WIERINGERMEER NIEUWS Noodwoning afgebrand. Zaterdagmiddag, p.l.m. 4 uur, is er brand ontstaan in ?n nood woning van de Heer R. Bossema aan de Klieverweg, welke be woond werd door de familie Jagtenberg. HET OOGSTFEEST kan geen doorgang vinden. i Naar wij van de zijde van het j bestuur der VV.V. „Wieringer- Imeer", vernemen, heeft men in de vergadering van j.1. Vrijdag De brandweer van Wiennger- t>esi0ten 't aangekondigde Oogst- opf OTron o 1 e HoATrihronnmoOBrov feest niet te laten doorgaan. De aanleiding tot het nemen van dit besluit is gelegen in het werf, evenals Hoofdbrandmeester Postema, was spoedig ter plaatse. Alhoewel de 12 slangen van 20 meter er moest over een af stand van 240 meter, water ver kregen worden snel gekoppeld, en met 2 stralen water gegeven werd, was het niet mogelijk de woning te redden, daar deze ge heel in lichtelaaie stond, als ge volg van het feit dat het vuur een gretig voedsel vond in het hout en board, waruit de woning was opgetrokken. Zij brandde tot de grond toe af De Westelijke wind was oor zaak dat er geen gevaar bestond voor overslaan van de brand op de kapschuur. Uit voorzorg was evenwel nog een derde straal uitgelegd naar de tegenover gelegen boerderij. Slechts een gedeelte van de in boedel kon worden gered. De vermoedelijke oorzaak van de brand is het vlamvatten van een petroleum-toestel. Niettegenstaande het feit, dat er vele noodwoningen in de pol der staan, is dit de eerste keer, dat een dergelijke woning door brand is verloren gegaan. feit dat de gelden voor het ga rantiefonds f 6000.-) bij lange na niet bijeen zijn gebracht. Ongetwijfeld zal dit voor het bestuur en de leden der ten de ze ingestelde commissies, een te- was' leurstelling zijn ook wij be treuren het dat het nu onmoge lijk bleek hier een feest te orga niseren dat „klonk als een klok." Een jaarlijks terugkerend fes tijn van een zodanige opzet, dat het in ons land een zekere ver maardheid zou krijgen en waar door de polder in het middel punt van veler belangstelling zou komen, zou in vele opzich ten toe te juichen zijn. Wij wij zen b.v. alleen op de grote moge lijkheden, welke hierdoor voor de op zware lasten zittende middenstand zouden ontstaan. Men heeft nu tevergeefs ge tracht de gelden voor het ga rantiefonds bijeen te krijgen. Misschien was het plan te "ge- De stand der Oogstwerkzaamheden ALGEMEEN. Op het ogenblik verkeert men hier in de drukste periode van de oogstwerkzaamheden. Alle gewassen zijn of worden thans „aangesproken." KOOL- EN RAAPZAAD. Het dorsen der koolzaad- en laapzaadpercelen met dorskas of combine is vrijwel ach ter de rug. ZOMERGERST. De combines hebben de zo- me.- gerst, een ^'oor deze ma chines bij uitstek geschikt ge- ook al bijna weer afge werkt. TARWE. Hiervoor zijn ook al reeds d'iverse percelen ge maaid. Als gevolg van de zwa re slagregens verkeren de percelen in zodanige toestand, dat „rondmaaien" niet moge lijk is. HAVER. Ook hieraan wordt reeds gewerkt, doch de moei lijkheden als bij het maaien der tarv/e, zijn hier nog groter AARDAPPELEN. De pootaardappelen zijn voor een groot deel gerooid. VLAS. Dit product wordt thans - in een matig tempo - verscheept. BEDRIJFSVOORLICHTING. BEMESTINGSWAARDE VAN ENKELE BIJPRODUCTEN. Mededeling No. 413. In „Landbouwberichten", het