WIERINGERMEER NIEUWS BOERDERIJBOUWERS BEZOEKEN BOERDERIJBOUWERS. HET SPORTGEBEUREN EEN STAD IN WORDING. SCHÜRENBOÜW AAN DE LOPENDE BAND. Een reeds enige jaren bestaand plan is Vrijdag j.1. werke lijkheid geworden de technische afdeling der Domeinen, bestaande uit boerderij bouwers in optima forma en in de dop, hebben hun nieuwsgierigheid naar de prestaties op dit. gebied in de Noord-Oost-Polder volop kunnen bevredigen. Na een mooie rit over de Afsluit dijk, door het Friese land en langs onmetelijke graanvelden en grei- den in de N.O.P.,werden de excur- sisten ontvangen door de heren De Vries en Driesen, een paar ou de bekenden uit de W.-meer. Het was goed gezien van de Direc tie van de N.O.P. juist deze twee als geleiders voor de excursie aan te wijzen. Oude banden werden hierdoor verstevigd en nieuwe gelegd. Alvorens de boerderijen bezocht werden, leidde de heer Driesen het gezelschap kris-kras door Em- meloord. De grootse opzet hier van, de ordelijke aanleg, de aan sluiting van het dorp aan de voornaamste verkeerswegen en kanalen en de grote verscheiden heid van de merendeels vriende lijke architectuur, getuigden er- van dat men vele fouten die in de Wieringermeer zijn gemaakt, niet heeft herhaald. Zoals er in Wie- ringerwerf een „lange jammer" is, heeft men in Emmeloord een „goudkust", dat is n.1. de naam waarmede de bevolking het rijtje opvallende kapitale herenhuizen wist te typeren. Overigens als „pleinwand" een goed geslaagd geval. Ook wat betreft industrie wint de N.O.P. het nu reeds van de Wieringermeer. Er is een grote houtzagerij, een fabriek van drai- neerbuizen, een betonfabriek verder meerdere grasdrogerijen en voorts complexen reparatiewerk- plaatsen en materiaalloodsen van de cultuurmaatschappij. Na het bezoek aan Emmeloord werd gereden naar de in aanbouw zijnde prefab-boerderijen, waarbij de heer De Vries, die een belang rijk aandeel had in de voorberei- ding en thans de montage leidt uitleg gaf. Het opgestelde werkschema bleek in de pra'ctijk juist te zijn. Sinds 20 April zijn, behoudens een kleine afwijking vijf boerderijen per week gebouwd. De montage in verschil lende stadia werd bezichtigd en tenslotte werd een gereedgekomen schuur critisch of bewonderend in j ogenschouw genomen. Men mag! respect hebben voor de construc tieve zin en de maatvoering der ontwerpers., want alles^ past en klopt precies. Esthetisch vielen de gebouwen niet tegen het rode pannendak beheerst het geheel en door afwis selend de gebouwen met eind- of langsgevel naar de weg te bouwen, heeft men ruimtelijk ook een te eentonig rhythme vermeden. Voor lopig komt deze bouwwijze duurder dan de traditionele niet te on derschatten is echter de zeer snel le bouwwijze met veel ongeschoold personeel. Tussen deze twee fac toren het juiste evenwicht te vinden, zonder dat men een polder met 1700 precies eendere boerde rijen, die alleen gering in grootte verschillen, volbouwt, is een niet gemakkelijke opgave. Juist de ge ringe variatie is hier het grootste bezwaar. Een kam pma alt ij cl gratis. Het door de Directie van de N.O.P. ingelaste bezoek aan het museum te Schokland, kon jam mer genoeg om des tijds wille niet doorgaan. In het kamp Espel, een nieuw en zeer modern arbeiderskamp tussen Emmeloord en Urk, werd door de Directie van de N.O.P. een warme maaltijd aangeboden. Een sympathieke geste, die zeer op prijs gesteld