WIESINGER NIEUWS KOMT HET WIER TERUG? WAARHEEN? De eerste reacties op ons artikel daan. Van ziekte is geen sprake, over een mogelijke terugkeer van het wier is ondergeslipt. En dat Kerkdiensten Wieringen. ZONDAG 4 SEPTEMBER. I NED. HERV. GEM. H.-hoef 10 uur Jeugddienst dhr. E. P. Kuin. Westerland 7.30 u. dhr. E. P. Kuin. Raadsvergadering. a.s. i een DOOPSGEZ. GEMEENTE Hippolytushoef v.m. 10.30 uur niet^iit eigen kring helaas hoewel Die stroom bracht een dikke laag Ds. A. P. Goudsbloem naar wij terloops vernamen deze zand op de klei waarin het wier Onderwerp „Vrijheid, zaak in visserskringen alhier wel groeide. De stroom heeft de waar de aandacht heeft getrokken. den aangeslipt en de wortel van Op het bureau van de Texelse de wierplanten is verstikt onder Den Oeve Courant echter is onze mededeling dat slib onder het zand. Op enke- le kleine plekjes, waar de stroom het zeegras hebben ons bereikt, gebeurde door de sterke stroom. EVANGELISATIE. H.-hoef 10 u. dhr. L Porcelijn. 3 u. dhr. L. Porcelijn. GEREF. KERK Tegen Dinsdag 6 Sept, 's avonds om half acht is raadsvergadering belegd. De agenda bevat slechts 2 pun ten n.1. 1. Installatie nieuw benoemde raadsleden. 2. Benoeming van 2 wethouders. 31 AUGUSTUS. Woensdagavond maakte de Kon. minder is gebleven, kon het wier Geen opgave ontvangen, er. blijven groeien. Dat hebben wij CHR. GER. EVANGELISATIE, b.v. geconstateerd in sloten vlak Geoouw Land in Zicht als een bom ingeslagen De redactie van dit blad is di reet op informatie uitgegaan schrijft „Na het lezen van het opzienba- aan de dijk. rende artikel in de „Flevo-Bode". Het is een lelijke het lijfblad van de Wieringers. geweest van de ingenieurs want van 5q üür. hebben wij meteen de steven ge- die hadden voorspeld, dat de wend naar onze vissersplaats, stroom door de afsluiting van de naar Oudeschild. „Het wier komt Zuiderzee zou verminderen. Maar Geen avondbijeenkomst meer. terug!" zeiden we, „wij hebben het kwam precies anders uit. BijKindersamenkomst 2.30 uur. 1 Den Oever 3 I misrekening chr. Leesbibli! r dhr. G. Visser, "eek Zaterdags 1 LEGER DES HEILS (z. Moeijes.) het gelezen. In de Wieringer Cou rant. vloed is de stroom veel sterker .eworden. Het water valt bij nor- De reactie was dan wij verwacht hadden Oudeschilders lachten ons vier kant uit en ze geloofden er niets van. „Het wier komt niet meer ringen opgehaald over de terug Wordt misschien beweerd, maaierij dat het ziek is grapte er een R. K. KERK H.-HOEF. Zondag 4 Sept. 13de Zondag na veel minder enthousiast dan toen wij het gesprek nog moesten aan knopen Laat je maar niks wijs maken „Maar het stond toch in de krant hielden we vol en dat was blijkbaar geen gelukkig motief, want iemand merkte op „Man, je bent zelf van de krant, dan weet je ii^mers wel, dat ze maar raak schrijven. Enfin, aldus het blad, toen heb ben we bakzeil gehaald en de Oudeschilders zelf aan het woord gelaten. geheel anders maal tij 45 c.M. lager en het wast pinksteren, eerste Zondag van de maand. De HH. Missen om 7.15 en j om 9.30 uur. Na de Hoogmis is de bibliotheek weer open en uitge breid met ruim 25 nieuwe boeken. Tevens ontspanning voor mannen groei echter en jongens. Om 11.30 Congregatie voor de jongere Meisjes. 