WIERINGER NIEUWS RAAD WIER1NGEN. DAMES Enige der belangrijkste agenda punten voor de Woensdagavond a.s. te houden raadsvergadering laten wij hieronder volgen Vermakelijkheidsbelasting. Een aantal caféhouders heeft verlaging gevraagd van de verma kelij kheidsbelasting. ,,z.g. opper vlaktebelasting" voor bals en danspartijen. De tarieven voor deze belasting werden in 1948 verdrievoudigd. B. en W. erkennen dat het be zoek aan de dansinrichtingen min der is dan enkele jaren geleden en dat de bedrijfskosten der café houders hoger zijn dan vroeger. Op die gronden wordt enige verlichting in het tarief voorge steld. Vergoedingen Chr. School. Het Bestuur van de Chr. Nat. School te Den Oever vraagt gel den aam uit de gemeentekas voor herstel van stormschade veroor zaakt op 1 Maart j.1. aan de bij zondere school te Den Oever en tevens voor het verrichten van buitengewoon onderhoudswerk aan de hulpschool waarvan de vloerliggers zijn vergaan en ver zakt. Voorgesteld wordt de aanvragen die 'aan de wettelijke eisen vol doen in te willigen. Vacantietoeslag gemeente - personeel. De Bond van Ned. Overheids personeel vraagt de Raad een speciale regeling te willen vast stellen' terzake vacantietoeslagen. Men wenst een blijvende regeling, zowel vast als los personeel voor de toeslag in aanmerking te doen komen en de daarop drukken de loonbelasting niet op het per soneel te verhalen. B. en W. wijzen er op dat het de uitdrukkelijke wens van de Regering is dat de gemeentelijke salaris- en toeslagregelingen vol komen bij die van het Rijk aan passen. De voorgestelde regeling zou van dit principe afwijken waarom B. en W. voorstellen het verzoek af te wijzen. Hieraan wordt toegevoegd dat zo spoedig mogelijk een regeling voor de vacantietoeslag over 1949 zal worden vastgesteld in overeen stemming met de Rijksregeling 2van het jaarloon tot een ma ximum van f 50. Uitbreiding waterleidingnet. Aangezien de aansluitingen aan de waterleiding van enige percelen op Oosterklief en aan de Korte Quarantaineweg niet door de op brengst aan abonnementsgelden kunnen worden gedekt stellen B. en W. voor, krachtens de rege ling .^iet-Rendabele Uitbreidin gen" een jaarlijkse bijdrage te verlenen, van resp. f 77.40 en f 44.10 per jaar, opdat deze aan sluitingen tot stand zullen kunnen komen. Maatregelen tegen het vloeken. De Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam heeft een subsidie aan de gemeente gevraagd teneinde zijn propaganda tegen het vloeken te kunnen hervatten. B. en W. zijn van oordeel dat zich hier geen specifieke gemeen tebelang doet gelden doch een al gemeen volksbelang, een nationaal belang dus, dat de regering en niet de gemeente heeft te behar tigen. Voorgesteld wordt het verzoek af te wijzen. Huur gemeente-secretarie. De voormalige notariswoning aan de Mekkenstuinweg is destijds door het Beheersinstituut te Alk maar aan de gemeente verhuurd om het te gebruiken als secretarie gebouw, voor een huurprijs van f 650.