werd. De heer Suykerbuyk vertolkte deze ge voelens ten overstaan van de kampbeheerder en verzocht de waardering en dank van de maal- tijdgangers aan de Directie over te brengen. Schokbeton. In de schokbetonfabriek te Kam pen. met de bouw waarvan men in 1947 aanving en waar nu reeds 400 arbeiders werken, kwam men pas goed tot de overtuiging dat de boerderijen aan de „lopende band" gemaakt worden, waarvan de uit lopers reiken tot op de bouwplaat sen in de N.O.P. Een modern, officiënt- ingericht bedrijf met ruime- en lichte werk- hallen, gebouwd van hoe kan het anders schokbeton. Niet alleen dus een bedrijf dat zijn eigen werkplaatsen bouwt, maar hiervoor ook de onderdelen vervaardigde. De Directie van „Schokbeton", wier fabriek in Zwijndrecht goede relaties met de Domeinen in de Wieringermeer onderhoudt, bood na de rondgang thee aan. Het was toen 5 uur in de na middag en het nuttige deel van de dag was o.i. zeer goed besteed. Via Amsterdam werd huistoe gereden, maar niet na in onze hoofdstad het aangename aan het nuttige te hebben ge paard. Br. Geslaagd. De stand der Oogstwerkzaamheden. De „slag om de oogst" loopt ten einde. In het bijzonder geldt dit voor de granen. AARDAPPELEN. Geleidelijk aan is men van het rodien der pootaardappelen overgegaan naar het oogsten der con sumptie-aardappelen. De op brengst blijft in veel gevallen beneden de verwachtingen dit vindt stellig zijn oorzaak in de overwegend droge zomer. VLAS. Hoewel de afzet iets vlotter gaat, is er toch ook veel in de schuren <*>geslagen. De opbrengsten zijn over het algemeen goed de kwaliteit is ^n vele gevallen heel goed. TARWE. Veel tarwe werd met de combine verwerkt. De opbrengsten liggen hoog worden getallen genoemd van 600 Kg. zaad per ha. en nog hoger. HAVER. Ook de opbreng sten van dit product zijn zeer goed; er zijn gevallen bekend, waarbij 100 Hl. per ha. ge dorst werd. De meeste op brengsten liggen echter lager. VELDBONEN. De oogst van dit product is ook begonnen; over de opbrengsten valt nog weinig te zeggen. De Firma Corn. J. Bosker i;HRu ULO MIDDEN:II ER Wij herinneren aan de ope- opende haar herbouwde zaak hings- en installatie vergade- r ring, die a.s. Vrijdagmiddag, om Wederom is Middenmeer een]3 uur< gehouden zal worden in de Chr. School te Middenmeer. Flevo - Nieaws. Flevo B Kaagvogels A 14. Nadat door K. de aftrap was verricht, kreeg de verdediging van hPt Architect -«n- Flevo al gauw handen vol werk bureau" Péters en Ro'elofs heeft ^st€n vd« *nlfl mooie en vaste doelschoten te prachtig zakenpand rijker ge worden j.1. Zaterdagmiddag opende de Firma Bosker haar naar de eisen des tijds inge richte boek- en kantoorboek handel en boek- en handelsdruk kerij aan de Brugstraat. Wij waren in de gelegenheid deze nieuwste aanwinst voor de Middenmeet der middenstand tc bezichtigen lossen. Na een 15 min. spelen, na- eer van zijn weil:. De bc-uw werd uil geveeld door de firma men Zy dan ook de leiding door Was.ank var. Garderen te Mid- een goal, waarbij de beide backs dcnmecv, terwijl de firma's Ntp.s- van Flevo zich niet ten volle van hagen en Ten Kate haar aandeel hun taak wistep te kwijten, aanbrachten tot de totstandke- Ook kon men constateren dat de ming van dit gebouw. Een keur van fraaie boekwer- grafische pro- er ken en andere du eten was tentoongesteld, zodat gehele wedstrijd ontbrak. spelers van Flevo, waarvan enige invallers