WIERINGER NIEUWS DE VISSERIJ. UIT EEN DER VELE BRIEVEN, NOGMAALS: DE ONDERNEMINGS - BELASTING VOOR VISSERS. Filmopnamen Wieringen. Officiële bekendmaking. WAARHEEN? HET VET IS VAN DE KETEL Hulp aan Draagt Elkanders Lasten is volkszaak. j groot bedrag (in 1948 was dit pl.m. f 180.000» bijeen om de nood te lenigen. Dit is echter niet. toerei- kend. weer in de bus en via Petten, Kleine Sluis, v. Ewijcksluis werd huiswaarts gereden, waar de Dijk- straatjcugd onder luid gezang om Wie het oor te luisteren legt in visserskringen verneemt de laat ste tijd nogal veel klachten over slechte uitkomsten. „Geen cent te verdienen" luidt het oordeel van velen, waarmede tegenover de buitenwacht dan de indruk wordt gewekt alsof de .visserij hopeloos aan de grond zit. Wat is er waar van deze wel wat boute bewering De visserij is voor Wieringen en speciaal voor Den Oever te be langrijk om er zich hier met een grapje van af te maken door te zeggen „klagers hebben nog geen nood" of „en jullie hewwe pas nog een grote visafslag bouwt." Dit is dan zo de gebruikelijke reactie als hierover gesproken wordt. Wij zijn eens op informatie uit gegaan en kunnen de toestand kortweg aldus formuleren „Inderdaad raakt het vet wel wat van de ketel. De tijden van overvloedige vangsten zijn voorbij en 't is niet meer zo rijk als 't geweest is. Enige jaren lang was het zo dat de vis voor het opscheppen lag en ze werd goed betaald. Iedere vis ser, ook al was-ie nog zo onge lukkig, kwam royaal uit. Wie nu een minder gelukkig seizoen maakt en beneden de middelmaat blijft, heeft zeker reden tot klagen. De visserij op Wieringen is ech ter zeer veelzijdig en in verschil lende takken zit toch altijd nog een behoorlijke broodwinning. De aanvoeren zijn teruggelopen maar gelukkig blijven de prijzen vrij goed." HOE WAS HET VAN 'T JAAR Op de Wadden was het wel het slechtst. Er was van 't "jaar weinig bot en ook geen schar. Wulken- en Mosselvisserij waren lonend. An sjovis was er niet veel. Enkelen maakten nog aardige vangsten en vooral in 't- begin door goede prijs flinke besommingen. Hetzelfde was het geval met de makreel. Aanstonds kan men het nog eens op garnaal proberen. De Noordzeevisserij wordt steeds moeilijker. Men moet ver van huis want onder de kust is de zee als 't ware leeggevist. Voor zo'n reisje ver draait men voor honderden gul dens olie om van de verdere be drijfskosten nog maar niet te spreken en er wordt nog al eens een net verspeeld. De fijne vis. tong, tarbot enz. moet het opbren gen. Van de schol, schelvis enz. is de prijs af. Op het IJsselmeer gaf de kuil- aalvisserij geen rijke vangsten. De prijs was echter goed maar deze is dalende. Ook de botvangsten in 't IJssel meer waren niet geweldig. Straks kan de snoekbaarsvisserij beginnen die ook zeer wisselvallig is. Verder is thans alles in afwach ting van de fuikenvisserij op paling. Dit kan nog veel goedmaken. Het eerste donker is geweest doch gaf weinig vangsten. De weersomstandigheden waren toen wel niet zo best maar gunstig acht mem de toestand toch niet. Ook de daling in de prijs van de kuilaal houdt een waarschuwing in en dit is niet hoopgevend voor de visserij. De koopkracht van het publiek raakt uitgeput en niet zonder re den wordt gevreesd dat opheffing van de vleesdistributie de visprij- zen verder omlaag zal brengen. In het geheel zitten echter zo veel wisselvallige elementen dat voorspellingen moeilijk zijn te maken. Daarom mannen „De kop er maar voer" De tuberculose is nog steeds Daarom zal „Draagt Elkanders 7.15 uur voldaan aankwam. Het Lasten" in de eerste helft van September een beroep doen op hetze da: een ernstige volksziekte. Wel" is Nederlandse volk, om door het De kinderen die volop van ranja het sterftecijfer weer tot da* van geven van een bijdrage, de voort- en snoep konden genieten hebben voor de oorlog gedaald, maar het gang: van dit waarlijk Christelijk- een prachtige dag gehad, aantal tuberculosepatiënten is sociale werk mogelijk te maken ur* groter dan ooit De inzameling in Wieringer. WITOTI - liieillVS. Aan de consultatie-bureaux zijn welke wordt gehouden van 5 tot 18 j Wiron I West Frisia 4. in het afgelopen jaar bijna 20.0UÜ Sept. a.s. wordt verzorgt door d.1 Wiron 2 Makkum 1 ontdekt." Naar Afd. Wieringen van „Draagt El- Flevo 2 Wiron 3 kanders Lasten" en gaat uit van wiron a Wiron b de Chr. Landarb.