WIERINGER NIEUWS @1 DE. FILM IN DE SCHOOL WAARHEEN? Begrafenis Gerard Numeijer. Onder zeer grote belangstelling VERVOLG RAAD. onderwijs Bijenteelt. Met algemene stemmen werd Van de afd. Wieringèri ontvin- Mej. A. Veerdig te Bathmen be- gen wij een uitnodiging tot het noemd tot onderwijzeres aan debijwonen der „standinspectie" O. L. School te H.-hoef en mer Zondagmorgen j.1. bij de 8 stemmen, tegen 4 stemmen op J. Pais. de Heer Van Ës. de Heer Duyvet- Diens kasten stonden op het I heeft. Vrijdag de begrafenis en T/ i j i Uitvaart plaats gehad van de Veren, toi bevordering der zo noodlottig om het leven geko- I men scholier G. Numeijer. De scholieren der 5e en 6e klas der R. K, School liepen in de stoet mede, tyerwijl vier scholieren Heer de geschonken bloemstukken droe gen. De R.K. kerk was geheel met belangstellenden gevuld die de ter uit Hilversum tot onderwijzer terrein van de Heer P- Smit aan;„ezonEen H Mis met aanciacht en de Klieverweg. Gaarne hebben wy =ezon0en n. ivus mei. aanuatiu en te Westerland. SUBSIDIES. De Stichting ..Het Noord-Hol- lands Landschap" te Amsterdam een gewestelijke organisatie tot bevordering en behoud van na tuur- en landschapsschoon in Noord-Holland, die in de loop der jaren een zestal landschappen onder haar hoede heeft genomen waardoor deze uit wetenschappe lijk oogpunt of natuurschoon waardevolle terreinen voor de gemeenschap behouden blijven, kreeg, als blijk van sympathie voor haar werk een jaarlijks sub sidie van f 25. Voor de Stichting Tentoonstel ling „Jeugd van Nederland" werd een subsidie beschikbaar gesteld van f 30. NIEUWBOUW. Van het beschikbare woning bouwvolume zal alsnog een aantal van 5 zogenaamde duplex-wonin- gen worden toegewezen aan de Woningbouwvereniging „Beter Wo nen" alhier. Het ligt in de bedoeling deze woningen te doen bouwen aan de Van Hengelstraat. aan de Noord zijde. op een terrein aansluitende aan de bestaande bebouwing, ei gendom van de Heer Jelle de Jong. alhier. De eigenaar is bereid de grond 500 c.A.) te verkopen voor f 2.50 per ca., welke prijs B. en W. aanvaardbaar achten. Voor het bouwterrein zal een strook grond moeten worden gere serveerd voor beplanting, gelijk dat ook ten aanzien van de andere huizen aan de Noordzijde van de Van Hengelstraat is geschied. Aangezien deze strook aan de straat zal dienen te worden toe gevoegd, zal deze in eigendom aan de gemeente dienen over te gaan. RONDVRAAG De Heer Kooij zeide dat op 18 Maart j.1. reeds was besloten tot het aanschaffen van brandweer materiaal, en vroeg of dit al was gearriveerd. De Voorzitter deelde mede dat de suppletoire begroting, nodig voor deze uitgaaf juist was goed gekeurd, zodat inmiddels reeds is besteld. Ook de kosten voor het Bosplan, de alarminrichting en de vuilnis wagen zijn goedgekeurd. De Heer Kooij drong voorts aan op spoedige behandeling der op pervlakte van de teerwegen. De Voorzitter zeide dat de uit gave daarvoor nog niet was goed gekeurd doch reeds is Geel. Staten verzocht met de suppletoire be groting op dit ene punt voorlopig in te stemmen. De Heer Bosker zeide dat het bord „school'' nog steeds niet is aangebracht bij de Chr. School te Den Oever. De paal staat er al lang, 't bord is er nog niet. 