VROOM DREESMANN WIERINGER NIEUWS Den Helder Vergadering Hoofdingelanden. Woensdagmorgen vergaderde het college van Hoofdingelanden, on der voorzitterschap van de Dijk graaf de heer J. Lont Cz. Na kennisneming van enige in gekomen stukken werd voorlezing gedaan van een schrijven door het bestuur van de Imkersbond der R.K. Boeren- en Tuindersbond, gericht aan Ged. Staten, welk schrijven door deze bond in de volle aandacht der hoofdingelan den werd aanbevolen. Het behelsde het volgende Met het voortschrijden van het weten schappelijk onderzoek, komt meer en meer vast te staan, dat uit een oogpunt van algemeen cultuurbe- lang, de aanwezigheid van een groot aantal bijen voor onze land bouw, fruitteelt en tuinbouw noodzakelijk is. Desondanks zien we een achter uitgang der bijencultuur. De oorzaak hiervan moet in de eerste plaats worden geweten aan de steeds toenemende inkrimping van de tegenwoordige le vensvoorwaarden. De bijen immers verzamelen hun voedsel, maar bewijzen daarbij c.e plant de dienst der bestuiving welke noodzakelijk is voor de vruchtzetting. Tot de insectenplanten moeten worden gerekend, appel-, peren-, kersen-, perziken-, pruimen- en bessenbomen, koolzaad, maanzaad, kool en knolsoorten, klaversoor ten enz. Wanneer deze planten niet of niet voldoende worden bezocht door de bijen, dan heeft dit een nadelige invloed op de opbrengst van de Nederlandse land- en tuinbouw. Ér zijn naar schatting 100.000 bijenvolken in ons land. terwijl het aantal minstens 5 maal zo groot moet zijn. Kortom, het schrijven verzoekt de medewerking van "de openbare lichamen, o.a. die der water schapsbesturen, door het daarheen te willen leiden, dat met het be planten en zaaien, rekening wordt gehouden met de belangen der bijenteelt, en dus indirect met de belangen der land- en tuinbouw en fruitteelt. De voorz. stelt de vergadering voor met dit schrijven, indien mo gelijk, rekening te houden. Punt 4 van de agenda Besluit tot toekenning aan het daarvoor in aanmerking komende waterschapspersoneel, van een gratificatie over 1949 van 2van de jaarwedde met een maximum van f 50. Dit voorstel werd door een schrijven van het Prov. Bestuur nader toegelicht. Met algemene stemmen werd dit punt der agenda aangenomen. Punt 5 vermeldde Het opmaken van een aanbeve lingslijst. ter benoeming van een dijkgraaf wegens perioiek aftreden van de Heer -J. Lont Cz. De stemming was reeds direct het No. 1 stellen van de aftreden de dijkgraaf en de volgende stem mingen brachten de heren N. Kool als no. 2 en S. Lont Vet Cz. als No. 3. De voorz. dankte de vergadering voor het in hem gestelde vertrou wen en gaf uitdrukking aan zijn verlangen, al het mogelijke te doen in het belang van het heem raadschap. Alvorens tot de rondvraag over te gaan bracht de voorz. naar voren dat kleine gebreken of on gemakken door de ingelanden zelf moeten worden verholpen, dit geldt natuurlijk niet wanneer het belang van enige percelen op het spel staat. RONDVRAAG. De Heer N. Kool vestigde de aandacht op het ontbreken in bepaalde dammen, van buizen. De Heer J. Veerdig brengt het volgende belangrijke verzoek naar voren Wanneer de nieuwe wegen geteerd zijn, moeten deze de eerste twee dagen niet worden bereden, en moet men er beslist gebruik van maken, dan moet men over de bermen rijden. Doet men dit niet dan worden de wegen direct weer beschadigd. Het bestuur en de vergadering ondersteunt dit verzoek volledig. De heer V. Koorn wil hiermed.e het verkeer bij Gemaal Leemans, omgelegd zien. De Heer P. Lont stelt de vraag of de putten voor de waterleiding in de nieuwe wegen voor rekening der ingelanden zijn. Sparzomertocht. Dinsdag j.1. maakten de Spar- klanten van Oost-Wieringen 'n reis naar