-, Bouwvakarb.- Onder ideaal voetbalweer be gon v.v. Wiron na een lange nieuwe patiënten schatting zijn er thans in ons vaderland tussen de negentigdui zend en honderdduizend patiën- en Metaalbewerkersbond. ten, die aan tuberculose lijden. Het Fonds tot bestrijding van de tuberculose ep ter bevordering van de volksgezondljeid „Draagt Ei- L-onrfot-^ T octan'1 hooft in li o weer werkte prachtig mee om de- wel te doen slagen. 3—5 1—3 0—4 3—4 Frans Verbiest No. 250807026, Korp. 7 Dec. Divisie Batavia, die zichzelf een verdwaald stuk je Wieringen noemt, schreef ons dat wij de toezending van de Flevo-Bode nu wel konden stop zetten, omdat hij spoedig weer door Wieringen hoopt te kuie ren om zich hier nuttig te kunnen maken. Hij is op 29 Juli 1949 in Batavia gekomen, na 2V2 jaar op de buitenpost te zijn geweest. Naar de geruch ten willen, zou zijn onderdeel 3-12 R. I., eind September scheepgaan. Frans brengt in hartelijke be woordingen zijn dank over voor de toezending van „de eigen krant" en voegt daaraan toe ,,'t Is een mooi blad, daar er alles uit je eigen omgeving haar fijn in bekend gemaakt wordt en tevens vind ik het prettig dat er nooit iets over de wereldpoli tiek of het oorlogsgewoel in staat, want daar „hoort" men al genoeg over, dus niets geen be lang bij om 't nog eens te lezen ook." kanders Lasten heeft in het af gelopen jaar ruim 1500 patiënten mogen helpen. Mede ten gevolge van het tekort aan sanatorium ruimte moeten vele van deze pa tiënten thuis kuren en komen de kosten daarvan geheel voor reke ning van het fonds. Want welke arbeider kan tegenwoordig met hec loon dat hij ontvangt de extra voeding, die door de consultatie- bureaux wordt voorgeschreven, zelf betalen Ook de kosten voor sanatorium- verpleging, niettegenstaande door het Ziekenfondsbesluit een bedrag van f 4.50 per dag wordt betaald, zijn zo hoog, nl. f 6 of f 6.50 per dag, dat de arbeidersgezinnen niet in staat zijn deze verpleegprijs te betalen. DEN OEVER. Buurtvereniging „Ons Genoegen.' rustperiode haar oefenwedstrijden tegen verschillende verenigingen |uit de omgeving, j Wiron 1 stelde wel zeer te- 'ieur. N. Koorn en R. de Ridder waren afwezig, zodoende kwam Wiron nogal gewijzigd het veld Vrijdag vertrokken onder luid 0p. Al dadelijk bleek, dat West- ge juich nagewuifd door de ou- Frisia over zeer goede spelers ders de kinderen van de buurt- beschikte en het duurde dan ook vereniging B. O. G. voor een reis- met of het eerste doelpunt je naar Bergen en Schoorl. De gescoord reis ging door de Meer via Aarts- ...»g f woud naar Bergen waar de speel- i Wiron leverde zeer slecht tuin de Bedriegertjes werd be- veldwerk, er zat helemaal geen zocht. In de prachtig verband in, en zo wist West Fri- gelegen speeltuin werd door de sia de stand op 30 te brengen, kinderen naar hartelust gespeeld.met welke stand de rust inging. Om half twee zocht ieder de bus Na de rust kreeg Wiron de weer op om nar het strand te wind in de rug en de hoop be- Bergen a. Zee te gaan. Ook da,arjgon een beetje te herleven, toen Holst en Komduur de stand op was het reuze leuk voor de kinde ren, baden en ploeteren in zee en balspelen op het strand. Om 4 uur 32 hadden gebracht, maar kort door hun contributie een De leden van de Christelijke werd er opgebroken en ging het|daar°P maakte W. F. 4 2, 15 vakbeweging brengen jaarlijks naar Schoorl waar het bekende minuten voor het einde wist heel klimduin werd bezocht. Om 6 uur de Groot uit een penalty de stand op 43 te brengen. Even later was het weer de West Frisia voorhoede die het Wiron doel wist te vinden, 35. En met deze stand kwam het einde. Scheidsrechter de Jong leidde matig. Het was een wedstrijd zonder perspectieven en als Wi ron I een woordje wil meespre ken in de competitie, dan zal het uit een ander vaatje moeten tappen. Wiron 2 speelde vinniger