Tweede Blad Flevo - Bode 10 September 1949 RAAD WIERINGEN. VOOR FRISSE DAGEN DE HEREN F. BONTKES (P. v. d. Arb.) en A. DE VISSER (C.II TOT WETHOUDER VERKOZEN. Dinsdagavond vond de installa tie plaats van de nieuw gekozen gemeenteraad waarin thans zit ting hebben voor de P. v. d. Arb. de Heren F. Bontkes, M. Kooij, J. Lont Cz. en Tj. Brouwer voor Wieringer Belang de Heren C. J. Bosker,, J. Lont J.Gz., N. Mul der Dz. en G. Lont Sz voor de C. P. N. de Heren H. Boade en T. v. d- Laan voor de Chr. Hist. Unie de Heer A. de Visser voor de A. R. Partij de Heer A. J. Borgdorff voor de R. K. Partij de Heer D. Engel. Na de gebruikelijke opening door de Voorzitter, Burgemeester Kolff, secretaris was de Heer C. F. van Duin, legden alle leden, ieder af zonderlijk, in handen van de Voor zitter de vereiste eden of beloften van zuivering en trouw af. Na deze formaliteit wenste de Voorzitter de leden geluk met hun beëdiging en met 't- vertrouwen dat de burgerij in hen gesteld had. Spr. merkte op dat er weinig mutatie's hadden plaats gehad, waaruit kon worden geconclu deerd dat de burgerij tevreden was over de arbeid van de raad. Dit mag U, mijne heren, tot voldoe ning strekken, aldus de Voorzitter en spr. hoopte dat op dezelfde wij ze zal worden voortgegaan. Spr. heette de nieuwe leden de Heren G. Lont Szn. en Tj. Brou wer welkom en sprak de wens uit dat zij in dezelfde geest zouden samenwerken zoals men dat hier gewend is en dat allen het welzijn van de gemeente zouden voorstaan. Hierna kwam de benoeming van 2 wethouders aan de orde. Van verschillende zij den werden verklaringen afgelegd. De Heer Bodde memoreerde dat de C.P.N. in 1946 als op één na de sterkste fractie recht had gehad op 1 zetel. De Heer Bontkes en zijn politieke vrienden zagen in ons echter niet de gewenste personen. Teneinde onze kiezers niet teleur te stellen hebben wij toch link-s gestemd en uit nood zijn er toen 2 wethouders van de P. v. d. Arb. gekozen. Thans staaii wij weer voor het geval en weer zijn bespre kingen gevoerd. Wij hebben na tuurlijk gemeend weer een kans te hebben maar alras bleek ons dat dat niet de bedoeling was. Aan de hand van de politiek van de P. v. d. Arb. zullen wij thans de P. v. d. Arb. niet stem men. Door een funeste politiek, (koloniale oorlog, loon- en prijs politiek enz.) wordt de arbeiden de klasse nog verder in een hoek gedreven. Voor de le candidatuur zullen wij blanco stemmen, voor de 2e de stem uitbrengen op één onzer fractiegenoten. De Heer Bontkes, aldus de Heer Bodde, is hier niet om de belan gen van het volk te verdedigen maar om een Weth.-zetel te ver overen. Er wordt gestreden voor een meerderheidspolitiek. Vindt men geen meerderheid links, dan probeert men het rechts. Dit is klasseverraad. Men gaat treden in het voetspoor der rechter zijde, de uiterste reactionnaire macht. De Heer Bosker las de volgende verklaring voor „Mijnheer de Voorzitter, Mijne Heren. Ik wens aangaande de Wethou derskeuze de volgende verklaring' af te leggen en veroorloof mij eerst weer te geven de indruk, die onze fractie heeft gekregen in de voor vergaderingen aangaande de huidige wethoudersbenoeming. Wij, die in aantal gelijk staan met de raadsleden van de Partij van de Arbeid werden door deze uitgenodigd voor een bespreking dienaangaande. Toen wij deze uitnodiging kre gen, gingen onze gedachten terug naar 1946, toen wij bij monde van de Heer Bontkes werden uitge schakeld om in aanmerking te komen voor een Wethoudersfunc tie en wij waren nu voorzichtig genoeg eerst een bespreking te houden met de heren van de rech terzijde, d.w.z. de heren de Visser, Borgdorff en Engel en daarna met de fractie van de C. P. N. Dat dit goed was geweest bleek ons alras toen de heer de Visser mededeelde, dat in 1946 hun door de raadsleden van