Valkenburg. -Reeds om 4 uur 'smorgens heerste er al gro te drukte bij de Sparwinkel van de heer Wiegman. Cm half vijf reden de bussen af r.aar Anne Pauiowna, waarna de reis per trein werd voortge- .et. Om 7 uur werd Amsterdam bercVkt. Vandaar ging het per speciale trein. Drie wagons wa ren gereserveerd voor de Spar- familie, o.a. was er ook de afd. Den Helder. Het reizen in deze 2e-klas rijtuigen was een waar genoegen en de 5 gidsen putten zich uit de reizigers op allerlei bezienswaardigheden te wijzen. Het weer, dat aanvankelijk wat druilerig was, herstelde zich. in Utiecht brak de zon r? Ats door.. Tijdens de reis werden koffie en allerlei versnaperingen geser veerd. Via Eindhoven ging de reis door het prachtig Limburgs landschap naar het einddoel Valkenburg, waar het gezelschap (pl.m. 250 personen) in 5 groe pen werd gesplitst die ieder on der geleide de omgeving gingen verkennen. O.a. werd de gemeentegrot be zichtigd. Omstreeks 12 uur werd de lunch gebruikt 'in het schit terend „Pavillon". Daarna werd een bezoek gebracht aan de Wil helminatoren, het Rotspark en 't Openluchttheater. Genoten werd van de schitterende panorama's o.a. rond de Cauberg. Na deze wandeling !iet het welverzorgde diner in hét grote Walram Germaniahotel zich wel smaken. Daarna kon men zich nog eens vrij verpozen Sn Val kenburg. Tegen acht uur werd in een ware feesstemming de te rugtocht aanvaard en met dei laatste trein uit Amsteerdam kwam men omstreeks half twee in Anna Pauiowna aan, waar de bussen weer klaar stonden. De deelnemers waren vol 1oi3 over de schitterende organisatie en zullen deze wel zeer geslaag de Sparzomertocht 1949 nimmer- vergeten. Een zeldzame vangst. Verleden week is door Gebr.j Engel een zeer bijzondere aal ge' vangen, een z.g. goudaal. De aal; had een lengte van 36 cm. en had een geheel gouden kleur. Dat deze aal belangstelling trok bij de burgerij was van zelfsprekend, daar dit soort bui tengewoon zeldzaam 'is. De aal is door de agent van het Bedrijf schap Visserijproducten persoon lijk naar Artis gebracht, waar dit exemplaar dadelijk aan het publiek is tentoongesteld. OOSTERLAND. LEERLINGEN O.L.S. TONEN HUN WERK. Zoals de laatste jaren gebrui kelijk is, zullen de leerlingen van de O.L.S. te Oosterland in een kleine tentoonstelling het door hen gedurende het afgelopen cur susjaar gemaakte werk laten zien aan ouders e.a. belangstel lenden. Dit zal gebeuren Woens dagavond 27 Juli vanaf half 8 in de school. Kerkdiensten Wieringen. ZONDAG 24 JULI. NED. HERV. GEM. Hippo 10 uur Cand. D. v. d. Valk. W.land 7.30 uur Cand. H. Vedder. Den Oever 10.30 uur dhr. D. H. de Haas v. Adam. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Gemeentedag te Den Helder. Hippolytushoef geen dienst. EVANGELISATIE. H.-hoef 10 uur dhr. H. de Weerd uit Baarn. H.-hoef 4 uur Ds. v. d. Neut uit Medemblik. Den Oever 3 u. dhr. H. de Weerd. GEREF. KERK H.-hoef 9.30 u. Ds. Meijering v. Slootdorp. H. Avondmaal H.-hoef 2.30 uur Ds. Meijering. Den Oever 10 u^m. Leesdienst. Den Oever 5 uuPwi.m. Ds. Rutgers v. Anna Pauiowna. CHR. GER. EVANGELISATIE. Gebouw Land in Zicht Den Oever 3 uur dhr. G. Visser. Chr. Leesbibliotheek Zaterdags van 5—6 uur. LEGER DES HEILS (z. Moeijes.) Geen avondbijeenkomst meer. Kindersamenkomst 2.30 uur. R. K. KERK H.-HOEF. H.-hoef Zondag 24 Juli 7de Zondag na Pinksteren. De H. Missen om 7.15 en om 9.30 de Hoogmis. Na de Hoogmis de laat-ste gelegenheid om de boeken van de bibliotheek terug te brengen. Om 7 uur Maria- lof. Iedere dag de H. Mis om 7.30. Woensdag om 7.30 gezongen H. Mis uit dankbaarheid. Lof op Dinsdag en Donderdagavond om 7.30 uur. Zaterdag biechthoren van 68 u. Den Oever. 