't Is daar erg gevaarlijk. Kan er mis schien een trottoir gemaakt wor den. De Heer J. Lont Cz. !t Is de vraag of dat helpt. De kinderen vliegen toch overal de weg over. De Voorzitter Op de Afsluitdijk bij 't Monument is ook trottoir. Daar is juist nog een ongeluk ge beurd. De Heer Bosker Ja. maar in de Zwinstraat is 't ontzettend druk. De Voorzitter We zouden eerst eens moeten onderzoeken hoeveel kinderen er beslist langs dat stukje van de dijk naar school moeten. De meesten komen toch uit het dorp. De Heer van der Laan merkt nog op dat er nergens „maximum- snelheid-borden" staan. Er wordt in de dorpen zeer onverantwoor delijk snel gereden. De Voorzitter sluit vervolgens de vergadering. Geslaagd. De Heer J. E. Rakers te Den Oever behaalde het diploma A. S. (Stuurmansleerling) aan de Zee vaartschool te Den Helder. gevolg gegeven aan deze uitncxli- on£°™| ^der'en woedverwan- gmg ten de nortige troost vinden in De leden die niet aanwezig wa-d? Gods grote goe- ren hebben wel het nodige gemist, ciertierenneia. Onze lezers willen wij het een en ander vertellen. Opgepast. m Standinspectie is zoals het woord reeds zegt, inspectie van de stand i Vrijdagmiddag werd een inwo- der bijenvolken bij een bepaald lid 1 ner van Stroe bij het oversteken der vereniging. I van de betonweg bij de Openbare Door deze inspectie kunnen ver- I School te H.-hoef gegrepen door schillende meningen en inzichten j een passerende auto, wat gelukkig naar voren worden gebracht. met wat materiële schade voor de De leden stellen naar aanleiding' wielrijder afliep, van de toestand der kasten vragen Overtuig U steeds bij het over- en men beantwoordt deze met de steken van eventuëel naderend ervaringen met eigen kasten en volken opgedaan. De goede en ver keerde inrichting van 'een kast wordt besproken, bepaalde erva ringen opgedaan bij zwermen e.d. van de volken. Ook voor de leek is een derge lijke inspectie leerzaam en inte ressant. snelverkeer. Pachtprijs - herziening. Hoewel de ruilverkaveling „Wie- ringen" en ook de daarna getrof fen regelingen der pachtverhou- dingen al lang geen stof meer tot het dagelijks gesprek leveren E^n kleinigheid moet men er wel j er toch nog één punt, waarop wij eens voor over hebben, zo bijv. j menen goed te doen, eens de aan voelt de schrijver dezer regelen nog altijd de bijeensteek in zijn voet. en zelfs de wrange voldoening dat de booswicht zijn vijandige daad met zijn leven moet betalen, (immers een bij die gestoken heeft moet sterven), kan de pijn nog niet verzachten. De koningin bij de bijen steekt slechts bij hoge uitzondering en sterft dan niet. Zo men ziet, de natuur zorgt voor de instandhou ding der kostbaarste dieren. Gok hebben wij in de praktijk deze morgen kunnen waarnemen, het. uitkomen der koninginnen, de werkzaamheid en het zwermen dei- bijen. Zeer interessant was ook in de praktijk te kunnen zien, hoe een bijenvolk, zijn eigen kast zoekt, wanneer die kast door er bijv. op te gaan zitten van vorm veran dert. Kleur en vorm is dan ook iets waar de bijen direct op reageren. Hoeveel zouden er wel in zo'n kast zitten vroegen wij, in de ge dachte van misschien wel 800 of 1000. Een berekening kwam echter tot een getal van.... 60.000 tot 100.000. Wanneer dan ook een gekorfd en voor de kast leeggeschud, ziet men een leger van bijen ordelijk en betrekkelijk vlug bezit nemen van de kast. Alles met elkaar was het voor ons geen verloren Zondagmorgen en wanneer er mensen zijn die ook eens een standinspectie willen bijwonen, dan is het bestuur ze ker bereid zijn medewerking te geven. dV. Johan Kaart komt. Op Donderdag 28 Juli a.s. de eerste kermisdag komt het gezel schap Johan Kaart in Cinema de Haan te H.