WIERINGER NIEUWS Oude gemeenteraad beëindigde taak. zijn UIT EEN DER VELE BRIEVEN. NOG ENKELE CIJFERS VAN DE VOLKSTELLING. II. WAARHEEN? Vrij dagavond vergaderde de gemeenteraad ste maal in zijn oude samenstelling. De eerste Dinsdag in September, de 6e dier maand, zal hij plaats maken voor de nieuw gekozen leden die in hun eerste vergadering ook nieuwe Wethouders zullen kiezen. Van Piet Kuijper, Jan Engel en Paul Kaan ontvingen wij uit Ga- roet. «Indonesië) d.d. 4 Aug. j.1.. voor de IaaP- n0g €en brief waarin De Statistieken opgemaakt naar aanleiding van de gehouden Op 31 Mei 1947 was de bevolking wordt gebracht voor de getrouwe toezending van de „Flevo-Bode." Zij zeggen ..Dat wij er mee in onze schik zijn, zouden we niet behoeven te vermelden, dat lezen we elke keer en we zijn het er dan ook roerend mee eens wat onze an- De kooplieden van elders zijn dere wapenbroeders schrijven. ons dank Volkstelling geven ten aanzien van als volgt samengesteld In de nieuwe raad zullen enige thans zitting hebbende leden, t.w. inderdaad goedkoper, het de Heren H. Lukkien en S. C. Tij sen niet terugkeren. De VOORZ., de vergadering streeks van de veilingen of van vooral ~hier,~ dubbel prijs- Het houdt je op de hoogte van verschil is zelfs aanmerkelijk wat er alzo gebeurt op Wieringen groot. Deze mensen kopen recht-j en omgeving en daar zijn we werd ditmaal, bij afwezigheid van de tuinders, terwijl plaatselijke naar." de Burgemeester. zij de Wierin- gepresideerd handelaren min of meer gebon-1 Voorts groetl door de loco-Burgemeester. Wet- den zijn aan de grossiers. Eengers en delen mede, dat zij ho- houder Bontkes, richtte aan hetplaatselijke coöperatieve inkoop-pen bij een vlot verloop der demo- centrale zou het publiek inder- i b'ilisatie, binnen enkele maan- eind der vergadering tot de scheidende leden enige woorden van dank voor de door hen in het belang der gemeente verrichtte werkzaamheden en sprak de hoop uit, dat zij de werkzaamhe den van de gemeenteraad en de ontwikkeling der gemeente met belangstelling zouden blijven vol gen. daad ten goede komen en er kan i den weer op Wieringen te zijn. dan ook concurrerend worden i opgetreden. j De raad kan zich met- de con- clusie van B. en W. verenigen. Er zullen dus voorlopig geen 1 en t"0~ nieuwe vergunningen worden uit- i gereikt en er mag vóór 9 uur 's morgens door kooplieden van buiten niet worden gevent. Dank voor jullie brief jongens ziens. Red. De vergadering die vlot verliep. was niet geheel voltallig. Vacantie-regeling werklieden. NAAR HET VADERLAND. De adj. onderoff. A. van Os uit deze gemeente, bevindt zich Voor de gemeente werklieden aan b00rci van het troepentrans werd een nieuwe vacantie-regeling Afwezig waren de heren v.d. vastgesteld. De werklieden heb- Laan. de Visser en S. C. Tijsen. ben reeds dit jaar recht op 6 da- terwijl de Heer Lukkien eerst later ter vergadering verscheen. gen vacantie na 6 maanden dienst en vervolgens voor elke Enige bezwaarschriften tegen maand 1 dag, alzo 12 dagen per schoolgeld en hondenbelasting jaar. werden afgewikkeld en daarna kwam het verzoek van de groen tehandelaren, om door een vent- verbod de concurrentie van bui ten te weren, aan de orde. Het daaromtrent door B. en W. uitgebrachte prae-advies namen j jaar. wij reeds in ons vorige nummer op. Huurvaststelling Notariswoning De huur van de Notariswoning met inbegrip van het gebruik van de raadszaal, huis en erf, wordt vastgesteld op f 740.- per Tot de aankoop van de vuilnis stortplaats in de H.hoeverkoog De Heer BOSKER zeide zich metvoor f 100.