rupsjes zich in de bloemscheuten inspinnen. Voor de behandeling kunnen DDT en rotenon - bevattende middelen worden gebruikt in onderstaande hoeveelheden en concentraties. Ie behandeling DDT-spuit 1% van een 10%-ig product of anders naar verhou ding. DDT-emulsïe 0.3% van een 20%- ig product. Rotenon-spuit 1 deel rotenon op 7500 delen water. DDT-stuif 25 kg per ha van een 5%-ig product. Rotenon-stuif 25 kg van een 3/4%-ig product. 2e behandeling. 1.5% van een 10%-ig product of anders naar verhouding. 0.5% van een 20%-ig product. 1 deel rotenon op 5000 delen water. 50 Kg p. ha. van 'n 5%-ig prod. 50 kg per ha van een 3/4%-ig product. Aan de spuitmiddelen dient, behalve bij de emulsies, een uit- vloeier te worden toegevoegd. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de Plantenziekte- kundige Dienst te Wageningen en door de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst. Opbrengst kinderpostzegels overschrijdt het half millioen De kinderpostzegels hebben dit keer ruim twee ton meer opge bracht aan het jaar tevoren. In 1947 waren de baten ..Voor het Kind" f 362.360.43. terwijl 1948 een bedrag van f 565.729.84 ople verde. Reeds tijdens de verkoop-actie, in November en December van het vorige jaar, werd het duide lijk, dat de opbrengst van de Kin- i derpostzegels hoger moest zijn in 1947. De Kinderpostzegel stond in het middelpunt van de belang- stelling courant, radio en film heel Nederland stond klaar om het verkoopcijfer tot recordhoogte op te voeren men wist waar het om ging Het „Rijdend Postkantoor" i maakte een triomftocht door het 5 land de bemanning kwam han- den te kort. In honderden plaat sen trokken ijverige comité-leden er op uit om zegels en prentbrief kaarten aan de man te brengen. Wekenlang stonden op vele post- j kantoren de bekende „Stand", bezet door steeds actieve verkoop sters, huisvrouwen, die weten wat een kind nodig heeft en die be seffen wat het zo vaak moet mis sen. En dan de schooljeugd Tienduizenden leerlingen werkten mee en uit alle hoeken van het land kwamen inzendingen op de St. Nicolaas Luisterwedstrijd bin nen. Neen de opbrengst kon haast niet tegenvallen. Een hogere op brengst van ruim f 200.000.over trof echter de verwachtingen. Voor wie van cijfers houdter werden verkocht5.045.054 zegels I van 2 ct. bijslag 2 ct.) over- I waarde f 100.901.08 1.369.704 ze- I gels van 5 ct. bijslag 3 ct.) overwaarde f 41.091.12 1.959.618 zegels van 6 ct. bijslag 4 ct.) overw. f 78.384.72 4.879.276 zegels van 10 ct. bijslag 5 ct.) overwaarde f 243.963.80 1.267.364 zegels van 20 ct bij slag 8 ct) overw. f 101.389.12 Tot. „Voor het Kind" f 565.729.84. In elke Nederlandse huishoud- portemonnaie tellen de centen en dubbeltjes weer mee en op de of fervaardigheid van het publiek wordt, in steeds toenemende mate een beroep gedaan. Met grote dankbaarheid mag daarom wor den vastgesteld dat het Neder landse volk voor zijn „misdeelde jeugd" nog altijd véél over heeft. Of de Kinderzegel-actie nu op zijn lauweren kan gaan rusten Dat zeker nietHet jaarlijkse te kort der kindertehuizen bedraagt nog altijd enige millioenen. En dan ongeveer 15.000.000 zegels werden ditmaal verkocht. Dit be tekent dat van de door P.T.T. in één maand verwerkte poststukken nog pas een klein percentage met Kinderzegels werd gefrankeerd. Zou het ideaal op alle post gedu rende één maand Kinderzegels onbereikbaar zijn Als straks in November de I schooljeugd in het hele land mee werkt dan is het mogelijk, dat 1 dit ideaal nog dit jaar wordt be reikt. Programma voor Zaterdag 21 Mei Flevo A Succes A om 7 uur te Wieringerwerf. Opstelling F. Nieuwhof Jb. Blaalóneer K. Bandringa C. Pouwer, H. IJzer. G. Crans J. vd Zaag, D. v. Dompselaar, T. Elf ring, Chr. de Meijer, F. Keet Reserve: H. Blaakmeer, G. van Est, N. Koorn, M. Venema. 