WIERINGER NIEUWS KOMT HET ZEEWIER TERUG? JURKJES VOOR ALLE DAG DOOD AAN DE VLIEG. Wij zijn dezer dagen verrast geworden door enige mede delingen omtrent de groei van zeewier op de Wadden. Is er dan nog wier zult U zich afvragen. Ja inderdaad lezers, het is er nog, of, liever gezegd „het is er wéér." Laten wij nog geen bespiq- Wat kan men tegen dergelijke gelingen maken over een herleving positieve beweringen inbrengen, van de zeegras-industrie, de tijd Wij geloven stellig dat de tijd is is daarvoor nog wel erg vroeg en aangebroken dat de wetenschap ons voorlopig eens bepalen tot de zich opnieuw voor deze zaak moet stand van zaken. I gaan interesseren en dat de uit- Het oude twistpunt, aan welke gebreide onderzoekingen worden oorzaken het verdwijnen van de ingesteld Intussen houden wij ons voor mededelingen van vissers die om trent de stand van het zeegras nadere mededelingen kannen doen ten zeerste aanbevolen. Het is o.i. nog te vroeg om te juichen, maar de zaak is zeer be langrijk en we zullen zeer dank baar zijn voor iedere inlichting die ons uit visserskringen bereikt. Filmopnamen Oud-Wieringen A.s. Donderdag zal de filmopna me geschieden van een oud-Wie- ringer begrafenis (bij regenweer gaat het natuurlijk niet door). Van de Wieringer bevolking heb ben wij de meest mogelijke mede werking ontvangen, evenals van de gemeentelijke autoriteiten en de Politie. Waar er zoveel werk is verricht om deze unieke opnamen tot een gebeurtenis voor het nageslacht te maken, zou het jammer zijn, in dien de opnamen, die bestemd zijn voor her Rijksmuseum voor de Zuiderzee, zouden mislukken door een te grote nieuwsgierigheid van het publiek Wij zouden daarom belangstel lenden willen verzoeken alle aan- wijzigingen van de politie zonder wier moet worden toegeschreven, willen wij eerst nog even op de voorgrond stellen. De vissers schrijven dit verdwij nen toe aan het. tot standkomen van de Afsluitdijk. Het water aan de Noordkant zou daardoor een hoger zoutgehalte hebben gekre gen, bij vloed is het waterpeil hoger enz. enz., allemaal factoren die de ontwikkeling van de plan tengroei in de weg staan. De wetenschap zegt de wier is ziek. De verschijnselen op de Wadden hebben we ook aange troffen in Amerika, daarna in Frankrijk, toen Nederland, vervol gens Denemarken. Het zal zich, vroeg of laat, herstellen. Deze laatste lezing heeft, er op Wieringen nooit erg „ingewild" en de feiten schenen de vissers in het gelijk te stellen. Enige jaren na de afsluiting was er geen sprietje wier meer te bekennen. Zie je wel", zei men, wij krijgen gelijk, 't Is de schuld van de Zuiderzeewerken." Slechts zéér weinigen hebben het geloof in een terugkeer be houden en één dezer weinigen gaf ons thans zijn visie op deze affaire. Onze zegsman een oud-wier maaier deed ons de verrassende mededeling dat de wiervelden zich mopperen te aanvaarden, ook al hefstellen. Reeds enige jaren is dit' schijnen deze soms onbillijk. Een proces aan de gang. Tussen Wie- filmopname is een zeer eigenaar- ringen en Den Helder zijn reeds i dig werk en daarom doet de politie hele velden met jonge kemgezon- i alles om dit werk te doen slagen, de planten, evenals onder Texel;Als U de aanwijzingen direct op en Terschelling. Ze breiden zich volgt, kunt U nog veel van het snel uit. Het gewas is nog niet1 filmen zien anders is de politie lOOf'c, de stengel is goed. ook vol- i genoodzaakt het terrein gedurende doende lang maar erg smal. de opnamen af te zetten. Ons werd een flinke bos van Toont U een echte Wieringer en dat goedje onder de neus geduwd werkt mee en 't was heus geen surrogaat. DAAN POOL. Er komen echter steeds meer i De Speelwagen. brede halmen. Wie de moeite wil j nemen bij laag water bij van M®* de proloog op rijm Ewijcksluis enige honderden me-,M. Hemmer) uitgesproken door ters het Wad op te lopen kan zich Cathrien Burger op de feest- overtuigen. avond bii het 25-jarig bestaan 10 jaar geleden kon men daar van het Historisch Genootschap en ook elders totaal