orgaan van de Stichting voor de Landbouw in Groningen, heeft Ir. P. G. Meyers, Rijkslandbouw-1 consulent voor Groningen, een ar tikel gewijd over bovenstaand on derwerp, wat ook voor de Wierin- germeer van dusdanig belang mag worden geacht, dat we menen goed te doen het ongewijzigd hieronder weer te geven. Tengevolge van de overgang van schaarste- naar overvloedsecono mie doen zich ook in de landbouw eigenaardige situaties voor, die een nieuwe beschouwing en soms ook een andere bedrijfspolitiek nodig maken. We hebben hier speciaal het oog op sommige bij - i producten van het akkerbouwbe drijf, die voor verschillende doel einden kunnen dienen en die daar door 'n zeer verschillende waar de kunnen vertegenwoordigen. De stromisère en de lage ruwvoeder- prijzen vestigen er de aandacht op dat de verhouding in waarde thans zeer belangrijk aan het ver schuiven is. Aan de andere kant zien we dat de gebruikswaarde van diverse producten die als vee voeder kunnen dienen, voor de eigen veestapel nog steeds zeer hoog is, tengevolge van kunstma tig hoog gehouden prijzen van veredelde producten imelk». Wij vragen ons nu af welke waarde aan enige van diezelfde producten moet worden toegekend wanneer ze direct worden aange wend voor het verbeteren of op peil houden van de vruchtbaarheid van de -grond. Deze vraag is van direct belang voor bedrijven, die zich geheel of grotendeels met akkerbouw bezig houden. Wanneer men nu aan het rekenen gaat, dan blijkt al spoedig dat er vele ant woorden mogelijk zijn. Daarbij spelen kwaliteit en de waardering van de bestanddelen een belang rijke rol. Echter zal men zien dat ook de hoedanigheid van de grond en de opbrengsten of oogstgrootte invloed uitoefenen. In de bijgaande tabel vindt men een geldswaarde berekend, waar bij de gehaltecijfers uit Starings Almanak zijn gebruikt, terwijl de waarde van de plantenvoedende stoffen als volgt zijn aangenomen: N V2 x 70 35 cent per kg. P _.0-, i x 45 30 cent per kg. K -0 3G en CaO 6 cent per kg. Aan de organische stof werd een waarde toegekend van 1 cent per kg droge stof. We laten in het midden of deze bedragen juist geacht moe ten worden. Het doel van dit alles is, zoals men wel begrijpen zal, om de practijk een voorstelling te geven van de grootte-orde. De geldbedragen zijn afgerond De familie Jagtenberg is thar?d ondergebracht in de noodwoning feest van zodanige opzet durfd" wanneer echter het DE GEREF. KNAPENVEREX. per 1000 kg. voorheen bewoond door de Heer .Boontjes, aan do Friese weg. De brandweer verzoekt ons nogmaals onder de aandacht van de lezers te brengen, om toch uiterst voorzichtig te zijn met petroleum-toestellen. Het vullen van een nog bran dend stel of van een nog heet zijnde vergasser staat gelijk met brandstichting. geworden dat zeer velen het de. „SAMUEL" OP REIS. moeite waard zouden achten De leden van de Geref. Knapen- om hiervoor naar de Meer tevereniging te W.Werf, heb- komen, behoefde de financiële j ben de vorige week, onder leiding zijde van het feest ook geen van de Heer A. de Kroon, een mislukking te worden. driedaagse fietstocht naar Gaas- Volgens sommiger mening i terland gemaakt, was de opzet van dit feest 's Morgens om 6 uur werd te met dure krachten van buiten j Wieringerwerf gestart, en met de polder te groots. Het had een heerlijk windje in de rug, huns inziens meer een feest werc* in snel tempo de Af sluitaij k „door en voor de polder" moe-I nomen zodat men in het ten worden. Wij merken echter middaguur arriveerde op de op dat de gelegenheid om als boerderij van Hoekstra te Bak- Product Graan stro Koolz.stro Karwijstro Stoppelkn. Snij rogge Suik.b.ioof Klavers Stalmest N.P.K. Ca f 5.10 f 7.50 f 11.70x) f 2.15 f 4.75 f 4.30 f 4.15 f 4.60 org. stof f 8 f 8.