de P. v. d. Arb. een zetel was beloofd, maar die belofte niet waren nagekomen, want toen zij de overtuiging had den dat de C. P. N. de wethouders- i candidatuur van de P. v. d. Arb. zou steunen, brachten zij TWEE candidaten naar voren en lieten de Rechterzijde in hun hemd staan. De Heer de Visser verklaar- de dan ook, als zij weer die belofte deden, dat hij dat dan zwart op wit zou eisen. Toen wij dan nu de voorverga- j dering met de P. v. d Arb. hadden, werden ons de grofste verwijten I naar het hoofd geslingerd. Het was niet parlementair dat wij de grootste groep voorbij gingen en met de Rechterzijde onder een hoedje gingen spelen, aldus de Heer Bontkes. Wij gaven de Heer Bontkes de verzekering, dat de gehouden be sprekingen slechts informatorisch waren en dat wij n. voren hadden gebracht, dat wij de candidatuur der grootste fractie zouden steu- j nen, mits de P. v. d. Arb. ons we derkerig wilde steunen. Hetzelfde hebben wij aan de C.P.N.-fractie verklaard. Toen wij de verklaring van de Heer de Visser naar voren brach ten (de belofte n.1. door de P. v. d. Arb. in 1946 gedaan dat zij een Wethouderscandidatuur van rechts zou steunen) noemde de Heer Bontkes dat een PUUR VERZIN SEL. Wie sprak de waarheid Toen brachten wij ons voorstel van wederzijdse steun bij een can didatuur voor Wethouderszetels naar voren en het antwoord was dat men eerst ruggespraak moest houden in een afdelingsvergade ring. Dan kwam tenslotte de voorver gadering waarbij alle fracties wa- ren uitgenodigd door de P. v. d. i Arb. Wij kwamen stipt op tijd om teruggezonden te worden I De P. v. d. A. bleek 'n voorverga- j dering te hebben met de Rechter zijde. de besprekingen waren nog niet- ten einde Toen wisten we al hoe laat het was er werd verraad gepleegd tegen de uitspraak van de kiezers. De Heer Bontkes had de democra- I tie over boord gegooid, om zich te handhaven, terwille van zijn ei gen ik. Bij monde van de heer Brouwer werden wij daarna met luide stem „jullie kunne kome" naar binnen geroepen. Nadat de Heer Bontkes I in zijn openingswoord eerst de lof I had verkondigd, die de Heren van Rechts het college van B en W in de afgelopen periode hadden toegezwaaid kwam aan de mede deling. dat de P. v. d. Arb. met rechts een overeenkomst had aan gegaan. omtrent de wethouders- benoeming. De Heer Bontkes lanceerde daarbij weer de leugen, dat onze fractie (Wieringer Belang en Vis sers) vooraf een overeenkomst met de Rechterzijde had trachten te bewerkstelligen en de afd. verg van de P. v. d. Arb. was daarover J ten zeerste ontstemd. De Heer de I Visser betrapte de Heer Bontkes op deze onwaarheid door de ver- klaren dat bij de besprekingen bij monde van de Heer Bosker na- mens zijn fractie naar voren was j gebracht dat zij de evenredige 1 vertegenwoordiging ook in B. en W. wensten te handhaven, der- I halve de grootste fracties de wet houderszetels. Zo is dan het spel gespeeld, wars van alle democratie, waar de Heer Bontkes steeds de mond van vol heeft. De stemmenverhouding van de kiezers zal in het toekom stige college niet tot uiting komen. De fractie van Wieringer Be lang verklaart nu op een van haar eigen leden te zullen stammen en verder geen vertrouwen te heb ben in de Wethouder voortkomen de uit de fractie van de Partij van de Arbeid." Weth. Bontkes zeide de vele ver wijten aan zijn adres te willen beantwoorden. Spr. constateerde dat de verkiezingsstrijd waardig was gevoerd. Van één zijde slechts is een slippertje gemaakt waar in een verkiezingspamflet werd ge zegd dat alle voorstellen inzake woningbouw, riolering enz. van hun zijde gedaan waren afgewe zen. Spreker herinnert zich niet dat van die zijde ooit positieve voorstellen zijn gedaan. Spreker wil niet praten over koloniale oor log. het gaat hier om gemeente