WIERINGEfi NIEUWS DE NIEUWSTE AANWINST ONZE WETHOUDERS. WAARHEEN? „BETER WONEN." Een van de nuttigste verenigin gen in deze gemeente is ongetwij feld de Woningbouwvereniging „Beter Wonen." Ze werd opgericht op 9 Juli 1931 op initiatief voornamelijk van de Heer C. v. d. Slikke, die als belas tingambtenaar veel langs de weg kwam en een open oog had voor de erbarmelijke woontoestanden die hier heersten, toestanden uit de omstandigheden geboren. Wieringen zag door de Zuider zeewerken in korte tijd het zielen tal verdubbeld terwijl de woning bouw geen gelijke tred hield met deze bevolkingsaanwas. Particu liere bouw was er te weinig en wat gebouwd werd tegen abnor male huurprijzen verhuurd. Ook van de zijde der gemeente scheen geen belangstelling voor gemeen telijke woningbouw, ook omdat men de moeilijkheden als van tijdelijke aard beschouwde en men in de veronderstelling ver keerde dat de behoefte aan wonin gen na afloop der werken niet- zo groot meer zou zijn. Er was dus grote behoefte aan goede en goedkope arbeiderswo ningen en dit is aanleiding geweest tot de oprichting van „Beter Wo nen", een vereniging die eigen huizen wilde bouwen, in de ex ploitatie waarvan zo nodig een bijdrage van Overheidswege kan worden verkregen krachtens de Woningwet. 1 der Volkshuisvesting was hier nog i wel het een en ander te doen. In de eerste jaren van haar be staan kon de vereniging, ondanks enige daartoe aangewende pogin gen niet aan de slag komen, zo mislukten de plannen voor bouw van arbeiderswoningen aan da Klieftstraat en Parklaan, toen nog Pompsteeg geheten. Eerst in 1939 werd het eerste grote plan uitgevoerd, een plan gesteund door de Rijksinspectie van de Volkshuisvesting. Twintig nieuwe woningen zouden mogen worden gebouwd mits 20 krotwo ningen werden opgeruimd. Na veel moeite gelukte het bouwterrein te vinden en 8 wo ningen (4 dubbele) verrezen aan de Slingerweg, nette vriendelijk aandoende huisjes en 12 (6 dub bele) aan de Kremersweg. Tegen een betrekkelijk lage vermoedelijk huurprijs konden deze wroningen nog datzelfde jaar worden betrok ken. Alras bleek hoezeer de nieuwe bewoners die tevoren zeer slecht gehuisvest waren hun nieuwe ho me waardeerden. De woningen werden keurig bewoond en om de zorg voor huis en erf zoveel mo gelijk te stimuleren werd er enige malen een tuin wedstrijd gehou den waarvan de bewoners veel werk maakten zodat de woningen ook van buitenaf een goed aan zien kregen. Door de oorlog kon van verder bouwen niets komen doch reeds Lid dezer vereniging konden in 1946 kreeg men weer toezegging slechts zijn ingezetenen der ge- voor de bouw van 6 huizen. Door meente en de woningen zouden slechts worden toegewezen aan leden der vereniging. De contribu tie was gering. Merkwaardig was dat het aan tal leden der vereniging aanvan kelijk zeer gering was terwijl hier toch talloze mensen waren wier huisvesting schreeuwde tegen elk allerlei omstandigheden buiten de schuld van de vereniging stagneer de de totstandkoming zodanig dat eerst in 1948 met de bouw kon worden begonnen.Doch nu zijn deze huizen die aan de Kremers weg verrezen reeds sedert Mei j.1. in gebruik, zodat „Beter Wonen" thans 26 woningen beheert. De vereniging telt thans 70 le begrip van hygiëne. Op het gebied den. Wanneer 't gemeen U roept Bezorgt het als Uw eigen Twee personen zijn weer geroepen tot de belangrijke taak onze gemeente de komende 4 jaren mede te bestu ren. Wethouder Bcntkes die zijn ambtsperiode verlengd zag en die hier wel algemene bekendheid geniet en Wethouder de Visser, bij velen misschien minder be kend, waarom wij deze gaarne bij onze lezers willen introduceren met een korte biographie. De Heer de Visser is thans 48 