'sAv. om „Ja", zeiden wij. toen sceptisch en geen sooor. de 45 c.M. hoger dan voor de afslui ting." En dan worden oude herinne- wier Van hernieuwde Vervolgens drukt men dan ons 7 uur Lof. artikel geheel af. De hele week om 7.30 de H Mis. Donderdag gezongen H. Mis even- eens om 7.30 uur Lof op Dinsdag en Donderdagavond om 7.30 uur. Van deze lezing kijken we niet Dinsdag na het Lof Congregatie vreemd op. Het is de algemeen ook voor de oudere Meisjes en Donder op Wieringen verbreide opvatting, dag na het Lof Congregatie voor De zegsman in ons artikel kan de Dames. Donderdag de feestdag Gemeente Wieringen. Officiële bekendmaking. SLUITING WEGGEDEELTE VOOR HET VERKEER. Burgemeester en Wethouder:? van Wieringen maken bekend, dat het gedeelte ELFT van hoek Elftstraat tot de Openbare Lagere School in Hippolytushoef, in verband met de uitvoering van Muziekv. „Harmonie" ter gelegen- herbestratings - werkzaamheden, heid van de verjaardag van Prin- met ingang van Maandag a.s. ses Wilhelmina 's avonds een gedurende ongeveer 3 weken rondgang door Hippolytushoef voor ALLE VERKEER, behalve wawvoor uiteraard grote belang- vom. voetgangers en wielrijders, stening bestond. gesloten zal zijn. Talrijke personen waren op de J been en het fraaie weer maakte Met het oog daarop zullen de dit muzikaal aebeuren tot een autobussen van lijn O der N.V. groot succes. N.AC.O. (Den Oever - Den Hel- Nog maar nauwelijks waren de j der/Anna-Paulowna v.v.) gedu- laatste klanken van Harmonie rende die tijd de route volgen verstorven en hadden de muzi- j Slingerweg, Parklaan. Kerkplein, kanten hun haardsteden weer op- 1 Hoofdstraat, Beltstraat, en om- bezocht. of opnieuw ontstond er gekeerd. De Oudeschilders dan verwijzen de zienswijze van onze zegsman geheel naar het rijk der fabelen en zeggen „Het wier is niet verdwenen door een of andere ziekte. Het is het gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee, van het leggen van de Afsluitd. Toen die was gemaakt, was het met de wiermaaierij ge- hierniede in het algemeen vfcl accoord gaan doch heeft willen aantonen dat de voorwaarden tot de terugkeer van het wier op som mige plaatsen nog altijd aanwezig zijn en dat een ziekte in het wie:-? (we zullen in het midden laten of deze er geweest is) thans over wonnen schijnt te zijn. Het deed daarom prettig aan in het laatste nummer van de Texelse Courant een geluid te ho ren waarin juister begrip voor deze zaak wordt getoond. n.I. de stem van een oud-Wierïnger, de Heer H. Steigstra, wiens artikel wij letterlijk overnemen en voor wiens slotconclusie wij de bij zon - I dere aandacht vragen. Visser Steigstra van Oosterend betoogt „Afsluitdijk maakte de zeegraswaarden zo kaal als het strand van de Noordzee." van Maria-Geboorte. Zaterdag biechthoren van 68 uur. Den Oever. Zondag 4 Sept. 1ste Zondag van de maand. De HH. Missen om 7.30 en om 9.30 uur. Na de1 H. Mis gebed van Toewij ding aan het H. Hart. Woensdagavond 7 Sept. om 7 u. Congregatie voor de Dames en om 8 uur voor de Heren. Zaterdag 10 Sept. om 7 uur Con gregatie voor de Jongeren en daarna biechthoren. deining rond ..Concordia.' Twee muziekverenigingen, fan- fare St. Hildegaröe uit Tuitjen-1 horn en Jtilianadorp, onder de- zelfde dirigent, op de thuisreis van het concours te Molkwerum. kwamen met een 5-tal grote auto bussen ons dorp binnenvallen en maakten goede sier in „de zaal van Siemen", waar het gezellig druk werd. Alras kwamen de instrumenten voor de dag* en Tuitjenhorn dat op het concours in Friesland een eerste prijs had weggehaald met het hoogste aantal punten (Juli- anadorp had een derde prijs) gat enige nummertjes pittige mars muziek ten beste. Het in feest stemming verkerende gezelschap amuseerde zich uitstekend en moest tegen sluitingstijd weer buiten aantreden om de reis te vervolgen. Dit intermezzo had nogal veel belangstelling van de dorpers. V.C.J.C.