4.15. Combinatie I - Combi natie II te Wieringerwerf. Comb. I (Oranje shirt) Opstelling N. Koorn Th. Kaptein A. Lont H. vd Peppel, P. Bos, A. Bil D. Kok, P. Mooij, A. Venema K. Breebaart, G. v. Dok I Comb. II (wit shirt) I Opstelling A. Schaafstra, B. Witting, C. Deijkers, Ploegstra. D. Visser L. de Boer, Greidanus, Ruiter P. Dankert (aanv.) G. Meijer H. Aalders Reserve :A. Keet, D. vd Wal, P. Baart. Steinfort. J. Hulsebos, H. v. Dijk, B. vd Woude. Programma voor Zondag a.s. Te Schagen 12 uur Schagen 4 Flevo Comb. Wij raden de bewoners van W.Werf en omstreken ten zeer- ste aan, de beide adspiranten- wedstrijden te bezoeken, om eens kennis te maken met ons jeugdvoetbal. BARNSTEEN. Inderdaad een zeeproduct. Maar het heeft met vis niets te maken. Na een stevige storm, recht uit het noorden, is de Oostzeekust op verschillende plaatsen bedekt met massa's zeewier. Tussen dit wier liggen grotere en kleinere stukken geel barnsteen, door de zwar9 zeegang van de bodem der zee losgemaakt en samen met het wier aan het land teruggegeven. Bij rustige zee kan men zelfs op de bodem de gele barnsteen zien liggen. De „barnsteenvissers" trek ken er dan op uit en steken met ijzeren, puntige staven de stukken los om deze met hun netten op te halen. Maar deze arbeid is bij na niet lonend meer. Veel grotere stukken worden tegenwoordig uit de bodem van het vaste land ge baggerd. In Samland. waar Ko ningsbergen ligt, rechts van de Danzigerbocht-, wint men jaarlijks ongeveer 10 ton barnsteen. Voor dit product heeft men ver schillende toepassingsmogelijkhe den gehad. Niet alleen als siera den, maar toen de electrotechni-* sche industrie met sprongen om boog ging, werd het graag als een zeer goed isolatiemateriaal ge bruikt. Toch wordt het barnsteen meer en meer verdrongen door „kunsthars." Barnsteen nu, is geen product afkomstig van dierlijke of plant aardige zeebewoners, maar van naalöbomen. Het is namelijk een z.g. fossielle harssoort. Millioenen jaren geleden, men schat op 30 to; 50 mill. heers te ook in het Oostzeegebied een tropisch klimaat. Waar nu da Oostzee is. moeten zich vroeger uitgestrekte oerwouden bevonden hebben. Een ieder weet, dat naald bomen (Coniferen) veel hars be vatten. Door stormen werden deze bomen ontworteld. Het hars vloeide er uit. Later kwamen ge- 1 weldige aardverschuivingen. De wouden verdwenen onder de grond of werden door grote overstromin gen mee in de zee gesleurd. Het hout verteerde, maar het steen hard geworden hars verteerde niet. En nu nog geeft de zee, dat wat zij genomen had, terug. Soms vindt men in het stukje barnsteen een insectenpootje of -vleugeltje, soms wel een heel in sect. Hieruit maakt men op, dat het hars dun vloeibaar was en de argeloze insecten bleven hieraan vastkleven. Het barnsteen, dat op het strand geworpen werd, wordt door de Samlanders ook wel ..Seestein" genoemd. Maar dit „zee-product" is voor ons van de vis onbereikbaar. (Visserij wereld.)

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 3