—. De eigenaar, die het beheer over zijn goederen heeft herkregen verlangt echter een hogere huur prijs n.1. f 1500.het bedrag dat ook door de Distributiedienst werd betaald. Het prijzenbureau te Den Helder stelde de huurprijs ook op dat bedrag vast. B. en W. delen de raad mede dat zij zich door deze beslissing bezwaard gevoelden en daartegen in beroep zijn gekomen bij het Directoraat Generaal van de Prij zen te 's Gravenhage. Deze in- I stantie stelde de huurprijs vast j op f 1200.Hierbij dient- de ge meente zich neer te leggen en de raad wordt voorgesteld het bedrag der huur dienovereenkomstig te wijzigen. Wering Schoolverzuim. Ter benoeming als leden van de Commissie tot Wering van School- verzuim worden voorgedragen a- Categorie verzorgers van op een lagere school ingeschreven kinderen vacature C. van Kalsbeek 1. T. Slagboom, 2 J. Sperling vacature P. Bakker Ez. 1. W. Beemst-erboer, 2. G. van Es vacature L. Noorden 1. J. G. Blom, 2. D. Garrelts b- categorie onderwijzers bij j het openbaar lager onderwijs vacature A. H. J. van 't Hof 1. A. H. J. van 't Hof, aftredend 2. H. N. Cornelissen e. categorie onderwijzers bij het bijzonder lager onderwijs vacature F. de Gooijer 1. F. de Gooijer, aftredend ;2 F. H. Slik d. categorie niet tot verzorgers i van schoolgaande kinderen of het j onderwijzend personeel behoren de meerderjarige inwoners vaca ture N. Kaan 1. L. Noorden, af- 1 tredend 2. K. Maaskant vacature Th. Rijkers 1. Th. Rij kers, aftredend 2. R. Post. Verzoek Studiekring „Flevo" tegemoetkoming kosten van het volgen van onclerwijsver- nieuwingseursussen. 1 B. en W. schrijven het volgende Het Bestuur van de Studiekring ..Flevo" deelt bij schrijven van 14 i Mei j.1. mede, dat een aantal le den van het onderwijzend perso neel te dezer gemeente zou willen I deelnemen aan een schriftelijke j i tweejarige) cursus voor onder- i wijsvernieuwing alsmede aan een 1 studieweek, alwaar aan de hand van diverse inleidingen allerlei vraagstukken, samenhangende met onderwijs en opvoeding, zul len worden besproken. Deze cur sussen gaan uit van het Paeda- gogische Centrum, hetwelk in het leven is geroepen door de Ned. Onderwijzersvereniging, ten einde in zake de vernieuwing van het onderwijs een behoorlijk theore tisch en practisch fundament te vormen. De kosten van de schriftelijke I cursus bedragen voor elke deelne- mer f 36.per jaar en voor het volgen van een mondelinge week- I cursus f 12.per persoon ver- meerderd met de reiskosten. 1 Adressant verzoekt nu in de te I dezer zake door de onderwijzers te maken kosten te willen tegemoet komen door de helft daarvan, dus f 18.h f 6.b halve reiskosten, voor rekening der gemeente te I nemen. De Inspecteur van het lager I onderwijs, wiens oordeel wij vroegen, berichtte ons, dat het i streven om bij de v^ iieuwing van het onderwijs goecfü voorlichting te geven, zeer zeker de daadwer kelijke steun van de gemeente verdient en de uitgaven te dezer zake gedaan volkomen verant woord worden geacht. Ook de gevraagde tegemoetkoming lijkt j hem redelijk toe. Wij vinden hierin aanleiding U voor "te stellen de gevraagde tege moetkoming toe te staan. Hoe hoog de uitgaven te dezer zake zullen zijn is moeilijk te bepalen. Een 14-tal onderwijs krachten heeft de wens te kennen gegeven bedoelde cursussen te volgen. De totale kosten ramen wij op f 375.—. Wij moeten hier echter nog mel ding maken van de omstandig heid, dat de Inspecteur van het lager onderwijs er overwegend bezwaar tegen heeft, dat bij deel neming aan de mondelinge week- cursussen klassen naar huis moe ten worden gezonden, vooral in dien aan dezelfde school meerdere leerkrachten tegelijk zouden deel nemen. Dit bezwaar wordt door ons gedeeld, zodat aan het verlenen der tegemoetkoming de voorwaar de dient te worden verbonden, dat te dezer zake eerst in overleg met ons College een bevredigende op- 1 lossing gevonden moet worden. Is dat bezwaar niet te ondervan- I gen, dan zouden wij alleen