-NIEUWS. MET DE J.G. NAAR TEXEL Vijf leden van de Wieringer- groep hebben Zondag een tocht naar Texel gemaakt. 's Morgens om 7 uur vertrok ken we, om met. de bóót van half negen over te steken. Daar is gezwommen, gefietst het INGEZONDEN. Geachte redactie. gezond zien verschijnen. Deze binnenwateren zijn nl. waterbas- afsluitdijk aangelegd met de daar uit voortvloeiende veranderingen zoals hier. Maar wij zijn onze zee grasvelden kwijt. Hier zal, zolang als de zeegaten het Marsdiep, Eier- landse Gat en het Vlie niet geheel J en er is volop genoten van of bijna geheel droog komen te mooie Texelse landschap, liggen op Lutjewaard, Stompe. ?s Avonds om half zes werd Schanserwaard, Nieuweschild de terugtocht naar Den Helder achter Oost. Driesprong, Nieuwe- aanvaard en de leden kunnen waard. Spruiten, Westkom en nok nn ppn zppr 3Psiaa,de Moerewaard en nog meerdere a e ee geslaagde .-lort toriirt7iQn Wieringen, 1 Sept. 1949. Burgemeester en Wet houders voornoemd, De Burgemeester, L. C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. Burgerlijke Stand. Van 28 Aug. tm 1 Sept. Geboren Johan, zv J. Takes en E. Ruitenburg Mathilda Harmina, dv A. M. Hegeman en G. Rops. Ondertrouwd J. Visser en C. Verschoor E. J. Visser en F. Meijer. Gehuwd Gene. Overleden Gene. waardgronden geen zeegras van Met belangstelling las ik uw sins van Waalenburg en Het Noor- betekenis meer ontwikkelen. dag terugzien. artikel over zeegras op de wad denzee. Ik ben een 52-jarige vis- den met zelf regelende getij deuren. Door deze getij deuren gaat elke ser, geboren te Wieringen en 30 dag een hoeveelheid water naar jaar woonachtig en vissende op de zee. Wanneer de vloed opkomt Texel en heb dus wel enige erva ring en ondervinding op het ge bied van het zeegras. Wat de vissers van Oudeschild er van denken is m.i. volkomen juist. De Oudeschilder vissers ko men echter niet waar ik kom. Als rijksbakenzetter kom ik nog steeds elk jaar op de waddenzee, waar zich voorheen de zeegrasvelden sluiten de deuren zichzelf, maar niet voordat er 'n zekere hoeveel heid zeewater terug in het bassin is gekomen. Dit water, vermengd zich steeds met het landwater en heeft dus een lager zoutgehalte dan buiten dijk en ook verzandt hier de grond niet en staat de plant altijd in rustig water waar in hij ook tot groei is gekomen. kilometers uitstrekten. Al deze In die bassins breidt deze zeegras- waardgronden zijn echter verdwe nen en zijn thans grote vlakten geworden zonder plant zich nog steeds uit. Wie het zand-1 wil zien komt maar een kijkje ne- enige men. plantengroei. Kaal als het strand I Maar nu iets anders. De zeegras- ziekte moet, naar beweerd wordt van de Noordzee. Twee jaar terug heb ik nog 'n hier zijn overgebracht door besmet plekje zeegras ontmoet. Deze plek water van de buitenlandse zee- grasgronden. Mijn oordeel is dit is zeer wel mogelijk. Maar nu vraag ik mij af, hoe is het te ver klaren, dat op 50 meter afstand van voornoemde spuisluizen het zeegras totaal verdwenen