-hoef voor een opvoe ring van „De Model-Echtgenoot", een oer-comisch stuk. Hoort wat Anthony van Kam pen in de Alkmaarse Courant over dit stuk schreef Lezers, er kan een dag in uw le ven komen, dat ge op aanplakzui len in uw stad, of dorp of vlek iets ziet staan over een Model- Echtgenoot. Met Johan Kaart, Begeef u dan schielijk naar de kassa van het theater, of nood- theater, of hok, en zorg, dat u kaarten krijgt. Voor uzelf, uw naasten, uw vrienden en vrien dinnen. Ge koopt voor die paar gulden, een lawine aan lach en ge zult leren, die avond, dat Holland tenminste nog één humorist bezir,, die onweerstaanbaar is en de in dit land van mist en koeien en regen, modder en steile mensen, zeldzame macht bezit zelfs de meest nurkse netevreter uit de plooi te halen en uit z'n tent te lokken. Dat doet Johan Kaart. Een knappe jongen op de Nederlandse planken (waar men het moet heb ben van de Snippen en de Snap pen, de Doodles, de Henriëttes en de Lou-tjes) die hem dat nadoet. dacht te vestigen. Alle destijds door bemiddeling van de ruilverkaveling gesloten pachtcontracten lopen vanaf 1 Januari 1947 zodat we thans „in het derde jaar" zijn. Volgens het Pachtbesluit bestaat de mogelijk heid om in het derde jaar aan de Grondkamer een prijsherziening te vragen voor de volgende drie jaren. Om deze aanvragen tegelijk en in verband met elkaar te kun nen behandelen stelt, de Commis sie zich voor, in de herfst een zit ting te houden, waarop de Grond kamer vertegenwoordigd zal zijn, en waar deze verzoeken kunnen worden ingediend. Van deskundige zijde wordt ons echter op twee punten gewezen. 1. Het ligt niet in de bedoeling zonder meer alle pachtprijzen te verhogen. Dit zal alleen kunnen geschieden in bepaalde gevallen waarin door egalisatie, herontgin ning of anderzins de gebruikswaar de van de grond aantoonbaar ver beterd is, zulks geheel ter beoorde ling van de Grondkamer. 2. Het Pachtbesluit schrijft voor. dat alvorens pachter of ver- pachter een zodanig verzoek in- zwerm dient, tussen partijen eerst mon- wordt deling overleg moet hebben plaats Op uitnodiging van het gemeen - tebestuur had Donderdagavond jl. in de foyer van Cinema de Haan een bijeenkomst plaats waar naast het college van B. en W. de leer krachten en Oudercommissies van diverse scholen $n de Commissie van toezicht op het. L. O., de Heer j Pilger als vertegenwoordiger van de Ned. Onderwijsfilm aanwezig was om een uiteenzetting te ge ven van doel en werkwijze van dit. door het Dept. van Onderwijs, K. en W. gestichte en gesubsidi eerde instituut. Nadat de Edelachtb. Heer Bur gemeester de aanwezigen en in 't bijzonder de hr. Pilger met enige vriendelijke woorden welkom had geheten sprak laatstgenoemde z'n waardering uit over de ondervon den medewerking. Vervolgens wees spr. erop, dat er ten aanzien van het visueel onderwijs bij ons een achterstand was in vergelij king met 't buitenland. Om die achterstand in te halen is de stichting N O.F. in 't leven geroepen met prof. Kohnstemm als directeur en paectagogisch ad viseur. De eisen aan de onderwij s- films te stellen zijn de volgende ze moeten aansluiten bij het leer programma en in handen van de leerkracht als klassikaal leermid del gebruikt worden. De film zal ae leerkracht niet mogen en kunnen vervangen, maar ze moet een hulpmiddel zijn voor de on derwijzer (es). Bovendien zijn de films gebouwd op de activering der kinderen, 't Ligt in de bedoe ling dat de films regelmatig ge bruikt worden, zó, dat telkens om de 4 of 5 weken (afhankelijk van het aantal scholen, dat met een toestel werkt) in iedere klas een film vertoond kan worden. Iedere school mag de films één week