meespeelden, niet genoeg op elkaar waren ingesteld, waar door een vlot samenspel in de het stellig onnodig is deze arti kelen buiten de polder te bestel len. Mede dank zij het feit dat de kopers op de openingsdag cadeau kregen, was er van zijde van het publiek veel langstelling Uit een strafschop wist Flevo echter de gelijkmaker te scoren, waarmee de rust inging. Na de rust was weer Kaagv in de aanval en na een 10 minuten spelen kwam 't tweede verdiende puntje, 3poedig gevolgd door No. 3, welke uit een corner ontstond. Alhoewel Flevo ook nog kansen d be- Ook kwamen de Voorzitter kreeg uit enkele corners, gingen De heren J. van de Bovenkamp en J. B. Koop, beiden te Wierin- gerwerf, slaagden te Amsterdam voor het van 22 tot 27 Augustus jl. gehouden examen vakbekwaam heid smidsbedrij fuitgaande van de Stichting voor Vakopleiding voor het Smeden-, Constructie- en Machinereparatiebedrijf in Neder land. ONGELUK. Vrijdag j.1. had de zoon van landbouwer Gutker aan de Mo lenweg een ernstig ongeluk. Kees was bezig een vracht aardappelen te lossen en had de paarden aan de sproeimachine vastgebonden. De paarden be gonnen, geplaagd door vliegen, aan de leidsels te trekken, waardoor Kees tussen sproei machine en de muur der boer derij bekneld raakte. De rechterheup werd zwaar, de linkerheup licht gekneusd. Hulp was spoedig ter plaatse. De getroffene werd bewusteloos naar binnen gebracht. Hoewel het ongeval zich eerst ernstig liet aanzien, was opname in een Ziekenhuis niet nodig. UITSTEL VAN DIENST. Per 31 Aug. wordt aan dienst- pl. korporaal C. Meeuwsen uit Slootdorp, ingedeeld bij het Rég. Grenadiers te Amersfoort, voor 1 jaar uitstel van de militaire dienst verleend. Raadsvergadering. Op Dinsdag 6 September a.s. van de Middenstanrsveren, en de Voorz. Bedrijfsvoorlichting v. Landbouw, de Heer Bosker com plimenteren met zijn zaak. Wij willen ook van plaats deze middenstander deze door 't uitnemend wegwerken der bal door de beide backs van Kaagvogels, teloor. Vijf minuten voor 't einde wist nieuwe een der Speiers uit Kolhorn zich mooi vrij te spelen en werd de deze stand opgevoerd tot 14 voor K., waarmede deze match eindigde. te 14 uur, zal in te Lutje Kolhorn, het Raadhuis ook de drukker van ons blad een vergade- veel succes toewensen. Vlag en Vaardig. ring van worden. de Raad gehouden UITSLAG AANBESTEDING. Door het Gemeentebestuur Op de sportdag te Nieuwe Nie- 1 NIEUWBOUW. dorp, waar verschillende leden van I Vlug en Vaardig deelnamen aan Ten behoeve, en voor rekening ,je vaardigheidsproeven, uitge- van de Heer C. de Bakker te schreven door de Handbalbond, Winkel, werd aan de N.V. v.h. Afdeling N. Holland behaalden de j.1. Vrijdag aanbesteed het aan- 'A. Kingma en Zn. te Slootdorp, heren B. Homan, J. Mintjes en leggen der centrale verwarmings de bouw opgedragen van een Jac. Gutker het diploma in afd. 3 installaties in de te bouwen Woon- en Winkelhuis aan de met 100 m. hardlopen 14 m. m- Chr. ULO School te Middenmeer Terpstraat te Wieringerwerf. en de R.K. School te Slootdorp. De bedoeüng is, hier mettertijd De inschrijvingen waren; een groenten- en fruitzaak te Geveke, Amsterdam M.Meer vestigen. Dit wordt de eerste JE J/jf lJH f 8645.—, Slootdorp f 9102— bestaande zaak op dit gebied in vcïgde een dameshandbalwedstrijd Heringa en Wütrich te Haarlem Wieringerwerf. tussen een elftal, samengesteld uit M.Meer f 6176.Slootdorp Wij wensen de Heer De Bak- j leden van Vlug en Vaardig, J. H. f 6636, Massa f 12750.