niets vinden. oud West-Friesland, wordt het Augustusnummer van de Speel wagen geopend. Aan het slot van dit weer his- 1 or ia-rijke boekske vinden we de mededeling dat in het vol gend nummer een terugblik zal worden gegeven op de viering van het zilveren jubileum. Men zal daar ongetwijfeld reikhalzend naar uitzien. Gevraagd worden foto's van deze dag. We lezen in dit nummer een legende van J. A. Wit, „Hoe de Sacces - Nieuws. SUCCES I WON VAN WATER VOGELS (4—3). Watervogels gaf goed partij Succes 2 verloof van Watervogels 2 K23) Succes speelde Zondagmorgen een nuttige oefenwedstrijd in I Den Helder tegen de sterke 4e klasser Watervogels. Na een gelijkopgaande strijd I in de eerste helft, waarin Suc-1 ces een 21 voorsprong nam. i kwamen onze jongens in de 2de j helft goed op toeren en over- j speelden de gastheren bij wijlen volledig. Tenslotte werd met 43 gewonnen. Watervogels opende de score I door een misser van doelman Ijzer, maar A. Hartman, die evenals tegen W.Waard, aardig' spel te. zien gaf, loste spoedig daarna een hard schot op het W.-doel, waarbij de keeper niet voldoende wegwerkte, zodat Bos die de bal voor zijn voeten j kreeg, na een kort dribbeltje, gelijk kon maken. Cor Rotgans die een pi'ima wedstrijd speelde, 1 maakte nog vóór de rust een goed doelpunt en het was de zelfde speler die in de 2e helft de score wist te verhogen, waar- inede de stand op 31 was ge bracht. De overigens vrij zwakke i Watervogelsvoorhoede nam daar i na het offensief over en het ge- j i lukte een goed doelpunt te scoren. Zelfs werd uit een strafschop nog gelijk gemaakt (33.) Daarna was het overwicht van Succes wel zo groot, dat het verwondering mag wekken daf niet meer doelpunten werden gemaakt. De W.-achterhoede, overigens wel het sterkste deel van de ploeg, kreeg het hard te verduren. Weer was het Rotgans die met een goed schot doel trof daarmede de zege veilig stelde. De Succes-reserves konden het tegen Watervogels 2 niet bolwer ken en verloren met 32. Tegenwoordig zijn do meeste stoffen goed wasbaar, en bovendien geeft de moderne vrouw de voorkeur aan een eenvoudig toilet, dat ze met behulp van een goed patroon gemakkelijk zelf kan maken. De mode werkt momenteel wat dat betreft nog mee, want elk toiletje is geschikt om alle da gen te worden gedragen, door elke vrouw ook door de werkende of stu derende omdat de modelletjes alle weinig opvallend zijn en gemakkelijk te wassen en te strijken. K 3363/15. Dit model is voor slanke zo wel als voor minder slanke figuren ge schikt. De rok bestaat van achteren uit twee banen, die evenals de banen van het voorpand klokkend zijn. Benodigd voor 102 cM. bovenwijdte circa 2.75 m. stof van 140 cM. breedte. Iv 3365/15. Door het aangeknipte mouw tje is dit modelletje niet voor grote ma ten geschikt, maar natuurlijk kunt u er zelf lange mouwen in maken. Het taillegedeelte is strak; de enige ruimte van het model ontspringt onder het doorlopende schouderstukje. Benodigd voor 94 cM. bovenwijdte circa 2.50 m. stof van 140 cM. breedte. De geknipte patronen van deze modellen zijn a 0,50 bij „Bella" Patro nen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht, bij vooruitbetaling per postwissel, te bestellen. K 3363/15 is verkrijgbaar voor de bovenwijdten van 102, 108 en 114 cM., K 3365/15 voor 94, 100 en 106 cM. bovenwijdte. Deze modellen zijn overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad. Een moordenaar met duizend ogen, zó wordt wel eens de vlieg beschreven. Die gewone huis-, tuin- en keukenvlieg waar we allemaal in het voorjaar last van krijgen en die we soms toch maar stil laten vliegenomdat z'n vlieg geen kwaad doet. Geen kwaad doet Weet u dat zeker Helaas hebben de onderzoekingen en ondervindingen dat wel anders bewezen V.C.J.C. - nieuws. Nu liggen er al weer bossen wier op desteenglooiiing. Dit alles is hoopgevend. Onze verteller die altijd aan de zijde van de wetenschappelijke opvatting heeft gestaan, en zijn overtuiging uit waarnemingen hier en in 't buitenland