houden om het rendement zo groot mogelijk te maken. De on derwijzers worden van te voren nauwkeurig geïnstruëercl omtrent het gebruik der toestellen en de inhoud van de films. De kosten zullen naast die van de aanschaf fing van één (of meer) toestellen bedragen 25 ct. per leerling per jaar bij een minimum van 100 en een maximum van 300 leerlingen. Heeft de school of meerdere scho len samen een eigen toestel, dan wordt er f 10.korting per school gegeven. Totnutoe zijn 3000 scho len bij de N.O.F. ingeschakeld. I De heer Pilger zette voorts uit- i een op welk een nauwgezette en j verantwoorde wijze de onderwijs- i films tot stand komen, zodat aan hoge paeaagogische eisen kan v/orden voldaan. Uit de vertoonde films bleek dit I laatste ook zeer duidelijk. Vooral 1 de biologische film over de Ko- ninginnepage was schitterend. Met zo'n film wordt inderdaad het leven in de school gebracht. Maar ook de films over de steenkool winning en over de bloemenver- zending per K.L.M. van Aalsmeer naar New-York waren zeer in structief. De laatste film „Jantjes droom" leek ons een geslaagde poging om de film in te schakelen in het Moedertaalonderwijs. Hierin vinden de kleintjes zeker stof voor een vraaggesprek of een opstelletje. Want dat blijft ten slotte de hoofdzaak De kinderen moeten er zoveel mogelijk in be trokken worden en er met behulp van de leerkrachten zoveel moge lijk uit halen. Als de films toege past worden, zoals door de heer Pilger uiteengezet, dan kunnen ze aan ons onderwijs grote diensten bewijzen en is inschakeling van onze scholen in de Stichting N.OF. zeer zeker verantwoord te noemen. Aan het slot constateerde Bur gemeester Kolff met instemming der aanwezigen, dat deze avond uitstekend geslaagd was en hij dankte de heer Pilger hartelijk voor het gebodene. De hoofden van scholen zullen binnenkort, op verzoek van de burgemeester, nog een rapporu indienen, waarin ze hun inzichten kenbaar zullen maken betref fende evt. invoering van de onder- wijsfilm in onze scholen. Contactavond 21 Juli' vergadering Kleuteronderwijs in W.-meerschool M.-meer. Donderdag 28 Juli (Kermis) in Cinema de Haan Johan Kaart met „De Komedianten". Opgev. wordt „De Model Echtgenoot". gevonden. Dit is een voorwaarde, waaraan beslist voldaan moet zijn. anders kan de Grondkamer het verzoek niet in behandeling ne men. Voor Wieringen betekent dit dus, dat het mondeling overleg moet hebben plaats gevonden vóór 1 October a.s. Te zijner tijd zullen nadere publicaties volgen betref fende de te houden zitting. Vooruitstrevend zakenleven. Den Oever gaat steeds verder met de modernisering van zijn bedrijven en zaken. Wij werden uitgenodigd om eens een kijkje te komen nemen bij de heer Louter in diens groentenzaak in Den Oever. De Heer Louter heeft als eerste in Den Oever een diepvriesinstal latie aangeschaft, wat zijn zaak zeer zeker ten goede zal komen. De koelkast van het merk „Esta" heeft een automatische tempera- tuur-schakelaar en het geheel maakt een frisse indruk. Tegelijk met deze installatie heeft de Hr. I,. de verkoop gekregen van het zo gunstig beoordeelde consumptie ijs van de „Sierkan" te Haarlem. Wij geloven dat de heer Louter een goede keus heeft gedaan, evenals met de verkoop van uit sluitend kwaliteitsmerken van „Bever, Hero, Tieleman en Dros etc. Wij wensen de ondernemer veel succes toe. Radio - debutant. „Zoals de ouden zongen piepen de jongen." Zo is het met de 9-jarige Nico Bakker uit Den Oe ver ook. Als een waardig zoon van vader Joost speelt hij keurig op de