politiek. Slechts dit aldus spr.. In Nederland wordt 6% van het Na tionaal inkomen aan oorlogsdoel einden besteed. In een land dat met- de vredestak zwaait 12%. Bij de vorige verkiezing bestond bij de P. v. d. Arb. geen neiging om met de Communisten samen te werken. De Communisten zeg gen nu dat ze met de rug tegen de muur stonden, maar iedere fractïe had het recht met een eigen candidaat te komen. Gezegd is dat wij toen aan de rechtse fractie een belofte hebben gedaan die werd verbroken toen wij medewerking van de C.P.N kregen. Dit is onzerzijds positief ontkend. Thans is de uitslag 10 zetels links, 3 rechts. Wij stonden op het standpunt dat de oplossing moest worden gezocht tussen de 2 grootste fracties. Door ons zijn alle fracties voor besprekingen uitgenodigd, eerst Wieringer Be lang als grootste na ons. Vóór wij tot besprekingen overgingen heeft Wieringer Belang echter haar voelhorens al uitgestoken om het standpunt van de* anderen te peilen daarbij speculerend op het le Wethouderschap. Men moest weten dat dit een zaak is van 2e orde. Niet de raadsleden wijzen de eerste wethouder aan maar het college van B. en W. Men ging dus vóór de bespreking met de 2 grootste groepen, voorbesprekin gen houden om ons eventueel eisen te kunnen stellen. De weg is, eerst trachten tot elkaar te komen, vóór met eisen te komen. Voor samenwerking met Wieringer Belang werd door ons inderdaad veel gevoeld, ook al was over de persoonskwestie nog wel iets te zeggen. Toch ging men eerst met anderen praten. „Dat was ons goed recht", zegt Wierin ger Belang. Inderdaad, maar er zijn toch regels van het spel en van politiek fatsoen. Onze con clusie was „Wieringer Belang is huiverig voor ons." Wij hebben, aldus de Heer Bon" - kes, zeer duidelijk gezegd, dat hierdoor ons vertrouwen in Wier. Belang zeer was geschokt. Indien Wier. Belang met ons had willen samenwerken dan stond nadien de weg voor overleg met anderen nog I altijd open. Met de rechtse groep zijn ver schillende besprekingen gevoerd Wij zagen de Chr. groep als een I eenheid, ook tegenover de V.V.D. I die een demonstratie heeft gege ven van groepsbelang. Aanvanke- i lijk leidden de besprekingen niet tot resultaat hoewel er wel enige j toenadering was en men in het algemeen waardering kon uitspre- ken over ons beleid. I Ook op de ledenvergadering van de P. v. d. Arb. nam men het standpunt in dat de houding van Wieringer Belang geen vertrou- J wen kon wekken. Van groter be- j lang achtte men een harmonische 1 samenwerking en daarom ambi- eerde men een samengaan met rechts. De linkerzijde verwijt ons nu dat we verder zakken in het moe ras der reactie. Waarom maakt I men zich daar bezorgd over. Dit I zou immers slechts winst voor de I revolutionaire groep betekenen. Of de C.P.N. haar medewerking al of niet wil geven, daarin staat ze geheel vrij. Bovendien schrijft de gemeentewet niets voor over de samenstelling van het college. Gewenst is dat. het college een afspiegeling is van de raad. Een goede behartiging van het beleid eist echter ook een harmonische samenstelling. Men verwijt mij nu dat ik de democratie de nek omdraai, doch stel U gerust, daar krijg ik nooit de kans voor. Ik kan me voor stellen dat sommigen die zich luchtkastelen hadden gebouwd teleurgesteld zijn. Dit lïgt echter niet aan ons, 't. had zeer zeker anders kunnen zijn, als een an dere houding was aangenomen. Ik verklaar hierbij, aldus de Heer Bontkes. dat overeenstem ming is bereikt met de rechtse groepen. Dit betekent dat de ge meentepolitiek zoals die in de af gelopen jaren is gevoerd zal wer den voortgezet binnen het raam van wat mogelijk is. De P. v. d- Arb. en de vertegen woordigers van A. R., C H. en R.K. zullen voor de eerste vaca ture hun stem uitbrengen op mij en voor de 2e vacature op de Heer de Visser. De Heer Borgdorff Door vele personen is hier het woord demo cratie reeds gebruikt en de Heer Bontkes beweert dat hij de demo cratie niet te nek kan omdraaien maar volgens spreker is hier on democratisch gehandeld, evenals 3 jaar geleden, toen de P. v. d. A. reeds beloofde met de Chr. groe pen te zullen samengaan. De Heer J. Lont J.Gz., toen P. v. d. A.