jaar oud en vestigde zich op 22 Juni 1938 in deze gemeente. Hij heeft thans een 23-jarig dienstverband bij Waterstaat. Vanaf 1926 tot 1937 was hj* kapitein op het Moerdijkse Veer, de verbin ding tussen Moerdijk (zijn geboorteplaats) en Willem stad. Twee jaar fungeerde hij als sluiswachter te Sint Andries (Geld.), waarna zijn benoeming tot sluismeester bij de Sluizen te Den Oever, in dienst van Zuiderzeewer ken, volgde. De Heer de Visser werd in 1946 raadslid als vertegen woordiger der Ohr. Hist. Unie. Een kiesvereniging dezer partij, waarvan hij thans secretaris is, hielp hij mede oprichten. Voorts is hij lid van het Chr. Nat. Schoolbestuur alhier. In de afgelopen zittingsperiode heeft de Heer de Vis ser zich meermalen opgeworpen als een warm pleitbezor ger voor de Oeverse belangen en hij getuigde van een ruime kijk op de algemene zaken. Wethouder Bontkes is thans 52 jaren. Hij woont reeds 20 jaar in deze gemeente en heeft in het politieke leven steeds een voorname rol gespeeld. In 1936 deed hij zijn intrede in de raad. In talrijke arbeidersorganisaties tracT en treedt hij op de voorgrond en de sociale problemen hebben zijn bijzondere aandacht. Sedert. 1946 is hij Wet houder en hij heeft zich doen kennen als een krachtige figuur, een man die weet wat hij wil en die geheel opgaat in zijn taak het gemeentebelang te dienen. Inzonderheid interesseert hij zich voor de publieke werken en de Volks huisvesting. Zijn ruime politieke geschooldheid en zijn spreektalent doen hem in de raadsvergaderingen een gezaghebbende stem hebben. Ongetwijfeld zullen ónze wethouders bij de vervulling van hun moeilijke taak de hiervoor vermelde spreuk in dachtig zijn. Moge het hen gegeven zijn hun beste krach ten aan de gemeenschap van Wieringen te geven en met succes te arbeiden. Bekendmaking INENTING TEGEN POKKEN In verband met het binnen komen in ons land van pokken bestaat groot gevaar, dat deze ernstige besmettelijke ziekte slachtoffers zal gaan eisen. Om dit gevaar zoveel mogelijk af te wenden, zal van gemeente wege gelegenheid worden gege ven tot kosteloze herinenting van I personen, die reeds eerder inge ënt zijn. Inenting van personen boven de leeftijd van twee jaren, te- Ivoren niet ingeënt, moet worden ontraden. Zij, die van deze extra-inen- jting gebruik wensen te maken,. I dienen zich vóór 17 Sept. a.s. ten gemeentehuize op te geven. Wieringen, 9 September 1949. De Burgemeester van Wieringen, L. C. KOLFF. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bijeenkomsten en Zusterkringen. Woensdag 14 Sept. n.m. 2.30 uur Zusterkring Den Oever, ten huize van Zr. Luijt. Donderdag 15 Sept. n.m. 8 uur Kring van Jonge Zusters. Vrijdag 16 Sept-, n.m. 8 uur Zusterkring Hippolytushoef. Voor alle leden geldtkomt trouw en komt op tijd Aan alle leden een verzoek brengt eens een gast mede NED. HERV. GEMEENTE. Donderdag 15 Sept. om 8 uur Zusterkring te Oosterland. Succes - Nieaws. DE 6 NIEUWE WONINGEN AAN DE KREMERSWEG. piexwoning haar oorspronke- Vergadering Duivensport, lijke bestemming en wordt weer r ééngezinswoning. Donderdagavond hield de dui- Daar zullen nog wel wat j vensportveren. onder voorzitter jaartjes over heen gaan, aldus schap van dhr. H. Kaan, een voorzitter Bos. vergadering. Bezwaar van de duplexwo- Nadat de notulen en ingeko- ning is ook, dat er geen grote men stukken behandeld waren, gezinnen in kunnen worden on- jwerd overgegaan tot het kiezen dergebracht, maar in ieder ge- van een inkorfcommissie. val, aldus onze zegsman, bete-Voorlopig zullen de heren H. kent de totstandkoming weer J de Groote en R. Holtjer de eerste een stap nader tot ons doel, de 3 vluchten voor hun rekening verbetering vesting. Dat van