heeft gevormd is er stellig van over tuigd dat het zeegras reeds voor de afsluiting ziekteverschijnselen vertoonde. Ook toen reeds rotten op vele plaatsen de halmen vóór het rijpen van de wortel los. In Denemarken b.v. deed zich een paar jaar later hetzelfde voor en ^oorcjerkeik in Hoorn gebouwd ook daar verdween spoedig alle Bosvolkkamp te Texel. Met ongeveer 25 jongens en i meisjes vertrokken wij van Wie- 1 I ringen. In Den Helder ontmoetten i wij onze medekampgenoten. Ge zamenlijk gingen wij naar onze kampboerderij, waar wij 4 dagen ons Bosspel gespeeld hebben, o.a. j speurtochten, volksdansen, zingen j en alles wat bij een kamp be- j hoort. De dagen zijn voorbij ge vlogen en toen we 's avonds in Hippo aankwamen stonden ons vele ouders te wachten. Het wa ren onvergetelijke dagen en wij kunnen met trots zeggen „Het is een goed Kamp geweest" en wij hopen het volgend jaar over te doen. J. G. Wie van de J. G.-ers wil er a.s. Zondag mee naar Texel We ne men de fiets mee. Zaterdagavond om 8 uur hebben we een kleine bespreking in ons clubgebouw en ik hoop dat er een heleboel leden aanwezig zullen zijn. T. d. H. .werd." W1 De heer R. P. Meijer, weten- Thans verscheen dezer dagen m ,chappeUjk assistent bij de Dia- lecten-commissie, vertelt iets een onzer dagbladen een adver tentie van een Deense koopman die wier aanbood. Aan dit adres zal naar de situatie in Denemar ken worden geïnformeerd. De natuur is grillig, aldus onze zegsman. De wier was weg en we kregen hier op de Wadden hos langer hoe meer van die „sla", zoals de vissers het noemen. Waar kwam dat vandaan In het IJs- selmeer kwamen millioenen mug gen. De bot, toch geen zoetwater vis, tiert daar maar wat goed. We zien in flora en fauna allerlei merkwaardige verschijnselen. Er is nu al jarenlang „iepziekte", ook dat gaat wel weer over. De iep zal niet uitsterven en ook de wier niet. De bewijzen zijn er. De reis ging niet door. De Heer Tj. Terpstra, te Hip- polytushoef, motor-ordonnance bij de 43ste Brigade-Transport-Com pagnie, die reeds met inschepings verlof geweest was, ontving op het laatste moment bericht dat de reis per „Zuiderkruis" niet door ging, daar hij alsnog bij de reser ve was ingedeeld. ever het werk van de Centrale Commissie voor Onderzoek van hel Volkseigen over Dialectolo gie, Volkskunde en Naamkunde. Zij, die hiervoor iets voelen en willen meewerken aan het verstrekken van gegevens, kun nen zich wenden tot de commis sie. Adres Het Trippenhuis, Kloveniersburgwal 29, te Am sterdam C. W. Roggeveen schrijft over „Tien voor een dubbeltje" (men begrijpt wel dat dat over siga ren handelt) en G. J. Blees Kz. h-aalt een grappig Kermisgebeu- ren aan uit 1893. J. E. v. Dok laat ons even griezelen als hij vertelt van de laatste executie die in Hoorn plaats .vond. H. v. Drumen en C. Jongkind verzorgen ditmaal het „Alle man s werk" en E. Kroeskop ver volgt zijn rubriek „Op Doorreis" M. Oortwijn's schetsjes geven de Speelwagen weer het eigen Cachet en ook de foto's zijn als steeds fraai gereproduceerd. Mislukte Kanaaltocht. Dick Schermer, de Nederlandse zwemmer is in een poging het Kanaal over te zwemmen niet geslaagd. Medemblik. „De Luchtbode." Met 130 duiven nam onze plaat selijke postduivenvereniging Zon dag deel aan de wedvlucht vanaf Quiévrain. Afstand 280 Km. Ge lost om 9.10 uur met Z.O. - wind. De uitslag was als volgt1 J. v. d. Smisse 134415 2. Idem 13-50-58 3. Gebr. v. d. Wete ring 13514 4. Idem 1351 44 5. J. v. Leverink 135153 6. J. Wiebering 13—53—53 7. Gebr. v. d. Wetering 1400 8. Th. Groot 14—0—26 9. Idem 14— 118 10. Gebr. v. d. Wetering 14—1—38. Raadsvergadering. A.s. Vrijdagavond 8 uur komt de gemeenteraad van M.blik voor het laatst in de oude sa menstelling bijeen. Hier zijn dan enkele cijfers over de dodelijke terreur van dit venij-; nig monster elke vlieg die u in 1 't voorjaar niet doodslaat, kan in September het leven hebben geschonken aan 5.598.720.000.000 vliegen. Elke vrouwelijke vlieg legt namelijk 5 tot 6 maal 120 tot 