-man, heeft dit getuigd Thans blijft de Heer Bontkes ontkennen. Dit is niet fraai. Helaas is ons klimaat niet van dien aard, dat we s zomers slechts dunne jurkjes nodig hebben, met korte of aangeknipte mouwtjes. Er zijn naast de mooie, warme dagen even zo j vele, die fris zijn en somber, zodat we i dan graag een behaaglijk japonnetje met een driekwart of een lange mouw zullen aantrekken. Natuurliik maken we het van een soepele en dunne stóf. zodat het toiletje toch gemakkelijk zit De beide afgebeelde modellen leiden zich uitstekend voor de bedoelde fns?° zomerdagen. R 3364/15. Dit model is zeer gedistin geerd en is uitstekend geschikt om in grote maten te worden vervaardigd Dp kraag sluit V-vormig over elkaar De gestreepte garnering is tot op heunhoogte aangebracht De rok is zeshaarc Benodigd voor 112 cM bo venwijdte ongeveer 2 75 m. stof van 140 cM. breedte. K 3366/1d. Vlot en jeugdig is deze mooie japon. Het witte piqué staat bijzonder fris. Het kraagje staat teger de hals op. De rok is ruim klok- ^end„BÜnodJgd voor cM bovenwijdte ongeveer 2.75 m. =tof van 140 CM. breedte. De geknipte patronen van deze modellen zijn t 0,50 bij „Bella" Patro nen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht, bij vooruitbetaling per postwissel, te bestellen. K 3364/15 is verkrijgbaar in de bovenwijdten 102. 112 en 120 cM., ter wijl K 3366/15 kan worden geleverd voor de bovenwijdten 90, 93 en 106 cM. Deze modellen zijn overgenomen uit „Bella". Het Nieuwe Modeblad. De Heer Bontkes „Lont was niet zeker." De Heer Borgdorff Inderdaad het is juist wat de Heer Bontkes heeft gezegd, wij zijn tot- overeen stemming gekomen. Alleen wil ik dit zeggen Het is volkomen waar I dat op de laatste samenkomst de i waardering voor het vorige Col- lage is uitgesproken maar ik ont trek mij daarvan. De Heer Bontkes zegt dat. deze waardering werd uitgesproken door de rechtse groepen. Ik heb mijn mond gehouden. Niettemin, ik heb mijn woord gegeven en daarom zal ik mijn woord houden. Wij krijgen nu dus ook een Chr. Hist. wethouder. Ik hoop. aldus de Heer Borgdorff dat de Heer de j Visser zich als wethouder ook als een C. H.-man zal houden. De Heer de Visser Inderdaad ging het er in 1946 om voor de P. v. d. A., samenwerken met ons of met de C.P.N. Om een rechtse uit het College te weren stemde de C.P.N. op de P. v. d. A. Thans is overeenstemming met ons be reikt. Er is ook met de V.V.D. ge sproken maar door ons zijn geen eisen gesteld. Ten aanzien van de waardering voor het vorige col lege „In 1946 was Wieringen noodlijdend. Wij hadden om eer- voorbeeld te noemen ook liever 100 huizen zien verrijzen doch waar niet is verliest zelfs de kei zer zijn recht, Daarom heb ik alle eer voor 't scheidende college dat1 dit het zover heeft gebracht," De Heer Bodde De Heer Bont- kes heeft veel woorden gebruikt en eigenlijk niets gezegd. Hij is er althans niet in geslaagd de rechtse tendenz te verdoezelen. De Heer Bontkes zegt wel de de mocratie niet om hals te kunnen brengen, doch er zijn 2 democra- tiën, die van het kapitaal en die van het proletariaat. Marcheert de P. v. d. A. naast rechts dan krijgt het proletariaat nooit de kans de democratie van het kapi- talisme de. nek om te draaien. Wanneer gezegd wordt dat zoveel is tot stand gebracht dan is onze conclusieDaar mankeert nog wel wat aan. Verschillende voor stellen zijn door de C.P.N. gedaan o.a. 2.50 duurtetoeslag i.p.v. een