WIERINGERMEER NIEUWS DE SUBSIDIEREGELING „DIENST VOOR DE KLEINE BOERENBEDRIJVEN." DE BEURS VAN WOENSDAG Kerkdiensten Wieringermeer OFF. PUBLICATIE DISTRIBUTIEKRING SCHAGEN. Brandstoffen voor grote gezinnen en kamerbewoners. Hoewel de subsidieregeling voor kleine boeren-bedrijven inzake gierkelders, mestplaten, electrische weide-afrastering en groenvoeder- silo's reeds een aantal maanden lopende is, lijkt het ons nuttig hiervan nogmaals een korte sa menvatting te geven. Tevens zul len hierbij enkele aanvullende voorschriften worden opgenomen, die wij gemeend hebben te moe ten stellen teneinde deze regeling zoveel mogelijk te doen beant woorden aan het doel, waarvoor zij is opgesteld. Subsidie voor de bovengenoemde aanschaffingen kan worden ver strekt aan zelfstandige bedrijven beneden de 12 ha. Een verzoek hiertoe moet wor den gericht aan de plaatselijke assistent van de Rijkslandbouw- voorlichting. De assistent beoordeelt het plan van aanschaffing of bouw enz. en stelt zijn redelijke eisen, die ver band houden met een zo rationeel mogelijke bedrijfsvoering. Indien met de eisen wordt inge stemd, stelt de assistent een voor lopige aanvraag op en zendt deze naar het Consulentschap. Op het Consulentschap wordt de aan vraag beoordeeld. In normale ge vallen wordt dan direct èn aan de boer èn aan de assistent bericht gezonden, dat het betreffende geval zal worden gesubsidiëerd, mits na de aanschaffing of de bouw is gebleken, dat aan de voorschriften is voldaan. In moeilijke gevallen zal eerst een onderzoek door het Consulent schap en de Dienst Kleine Boeren worden ingesteld. Zo men dus aanschaft of tot bouw overgaat vóórdat bericht van het Consulentschap is ont vangen, doet men dat op eigen risico. Bij een goedgekeurde aanvraag zendt men daarna, wederom door bemiddeling van de assistent, de nota's met gegevens aan het Consulentschap, waarna betaling volgt. RUWVOEDERSILO'S. Voor de bouw van ruwvoeder- silo's zijn met ingang van 1 Aug. 1949 voor Noord-Holland de vol gende minimum eisen gesteld, die voor elk geval nader worden ge specificeerd en aangevuld door de assistent. Ie. De grootte van de silo's. De inhoud per silo mag hoog stens 40 m3 bedragen, de maxi mum toelaatbare hoogte, die voor subsidie in aanmerking komt, is 2 m. 2e. De soorten van silo's. Platensilo's zullen in het alge meen niet worden gesubsidiëerd. Een uitzondering wordt gemaakt voor platensilo's, afkomstig van silobouwers, waarvan het product haar deugdelijkheid in de prak tijk reeds heeft bewezen of waar van de deugdelijkheid op andere wijze voldoende kan woren vast gesteld. Hetzelfde geldt voor gemetselde blokkensilo's. 3e. Op veengrond moeten de si lo's worden geheid. Hiervoor kan extra subsidie worden verleend. De kwaliteit van het heiwerk houdt nauw verband met de ga- rantieeisen. (Zie punt 7.) 4e. De bodem. Op veengrond en zandgrond moet een cementen bodem in de silo worden aangebracht. Bij voorkeur moet deze bodem bol worden gelegd. Er dient een goede afvoer voor perssap aanwezig te zijn. Een perssapputje buiten de silo is aan bevelenswaardig. 5e. De silowand. De silowand mag nergens dun ner zijn dan 8 cm. Zo het nodig wordt geoordeeld in de silowand •een luik aan te brengen voor het uithalen van de ensilage (b.v. als de silo hoger is dan 1.50m), moet de uitsparing in de wand zodanig worden genomen, dat de boven rand van de silo doorloopt. 6e. Afwerking silo. De buiten- en binnenkant van de silo moeten worden afgekwast met cementsaus de binnenkant moet worden bestreken met bitu- menlak. 