de Volkshuis in de toekomst nog schreeuwende misstanden In verband met een reeds enige De woningen zullen worden ge malen in de gemeenteraad gedane bouwd aan de Noordzijde van de mededeling omtrent de bouw van v. Hengelstraat en een voortzet- duplexwoningen door „Beter Wo- ring vormen van de daar reeds bewoning van krotten niet lan- nen" hebben wij ons eens tot het bestaande bebouwing in de rich-1 ger getolereerd worden en de Bestuur gewend om te vragen hoeting van de Slingerweg. Woninebouwverenigins de gele- het met de plannen staat en wat De duplexwoning maakt hoog- ge^^f kriÜt deze mensen 0p men eventueel op het programma bouw noodzakelijk, een type Ug mensen op had. woning alzo dat temidden van de te vangen. 1 De heren L. Bos, Voorzitter en hier algemeen toegepaste laag-l Dlt ls een ëroot s°CIaal pr - L. Montulet, secretaris, waren zo houw niet thuis behoort doch in Dieem, welwillend ons enige inlichtingen het complex der 98 woningen „de te verstrekken. Helderse buurt" toch niet uit de toon valt. nemen. Verder kwam aan de orde de puntentelling. Na een korte be- meer te verwezenlijken als o°k|Spreking hierover, werd beslo- van Overheidswege de meest |ten om het 1 puntentellingstelsel te Er zullen, aldus de Heer Bos, 3 blokjes dubbele woningen komen en in elk dier woningen kunnen 2 gezinnen worden ondergebracht. Een klein gezin woont beneden en heeft de beschikking over een ruime voorkamer, een slaapkamer, een keukentje en wat bergruimte. De bovenwoning heeft dezelfde indeling, dus ook een keukentje, doch er is één kamertje meer, n.1. boven de ruimte die beneden is gereserveerd voor het gemeen schappelijk portaal en de trap. Bovendien kan de bovenbewoner beschikken over de zolder waar zeker nog een kamertje is in te richten. Achter deze z.g. duplex- woningen, waarvan er 6 gebouwd zullen worden, totaal voor 12 ge zinnen, komen 2 achter elkaar en De plannen voor deze woningen zijn ingediend en men hoopt nog vóór de winter te kunnen begin nen. Overigens werd ons wel dui delijk, dat het bestuur zeer ze ker de bezwaren ziet van de duplexwoning voor de platte landsbevolking. Warm voorstander is men geenszins van deze bouw doch ook hier moet van de nood een deugd gemaakt worden. Er wordt voor de duplex- bouw extra bouwvolume be schikbaar gesteld en het ge meentebestuur brengt liever 12 gezinnen onder dak dan 6. Eerst als er weer voldoende sprake aan elkaar gebouwde schuurtjes, woningen zijn, verliest de du- 17 September Jongdierendag in café „De Maaier". W.-werf. 18 September Demonstratiemiddag van de „Wironruiters" H.-hoef. 19 September Harddraverij en Vuurwerk te Medemblik. 21 September Kortebaan - draverij te Middenmeer. 21 September a.s. V.A.R.A.-Avond in Cinema de Haan. een groot sociaal vooral op Wieringen. Vele slechtbehuisden ook moeten als ze een goede woning krij gen, geholpen worden om zich maatschappelijk te verheffen. „Wat wij willen", aldus de actieve Voorzitter „Een grote krachtige vereniging met veel leden, waaronder mensen die zich met ons interesseren voor de vele vraagstukken die aan, Na gen korte het probleem Volkshuisvesting1^, vastzitten." Onnodig te zeggen dat dit streven ieders volle- instemming mag hebben en inmiddels kunnen wij „Beter Wonen" complimen teren met het vele nuttige werk dat reeds is verricht. Moge de Vereniging daarvoor ook in de toekomst de waarde ring genieten die zij verdient. BOUWT VCORT. NED. HERV. GEMEENTE. Woensdag 14 Sept. om 8 uur Jongeren Zusterkring H.Hoef. WIELRENNEN. Op een op Zondag j.1. door D.C.K. georganiseerde wegwed strijd, kwam J. Trompetter als te aanvaarden. De puntentelling vindt plaats als volgt Laat een vereniging 100 dui ven meevliegen, dan