- ker van harte geluk met het'C. uit Julianadorp en Tonegido gooi14 m. linkshandig26 m. vèrgooien 50 m. balstuiten. Geen der dames kon 't begeerde diploma verkrijgen. Na deze vaardigheidsproeven VERGUNNINGEN Atiba te Amsterdam Mid- genomen initiatief, denmeer f 5985.Slootdorp f 8191.— Jimmink te Bergen Midden meer f 5486; Slootdorp f 5503.- Licher te Alkmaar Midden meer f 4775.- Slootdorp f 5175.- Erkamp te Alkmaar Midden meer f 3145.- Slootdorp f 3286.- in Massa f 6300.- Wieringen tegen een elftal uit N. Niedorp, welke match met 7I voor de gecombineerde ploeg ein digde. rünppqOTnvo™ 0,5 handbalwedstrijd tussen een LtKüefsn, ek\ Ulk. gecombineerd herenelftal tegen n veteranen uit Haarlem eindigde in De firma's C. J. van Nood Wed. J. Bierman en Zn., beide een overwinning der veteranen, te Amsterdam, verkregen vergun ring voor het vervoer van Het dameselftal van Vlug en amateurvissers in de nacht van Vaardig is uitgenodigd om Zon- Raming; Middenmeer f 6o00.-; Zaterdag op Zondag van Amster- dag a.s. deel te nemen aan ?t Slootdorp f 7500.- dam naar Wieringermeer. W. Bruul-beker tournooi te Hei- p Aan het Schildersbedrijf Dirk- loo, hetwelk om 10 uur zal aan- öeroepeïl. maat, te Heer-Hugowaard, werd vangen. Ook nemen Hieraan deel Ds J H Post, Geref. predikant vergunning verleend voor arbei- Foresters I uit Heiloo Zwalu- te Wieringerwerf, ontving eer» be- dersvervoer van H.-Hugowaard wen. van Kolhorn Olympia roep van de kerk Garrelsweer Gr. naar Wieringermeer. van Wieringerwaard. UIT ONS HANDELSCENTRUM. de Tot ziens op harddraverij Mercurius had reeds lang begre pen, dat „Algemeen Belang Mid denmeer en Omstreken" met ons dorp goede bedoelingen had. .Hij dacht daarbij echter vooral aan de kleine dorpsbelangen, zoals aan leg van perkjes en plantsoentjes, plaatsing van bankjes en vele an dere kleine dingen.Daar leest hij nu deze week in de krant, dat we hier een harddraverij zullen krij gen. Niet met boerenpaarden, maar een echte draverij met gere gistreerde paarden, pikeurs en sulkey's dus een grote draverij Daaraan wordt verbonden het traditionele vuurwerk, fanfaremu ziek enz., evenals zulks in Medem- blik, Enkhuizen, Schagen en de I tientallen andere plaatsen in Noord-Holland. I Toch is er een verschil in die andere plaatsen heeft men histo- j rie, hier moet nog geschiedenis j gemaakt worden. Hier schrijft men nog niet over het a.s. 100- iarig bestaan of het diamanten feest wij gaan beginnen voor de allereerste keer. Wellicht zult U zich afvragen, of „Mercurius" van een draverij houdt, nu hij zijn praatje gaat beginnen met iets over de 21ste September te zeggen. Houden is niet het juiste woord, lezers. Vraagt U al die honderden' Medemblikkers eens, waarom zij op de derde Maandag in Septem ber niet willen werken, maar naar de draverij gaan. „Omdat ze er allemaal heen gaan", zal het ant woord van 90^ luiden. Dat is het nu juist wat Algemeen Belang zoekt een gezellige dag voor. al die Wieringermeerbewoners in ei gen woonplaats. Je kunt dan een gesprek aan knopen met je buurman, met je winkelier met je zakenrelatie, ter wijl de geluidsinstallatie telkens het „Klaar, op Uw plaatsen, één twee, drie .AF laat weerklin ken. Je vindt dan de gezelligheid en je komt in de goede stemming. En als „Mercurius" denkt aan