WIERINGER NIEUWS UIT DE RAAD! WAARHEEN? Een moeilijk geval. Raad stemt voorstel af en laat B. en W. met de) brokken zitten. Een zeer gecompliceerde kwestie kwam in de Woensdag avond j.1. gehouden raadsvergoeding aan de orde. Het betrof de huisvestingsmoeilijkheden van het Hoofd' der U.L.O.-school, de Groepscommandant der Rijkspoli tie, en van de Notaris, welke moeilijkheden zodanig op op elkaar ingrepen dat de Raad er geen weg mee wist, m zoverre dan dat de door B. en W. voorgestelde oplos sing niet werd geaccepteerd, waarmede deze kwestie opnieuw in een impasse is geraakt. Notaris Groendijk heeft zich met een request tot de raad ge wend van ongeveer de volgende inhoud. Adressant heeft zich in 1947 met de waarneming van het notariaat belast en zich tot B. en W. gewend om woon- en kan toorruimte. Er was geen geschik te woning beschikbaar en hij heeft zich moeten behelpen. Op de voor malige notariswoning was door de gemeente reeds beslag gelegd ten gebruike tot secretarie. Hij was de enige sollicitant voor dit notariaat dat zeer was terug gegaan onder ex-notaris Obreen, doch is er toch in geslaagd de practijk weer vooruit te brengen. Hem is tenslotte de voormalige bode woning ter beschikking ge steld. Deze is echter voor hem niet voldoende en de toestand wordt onhoudbaar. Thans ziet adressant een gelegenheid hierin verbetering te brengen, door hem de beschikking te geven over de tegenwoordige raadszaal en een nieuwe raadszaal in te richten in de voormalige secretarie. Kan dit niet dan zal hij tenzij hem andere woonruimte met behoorlijke kan toorruimte wordt gegeven wel ge noodzaakt zijn zijn sollicitatie naar dit notariaat in te trekken. De notariële standplaats Wierin gen zal dan ingetrokken worden en vermoedelijk ook niet meer ingesteld. De broederschap dot* Notarissen bevestigt dit laatste. De besturen van de Midden standsvereniging, de Hollandse Mij van Landbouw, en de Vissers- vereniging D.E.T.V. ondersteunen het adres, wijzen op het gevaar dat de notaris zal vertrekken en noemen diens huisvesting even eens onhoudbaar. B. en W. tenslotte kernen met het voorstel tot Verbouw van het voormalig secretariegebouw in de Koningstraat tot woning voor de groepscommandant der Rijkspo litie, waarin ongeveer het vol gende staat Nu het voornemen bestaat de woning Beltstraat No. 2, voorheen Groepsbureau der Rijkspolitie ter bewoning beschikbaar te stellen aan het Hoofd der U.L.O.-school, opdat deze bij de school zal kun nen wonen, ondervindt het Ge meentebestuur moeilijkheden bij de huisvesting van de nieuwe groepscommandant. Het is ge wenst dat zo spoedig mogelijk in diens huisvesting wordt voorzien en Burgemeester en Wethouders zien geen andere mogelijkheid dan het voormalig secretariegebouw te verbouwen tot woning voor deze functionaris. De verbouw kan plaats vinden krachtens de premie-regeling wo ningsplitsing zodat aanspraak kan worden gemaakt op een Rijksbij drage. De kosten worden geraamd op f 6500.Men verwacht een Rijksbijdrage van, f 1890.ter wijl zeer waarschijnlijk rente en aflossing van het ten laste der gemeente blijvende bedragf 4610) door het Dept. van Justitie zal worden vergoed. B. en W. stellen voor tot de voorgestelde verbouw te besluiten. In verband met deze elkander kruisende belangen werd een le vendige discussie gehouden welke werd ingeleid door de Heer C. J. Bosker. Spreker begon met te zeggen het voorstel tot de verbouw niet ge,- lukkig te vinden. Gezegd wordt dat rente en aflossing zeer waar schijnlijk voor Rijksregeling zal komen. Zeker is dat dus niet. 