is door besmet water en dat hetzelfde be smette water dat elke vloed de bassins instroomt geen invloed heeft gehad op de daar aanwezige zeegras-plantengroei. Onze zee graswaarden zijn verdwenen door afsluiting Zuiderzee en niets an ders. Dat het zeegras zich op de buitenlandse gronden weer ver heft is heel best mogelijk, daar is de ziekte uitgeraasd en is geen leende zich daar bij uitstek voor, omdat op die plek door verklaarb. omstandigheden heel weinig vloed en eb komt en altijd wat water blijft, staan omdat het laatste wa ter niet weg kan vloeien. De toe stand is echter ook daar veran derd en ook daar kan het zeegras zich niet meer handhaven om de steeds door ons vissers naar voren gebrachte redenen. Te snelle stroom met daaraan gepaard gaande verzanding. We willen niet aan de bewering der ingeni eurs, omdat, wij hier te Oost in de Putten en het Noordkanaal 't zee gras steeds elk jaar weer kern- Zaterdagmiddag 2 uur Jeugdprogramma Cinema de Haan Zaterdagavond Dansen in Café „De Maaier" Wieringerwerf. Zaterdag 8 uur en Zondagmiddag 3 uur Cinema de Haan. Film „Een vrouw wist te veel." 3, 4, 5 en 6 September Florafeesten te Den Oever. Zondag 4 September Sportdag voor de gehele V.C.J.C Met de Florafeesten naar Café G. de Haan. IJsbuffet, Bezoekt m. de Florafeesten Café Zomerdijk, Den Oever. Dames Band. Zondag en Maandag 8 uur Cinema de Haan Film „De Greep naar de Macht." II September Demonstratiemiddag van de „Wironruiters," H.-hoef. 21 September a.s. V.A.R.A.-Avond in Cinema de Haan. Nu nog even de aandacht voor de zeegrasgroei bij de Van Ewijck siuis. Ook daar ben ik goed be kend als geboren Wieringer. Bij v. Ewijcksiuis heeft altijd zeegras gegroeid tot aan de rand van het Amsteldiep toe. Dit zeegras was ook verdwenen. Wanneer het be richt in de Flevobode op waarheid gegrond is, dan is dit een teken van opleving dat uit de goede hoek komt. Het Amsteldiep gaat zich nl. geheel opvullen met zand en slijk, een prachtige grondsoort voor ontwikkeling van zeegras. Alleen de voorvloed heeft daar nog enige betekenis, in de dode hoek zak zoals ze dat noemen omdat daar het water wel oprijst en daalt maar door haar ligging maar een heel zwakke stroom teweeg brengt. Dit alles bij elkaar, nieuwe goede grond, weinig stroom en door haar ligging water dat over het algemeen het laagste in zout gehalte is, zijn alle factoren aan wezig, die 'n gunstige werking kunnen uitoefenen op het herrij zen van het zeegras. Mijn gedach ten zijn dan ook, dat deze plaats van aangroei zich kan uitbreiden langs de kust van Wieringen tot aan Den Oever, een stuk van plm. 300 meter uit de kust van Wierin gen, waar altijd zeegrasgroei be staan kan door dezelfde omstan digheden als bij de v. Ewijcksiuis weinig stroom, aanslibbing en het laagste zoutgehalte van het water. dus een De vacantie is voorbij en willen we met alle clubs openingsdag houden. Zondag 4 September hebben we 10 uur een LITURGISCHE DIENST in de Ned. Herv. Kerk en daarna gaan we* met z'n allen naar het Sportveld, waar we allerlei takken van sport zuilen beoefenen. Ook staat er zang en volksdansen op het program ma. We hopen dat alle leden van de Vrije Vogels, BosvoLk en J. G. om kwart voor tien bij de Kerk aanwezig zullen zijn. Vergeten jullie niet om brood en kroes mee te nemen. Nieuws v.h. Toneelconcours. Nu het dames-Comité op stap is om prijzen in te