7de Zondag na Pink steren. De HH. Missen om 7.30 en om 9.30 de Hoogmis. Biechthoren voor de H.H. Missen. Om 8.30 uur wordt ook de H. Communie uitge reikt. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Gemeentedag" te Den Helder op Zondag 24 Juli. Vertrek bus, Oos terland (café Klein) 9.30. Hippo lytushoef (Kerkplein) 9.45. BEROEP GEREF. KERK. Bij acclamatie is beroepen bij de Gerei. Kerk alhier Cand. A. Wiersinga van Baarn. ONGS WIERINGER HOEKJE. Jullie zalle wel weer docht hew- we „die Bram het er zeker ok de brui an geven". Maar niks hoor dat is deuze keer kommen van de veule emosies. Ik bin helegaar alliendig op reis weest naar de Haag. Ze zegge teugewoordig voer zake efkes deer of deer naar toe en mistentijd binne ze der niet iens weest. Afijn, dat hoort weer weer in cie zakewereld tuus en niet in ongs Wieringer Hoekje. Dat ik in de Kleine Sluus op de trein stapt bin, hew ik deer eerst nag effen een robbertje an het bokse weest met de reus van Rot terdam. Die zit teugenwoordig in de Vlas en Korenbeurs. Deurdat ik. af en toe een duuk onger zen biene nemen kon was ik hem net aldeur te glad of. De menske hew- we der van genoten, dat beloof ik je. Het doel van. mien reis was ei- gelijk de Haag. Deer in het Mau- ritshuus hew ik het orgineel zien van de jonge stier van Potter. Mens dat was je me wat. De glazege oge van dat ding liewwe j me aldeur achtervolgd. Paulina of i hoe dat- menske aars hiete mag zat nag aldeur in het bad, en het I is al een hele tijd leden dat Rem brand t heur deer in zet het. Het Paradijs hew ik ok nag bekeken, dat was een Rubens. Prachtig mooi, en alles even rustig. Ik hew wel een paar uur deer naar zitte te kieken. En toe de cipier kwam om te zegge dat het tijd was, was bet of het een droom weest was. Zo most- de wereld nog weze j Toen ik onger weeg deer zowat onger de tram zat docht ik nag bij me zelf, was ik nou maar bij Eva. Toen ware der nag gien au- j to's weet je Tot are week, BRAM. De voorz. verklaart dat dit zon der enige kosten voor de ingelan den zal gebeuren. De Heer M. Lont stelt vragen over de verbreding en verbetering der oude wegen, zoals bijv. de Klieftwegen. Naar aanleiding van deze en een andere vraag omtrent deze kwestie, verklaarde het bestuur, dat bij overname van deze zaak I ter dege onder de ogen zal worden gezien, vooral wat betreft het j verbeteren der wegen. Alvorens de vergadering te slui- 1 ten werd medegedeeld, dat de riet- en kroosschouw tweemaal per jaar plaats vindt en tevens werd onder de aandacht gebracht dat het zoetwatergewas het water I tegenhoudt en zodoende een nor male watercirculatie belemmert. De voorz. sloot hierna de verga- dering en wenste de leden een ge- I zellige Wieringer kermis 'toe. DIENSTPLICHT. Aan de dienstplichtigen A. C. Lont en C. N. Lont, beiden van de lichting 1948 is voorgoed vrijstel ling van de dienstplicht verleend wegens persoonlijke onmisbaar heid. Voetbal. Voor de a.s. competitie is Succes 1 ingedeeld in klasse 3 B en zal als tegenstanders ontmoeten A.D.O D.T.S., G.V.O., Halfweg, I.V.V., de Kennemers, Q.S.C., Z.S.G.O. en Z.V.V. Donderdagmorgen 10 u. Succes A - Succes B. 11 u. Succes D. - Welpen. Onder begunstiging van mooi 'weer vonden Zondag de aan- bekondigde voetbalwedstrijden plaats. De wedstrijd TonegidoOe ver 's Toerelftal eindigde in een 7-3 overwinning voor Ton., wat ook voor een groot deel te dan ken was aan het goede doelver- dedigen van Doesburg. De hand ballers lieten ook zien, dat ze aardig voetballen konden en ble ven goed op hun plaats. Ook 't Oever's Elftal gaf goede partij zodat het een mooie sportieve strijd was, het aanzien ten volle waard. Westerland Veteranen - Den Oever Veteranen 3-2. Wie ge dacht had dat dit een lachsucces zou worden, is bedrogen