accordeon. Ook bij de V.A.R.a. is dat opgemerkt. Vandaar dat hij I Woensdagmiddag in de rubriek j „zoals de ouden zongen, enz." zal j mogen optreden. Oeverse vrind- 1 jes zullen ongetwijfeld tegen vij ven bij de radio zitten luisteren. Benoemd. In de vacature ontstaan door het vertrek van Mej. v. d. Schooö is dezer dagen door het Schoolbe stuur tot onderwijzeres aan de Chr. Nat. School te Den Oever benoemd mej. S. v. d. Zande te IJlst (Fr.) De nieuwe leerkracht zal 15 October in functie treden. Concert Harmonie Apollo. Op Zaterdag 23 Juli a.s. zal Harmonie „Apollo" een openlucht uitvoering geven op het pleintje bij de oude molen te Den Oever. Uitgevoerd zullen worden de con coursnummers waarmede deze vereniging dit jaar een mooi suc ces behaalde, n.1. twee eerste prijzen en een tweede ereprijs. Bij gunstig weer belooft het een mooie avond te worden. Het Bestuur van „Apollo" doet bij deze echter een beroep op de ouders, om de kinde ren er goed op te wijzen dat een buiten-concert gegeven wordt voor de muziekliefhebbers en niet om de jeugd een gezellig speeluurtje te bezorgen. Daarom wordt- langs deze weg een beroep gedaan op alle ouderen om tijdens het con cert de meest mogelijke stilte in acht te nemen en de jeugd er op te wijzen zich tijdens de muziek ordelijk te gedragen. Dan kan het yoor de gehele bevolking een mooie avond worden. Wij laten hierbij het te geven programma volgen n.1. No. 1 Met lichte pas, mars, Frits Jakma Sr. No. 2 Vier Internati onale schetsen van A. Dreissen, 1. Romanze. 2. Troïka, 3. Barca- rolle, 4. Prairie-mareh No. 3 Ma rionetten-Wacht-parade van W. Kühn No. 4 Valse Interrompue Legende van L. Montagne No. 5 Aïda. Hymne-marche-Danse, van Verdi, arr. Paulus No. 6 Neer- landia. Ouverture van Emile Wes- lv No. 7 Saint Triphon, mars, van A. Ney. Chr. Nat. School. Groot was de belangstelling (82% der ouders was aanwezig) voor de Contactavond van de Chr. Nat. School te Den Oever, die Don derdag gehouden werd. Op een aantrekkelijke wijze was het werk der leerlingen tentoongesteld. Vooral de resultaten van het handwerkonderwijs en de keurige werkstukjes gemaakt tijdens de lessen in handenarbeid trokken de aandacht. Bovendien bestond er gelegenheid voor de ouders om de vorderingen der kinderen met de leerkrachten te bespreken, zo dat de avond wel aan haar doel heeft beantwoord. Landbouwhuishoudschool Sckagen. Mej. N Lont behaalde het di ploma van de 3-jarige cursus. T. A. Doves en N. M. Lont ont vingen het diploma 4-j. cursus. rOLITIE. Verloreneen portemonnaie inh. f 25.en een portemonnaie inh. f 2.10. BIJSLAG ZIEKENFONDS PREMIE MINVERMOGENDEN. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft ter kennis van de gemeentebesturen gebracht, dat er zijnerzijds geen bezwaren bestaan tegen een gemeentelijke toeslagregeling (in de kosten van vrijwillige ziekenfondsverzeke ring van minvermogenden, wier jaarinkomen ligt beneden het bedrag, dat voor betrokkenen is vastgesteld bij de sociale bij— standregeling, plus f 200.- Degenen, die zich voor het bovenstaande interesseren, kun nen zich tot de gemeente-secre tarie wenden. Benzine Tractor - petroleum Smeer-oliën en vetten. Meer profijt Groter trekkracht. HOEKSTRA, W.-werf. Telefoon 17. Te Huur aangeboden 2% H.A. GRAS met klaver voor weiderij bij C. ROOS, Polder Wieringen, Telef. 36, Den Oever. TE KOOP te H.-hoef een net WOONHUIS met inbegrip woningruil te Hippolytushoef. Brieven onder no. 207 aan Bosker's Boekli. H.-hoef.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 2