't Wordt dan nogal kostbaar. De gemeente heeft, aldus de Heer I Bosker, ook een aanbieding voor 1 een dubbele woning (eventuëel j enkele) gehad van S. Veerdig. Daarop is niet ingegaan. Voor1 1 hetzelfde geld dat men thans wü besteden had men ook de enkele woning kunnen kopen. Spr. wijst er op dat er nog andere mogelijk- I heden zijn. De heer v. d. Zwaag op het Kerkplein zoekt een klei- j nere woning en kan die binnen- kort krijgen. De Opper kan dus op het Kerkplein gaan wonen, of eventueel de Heer Cornelissen. Dat de Opper bij het Groeps bureau moet wonen acht spr. niet noodzakelijk. Toen het bureau in de woning van Vroom was'bracht men het over naar de Koning straat. De politieboot is voldoen de bemand om 't bureau geregeld met een mannetje te bezetten. Zwaarder weegt hier, aldus spr. het notariële belang en dat is over 't hoofd gezien. De voorz. belooft wel medewerking te verlenen maar de notaris zwalkt van de ene naar de andere plaats. Nu heeft hij een kantoor tussen huiskamer en keu ken in. Ruimtegebrek noopt hem in de huiskamer mensen te ont vangen, waarmede de keuken tot huiskamer wordt. Spreker ziet in behoud van het notariaat een groot belang. Ver trekt de notaris dan wordt de standplaats opgeheven en krij gen we zittingsuren van iemand van elders. .Notaris Groendijk is •hier ingeburgerd, heeft zich ge- heel aangepast en zich doen ken- nen als een zeer humaan persoon. Spreker is er vóór de tegen- I woordige raadszaal aan de notaris toe te wijzen en geeft B. en W. in overweging hun Voorstel in te I trekken. De Heren Borgdorff, Bodde en j Muider onderschrijven de woor- den van de Heer Bosker volkomen. I Eerstgenoemde wijst er nog op 1 dat het eenvoudiger is voor de Gpper een huis te vinden dan voor de notaris, noemt de voorgestelde verbouwing te kostbaar en wijst nog eens op het gevaar dat de notaris misschien zal vertrekken. Het standpunt van B. en W. De Voorzitter zet daarna het standpunt van B. en W. uiteen. Spr. begint er op te wijzen dat deze zaak niet zo eenvoudig is als men denkt. Door de toekenning van de woning Beltstraat 2 aan de Heer Cornelissen stond het College voor de vraag, „waarheen' met de Groepscommandant." j Beltstraat 2 was politiewoning en J het Gemeentebestuur is verplicht de nieuwe functionaris een gelijke I of gelijkwaardige woning te geven j anders verzet de Woonruimtewet zich tegen toekenning dezer wo-1 ning aan de Heer Cornelissen. De woning was in gebruik bij het Rijk en moet dat blijven tenzij er een andere gelijkwaardige woning is. Die is er niet. De tijd dringt. Dë Heer Clowting komt 1 September. Mijnheer Cornelissen moet plaats maken en ook gehuisvest worden anders lopen de onderwijsbelan- gen in 't honderd. Nu komt het request van de Heer Groendijk, ondersteund door allerlei verenigingen. Hoe de zaak precies zit weet men niet. Er zou een waarnemend notaris komen. Een woning was er niet. Enkele personen vroegen mij in-1 lichtingen maar zij solliciteerden niet toen zij vernamen hoe het er bij stond. Kerkdiensten Wieringen. ZONDAG 3 JULI. NED. HERV. GEM. H.-hoef 7.30 uur Ds. Rasch en E. P. Kuin. Inleiding werk studentenploeg. Oosterland 2.30 uur Ds. Rasch en J. J. Snijder, Inleiding werk studentenploeg. Woensdag 6 Juli, 's avonds 8 uur Zusterkring. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Hippolytushoef 10.30 uur Ds. A. P. Goudsbloem. Onderwerp „Kaïn, de broedermoordenaar." (Kaïn. vroeger en nu). Een preek, die U niet moogt mis sen. EVANGELISATIE. H.-hoef 9 uur dhr. O. Deen. Den Oever 10.30 dhr. O. Deen. GEREF. KERK H.