de te- gemoetkoming willen toestaan j voor het volgen van de schrifte lijke cursussen. Onderwijsvernieuwing. De tijd, waarin wij leven, is j rijk aan grote veranderingen op velerlei gebied. Op welke wijze het volksonderwijs zich hieraan zal hebben aan te passen en in hoe verre dit q,l geschiedt, is een kwestie, clie ieder ouder, die zich bezighoudt met de toekomst van zijn (haar) kinderen, zal interes seren. i De gelegenheid om over dit on- derwerp eens iets meer te weten te komen, wordt U geboden op j Donderdag 30 Juni, 's avonds 8 u. I in het Eigen Gebouw. Dan n.1. zal de heer J. Boon, hoofd der school te Oosterland. op verzoek van de Vrouwengroep P. v. d. A., hierover een inleiding houden. V.C.J.C.-nieuws. Zondag 19 Juni had het Bosvolk een Bosdag in Donkere Duinen, 's Morgens om 9 uur vertrokken wij vanaf het Kerkplein en waren rt half tien in Den Helder. Het Bosvolk van Schagen en Den Hel der stond ons al op te wachten en nadat we allen opgesteld waren, zijn wij naar het Timorpark ge wandeld. Daar heeft de hoofd- I leider de dag geopend door ons I allen een hartelijk welkom te he- ten en ons een prettige dag toe te wensen. Wij werden daar door de K. C. in groepen verdeeld en kre gen een speurtocht naar Donkere Duinen. De weg die wij moesten volgen waren met gekleurde pa piertjes en peilen uitgezet en nog zes opdracht-en verstopt die wij moesten doen. Allen waren om half één gearriveerd en hebben om 1 uur ons broocl opgegeten onderwijl werden wij getracteerd op limonade. Om 2 uur zijn wij door de duinen naar het strand geweest, waar de kinderen moch ten pootje baden. De middag heb ben we nog gevuld met wat spelle- 1 tjes. Om 5 uur sloot de hoofdleider de gezellige dag. Om half zeven arriveerden wij zeer voldaan weer op het Kerkplein en wij kunnen weer op een gezellige dag terug zien. J. T. REMPT. WAARHEEN? 28 Juni Filmavond in Hotel „Lely" te Slootdorp over Allis Chalmers Tractoren en Landbouwwerktuigen enz. Vertegenwoordigers Bosker en Leeuwenkamp, Slootdorp. Hotel Smit M.meer. De Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid gaat ook dit jaar weer een reisje 1 organiseren en wel op Woensdag' 13 Juli. Doel van de reis is Den, Haag. Hier zullen vele beziens- j waardigheden worden bezichtigd, J o.a. de historische gebouwen op j het binnenhof, waarin thans dej Staten-Generaal zijn gevestigd.1 Ook zal een bezoek worden ge- bracht aan het Zeiss Planetarium, I het Panorama Mesdag en aan het Vredespaleis. Ook zal natuurlijk de badplaats en vissershaven Sche- veningen niet worden vergeten. Een zeer interessant programma dus. Er zijn nog enkele plaatsen in de bus vacant, zodat het voor be langstellenden nog mogelijk is het reisje mee te maken. Deze moeten dan echter niet te lang meer wachten met zich op te geven. Dit kan gebeuren bij een der bestuurs leden, o.a. Mw. v. d. Zee-v. Alber- da in De Haukes en Mw. Kat- Geluk in Hippolytushoef. POSTDUIVEN-NIEUWS De Postduivenveren. „De Luchtpost" deelt ons mede, dat voor de africhtingsvluchten van jonge duiven, deze 's Maandags en Donderdags worden inge- korfd. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Leden der Gemeente, die het formulier niet hebben terugge zonden worden verzocht, alsnog vóór 5 Juli aan het verzoek tot inlevering te voldoen. Woensdag 29 Juni nam. 2.30 Zusterkring Den Oever ten huize van zr. Koorn-de Wit. Alle leden worden verwacht. Verslag van het reisje. Woensdag 29 Juni n.m. 8 uur I Repetitie van het Kerkkoor. Donderdag 30 Juni n.m. 4.30— 5.30 Lees- en Vertelclub. Boe- ken ruilen. Vrijdag 1 Juli n.m. 8 uur Kring! van Jonge Zusters. Alle deelneemsters aan het reis je, present! Verslag en POLITIE. Verl. een groen gekleurd gebloemd sjaaltje. Gev. een tas inh. 2 ballen, klompsok, kleedje, enz. Inl. bij de Gem.