-, wordt besloten. het standpunt van B. en W. wel te kunnen verenigen. Het is z.i. juist de handel vrij te laten. Eveneens wordt ingestemd met de aankoop van een gedeelte Viervoetspad aan de Van Hengel Spreker meent zich te herinneren straat/Slingerweg, in verband met dat reeds enige jaren geleden is nieuwbouw ter plaatse, besloten geen vergunningen af te geven voor het' venten vóór portschip ..Grote Beer" uit Indo nesië op de thuisreis. Het schip wordt omstreeks 25 Aug. a.s. te Amsterdam verwacht POLITIE. Een ieder, die inlichtingen kan verschaffen omtrent het verdwij nen van een 2-persoons wit ge schilderde houten kano, wordt verzocht zich te wenden tot de Groepscommandant der Rijkspo litie te Hippolytushoef. Tot Zondag 7 Augustus 1949 lag deze kano gemeerd in het Amstelmeerkanaai bij de Koger- brug te Wieringen en wordt sindsdien vermist. Zeker is gebleken, aldus spre ker, dat de gemeente de boel niet zo maar kan overlaten. De Heer BORGDORFF is een geval ter ore gekomen dat men- De bekende gratificatie-rege- 9 uur des morgens. Spreker zou ling ad 2 pCt. voor het gemeente sen die naar Amerika vertrekken daaraan gaarne de hand zien ge- personeel, wordt ook voor 1949 een woonkeet konden verkopen, - vastgesteld. houden met toezicht van de litie. po- I maar dat de Woning-commissie Vastgesteld (voorlopig) worclt aan de adspirant-koper de bewo- i de gemeenterekening 1946, welkening van die keet niet wilde De Heer BODDE vraagt zich af door de heren Engel, J. Lont JGz. toestaan. De koop dreigt daar- hoe het mogelijk is dat de vreemde venters de groenten zo veel goedkoper kunnen leveren dan de plaatselijke handelaren. Men kan nu wel beperkende be- i palingen maken, maar daarmedeheren dank voor zijn de prijsverschillen niet opge- j moeite, lost en dat is juist de hoofdzaak voor het publiek. De Heer BOSKER zegt dat de groentehandelaren evenals de kooplieden van buiten, recht streeks van de veilingen moeten gaan betrekken. Dat is goedkoper. Men kan een centrale inkoop stichten. WETHOUDER LONT merkt nog op dat de wens, dat vreemde handelaren niet vóór 9 uur mo gen venten wel haar oorsprong zal vinden in het feit dat de en J. A. Borgdorff is nagezien, die door af te springen. De kope schriftelijk rapport hebben uit- wacht al een jaar op een huis en gebracht en alles in orde hebben zal toch ook geholpen moeten bevonden. j worden. De Voorzitter zegt genoemde j Naar sprekers oordeel wordt de genomenhierdoor te zeer ingegrepen in I het eigendomsrecht en men móet betreft de gewone dienst bij V ontvangst van f 450.744.05, met jmscana^neaen een batig saldo van f 70.606.74 en wat betreft de kapitaaldienst onze gemeente nog meer interes sante cijfers. Inzonderheid trok het overzicht der bevolking naar geboorteplaats onze aandacht. Wij weten allen hoe Wieringen j tijdens de Zuiderzeewerken een 1 ware invasie van „vreemd volk" heeft te verwerken gekregen. Ve len van hen hebben zich hier blij vend gevestigd en de statistiek leert ons hoe het vreemde element i nieuwsgierig i op de samenstelling der bevolking heeft ingewerkt. Natuurlijk zal de categorie „el- i ders dan te Wieringen geborenen in de loop der jaren steeds kleiner worden. Van de 517 jongens en 517 meis jes geboren in de jaarklassen 19401947 b.v. waren er 459 jon gens en 442 meisjes geboren in Wieringen, dus slechts 58 jongens van elders en 75 meisjes. Voor de geborenen in de jaar klassen 1930—1939 (totaal 1159) zijn de cijfers 409 jongens en 416 meisjes ge boren te Wieringen, 183 jongens en 157 meisjes elders. Maar dan Van dat deel der bevolking, geboren in de jaarklassen 1920 1929 (totaal 1019), geboren te Wie ringen 181 mannen, 187 vrouwen, elders geborenen 326 mannen, 325 vrouwen. Van de geborenen in de ja ren 1910—1919 (totaal 954), gebo ren te Wieringen 315, t.w. 176 m. en 139 vr., elders geboren 329 m. en 310 vr. Van de geborenen in de jaren 1900—1909 (totaal 988.) Geboren te Wieringen 386, t.w. 220 m. en 166 vr., geboren elders 307 m. en 295 vr. Van de vroegere jaarklassen o.a. 1890—1899 is er weer enig even wicht tussen Wieringers en vreem den en van de categorie geborenen vóór 1890 hebben de Wieringers weer verre de overhand. We kunnen hieruit aflezen dat toen de Zuiderzeewerken begonnen en in de daarop volgende jaren hoofdzakelijk jongere mensen zich hier vestigden. De cijfers zijn 1890—1899 Wieringers 371, vreem den 373. 1880—1889 Wieringers 305, vreem den 182. 