7e. Garantie. Slechts die silo's zullen voor subsidie in aanmerking komen, waarvoor door de silobouwer een garantiebewijs is verstrekt. Dit garantiebewijs moet gesteld zijn op gezegeld papier met 30 cents zegel. De tekst van het garantie bewijs moet woordelijk aldus lui den Ondergetekende(naam silo- bouwer», wonende teadres) verklaart hierbij aan (naam boer)wonende te. (adres van de boer»te heb ben geleverd een groen ruw- voedersilo.... (omschrijving, soort, inhoud, eventueel bodem, heiwerk enz.en geplaatst op (plaats van silo) Onder groenvoeder wordt ver staan vers,groen plantenmateriaal. De aanduiding „ruwvoedersilo" betekent, dat de silo bovendien bestand is tegen het ensileren van producten als aardappelmoes, pulp enz. De levering is geschied op on derstaande voorwaarden De silobouwer voornoemd ga randeert, dat de silo gedurende 10 jaren na dagtekening van dit stuk geen gebreken zal vertonen zoals scheuren, breuken, scheef- zakken enz., bij normaal gebruik. Onder normaal gebruik wordt hieronder verstaan het ensileren met alle voorkomende groen/ruw- voedermiddelen Wanneer blijkt, dat de silo waarvoor dit bewijs is afgegeven, niet aan de gestelde garanties voldoet, is de silobouwer voor- noemt gehouden op de eerste aan maning en binnen 2 maanden nadien, de geleverde silo door een nieuwe, met dezelfde inhoud en, voorzieningen, te vervangen, waar- voor dan automatisch een nieuwe garantie van 10 jaren op dezelfde voorwaarden van kracht is, in gaande op de datum waarop de nieuwe silo gereed is voor het gebruik. Alle kosten, voortvloeiend uit het niet nakomen van de garan tieverplichting, zijn voor rekening van de silobouwer voornoemd. In geval van verschil van me ning over de schuldvraag beslist- de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst. (plaats) (datum.) (handtekening silobouwerh Doorhalen wat niet van toe passing is. GrERKELDERS" Voor de bouw van gierkelders zijn met ingang van 1 Augustus 1949 voor Noord-Holland de vol gende minimum eisen gesteld, die ook weer voor ieder geval nader worden gespecificeerd en aange vuld door de assistent Slechts die gierkelders zullen voor subsidie in aanmerking ko men, waarvoor door de bet-onbou- wer een garantiebewijs wordt ver strekt. Dit garantiebewijs moet gesteld zijn op gezegeld papier met 30 cents zegel. De tekst van dit garantiebewijs moet woordelijk al dus luiden Ondergetekende.... (naam be- tonbouwer)wonende te (adres)verklaart hierbij aan (naam van de boer)wo nende te.... (adres van de boer) te hebben geleverd een gier- kelder.... (omschrijving, soort, inhoud, eventueel heiwerk enz) ....en geplaatst op(plaats gierkelder) De levering is geschied op on derstaande voorwaarden De bouwer voornoemd garan deert, dat de gierkelder gedurende 10 jaren na dagtekening van dit stuk bij normaal gebruik water dicht zal blijven, niet zal opdrij ven of scheefzakken en bestand zal zijn tegen een belasting van 1000 kg per m2 dekoppervlakte. Wanneer blijkt, dat de gierkel der, waarvoor dit bewijs is afge- gevert, niet aan de gestelde ga ranties voldoet, is de bouwer voor noemd gehouden op de eerste aanmaning en binnen 2 maanden nadien de geleverde gierkelder door een nieuwe met dezelfde in houd en voorzieningen te vervan gen, waardoor dan automatisch een nieuwe- garantie van 10 jaren op dezelfde voorwaarden van kracht is, ingaande op de datum, waarop de nieuwe gierkelder ge reed is voor gebruik. Alle kosten voortvloeiend uit het niet nakomen van de garantiever- plichting zijn voor rekening van de bouwer voornoemd. In geval van ver schil van mening over de schuld vraag beslist de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst (plaats) (datum).. handtekening betonbouwer De wnd. Rijkslandbouwconsulent voor Noordholland, te Schagen Ir. Tj. Groendijk. De Rijkslandbouwconsulent voor Noordholland. Zuid te Purmerend: Ir. L. Hartman. ZONDAG 7 AUGUSTUS. NED. HERV. GEM. Slootdorp 10 uur Ds. Kloosterman Slootdorp 2 uur Ds. Vink. Middenmeer 10.30 Ds Vink. Doopsbediening. Middenmeer 2 uur dhr. Tijmsma. W.