-Bode. De voetbalwedstrijd tussen het gemeente- en overheidspersoneel en de onderwijzers van YVicrin- gen. Toen de twee elftallen tegen vieren het veld op kwamen was er al een vrij talrijk publiek, dat vol ongeduld stond te wachten op de dingen, die komen zouden. Hetj grootste deel van het publiek be stond uit schoolkinderen, die ge-1 komen waren om „hun" meester I te zien voetballen. Burgemeester en Mevr. Kolff ga ven blijken van hun belangstel ling, aoor het grootste deel van de wedstrijd bij te wonen. Zijne Edelachtbare verrichtte de aftrap. Ook de gemeente-secretaris en de' ontvanger ontbraken niet op het appél. Al spoedig na het begin bleek, dat de beste voetballers aan da kant van de overheid stonden. De tegenpartij bood echter heldhaf tige tegenstand en wist de score lange tijd blank te houden. Dit dankte zij voor een groot deel ook aan het werk van haar doel man, die heel wat aanvallen wist af te wenden. Eenmaal slechts hoefde keeper Mannessen te vis sen. In de tweede helft ontstond er al gauw een hevige doelworsteling j voor het doel van Klomp, waaruit tenslotte de bal tot grote vreugde van de jeugd, in het doel ver dween. Even later was het echter weer 12. Maar bov.en aller ver wachting werd het, nog geen mi nuut later, weer gelijk 22. En niet lang daarna slaagde meester de Jong er zelfs in, door een ju weel van een doelpunt te scoren en zijn elftal de leiding te bezor gen. Maar dit was te mooi en in de volgende minuut was het al weer gelijk 33.- En toen vlak daarop de keeper met een formi dabele trap weer eens een bal uit zijn doel werkte, schoot hij tegen een van zijn achterspelers op en zag tot zijn grote schrik de bal achter zich in het net verdwijnen 34. Dit werd de eindstand, want niemand kon verder de fut op brengen, om nog een aanval op te zetten. Het was trouwens al lang tijd, maar de scheidsrechter vergat te fluiten, zodat de tweede helft ongeveer twintig minuten te lang duurde. Maar ondanks het feit, dat sommige spelers tegen het eind blauw aanliepen, ze had den toch prettig gespeeld en al gemeen was dan ook de gedach te Dat doen we nog eens. Z. Excursie naar de Noord-öostpolder. Een gezelschap van 32 perso nen, boeren en boerinnen uit Wieringen en Wieringermeer maakte Vrijdag j.1. per autobus een tocht naar de Noord-Oost polder. Hoofddoel van de reis was eens te zien hoe het daar door hen ingeschaarde vee het maakte. Na een gezellige reis over de afsluitdijk en door Frieslands dreven, werd Lemmer bereikt, waar de koffie werd genuttigd. Daarna trok men de wijde pol der in. Allereerst werd het bedrijf van de Heer Koopmans bezocht waarop 20.000 koeien zijn inge- schaard. De reizigers verlustig den zich voorts in de goede stand van allerlei gewassen. Het viel op dat nergens door arbei ders op het land werd gewerkt. In Kuinre en Marknesse wer den vele H.A. afgelopen om het vee te zoeken. In Emmeloord richtte de be langstelling zich op de boerderij van de heer Klink (voorheen te Wieriry*ermeer.) De lunch werd gebruikt in Café de Beurs aldaar. Ook de drijvende' grasdrogerij „de Amsterdam" trok belang stelling. In Urker vaart gingen de heren weer op zoek naar hun