vuurwerk, dan voelt hij zich jong. zeer jong. Hij ziet zich weer in de bank van de eerste klas, en hij repeteert met zijn klasgenoten en de juf frouw het „vuurwerkspelletje." U weet het toch ook nog wel „in de j handen klappen, fluiten, op de dijen klappen, en dan zoTi lang- gerekt „ooooooh" als toegift." Hij denkt ook aan onze muziek korpsen en hij heeft reeds bij voorbaat medelijden met de gro- te-tromslager, die bij een taptoe steeds met die grote trom voor de i borst- moet lopen. Niet alleen lo- pen, maar ook slaan en.zwe ien „Mercurius" is overtuigd, dat de uit te schrijven etalagewedstrijd voor de jeugd een aardige attrac- i tie zal worden en hij heeft zijn 1 6-jarig buurjongetje reeds beloofd, samen met hem de puzzle op te I lossen. Dat kan zoTi peuter toch niet alleen voor elkaar krijgen zeg nu zelf Kortom, het zal feest zijn de 21ste September in Middenmeer en de vele vlaggen zullen ons dorp een gezellige aanblik geven. Wij wensen de organisatoren veel publiek en goed weer toe. WEDEROPBOUW. Ook Bosker's Boekhandel kan nu meedoen aan de etalagewedstrijd, want dezer dagen is het pand in gebruik genomen. Smid Hoekinga zal het nog met zijn oude etalage moeten doen, want de nieuwe zal aannemer Kingma. ondanks het tempo waar in gebouwd wordt, wel niet tijdig klaar kunnen krijgen. Als je over tempo in de weder opbouw spreekt-, moet je niet den ken aan de huizen in de Bree- straat en die zes in de Kerkstraat. Het gaat hier n.1. bedroevend traag, en we kunnen ons voor stellen, dat er rond deze wonin gen praatjes de wereld ingaan. Aan de aannemer zelf de mogelijk heid, om. door snel af te werken, deze praatjes de kop in te druk ken. De Gereformeerde Kerk met pastorie begint ook al op te schie ten en nu het kleine torentje, als ik het zo noemen mag, gereed is, wordt het duidelijk, dat dit bede huis een sieraad voor ons orp zal woren. Ook de Heer Ridder woont met 1 zijn gezin weer in Middenmeer. De tuin voor en achter zijn woning is nog niet klaar, en we veronder- i stellen, dat het wel enkele zweet droppels zal kosten, voordat de aanleg hiervan voltooid is. Kweek en andere onkruiden hebben hier de laatste jaren welig kunnen tieren. Pachter Kroon, aan de overkant van de Geref. Kerk, heeft enkele weken geleden zijn laatste vruch ten geoogst op het gedeelte land, waar straks de Chr ULO-schooI zal verrijzen. Aannemer Kingma is inmiddels met net grondwerk begonnen en zo zullen over enke le maanden de leerlingen zich kunnen bekwamen in algebra, meetkunde, talen enz., kortom alle vakken, die op een uitgebreid lagere school onderwezen worden. Aannemer Wassink bouwt voor eigen rekening een dubbel woon huis aan de Kanaalweg op de plaats waar vroeger de Geref. Kerk stond tevens is hij begonnen met de bouw van enkele houtlood- sen aan de Havenkade, terwijl voorbereidingen getroffen worden, om het enkele maanden geleden in elkaar gewaaide pand van Haytema aan de Industrieweg te repareren. Leven in de brouwerij. Nu we. het over de Industrieweg hebben, wijs ik U er op dar het thans aan deze weg gezellig druk is. Over weg en water wordt graan gelost en geladen, en dit geeft juist de titel weer, waaraan schrij ver dit praatje heeft- ontleend. „In en om ons handelscentrum" zitten we thans midden in het; seizoen. Laten we wensen, dat de afzet vlot mag gaan. MERCURIUS.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 3