zamelen blijkt eerst hoe zeer men ook in Hippo en West-Wieringen medeleeft met de toneelclubs. Van alle zijden stelt men me- d&lilles, takken, kranzen en bekers beschikbaar. Een sportief gebaar kwam van de zijde van de Oranje-Vereni ging „Oost-Wieringen", welke twee mooie lauwertakken in zond. Intussen is de Jury benoemd. Deze zal bestaan uit Mevr. Jonker na Paulowna Stammes, An- Ook in verband met de spuisluizen te Den Oever, welk water weer .De Heer J. Ekkers, Den Helder met voorvloed tegen de Wieringer j De Heer P. Lely, Alkmaar. kust aangedrukt wordt, is het zeer wel mogelijk dat de eerste zeegras ontwikkeling aldaar zal beginnen. Het kan echter'nog vele jaren du ren eer het een feit zal zijn en het zal zich niet verder uitstrek- ken dan vanaf de v. Ewijcksiuis - OLITIE. tot aan Oosterland op Wieringen. De te spelen stukken zijn nog niet alle bekend, doch worden zo spoedig mogelijk gepubli ceerd. Succes - Nieuws. Zondag krijgt Succes de laat ste gelegenheid om zich voor te bereiden, alvorens de competitie een aanvang zal nemen. Als tegenstander fungeert deze keer H. Z. C. uit Harlingen. In het vorige seizoen was de ze ploeg kampioen van de 3e klas. In de promotie-wedstrijden struikelden zij echter. Wij mo gen dus aannemen, dat de Frie zen behoorlijke tegenstanders zullen zijn en dat Succes zich behoorlijk zal moeten inspannen om een behoorlijk resultaat te bereiken. Het moet ons van het hart, dat de tot nu toe bereikte re sultaten in de gespeelde wed strijden nu niet bepaald een openbaring waren. Het 2e elftal krijgt de reser ves van de Harlingers te be strijden. Omtrent de kracht van laatstgenoemd elftal is ons niets bekend. Echter ook de Successer reserves lieten in- hun tot nu toe gespeelde wedstrijden niet veel moois zien. Een klein beetje meer animo is geen over bodige luxe, heren. Houdt er rekening mee, dat op 11 Sept. a.s. voor alle elftallen de com petitie begint. Afgelopen Zondag slaagde Succes 1 er maar net in om M.F.C. er onder te houden. Een dergelijke overwinning (32) is eigenlijk wel een beetje beschamend. Ook Succes 2 verloor ander maal van Watervogels 2. Terwijl een jeugdelftal dat aan een tournooi in Sneek deelnam, ook al niet veel resultaat boekte. Enfin, een sleahte generale repetitie, gaat dikwijls een goede uitvoering vooraf, daar zullen we het tenminste maar op aanhouden. Kaarten voor Holland-België, welke wedstrijd in Rotterdam wordt gespeeld, kunnen tot 10 Sept. a.s. worden besteld bij de secretaris. Jeugdprogramma. Een boek dat niet veroudert en iedere lezer, jong of oud, weet te boeien, is ongetwijfeld het mees terwerk „Alleen op de Wereld." De film naar dit boek v. H. Ma- lot gemaakt, wordt heden Zaterdagmiddag 2 uur in het Jeugdprogramma vertoond. Jon- Verloren een gouden slangen ti -i i, i,- w i armband en een portemonnaie j pns ®n meisjes (en óók ouderen) Ik wil het hierbij laten. Opbou- mh ongeveer f 2 met textiel-laat deze SeleSenheid niet vooroij 46 1 gaan, een waarlijk „goede" film r* -i 4- te zien* Gevonden een alpinomuts ern jje^. ernstig streven der Directie een portemonnaie met inhoud, van Cinema .de Haan, voor de lo.m. buskaartjes. 1 jeugd goede films te brengen, Oost, O 88 Texel. i Inl. bij de Gem.-Bode. i verdient ons -aller steun. wende critiek is nog steeds aange naam. H. STEIGSTRA.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 2