— f 8.— f 1.50 f 2.— f 2.— f 2.— f 2.— volle waarde f 13.10 f 15.50 f 19.70 per ha voile waarde 3.65 6.75 6.30 6.15 6.60 65.- 77.- 59.- 110.- 67.- 126.- 92.- cpmerkingen i. 5 ton/ha 5 30 20 groen f 198.- 30 Postduivenvereniging W.Meer"' In de wedvlucht op 14 Augus tus j.1., vanaf Mons (België), af- stand 275 M„ nam ook de Post- Wieringermeerders feest te vie- Mizer! duivenveren. „W.Meer" (ieel. ren, er bovendien blijft. Wij D? ,koestal aldaar ^erar-- De duiven werden om 7.30 uur denken bv aan de traditioneel derd 111 een "geïmproviseerd Ho- y.m. gelost met een N.W. wind tel" en beer Hoekstra had reeds Dit is zo hoog, omdat karwijstro zeer veel kali bevat. bereikte haar wordende denking." 11 -December-her- De eerste duif hok om 11.52.20. i j v j Snelheid 1038.2 m. per minuutJ De Bedoeling van dit Oogst De prijzen werden als volgt be- ^eest was Dóór de polderbe haald M. Hamelink 1, 7 en 13 E. Kox 2, 5. 8 en 11 J. Horst 3, 12 en 14 P. Keet 4 en 9 L. van Loon 6 J. Bouwman 10 N. Kuiper 15 Bouw winkelhuis Slootdorp. Door Architectenbureau Klein te Groningen werd opgedragen bij onderhandse aanbesteding, aan NV v.h. Kingma en Zn., te Slootdorp, de bouw van een woon- en winkelhuis aan de Brink te Slootdorp, ten behoeve en voor rekening van de Heer E. Bruins, Molenweg, Slootdorp. LAGERE LANDBOUWSCHOOL SLOOTDORP Bevorderd van de 1ste naar de 2de klas C. Beets, KI. Beets, H. Blaak- meer, H. J. Brak, J. Engel, H. Janssen, E. Kooij, A. Lont, P. Mul der, J. Ploeger, P. C. Politiek, J. H. B. M. Regers, J. Ruiter, W. J. Schenk, P. Smit, J. v. Splunter, A. Wonder, K. Zwaan, A. J. Zijl mans. Niet bevorderd 1. Van de 2de naar de 3e klas H. Bandringa, Tj. Bandringa, J. Bartelink, P. Bergmans, B. Bies heuvel, W. Engel, J. Geers, G. 'Groeneweg, P. J. Janssen, G. Let tinga, F. Liefhebber, J. Menninga, S. Miedema, A. van Oers, Th. v. v. Soesbergen, J. Veldt, B. Viersen, P. Wijngaarden, H. Zegger. Niet bevorderd 1. In de met September a.s. nieuw te vormen 1ste klas, kan nog een enkele leerling geplaatst worden. gezorgd voor brood en karne- melkse pap, wat vanzelfsprekend heerlijk smaakte na de fiets- tocht. [s Middags werden inkopen ge- woners, maar vóór de vreem delingen, doch uitc£ndelijk toch w j u u i f ttr- - daan, want het behoorde tot de in het belang van de Wiennger- meer. attracties zelf het middagmaal TI... on vergassers te bereiden Wij geloven dan ook, dat het GewSkkeId in de meegebrachte actieve bestuur van V.V.V. niet „bij de pakken" zal neerzitten, I maar stellig weer nieuwe plan nen gaat beramen. EEN INITIATIEF van D.W.O. In afwijking van ons bericht in het vorige nummer, delen wij mede dat het „Orkest Zonder Naam" en „De Drie Musketiers" naar Middenmeer zullen komen op uitnodiging van D.W.O. Deze avond zal in het winter seizoen gehouden