te gen Makkum 1, maar de tegen stander was te sterk, wel geluk te het Wiron de stand op 21 Zoals bekend valien de Land bouwbedrijven, waaronder begre pen de binnenvisserij, onder de Ondernemingsbelasting. Deze bepaling bracht onmiddel lijk de IJselmeer-vissers in het geweer, daar de Minister het vis sen op het IJselmeer ais binnen visserij beschouwde. Dit punt heeft D.E.T.V. inder tijd terdege onder de ogen gezien, met het gevolg dat o.a. in Enkhuizen een vergade- ring werd belegd met de Coöp. Was dit bijv. de IJselmeervis- Lunt door Kinia, maar als Mai- Ver. van IJselmeer-vissers en een serij, dan moest zo'n visser voor kum er 1 van maakt, is ere request naar de Minister werd ge- de gehele winst Ondernemingsbe- >irijd verloren, zonden, om de IJselmeer-vissers lasting betalen. Dit was wel erg1 Wiron 3 deed het beter. Met van deze zware belasting vrij te onbillijk en er zijn dan ook enkele een 40 overwinning in de kof moeilijkheden. Er waren hier im mers vissers, die zowel aan de Noord- als aan de Zuidkant vis ten. In een onderhoud met de In specteur der Belastingen deelde deze indertijd mede, dat z.i. hier het hoofdbedrijf de doorslag moest geven. Viste dus iemand zowel op de Waddenzee als op hes IJselmeer, dan moest per geval uitgemaakt worden, welk deel hetl!^ belangrijkste was. te brengen door een mooi doel- Was dit bijv. de IJselmeervis- Inderdaad Frans, het plaatse-■bellen. Bijna van alle IJselmeer- voorstellen gedaan om tot split- plaatsen kwamen requesten bin- j sing over te gaan. nen. j De Inspecteur deelde lijk nieuws vormt- voor ons de hoofdschotel en we vinden het prettig telkens te vernemen dat dit ook door „de jongens" zo zeer gewaardeerd wordt. De kustvisserij (dus Noordkant) was evenwel vrij van deze belas ting. Dit schiep voor Wieringen vele evenwel OP WEG NAAR 'T VADERLAND. Op de passagierslijst van de „Joh. v. Oldebarneveldt", welk troepentransportschip op 11 Au gustus uit Tandjong Priok ver trok en 8 Sept. a.s. in Amster dam wordt verwacht, komen o.a. voor B. Komduur, Dijkstraat 3, Den Oever en D. vd Heide, Dijk straat 23, Den Oever. Nu de_ filmopnamen wan de Oud-Wieringer begrafenis geëin digd zijn, wil ik, namens het Rijksmuseum voor de Zuiderzee, vanaf deze plaats allen hartelijk danken voor de spontane mede werking die ik van alle Wierin- .gers in deze mocht ontvangen. I Uiteraard kunnen wij niet ieder persoonlijk noemen bij zo veel spontane hulp en bijstand, maar toch wilde ik graag even een uit zondering maken voor mijn naas te medewerkers. De dames Griet- I je Bosker, Geertje Sprenkeling- j Russelman en M. de Vries-Boot hebben mij met hun werk en ad viezen, het filmen tot een genoe gen gemaakt, evenals de medewer king van de heer Mooi en zijn mannen en de jongeheer Bert Noorden, die mij van 's morgens tot 's avonds ter zijde stond gedu rende de opnamen en tijdens mijn speurtochten door het prachtige Wieringer land. Dat wij van iedereen medewer king mochten ontvangen blijkt uit het feit dat de „dominéé" uit de film_ een jas droeg die hem was afgestaan doorde Zeer Eerw. Heer Pastoor Bijl Voor mededelingen stelde de Flevo-Bode zijn ruimte beschik^ baar, terwijl het Gemeente-Be- stuur toestemming verleende voor het gebruiken van de oude costu- mes uit het Gemeente-Museum. Zo zorgde de heer Lont van Stroe voor de prachtige oude boerenwa gen, die waarschijnlijk een plaats zal vinden in ons Rijksmuseum te Enkhuizen. We zouden door kun nen gaan, maar dat vergt te veel plaatsruimte, doch een woord van hulde mogen we niet onthouden aan onze ..Opper" en de heren agenten, die zo spontaan hunne medewerking verleenden en de orde voorbeeldig handhaafden. De aanwezige toeschouwers hiel den zich keurig en hebben geen ogenblik de opnamen gestoord. U heeft in de „grote" Pers het ent housiasme voor deze opnamen kunnen lezen Allen, die hebben medegewerkt, dus hartelijke dank l mede dit niet te kunnen doen. Ook wist men toen al, dat ver moedelijk alle vissers in de On dernemingsbelasting zouden ko men, om zodoende geen onbillijk heden te scheppen. Thans zijn verschillende Wets ontwerpen ingediend tot wijziging van enkele belastingwetten. Hier is ook bij een Ontwerp om de Ondern. belasting te wijzigen. Wanneer dit ontwerp tot Wet verheven wordt, zal de vrijstelling voor de Ondernemingen, welke de Zee- of Kustvisserij beoefenen, zijn vervallen. Dit betekent dus, dat van dat ogenblik alle vissers Onderne mingsbelasting zullen moeten be talen. fer kwamen deze jongens weer terug uit Wieringerwerf. De Wiron b-ers wisten zowaar hun grotere broers met 43 is verslaan. POLITIE. Verloren een dames polshor loge aan plastiek bandje een portemonnaie inh. een bankbil jet van f 25.