vee, terwijl de dames een kijkje "ri-amen in het arbeiderskamp. Te Urk werd de gemeente lijke Visafslag bezichtigd. I Na een diner in „De Beurs" ie Emmeloord men wipte ook Inog even aan bij de oud-Wie- 'ringer, de Heer Oosterveld, die daar een keurige kruideniers- jzaak drijft werd de terugtocht aanvaard. j Omstreeks 10 uur belandde men te Den Oever, waar het gezelschap zeer voldaan uiteen ging. Deze excursie stond onder leiding van de heren Klerk en van Sinderen en mag zeer ge slaagd heten. Kampvuur op de Terp. Laat Uw Corset vak kundig maken. Ze zijn weer als nieuw. Donderdags om dc 14 dagen van 8.30 10.30 uur bij Kluppel, Hofstraat 81. Den Oever en van 1112 uur bij II. Klaver. Hoofdstraat 19 Hippolytushoef. Begint Donderdag 30 Juni a.s. MEVR. KOOGER, Balistraat 42, Den Helder. THEO... LAAT ZE TIKKEN! Polshorloges vanaf f 15.— Vestzak vanaf f 15.— Reparatie in eigen atelier. Geef L. MOSK uw reparatie mee. Nieuwstraat 1, H.-hoef. THEO MOLLET, Uurwerk Service, Bassingracht 4547, Telefoon 2170, Den Helder. EMBALLEERBEDRIJF „SPOED" Uw speciaal adres voor verpakkingen naar alle werelddelen. Een dertigjarige erva ring staat U ten dien ste Levering van kisten, liftvans, containers, emballage enz. Verzegelen van koffers en kisten. Afhalen en aanleve ren div. havens. In orde maken van douane-forma liteiten. Vraagt vrijblijvend inlichtingen AMSTERDAM, N.Z. Voor burgwal 99. Tel. 33607, na 7 uur 21910. Eilandjes Te koop jonge hennen, witte leghorn en rhode Is- landers. P. Kooij, Fokbedrijf Breezand N.H. 1 Ziet onze nieuwe ont vangen Dames Kousen. T. Kort, Beltstr. H.-hoef. j De jeugdaalmoezenier, Kape- ilaan Le Jeune, was jarig ge veest en de jeugd van de Wie- ringermeer organiseerde ter ge- legenheid daarvan een kamp vuur op de Terp, een kampvuur Iwaaraan gidsen, welpen en ver ken r.ers deelnamen. 't Was een ki.lle zomer-avond en de kinderen haddeh dekens meegebracht, maar de gloed van 'het hoogopiaa'iend vuur en even zeer wellicht nog meer, de gloed dor jeugdelijke blijheid hadden alras deze wijze voorzorg over bodig gemaakt. Er was een rijke afwisseling van zang en spelen, waaraan ic- dere groep op. zeer verdienste lijke wijze haar bijdragen gaf tot groot genoegen der jeugdi gen niet alleen, maar óók der enkele ouderen, die gaarne van dit feest getuige wilden zijn. Er waren allerjeudigste voor drachtskunstenaars, die een ta lent demonstreerden, waarop menige grote jaloers zou mogen zijn er was solozang en samen zang en aldoor opnieuw gejuich ïond het vrolijk knetterend vuur. De wind spreidde de gloed van het vuur ver over het stille polderland, de gloed ook van de blijheid dezer frisse jeugd. En 't werd, zonder dat men er erg in had, laat, zeer laat. 't Was al elf uur, toen na 't plechtig ge zongen Wilhelmus, de aalmoeze nier Gods zegen afsmeekte over de geknielde kinderschare. Hulde aan leiders en leidsters van dit vuurfeest Zij hebben hun aalmoezenier een zeer ge slaagde avond en een onverge telijk verjaardagsgeschenk aan geboden. En de schrijver dezer regelen kent enige meer ou dere mensen, die opgetogen en aangestoken door het jolijt der jeugd, die avond huistoe gingen, dankbaar dat zij met zoveel gave blijheid enige uren in aan raking mochten zijn. En gaarne sluiten zij zich aan bij het dankwoord van de Kape laan en zijn wens, dat deze Wie- ringermeer jeugd heel haar leven ide gloed moge voelen van haar blijheid rond dit kampvuur.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 2