-hoef 10 uur Dr. Veltenaar uit Maassluis. H.-hoef 2.30 uur Ds. Meijer uit Baarn. Den Oever 10 u. Ds. Meijer. Den Oever 3 uur Dr. Veltenaar. CHR. GER. EVANGELISATIE. Geoouw Land in Zicht Den Oever 3 uur dhr. G. Visser. Chr. Leesbibliotheek Zaterdags van 56 uur. LEGER DES HEILS (z. Moeijes.) Geen avondbijeenkomst meer. Kindersamenkomst 2.30 uur. R. K. KERK H.-HOEF. Zondag 3 Juli 4de Zondag na Pinksteren, de HH. Missen om 7.15 en om 9.30 uur. Na de Hoog mis bibliotheek en ontspanning voor mannen en jongens in het Parochiehuis. Om 7 uur Lof. De hele week de HH. Mis om 7.30. Lof op Dinsdag en Donderdagav. om 7.30 uur. Zaterdag feestdag van de HH. Martelaren van Gorcum. Den Oever 3 Juli. 4de Zondag na Pinksteren, de HH. Missen om 7.30 en om 9.30 uur. Voorlopig geen Congregatie meer. Oranje - avond. op de en de AANBESTEDING RIOLERING Woensdag j.l. vond ten raad- j huize de aanbesteding plaats Naar wij vernemen, zal van de aanleg van een gedeelte Vrijdag 8 Juli a.s. door riolering te Den Oever. Oranje Vereniging Midden- Ingeschreven moest worden West-Wieringen in Cinema a. voor uitvoering van bc-j Haan een Oranje-avond worden tonnen putranden en klimste-gehouden ter gelegenheid van nen.' j het 121/2-jarig huwelijksfeest b. voor uitvoering met giet- van het Koninklijkechtpaar, ijzeren putranden en klimijzers. Q a zal het wiron Symphonie- waren a s Orkest hieraan medewerken, f 4^916 terwijl door een jongerengroep de z.g. „Holland Revue" van M. Fortgens, een fleurig en kleu- rig spel, zal worden opgevoerd, met prachtige zang, voordracht en muziek. Het belooft een mooie avond te worden. De toegang is vrij f 41600,-; Natuurlijk genieten leden van de Oranje-Vereniging voorrang, f 44720,- a. f 42950,- a. f 42506,- De inschrijvingen volgt J. C. de Vries a b. f 46310- Jac. Smit b. f 45810.- S. Dekker b. f 44950,- J. ten Brinke b. f 44543,5p Joh. Pais b. f 42600,- H. J. Oosterbeek K. Krul f 40375,- b. 41025,- A. Westerveld Zn., f 39237,- b. f 39650,- J. vd Heide en D. Bos f 38700,- b. f 39150,- D. Bakker Zn., a. f 38586,- b. f 40000,- Gebr. v. Wijngaarde, a. f 38227 b. f 39700,- P. Bakker Ez„ a. f 37730,- b. f 39223,- vd Meulen en. P. Vogelenzang a. f 34941,- b. f 35751,- Het werk overeenkomstig de uitvoering onder a., is gegund aan de Heer P. Bakker Ez., te Den Oever. maar overigens kan, voor zover er plaats beschikbaar is, ieder deze avond bezoeken. Nadere bijzonderheden in ons volgend nummer. VERLOF A. Ten behoeve van het „Eigen Gebouw", is aan de nieuwe beheerder; de Heer H. den Hol lander, een Verlof A verleend. DIENSTPLICHT. Aan de Heer J. Steeman, dienstplichtige van de lichting 1949, ds algehele vrijstelling ver leend wegens broederdienst. behelpen maar voor de notaris t heeft er in een vorige gemeente- moet. ook iets gedaan worden. raadsvergadering over gerept De Voorzitter Op de secretarie de gemeente zou medewerken. Tenslotte is de heer Groendijk gekomen. Inderdaad heeft hij wat weinig ruimte maar niettemin beschikt hij over 6 kamers, boven 3 slaapkamers, beneden een kan toortje, een voorkamer, een huis kamer en een keuken. Maar in het kantoor plaatst hij een typiste, en ontvangt zelf mensen in de dan heen Laat U niet in een heeft men alle ruimte nodig. Bo ven zijn 4 kleine kamertjes. Moet de raad, het hoogste college in de geineente zich gaan behelpen om dat de notaris niet wil inschikken. De notaris heeft onderdak. Er komt voor hem heus wel eens wat anders. Inderdaad, de notaris is een beminnelijk mens en we kun nen niet beter wensen maar moe ten wij daarom met de raad in hokken kruipen. Waar gaan we Maar er waren ook allerlei haken en ogen en ten einde raad heefo die firma nu een scheepshelling te Makkum gekocht. Industrie zou er ook komen maar er gebeurt niets. Zo houden we niets over. 