worden. Medemblik. VISAFSLAG. In de week van 8 tm 13 Aug. werd op de Gem. Visafslag aange voerd dekens, werd na een drukke dag een heerlijke nachtrust geno ten op het stro. Volop is in deze dagen geno ten van het Rijster Bos, terwijl, dank zij het gunstige weer, ge zwommen werd in het IJselmeer. Daar de wind uit het Westen bleef waaien, werd de terugreis gemaakt met de boot Stavoren- Enkhuizen, en via Medemblik be reikte men hoogst voldaan weer Wieringerwerf. Flevo - Nieaws. De nieuwe competitie staat voor de deur en ook ..Flevo" dient zich hierop terdege te prepareren Zondag j.1 werd dan ook met 5595 pond kuilaal f 1.02-f 0.85 een combinatie deelgenomen aan 263 pond lijnaal f 2.61 - f 1.02: ?en tournooi te Anna Paulowna, pond bot f 0.40; 1033 pond baars f 0.28 - f 0.18; 4697 pond snoekbaars f 0.35 - f 0.29 55 pond blei 0.06; 19 pond karper f 0.30; 9 pond snoek f 0.25. Prijzen alle per pond. Trad de vorige week voor de aal een gemiddelde prijsstijging van f 0.15 per pond in, in de af gelopen week zakten de prijzen weer met gemiddeld 11 cent. Snoekbaars was bij een grotere aanvoer vrijwel prijshoudend. VLUGGE VOGELS De Postduivenvereniging „De luchtbode" bracht Zondag j.1. 165 duiven in concours bij de wedvlucht vanaf Mons. Afstand 270 Km. Gelost werd om 7.30 uur met Inlichtingen en aangifte bij 'N.W. wir.d het Hoofd der School de Heer S. Mook, Slootweg 5, Slootdorp. Telefoon 108. KATHOLIEKE LANDDAG TE MIDDENMEERl In de grote zaal van Hotel Smit zal op 21 Augustus a.s. de Katholieke Landdag voor Hollands Noorderkwartier gehouden wor den. J. vd b nisse 114210 Idem 11—42—56 Idem 11--43—38 J. Harthoorn 114411 J. v. Leverink 114414 M. Bosters 114423 Idem 11—44—23 J. v. Leverink 114430 Th. Groot 11—44—33 G. Ti ben 11—44—36. tezamen met ZAP 2, Geel Zwart 2 en Oudesluis 2. De eerste wedstrijd tegen Oude sluis 2 werd fris begonnen en spoedig had men een 20 voor sprong, die echter na de rust teniet ging. Het einde kwam met 22. Het publiek kreeg dus de straf schopsensatie. Onze specialistten Jager, voor het eerst na zijn sleutelbeenbreuk weer in 't veld. en Bert Bouma plaatsten zich het eerst achter de bal en de keeper kon niet an ders doen dan vertwijfeld achter zich kijken. Nicolai maakte nummer 3 en het vierde schot was eveneens raak. De vijfde werd gemist. Oudesluis vond op zijn weg naar de finale, keeper De Jong en de bovenlat tussen zich. De eerste was niet raak. de tweede werd uitstekend door De Jong ge stopt en de derde sprong af op de; deklat. Zo kwam Flevo in de finale, met Geel Zwart. Tot de rust bleef de stand ge lijk (22), maar toen na de rust Bert Bouma uitviel, leek het of Bij gebruik van deze tabel moe- ten we enige opmerkingen maken, n.1. 1. De geldswaarde per 1000 kg ruwproduct is samengesteld ui: i twee gedeelten, n.1. de waarde van de voornaamste plantenvoedende stof en de waarde van de organi- sche stof. I 2. Deze volle waarde zou van toepassing zijn voor een bedrijf of een grond waar alle componenten noodzakelijk zijn voor het verkrij gen van goede oogsten daartoe toch is niet alleen plantenvoedsel nodig, doch de grond moet tevens in goede conditie worden gehou den. 3. Voor onze oude slempige za velgronden. waarvan men zeggen kan dat alle componenten nood zakelijk zijn, kan m.i. de volle: waarde worden aangehouden. Daaruit zou volgen dat iemand. die daar zijn koolzaadstro ver- brandt, een waarde van plm. f 50 - a f 60.