-werf 10 uur Mej. v.d. Hoven. W.-werf 2 uur Ds. den Oudsten van Alkmaar. Opperdoes 9.30 en 2 30 Cand. van Duyne. Medemblik 10 u. dhr. G. Bogaard. Twisk 9.30 u. Stud. Janssen. Lamb.sch. 10 u. Stud. Kranenburg Oostwoud sav. 7 u. Ds. Vink. GEREF. KERK. W.-werf 9.30 en 2.30 uur Ds. H. van Twillert, van Wildervank. M.-meer 9 u. en 34? u. Ds. L. GoGÈfc, van Aalten» Slootdorp 9.30 uur Ds. Meijering. Slootdorp 2.30 uur Ds. Meijering. In beide diensten bediening van het H. Avondmaal. GEREF. KERK Art. 31 K.O. W.-werf 8.30 en 3.45 uur Ds. Hoop van Bruchterveld Verhuurders van kamers met stookgelegenheid kunnen in het tijdvak van 720 Augustus aanvraagformulieren voor brandstoffen- bonnen verkrijgen en indienen op het Distributiekantoor te Schagen. De stamkaart (en van de huurder(s) moet(en) worden overgelegd bij het indienen van-de formulieren. Eveneens tussen 7 en 20 Augustus kan voor gezinnen bestaande uit acht of meer personen een toeslag van één Eenheid brandstoffen worden afgehaald. De Stamkaarten van alle gezinsleden dienen te worden meegebracht. Het Distributiekantoor te Schagen is dagelijks (behalve op Zater dag) geopend van 912.30 uur. NA-UITREIKING BONKAARTEN BIJZONDERE ARBEID Op Maandag 8 Augustus a.s. wordt de na-uitreiking van bonkaar ten wegens bijzondere arbeid (909) gehouden op het Distributiekan toor te Schagen. Dit is definitief de laatste gelegenheid. De Directeur van de Distributie Kring Schagen, N. J. OUT. KOK's BROOD bij het ontbijt Zal U alleen niet goed doen smaken, Maar schenkt U heel de dag Lust voor uw werk en zaken. MIDDENSTANDS-EXAMENS Maandag j.1. slaagden voor dit te Schagen afgenomen examen W. A. van Bohemen. Sloot dorp; G. H. H. Bosker, Slootdorp Dinsdag 2 Aug. W. van Heusden, W.werf K. Iwema. Middenmeer; M. I. Kossen, Slootdorp S. Kreyer, A. Mollema, R. P. Nieuwe- boer, KI. M. Pieper, allen te Wieringerwerf. Woensdag 3 Aug D. St.ompedissel, Middenmeer; J. M. Ursum, Slootdorp J. C. Westdorp, Wieringerwerf. Tevens slaagden W. Peters, Slootdorp F. L. van Setten, W.Werf. De Heer E. van der Kooi, te Slootdorp, behaalde te Rotter dam het vakdiploma in de ma- nufacturenbranche (onderdelen tapijten, gordijnen, meubel-tex- tielstoffen.) EEN PROMOTIE. Naar wij vernemen is de Heer J. D. vd Weide, thans onderwij zer aan de Wieringermeerschool te Slootdorp, met ingang van 1 September a.s. benoemd tot Hoofd van dezelfde school. Huisvestingsmogelijkheid voor 52 gezinnen. In de raadsvergadering van j.1. Donderdagavond is het voorstel van B. en W. tot de bouw van 46 montage-woningen, waarvan 6 duplex-woningen, door de Raad aangenomen. Deze huizen zullen alle in Wieringerwerf verrijzen. Met de bouw is een bedrag van f 650.000.- gemoeid. Bij monde van de raadsleden Addens en Stoel, betuigde de Raad zijn dank aan B. en W. voor de in deze betoonde ac tiviteit. Het volledige raadsverslag publiceren wij in ons voigand nummer. flF tjEHEELE BUEEER'J, Bfffl> m OMZE BAiïEPy BUWALDA Wieringerwerf. 3 AUGUSTUS 1949. DRUK BEZOEK TEGEN HET MIDDAGUUR. Waarschijnlijk zal het slechte weer voor het verrichten van landbouwwerkzaamheden oorzaak geweest zijn, dat de Beurs omstreeks half 12 druk genoemd mocht worden. Het vorig jaar zijn er stemmen opgegaan om vroeger ter beurze te gaan Het wordt echter langzamerhand gewoonte er steeds later te komen. Een verbetering zou den wij dit geenszins willen noemen. DE HANDEL IN GRANEN. Enkele partijen winter- gerst, vóór de regen gedorst, werden vlot verkocht en prijzen van f 21.