uitgeko men. Hier stonden 22 spelers in het veld, die voor de jongeren riliet behoeven onder te doen. Vooral de Oeverse voorhoede speelde prima samen en had Posthumus niet in het doel ge- I staan, dan had de uitslag wel eens heel anders kunnen zijn Jammer was het dat bij een 3-2 voorsprong, een doelpunt van O. werd afgekeurd wegens buitenspel op aanwijzing van de 'grensrechter en de scheidsrech ter was er te ver af om het feit te kunnen constateren, zodat O. een gelijk spel ontging. Al met al een paar sportieve I wedstrijden en het publiek heeft er ten volle van genoten. Gaar ne zien we Den Oever nog eens iop Westerland terug. WIE OVERGINGEN op het Gemeentelijk LYCEUM DEN HELDER. Klasse lc Bevorderd: B. T-l Boon, M. de Haan, A. H. Jofriet M. J. van Mook. Klasse 2c: J. W. Koorn. Klasse 3b H.B.S. C. G. Boon, L. J. Hartog, C. D. H. Koorn, A. Molenkamp. Klasse 4 H.B.S. A. H. J. Cor- nelissen, A. H. Koorn. P. C. L. Poortman. Klasse 4 Gijm. J. C. Beeker. allen van Wieringen. Te koop jonge hennen, witte leghorn en rhode Is- j landers. P. Kooij, Fokbedrijf Breezand N.H. DEURWAARDER PRINS DEN HELDER houdt iedere Woensdag Zitting in Hotel Smit te Middenmeer van 12 tot 1 uur. Veilingen, pachtzaken contracten en I incasso's. WIERINGERMEER. De eis tegen Jaap Schoorl. 1 jaar en 3 maanden. Een oud-illegaal werker beging uit wanhoop een misstap. Dinsdag j.1. heeft de Arrondis- sementsRechtbank te Alkmaar, de zaak behandeld tegen J. S., uit Wieringerwerf, aan wie ten laste gelegd was, dat hij zich op 16 Fe bruari 1949, onder bedreiging met. een vuurwapen, een trommel op het postkantoor te Schagen, had toegeëigend, inhoudende ruim f 10.000. Gezien de gunstige rapporten, die over verdachte waren uitge bracht hij is nog nooit eerder met de justitie in aanraking ge weest en de omstandigheden die hem tot het berijvenvan zijn daad gebracht hadden, eiste de Officier tegen hem een gevange nisstraf van 1 jaar en 3 maanen. De uitspraak is bepaald op a.s. Donderdag. Vitrage 90 cm. breed in diverse gekleurde ruitjes, per meter slechts f 1.07 Moderne handweefgordijnstof 120 c.m. breed nu f 3.90—3.48 Prima^ zijden dameskousen, zeer fijn weefsel nu voor f 1.83 Crème Vitrage 90 c.m. breed, katoenen kwaliteit per meter f 1.15 Prima Handweef tafelkleden buitengewoon koopje f 7.80 Witte Flanel, extra mooie kwaliteit 70 c.m. breed, per meter f 1.39 1-persoons Spiraalmatras 88 x 188, spotkoopje nu voor f 9.80 Old Finish kapstokken, met chroom hoeden' drager nu f 14.80 Heren interlook shirts, alleen maat 7, nu slechts f 2-33 Witte molton dekens prima kwahteiifc, grote maat nu voor f 5.574.67 Zijden dameskousen, 2e keus, moderne tinten spotkoopje f 0.84 Heren interl. broekjes, bijpassend bij shirts, maat 5 f 1.64 maat 6 f 1.85 PUNTENVRIJE VERKOOP tegen opruimingsprijzen. Honderden textiel - artikelen zonder punten. Sckkenhouder elastiek,- ook voor kousenbanden prima kwaliteit f 0.33 Prima stukken Toiletzeep 150 gram, nu slechts f 0.29 Cocosboenders, extra koopje, zware vulling, nu slechts f 0.15 Restanten damespantoffels en zomerschoenen, moeten weg voor f 0.98 Grote Emaille bazarbakken, diverse kleuren nu voor f 2.68 Zwaar verchroomde Tafellepels en Vorken, nu f 0.38 Bijpassende dessert Lepels en Vorken f 0.33 Dames Tompouce, Chamberlin model mooie tinten, nu voor f 6.80 5 stuks zware Aluminium pannen per nest nu f 9.50 Sajet manssokken, zware kwaliteit, in grijs en zwart, nu voor f 2.68 Isoleerflessen, voor koude en warme dagen grote maat nu f 1.98 Ankoline, voor zomer jurkjes, buitengewoon mooie bloemdessins nu voor f 2.15 Al onze nog in voorraad zijnde DAMESHOEDEN MOETEN WEG' voor f 3.98—2.98—1.98

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 2