- per ha vernietigt. Iemand, die op een vroege stoppel geen groenbemesting toepast terwijl dit evengoed mogelijk was geweest, j derft eveneens éen belangrijk be drag. 4. Een belangrijke vraag is nu in hoeverre een bedrijf al die componenten nodig heeft. Het-, beste zou zijn voor ieder geval een j nieuwe berekening te maken. Zo j zou men op een zware kalkrijke kleigrond de kali en de kalk vrij wel kunnen verwaarlozen en wan neer een grond zeer humusrijk is (b.v. gescheurd grasland) zou men! de waarde van de organische stof veel lager kunnen stellen. M.a.w. men gebruikt daar bij voorkeur geen organische mest. 5. De tabel stelt niet in staat om alles direct in geld af te lezen. Zo moet men bedenken dat in een vee-loos bedrijf enige moeite en kosten verbonden zijn aan het dienstbaar maken van stro enz. aan de bodemvruchtbaarheid b.v. composteren of uitspreiden en stuksnijden door middel van een schijvenegge etc. 6. Bij de meeste van deze pro ducten is alleen rekening gehou den met de bovengrondse massa, die men bij verkoop van het be drijf zou afvoeren. Men bedenke dat bij klavers en ook bij de gra nen een aanzienlijke wortel- en stoppelmassa in de grond wordt gebracht. Bij klavers kan men deze massa op 3 5 ton droge stof stellen, dat is dus ongeveer evenveel als een stro-oogst. 7. Men kan de opbrengsten per ha natuurlijk naar eigen ervaring hoger of lager aannemen. Stoppel knollen tijdig gezaaid, kunnen wel 40 ton leveren. Snij rogge zal vroeg gezaaid moeten worden wil ze in het najaar een grote massa leveren. Een zeer goede en voorlijke stop- pelklaver -rode of hopperups) kan vóór de winter wel eens 15 a 20 ton leveren, meestal zal het echter minder zijn. Een laatste snede rode klaver zal bijv. op 10 ton gerekend kunnen worden. J. C. MIEDEMA Flevo, dat voor de, rust zo prima speelde, lood in de schoenen kreeg. Het ging niet meer, en onze jongens, die technisch en tactisch boven hun tegenstanders uit kwamen, moesten in 10 min. voor tijd opnieuw middenuit nemen (2—3) Jager probeerde het een paar maal alleen, maar zijn naam en zijn spel zijn op Noordhollands velden zo bekend, dat hij steeds 4 tot 6 benen om hem heen in 't gras zag staan. IJzer, die inviel, loste eenmaal nog een gevaarlijke schuiver, die de Geel Zwart doelman juist wist te stoppen, maar het bleef een verloren zaak. Oosterveld, Boerhave en de Graaf werden zeer gemist; de in vallers deden goed werk, maar do goede afwerking ontbrak. Uit handen van de ZAP-Voorz. 1 mocht Jager een grote zilveren medaille in ontvangst nemen, die hopelijk spoedig in een nog te maken medaillekast, zal prijken. DE MIDDENSTAND WON MET 7—2 In Slootdorp speelden de mid denstanders j.i Woensdagavond 'n voetbalwedstrijd tegen 'n elftal Drentse landarbeiders, die mo menteel gehuisvest, zijn in Kamp Slootdorp. Dat de middenstand de meer dere was, bewees de ruststand van 51; alhoewel de Kampbe woners na de rust meer in de aanval waren dank zij een ge wijzigde opstelling eindigde deze wedstrijd met een 72 over winning voor de middenstanders. Deze wedstrijd blonk door aantrekkelijk spel. niet uic

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 3