— tot f 22.50 per 100 kg. Deze hoge prij zen worden bereikt doordat er nagenoeg nog geen zomer- gerst aan de markt is geweest. KOOLZAAD blijft nog steeds gevraagd. Het vocht gehalte is door de regen vanzelfsprekend opgelopen, zodat automatisch lagere prijzen bedongen kunnen wor den. Er bestaat veel belangstelling voor uitzaai van dit artikel, nu de prijs voor 1950 op f 55.is gesteld. Het blijft echter een open vraag waarom er f 5.van de prijs is afgeknibbeld, temeer daar de landbouwers nog geen daling van de productiekosten verwachten. KARWIJ is ietis beter aan vorige week, maar veel animo tot verkopen bestaat er van landbouwerszijde niet. Andere artikelen werden niet aangevoerd. Men blijft optimistisch voor wat de komende opbrengsten betreft. POOTAARDAPPELEN. Een vaag bericht in de grote pers over de pootaardappelenprijs vermeldt dat aan de landbouwers ongeveer de kale kostprijs wordt gegaran deerd. (Men zie verder de ten deze elders in dit nummer op genomen publicatie van de Holl. Mij. v. Landbouw, welke na 't opstellen van dit beursbericht ontv. werd. - Red.) VLAS. Prima vlas wordt verkocht in prijzen van 12 tot 15 ct. per kg. Mindere kwaliteiten zijn momenteel niet te verkopen. STRO. Disponibel gerstestro werd verkocht tot f 14.— per ton. Boerderij - brand. Dinsdagavond, pl.m. 6 uur, werd het corps Middenmeer ge alarmeerd voor 'n brand, welke ontstaan was in de boerderij van de Heer J. Liefhebber, Ulkeweg A 36, Slootdorp. Spoedig na aankomst van de brandweerwagen van Midden meer, arriveerde de brandweer jeep van Wieringerwaard en de brandweerauto van W.Werf. Gezamenlijk werd met 9 stra len, onder leiding van Hoofd brandmeester Postema, een aan val gedaan op de ontzaggelijke vuurhaard grote massa's water, die verkregen werden uit een infiltratiesloot, kwamen in het vuur terecht. Enige brandwachts bevonden zich zelfs boven op de kap van de schuur, om vanaf deze plaats het vuur op inten siever wijze te kunnen bestrijden Helaas was de moeite tever geefs. Het vuur vond een gretig voedsel in de grote hoeveelheid Ihooi, welke in de schuur wras opgeslagen. Wel slaagde men er in diverse landbouwwerktuigen uit het ge bouw te redden, doch de schuur zelf ging geheel in vlammen op. Het woonhuis hoewel dit veel waterschade opliep kon, dank zij de brandgevel en de grote hoeveelheid bluswater, worden gered, evenals de inboe del. Het nablussingswerk heeft nog j voortgeduurd tot Vrijdag. Alleen de schade aan de bouwen wordt geraamd op If 57.000.- Uit het door de Hoofdbrand meester en de Commandant der iRijkpolitie te Middenmeer inge- j stelde onderzoek is komen vast te staan dat broei de oorzaak van jde brand is. Onder de vele belangstellen- den op het terrein van de j brand, merkten wij o.m. op de Burgemeesters van Wieringer meer en Wieringerwaard en de I Rentmeester der Domeinen. Flevo - Nieuws. Zondagmiddag 7 Aug. a.s., 14.30 uur hopen de Flevo A ai- j spiranten een wedstrijd te spe- Jen tegen Succes A adspiranten, iop het Sportterrein te W.Werf. Opstelling Flevo-elftal Doel A. Lont Rechtsachter P. Brattinga Links achter G. van Dok r.half N. Bos; P. Dankert Linkshalf P. Smit. R.buiten K. Zwart R.binncn B. Wetting Midvoor M. Ve- nema: L. binnen T. Elf ring L.buiten F. Keet. Reserve N. Mooij; P. H. Kap- tein: Schoutsen en J. Halsema. KLASSE INDELING Flevo II (Zondag) Flevo II (Zondag) zal in de komende Competitie uitkomen in Klasse IV M, waarin tevens zullen spelen Callantsoog 2, Hollandia T 3; Kaagvogels 4 j Petten 3 Nieuwe Niedorp 3 Winkel 3 Z. A. P. 4. Spoedig zullen wij de indeling der andere elftallen publiceren. FEESTAVOND. Nadere mededelingen over de te organiseren feestavond zullen weldra volgen.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 3