1879 en eerder Wieringen 295, vreemden 105. m. vr. Geb. in Wieringen 1965 1801 in Groningen 278 222 in Friesland 269 236 in Drenthe 193 161 in Overijssel 23 20 in Gelderland 46 37 in Utrecht. 17 20 eld. in N.Holland 453 480 in Zuidholland 115 144 in Zeeland 85 78 in Nrd. Brabant 58 62 in Limburg 4 8 Vreemdelingen waren er op dat 1 i ijdstip in Wieringen 73 en 4 van onbekende nationaliteit, t.w. m. vr. 1 geb. in West-Indië 2 in Duitsland 20 32 in België 4 5 1 in Groot Brittannie 2 1 in Polen 2 in Oostenrijk O in overige landen 2 1 Voorts kunnen we nog de vol- gende cijfers geven van de gehele bevolking zijn geboren in m. vr. 1940—1947 517 517 1930—1939 587 573 1920—1929 510 516 1910—1919 515 466 1900—1909 540 47 J 1890—1899 402 354 1880—1889 267 222 1879 en eerder 198 193 Totaal 3536 3316 Van deze totale bevolking wa ren op 31 Mei 1'947 1448 m. en 2792 vr. zonder beroep. Op 31 Augustus 1939 (let wel 1939 werkten van de mensen die thans te Wieringen wonen In Wieringen t In de Nijverheid 488 landbouw 526 visserij en jacht 250 handeï én verkeer 251 bank-, crediet- en verzekerings wezen 5 Overheidsdienst, vrije beroepen, ere diensten en onder- vr." 23 65 149 De rekening sloot voor met een nadelig saldo van f 107.546.94 RONDVRAAG. De Heer BOSKER vraagt naar de wijzerplaten voor de toren. Ze zijn er al een tijd lang af. De VOORZITTER zegt dat plaatselijke leveranciers op datdaarover terecht enige ontstem- uur hun producten nog niet heb- j ming bestaat. Er is echter on- ben ontvangen. langs telefonisch om spoed ge ook De Heer BODDE zegt dat het "aagd en spr. hoopt dan publiek toch te allen tijde de du- j dat ®eer spoedig zal weten pe wordt. Voor de mensen is het niet de vraag „Waar kom je vandaan, maar wat kost het 't Is geen verhouding dat- een bloemkool hier 45 cent kost en dat de kooplui van elders er drie voor 50 cent aanbieden. De Heer KOOLJ zegt, dat de prijs inderdaad belangrijk is, doch spreker heeft wel eens ge hoord "dat de vreemde kooplieden mindere kwaliteit leveren. De Heer LUKKIEN ontpopt, zich als kleine tuinder als deskundige op dit terrein en schetst de ver houdingen van producent tot consument. Men kan aldus spr., wel be perkende bepalingen maken, maar dan komen beider belangen inniet verheugend en het is bijzon- het gedrang. De vrije handel moet der teleurstellend dat takken „hoe laat het is.: De Heer D. ENGEL wijst op het vandalisme in het kooibos. Hieraan moet paal en perk ge steld. De gemeénte kan zich niet nodeloos dergelijke uitgaven per- miteren. De VOORZ. deelt mede dat de plannen inzake de verdere af werking van het kooibos deze zomer zijn gestrand. Niettemin is hierover nog overleg gaande. Deze zomer heeft het gemeente bestuur gelegenheid gehad te zien welke waarde er door het publiek aan het natuurschoon wordt gehecht. Het resultaat is bevorderd worden, dat is ook j voor de producent van groot be lang. worden afgescheurd en jonge boompjes finaal uitgerukt. B. en W. hebben zich reeds be Spreker weet uit ervaring dat raden over de vraag, wat daar- de plaatselijke handelaren weinig voor goedkopere waren gevoelen. Hij heeft wel grote partijen sla en wortelen tegen lage prijs aan geboden, maar men wilde ze niet eens afnemen. tegen is te doen. Mogelijk zal er een verbod komen dat kinderen het park niet zonder geleide mo gen betreden, terwijl voor het broedseizoen gehele sluiting wordt overwogen. van de mensen naar een nieuw Vaderland gaan. Als zodanig vindt spreker de uitlating van een lid van cle Woningcommissie ongepast, waar deze zeide „Als je naar Amerika ga, verhuur die keet dan maar", en tot de koper „Wacht je tijd maar af, dan krijg je die keet misschien de helft goedkoper. De VOORZ. zegt dat de ge meenteraad door de instelling van een Woning-commissie zijn be voegdheid in deze heeft overge dragen. Dan moet, aldus spr., de raad daar ook buiten blijven. We i hebben het geval met de Notaris-j Succes - Nieuws. WEDSTRIJDPRCGRAMMA VOOR DE A.S. COMPETITIE VASTGESTELD. De eerste oefenwedstrijd van de thuisclub was nu niet be paald een