gulden, verhoging van de steun- normen enz. Dat kon niet. Doch de Heer Bontkes gaat voort de ka pitalisten te steunen nu hij met rechts samengaat, 4 a 5 millioen wordt per dag besteed aan leger en vloot. Wij zien liever meer hui- I zen dan kanonnen. De Partij v. d.1 Arb. voert dezelfde politiek als de I regering, daaraan kunnen wij i onze steun niet geven. Wij hebben b.v. gewezen op het lage loon van de gemeentearbei- j ders en dienden een motie in cm j dat op f 47.te brengen, 't Werd afgestemd. Spr. wijst in dit. ver band opnieuw op wanverhóudin- I gen ten opzichten van de militai- i re uitgaven. De Heer van der Laan zegt zich I geheel bij de Heer Bodde te kun- nen aansluiten. De Heer Bontkes zegt dat Rus land 12% aan defensie besteed en Nederland 6%. Dat is gelogen al- i dus spr. 't Is in Nederland 45%. 1 Wel wordt er f 12000.pensioen verleend aan de H.V.K. die 31 maanden in Indië is geweest maar de jongens die hun vaderland ge diend hebben en na 3 of 4 jaar terugkeren wordt geadviseerd maar te emigreren naar Australië. Ze kunnen gratis adverteren in 't Vrije Volk. om een baantje, dat is hun pensioen. 140 geesteszieken kwamen met de Grote Beer terug Daar is de P. v. d. A. mede schul dig aan. Toen de Kamer 2/3 meer derheid moest hebben om de Grondwet te wijzigen om een ko loniale oorlog mogelijk te maken waren enkelen van die partij te laf om mee te stemmen en liepen de zaal uit. Deze politiek richt Nederland ten gronde. Er komen meer werklozen, 't Wordt ontkend, maar vergelijk de cijfers van vorig jaar. Deze re- geringspolitiek wordt gedekt door de P. v. d. Arb. en de radiopraat jes van Voskuil. Wel 5 millioen per dag voor Indië maar geen nieuw schoolgebouw dat ons was toegezegd. Thans verwijt de P. v. d. A. aat Wier. Belang geen politiek fatsoen bezit. Hadden ze niet het- recht overleg te plegen In 1946 neeft de P. v. d. A. tegenover de C.P.N. ook geen politiek fatsoen getoond. Voor ons is spelregel ,.De minst- bedeelden eerst" en „halen waar het is." enz. enx. Wij zullen de P. v. d. A. niet steunen. De Heer BoskerIk wil nog eens nadrukkelijk vaststellen dai wij in de voorbesprekingen heb ben verklaard de grootste fractie te zullen steunen mits men ons steunde. Nu heeft de P. v. d. Arb. afdelingsvergadering gehouden en gaat men met rechts onder één hoedje spelen. Heeft de Heer Bontkes toen ook op de afd. verg. onwaarheid gesproken Wethouder Bontkes Ik zal hier niet spreken over wat niet ter zake doet en ik ga niet over de grenzen. We behartigen hier de gemeentebelangen. De Heer Bodde sprak over 't loon van de gemeentearbeiders. Als de Heer Bodde beter was ingelicht dan zou hij weten dat er geen. aanleiding is daar thans nog een opmerking over te maken. De Heer Bodde Was dat toen ook al zo Weth. Bontkes Dat had U ge makkelijk kunnen informeren. Dit is trouwens een zaak die het be leid van de Centrale overheid be treft. Ten aanzien van de suggesties van de Heer Borgdorff merkt spr. op dat deze geen enkel feit heeft genoemd. Voorts blijf ik aldus spr. bij hetgeen ik de Heer Bosker heb gezegd, dat wij wel samen werking hadden gewild. Hec is anders uitgepakt. Alle agitatie's tegen mij persoonlijk hier gevoerd blijven betrekkelijk insinuaties. Wij hebben ons over ons beleid in de afgelopen jaren nooit op de borst geslagen, maar we hebben het binnen het raam van de mo gelijkheden zo goed mogelijk ge daan en dit kan vrij behoorlijk worden genoemd. Wat nodig was eerst. Wat betreft de woningbouw be staan zekere verlangens. Men ver geet dat in de bezetting hier 98 huizen zijn gebouwd, dat is een factor die meespreekt bij nieuwe 'toewijzingen en dat redeneert men in Haarlem niet weg ook al kan men praten als Brugman. (Vervolg zie achterzijde.)

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 3