't Notariaat moet hier blijven. De Voorzitter 't| Staat hele maal niet vast dat 't notariaat wordt opgeheven. Als ik een an dere candidaat een dergelijk huis kan aanbieden maak ik me sterk dat hij 't accepteert. De opheffing huiskamer. Zijn gezin moet dan hoek schoppen, aldus spr. Er is óf in de salon óf in de keuken.' alle medewerking verleend. Voor hangt niet af van een huis maar Er is toch niets tegen om van de i deze woning zijn heus nog wel van de practijk en die is nu wel salon die alleen Zondags wordtandere liefhebbers. J weer goed. gebruikt, kantoor te maken, dan Mi Door ons was al beslag gelegd De Heer Bosker: Justitie kan kan het gezin rustig in de huiska- op de voormalige notariswoning.wel zoveel verlangen. We heoben mer blijven. Moet de Raad nu uit Maar daar betalen we ook f 1200 hier al o gepensionneerde oppers, deze kamers worden verjaagd om- voor, plus onderhoud, plus onder- Moeten wij altijd maar voor hui dat de notaris de beschikking wil houcl tuin. Zou notaris Groendijk zen zorgen hebben over een salon? dat willen betalen? De villa van Wethouder Bontkes: HacI de Aan de notaris is aldus spr. allede M.U.Z. was hem al bijna te 1 Heer Bosker een ander voorstel medewerking verleend, zelfs heb-' prijzig. j kunnen doen als hij op onze plaats ben B. en W. de publiekzaal in Zeg niet dat B. en W. het de haci gezeten Wat weegt zwaai- gebruik willen afstaan de enkele notaris hier onmogelijk hebben der, het onderwijs of het notari- maal dat er raad is of eens een gemaakt. huwelijk wordt voltrokken is dat wel te plooien. De Opper die 1 Maart j.l-. is ge komen is lankmoedig genoeg ge weest. Er moet nu een oplossing komen, want op 1 Sept. begint de nieuwe cursus van de U.L.O. De raad kan het voorstel van B. en W. v/el afstemmen, doch laat men dan zeggen hoe het wel moet. Er is wel een oplossing aldus de Voorzitter, als de Heer Eden met zijn V.G.L.O.-school naar Ooster land gaat. Hij kan dan in de wo ning van de Heer v. d. Berg. Maar meester Eden wal niet in Ooster land wonen. Het huis van v. d. Zwaag is te klein, èn voor de Op per èn voor de Heer Cornelissen. Wethouder Bontkes Men wekt de indruk of B. en W. onverschil lig staan tegenover het notariaat. Dat is niet waar. 't Gaat niet om de keus Notaris - Opper maar eerst onderwijs, dan Opper. Men kan ons geen onverschilligheid verwijten. Alle mogelijke moeite is b.v. gedaan om de Villa aan de Gemenelandsweg van de M.U.Z. voor de notaris te krijgen. Dat is niet gelukt. Het onderwijs staat bij ons op 't eerste plan. Wij wil len ook de notaris helpen als er een mogelijkheid is. Weet men een andere oplossing dan willen B. en W. die wel. Na rijp beraad is het voorstel tot verbouwen gekomen, Wij moeten de Opper huisves ten anders raken de onderwijsbe- langen in het gedrang. De Heer J. Lont J.Gz. stelt voor van de reserve der Zeegrasexploi tatie dan nu maar vast een raad huisje van kleine opzet, voor uit breiding vatbaar, te bouwen. De VoorzitterVoor dié f 50.000.