openbaring. Mogelijk dat de warmte voor de spelers nog' een handicap was, maar daar hadden toch ook de tegen standers onder te lijden. Bij Succes ontbraken bij deze wedstrijd Veerdig en Bos op het appèl. Men probeerde een nieu we opstelling met vd Welle als spil en Lindenbergh als rechts back. Het verdedigingsblok kon ons deze middag maar matig bekoren. Er zal voor de aan woning al gehad dat de raad ,oor zich in deze zaken mengde, ivanS van de competitie nog maar op die manier wordt hethard getramd moeten worden, voor B. en W, en de commissie De wedstrijd zelf had met moeilijk. |veel om het lijf. De rust ging Als we het verschijnsel krijgen 'in met gelijke stand (11) dat iedere particulier alle raads leden gaat afsjouwen om maar begrip te verkrijgen voor zijn moeilijkheden en deze zaken worden weer in de raad gebracht, dan neemt de raad zijn overge dragen bevoegdheid weer terug. De raad kan ieder jaar een commissie kiezen, dus als de gang van zaken niet bevredigt, kan men andere personen aanwijzen. In het algemeen wil spreker woningkwesties buiten de raad houden. ZATERDAG 20 Aug. Boelhuis bij J. Haanstra, v. Pommerenstr. ZONDAG 21 Aug. Harddraverij Wieringerwaard. lijk geval en spreker kan zich voorstellen dat de emigrant zijn keet liever kwijt is en de centen op zak krijgt, waarvan hij mis schien de overtocht moet betalen. Spreker twijfelt er echter niet aan of deze zaak zal naar tevre denheid worden opgelost. De Heer BORGDORFF herhaalt dat de gewraakte uitlatingen niet te pas komen. Overigens kan spreker zich met het oordeel van de Voorzitter verenigen. De raad gaat daarop in Comité Na heropening der openbare vergadering, wordt de vergadering gesloten. Het eerste doelpunt van Suc ces was een zeer fraaie kopbal van A. Hartman. Na rust be stond W.Waard het een 31 voorsprong te nemen. Ondanks het feit, dat Succes geregeld in de aanval was. Door 'n blunder van de W.-keeper werd het eerst 32, waarna Succes de stand geleidelijk in haar voor deel wist om te zetten. A. Hart man was topscorer met 3 doel punten. Het was verder droevig hoe de S.-voorhoede Inderdaad is het hier een moei- om te zien geregeld in de buitenspelval liep. Verder willen we over de wedstrijd maar ndet uitweiden. Hieronder volgt het program ma van de eerste competitie wedstrijden. 11 Sept. de Kennemers Succes. 18 Sept. Succes A.D.O '20 wijs 66 20 huiselijke dien sten 1 75 genoten dagonderw. 70 64 (14 j. en ouder) zonder beroep 721 1852 In Groningen 22 13 Friesland 36 9 Drente 16 6 Overijsel 8 2 Gelderland 12 4 Utrecht 7 3 Noord-Holland 185 61 Zuid-Holland 30 15 Zeeland 4 2 Nrd.-Brabant 7 2 Limburg 1 't buitenland 4 1 In welke bedrijf skiassen op 31 Mei 1947 werd gewerkt en door hoevelen zullen wen 'n volgende maal vermelden. 25 Sept. Q. S. C. Succes 2 Oct. Succes Halfweg 9 Oct. Succes Z.S.G.O. 16 Oct. I.V.V. Succes 23 Oct. Succes G.V.O. 30 Oct. ZVV Succes 13 Nov. Succes D.T.S. FRIESE BUSSEN AANSTONDS OP NIEUWE ROUTE. NIEUWE BRUG BIJ DE KOOI NADERT VOLTOOI-ING. OVer enkele weken zal de nieuwe verkeersbrug bij de Kooi gereed zijn. De bruggenhoofden zijn reeds kant en klaar en het wachten is op de plaatsing van het brugdek, waarmede 23 Au gustus a.s. begonnen wordt. De verdere afwerking zal dan nog slechts korte tijd in beslag nemen. De vlotbrug ter plaatse, die lange tijd een vrij gebrekkige verbinding vormde in het net van hoofdverkeerswegen, kan dan bufiten dienst worden ge steld. Zodra de nieuwe brug in ge bruik genomen kan worden, zul len de bussen van de diensten S. B. en S. C. op de lijnen Alk maar-Leeuwarden en Alkmaar- Heerenveen weer hun oude rou te gaan volgen en dus alle over Wieringen gaan rijden. Dit betekent voor Wieringen een uurdienst op Alkmaar en Friesland. Ook de reisduur wordt hiermede iets bekort. Dc lijnen Q, A E en N.A. blij ven het verkeer in de Wieringer meer verzorgen en bij gebleken behoefte zal de A.E. lijn, de verbinding Middenmeer - Scha- gon, een uurdienst worden.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 2