- en enig kleingeld, een zakje inh. een zwembroek met geruite handdoek. Gevonden een doosje met in houd. Inl. bij de Gem.-Bode. AANBESTEDING. Na gehouden aanbesteding ten raadhuize, is de herbestrating van de Elft door het Gemeente bestuur gegund aan J. Pais, al- hie voor f 1950.- GEMEENTE WIERINGEN. PAARD OP HOL. Zondagmiddag kwamen de wonende Ak- Als de iilm over enige weken, yprvnerlrneten srlinftlhevnpfr 8cbroeders Snooij. oor is TTmrrï! au- o-oriPAita vpv. eiYOcFAOSien SCnOGlDeZOCK kerweg te Oosterland, terug Burgemeester en wethouders van het melken, toen plotseling van Wieringen maken bekend, dat het paard dat voor de melkwa- zij, die in aanmerking wensen telgen was gespannen, op hol sloeg komen voor een gemeentelijke, tegemoetkoming in de vervoerkos- De voerman, die het paard met ten van leerlingen, die scholen meer kon houden, geraakte van voor buitengewoon lager en uiige-,de kar, maar gelukkig liep dit, breid lager onderwijs buiten del behoudens enige verwondingen Chr. School 2 September openings- en installatievergadering te Middenmeer. Zaterdagmiddag 2 uur Jeugdprogramma Cinema de Haan Film „Alleen op de Wereld." 3, 4, 5 en 6 September Florafeesten te Den Oever. 21 September a.s. V.A.R.A.-Avond in Cinema de Haan. klaar is, wordt dit gedeelte ver toond, alleen voor medewerkers. A.s. winter wordt de gehele film in het publiek vertoond en na tuurlijk ook te Wieringen. Bert Noorden heeft zoveel mogelijk de namen van de medewerkers geno teerd bij zó veel mensen zal er allicht één vergeten zijn, doch als U hebt medegewerkt en later geen uitnodiging ontvangt, wendt" U dan even tot Bert, die clan een kaart voor U aanvraagt. Dit geldt ook voor hen, die ons kleding of andere zaken hebben afgestaan. Het Zuiderzee-Museum stelt uw spontane medewerking zéér op prijs en wil dat (rechtstreeks of zijdelings) gaarne belonen met een toegangsbewijs voor de filmavond. Deze avond worflt t.z.t. bekend gemaakt per advertentie in de Flevo-Bode. gemeente bezoeken, een aanvraag formulier ter gemeentesecretarie kunnen afhalen. De tegemoetkomingen kunnen met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1949 worden verleend. Voor het schooljaar 1949/1950 dient ook thans reeds een aan vraag te worden ingediend. Voor dit schooljaar wordt geen tege moetkoming met terugwerkende kracht verleend. Ook degenen, die krachtens een raadsbesluit reeds een tegemoet- Zelf vertrek ik deze week naar j koming genoten, dienen opnieuw Urk voor nieuwe opnamen en kan i een aanvraag in te dienen, daar dus niet persoonlijk voor kaarten deze besluiten met ingang van enz. zorgen. Mijn assistent bij de 1 Januari niet meer toegepast Wieringer opnamen, Bert Noor- worden. den, zal evenwel graag uw belan- De termijn van inzending der gen in deze behartigen. formulieren is verlengd tot 8 Sep- Nogmaals dankend, namens het tember 1949. Rijksmuseum voor de Zuiderzee Wieringen, 30 Augustus 1949. Burgem. en Weth. voornoemd, DAAN POOL. F. Bontkes, lo.burgemeester. Wieringen, 29 Aug. 1949. Van Duin, Secretaris. en gescheurde klerên goed af. Het paard holde echter met de kar, geladen met de melk bussen door, met het gevolg dat de melk verloren ging. Bij de Molgerdijk liepen enige vrouwen met kinderwagens, die haastig op het zien van het hol lend paard hun heil zochten in een droge sloot. Even verder wist men het paard tot staan te brengen, zo dat dit ongeval gelukkig nogal goed afliep. Adverteren doet verkopen.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 2