- gaan we geen noodwo- ninkje bouwen. Dat zou niet in de geest zijn van de oude wier maaiers die de reserve schonken voor een nieuw raadhuis. Bovendien is er geen bouwvo lume. Voor dit jaar is een bouw volume beschikbaar van 2600 M3 dat daarmee zou wegvallen. Deze oplossing is onmogelijk. De Heer Bosker. V/ie heeft ge zegd dat de villa van de M.U.Z. te duur was voor de notaris. Die wo ning kon toch niet gehuurd wor den, er was dus geen sprake van te duur. De Voorzitter Dat was toen nog niet bekend. De Heer Bosker Dat was wel bekend. De Voorzitter Neen Wij heb ben zelf voorgesteld het archief van de M.U.Z. dat in de villa op Zandburen zou komen dan over te brengen naar Waterkeer opdat er ruimte zou komen voor de notaris. De notaris wilde wel maar vond het rijkelijk duur De M.U.Z. ging 1 Juli Verg. Bedrijfspensioen van de Landbouw in Hotel Smit M.meer. Zaterdagavond Dansen in Hotel Smit te Middenmeer. Zaterdag 8 uur en Zondagmiddag 3 uur Cinema de Haan. Film „Bambi." Zondag Bal in café Concordia (S. Halfweeg) Hippolytushoef. Zondag Muziek in Café 't Centrum, (H. Veerdig) te H.-hoef. Zondag en Maandag 8 uur Cinema de Haan Film „Ik Herinner me Moeder." De raad stelt daar niets positiefs echter niet op ons voorstel in. tegenover. Laat men dan zeggen De Heer Bosker Kan de Heer „Zo kan het en zo moet het." Cornelissen niet tijdelijk in de Wethouder Lont Men kan nu woning van v. d. Zee en wachten wel zeggen de notaris is noodza- tot v- d. Zwaag een ander huis keiijker dan de politie maar de heeft. Opper moet een woning hebben, He Voorzitter Wil de Heer Cor- daar komen we niet vrij van, want nelissen dat Dè woning van Van anders moeten we de oude politie- der Zwaag is bovendien te klein woning aan de politie teruggeven, en in het huis van meester van der De notaris moet nog even geduld Zee moet straks de nieuwe onder hebben. 1J De Heer J. Lont J.Gz. zegt dat de notaris niet ten achter gesteld mag worden. De Heer Lukkien vraagt of de raadszaal niet in het perceel Mek- kenstuinweg kan worden, inge- wijzer voor Westerland. De Heer Bcsker B. en W. gen Eerst onderwijs, dan nota- aat De Voorzitter De raad voelde altijd zoveel voor de U.L.O.-school. Men moet nu ook .zorgen vóór de huisvesting. Aanstonds komt er nog een 3e leerkracht, die moet ook wonen. De Heer de Visser De notaris zoekt allang. We moeten hem helpen. De Voorzitter Vindt U dat dë notaris hier thans een betere wo ning kan vinden Spreker brengt het voorstel van B. en w. in stem ming. Slechts met de stemmen van de beide Wethouders en de Hr. Kooij vóór, alzo 3 tegen 9, werd het voorstel verworpen. Bij de rondvraag kwam de Heer Bontkes nog even op deze aange legenheid terug. Spreker zeide het een eigenaar dige beslissing te noemen, in zo verre dat niet een andere oplos sing aan de hand is gedaan. De raadsleden hebben de verantwoor delijkheid heel gemakkelijk van zich afgeschoven op B. en W. en gewoon gezegd „We zijn er te gen, omdat we er tegen zijn." Spr. noemt dit geen stijl en een carica- tuur van de democratie. Deze be slissing zal het prestige van d© raad niet verhogen. Op onverant woordelijke wijze is met de onder- wiisbelangen omgesprongen. Zo is aldus spr. klaar en duide lijk de stand van zaken. In antwoord hierop zeide de Heer Bosker nog dat „regeren" moeilijk is. De Heer Bontkes heeft bij de aanvaarding van zijn wet houderschap gezegd het program ma van de democratie goed te zullen uitvoeren en beter dan voor 1940 is gedaan. Thans gaat het er om in te staan voor de belangen van het notariaat. „Voor de politie zal, aldus spr.. riaat. Maar op die "manier blijft wel een huis worden gevonden, hier niets behouden. en anders zal ik mijn schouders Er was sprake van dat ei* een er wel eens onder zetten." scheepshelling te Den Oever zou Hierna werd overgestapt op een richt. De raad moet zich dan wat komen van Laan en Kooij. Voorz. ander onderwerp.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 2