150 eieren tegelijk. De maden, die uit deze eitjes komen, zijn in enkele j dagen volwassen vliegen, die na twee weken al eieren kunnen leggen. Met haar poten, voorzien van kleverige borstels, wandelt de vlieg het liefst door vuil en afval. Elke voetstap laat een spoor na van millioenen schadelijke kiemen. Als zij zich de poten wast. li,kt ze al die kiemen op en komt de verder felijke bacteriënspijs via haar maag weer in ons voedsel. Want als een vlieg gaat eten, spuugt ze eerst haar speeksel in de spijs en slurpt deze daarna op als door een rietje. U kunt dus wel eens een vlieg van uw bord of jampot verjagen, maar vraag dan niet hoeveel bac teriën inmiddels al in het eten zijn terecht gekomen Om maar te zwijgen van een vlieg in uw soep. En zo veroorzaakt de vlieg kin derverlamming, typheuse koort sen, dysenterie, cholera en de z.g. zomerdiarrhee, waaraan tal van babies sterven tengevolge van het. drinken van besmette melk. Zo is de vlieg de oorzaak van de tuber culose, meningitis, diphterie en roodvonk in uw familie. En toch zou u die „onschuldige" vliegjes laten vliegen Zeven kansen. Geen enkel middel mag de huis vrouw onbeproefd laten om deze huisplaag uit te roeien. Wat kun nen wij doen Ten eerste op de plaatsen, die steeds door vliegen bezocht wor den, een mengseltje strijken van wonderolie en hars. Ten tweede zoveel mogelijk vlie gen vangen met do bekende vlie genvangers. Hebt u deze niet voorhanden,dan maakt u reepjes papier of U zet schoteltjes neer, bestreken met een mengsel van een theelepel formaline, 2 thee lepeltjes suiker en een glaasje warm water. Ten derde door de vliegen van aanrecht, tafel, provisiekast; e.d. vandaan te houden. We zetten daartoe een doos neer met een doodgewone spons er in, die we even drenken in lavendel- of pepermuntolie. Ten vierde door alle etenswa ren voortdurend te bewaken. Dus als u ze niet gebruikt, direct weg sluiten. Gebruikt eetgerei onmid dellijk afwassen en hebt u daar geen tijd voor in elk geval in het water zetten. Ten vijfde door tomatenplanten neer te leggen op plaatsen of in een bloempot te kweken op plaat sen, die u niet geregeld kunt be waken .Vliegen verdragen de geur hiervan niet. Ten zesde door een schoteltje azijn te verhitten, indien ondanks alle maatregelen plaatselijk vlie gen blijven nestelen. Als u dan het raam openzet, zullen zij er onmiddellijk door verdwijnen. Ten zevende door uw vuilnisbak met creoline te besprenkelen. Dan komen daar geen insecten op af. En de beruchte hor Laat u die maar heel rustig op zolder staan. Vliegen nestelen in huis of bui tenshuis, maar de loeders die u eenmaal binnen hebt en zich daar rustig vermenigvuldigen, krijgt u met een hor tóch niet naar bui ten Integendeel, u belet ze uw huis te verlaten Hebt u véél vliegen in huis Grijp dan de flitspuit. Begin een offensief. Maar doe iets. In het belang van uw gezin, uw kinderen en uzelf (Zandv. Crt.) BOND VAN PL. VROUWEN Afd. Wieringen. Bovengenoemde Vereniging zal op 29 September a.s. te Hoorn de Plattelandsvrouwendag bezoe ken, welke daar in de Winkel week gehouden wordt. Er zal een tentoonstelling worden gehouden van werk der leden, bestaande uit handwer ken, bloemen, fruit, gebak en j knutselwerk. 's Morgens is er gelegenheid tot het bezichtigen der tentoon-; stelling. De toegang is vrij op ver-| toon van lidmaatschapkaart. Van 1 tot 1.30 gezamenlijke koffie maaltijd. Daarna gelegenheid tot het bezichtigen van oud Hoorn, Museum enz. onder des kundige leiding. Wie daarvoor geen belang stelling heeft, kan gaan winke len of een boottocht maken. Het belooft dus een mooie dag te worden. Opgave tot Inzending voor de tentoonstelling en voor deelname aan de dag, kan nog tot 1 Sep tember bij het bestuur geschieden Contributie - kwitantie voor toegangsbewijs dus mede nemen naar Hoorn. POLITIE. Gevonden: een riem en een vulpenhouder. Verloreneen bankbiljet van f 25. Gevonden: een jongensrijwiel. Inl. bij de Gem.-Bode.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 2