zijn er 20 die in de prijzen vallen. A. heeft 4 duiven die in de prijzen vallen, maar alleen de duif ciïie het eerst binnenkomt van A„ krijgt de punten, de drie opvolgende duiven van A, dat zijn 15 pnt., komen te ver vallen. Dus krijgt de eerste duif van B. maar 80 punten, die dan als vijfde binnenkomt. Besloten werd daarna voorlo pig alle vluchten 100 pnt. te geven. pauze, kwam de tentoonstelling van „Nut en Genoegen" welke met de Kerstdagen wordt gehou den. Besloten werd om enige dui ven voor de tentoonstelling in te zenden. In de Rondvraag werd beslo ten het kastekort aan te vullen met een verloting. De prijzen vallen dan aan de ringen van de duiven. Er zal voortaan een jaarver gadering worden gehouden in de maand Januari. Een hevige discussie ont brandde over het klokken. Na nog enige punten, o.a. het gezamenlijk klokken en verzege no. 1 in de A-klasse (110,4 Km.)|len, behandeld te hebben, werd In klasse B (92 Km.) plaatste j deze interessante en leerzame zich als no. 1 J. Kaptein Mz. avond gesloten. Uitslagen van de op 11 Sept. 1949 gespeelde wedstrijden Succes 1 Z.S.G.O. 1 1—4 Succes 2 D.T.S. 2 21 Succes 3Kaagvogels 3 73 B.K.C. 3Succes 4 40 De 4 gespeelde competitiewed strijden brachten dus de helft van het aantal te behalen winst punten binnen, maar hoe verheu gend de overwinningen van het 2e en 3e ook mogen zijn, de grote nederlaag van het eerste is een grote domper op de feestvreugde. Het is niet voor 't eerst dat deze middag een technisch beter elftal tegen Succes in het veld kwam, j maar meermalen wist Succes dit I technisch overwicht door een be- zielen d enthousiasme te overwin- nen, maar ook daar begint het bij de thuisclub aan te ontbreken, wat zuiver moet worden geweten aan onvoldoende voorbereiding. Trainen heren, jullie schieten in uithoudingsvermogen te kort. Over het verloop van de wedstrijd het volgende. In het begin bleek het al dadelijk, dat de Amsterdammers 1 over een technisch beter elftal beschikten. Speciaal het plaatsen van de bal was veel beter verzorgd. Toch wist Succes zich nog wel behoorlijke kansen te scheppen, maar door onoordeelkundig optre den werden deze niet benut. Bij de gasten kwam het meeste gevaar van de zeer snelle buitenspelers, waar men speciaal bij Succes over rechts veel te weifelend tegen optrad. Het was de Z.-linksbui ten, die met een fraaie kopbal, de j gasten de leiding gaf. Succes trad daarna meer aanvallend op Schmitt, nog steeds één der bes- ten uit de voorhoede, had pech toen hij juist tegen de lat schoot. Kort na rust wist H. d. Hollander, uit een pas van Schmitt, met een harde schuiver de gelijkmaker te scoren. Een ieder die verwacht had, dat Succes door zou bijten kwam bedrogen uit, want de Suc- cessers hadden met dit ene doel punt al hun kruit (en uithou dingsvermogen) verschoten en het was vanaf dat moment maar één ploeg, die voetbalde. Met. de regel maat Van een klok werd de stand opgevoerd tot 41, zonder dat Succes er nog maar een doelpunt tegenover kon stellen. Nogmaals heren van het eerste er zal inten siever getraind dienen te worden. Het tweede startte beter, in ie der geval de eerste punten zijn binnen. Er werd ook niet daverend gespeeld, maar er werd wel hard gewerkt en dat vergoed veel. Het 3e won met korfbalcijfers van Kaagvogels 3, welk elftal ove rigens een zwakke indruk maakte. Tenminste nog maar niet over moedig worden jongens, want er zitten heus wel zwaardere ploegen in die afdeling. Het 4e kon het tegen B.K.C. 3 niet bolwerken, wat overigens niet zo'n schande is. In het veld ont liepen de elftallen elkaar niet zo veel in kracht, helaas stak de S.- keeper niet in zijn beste vorm. De volgende week zullen wij hopen van beter.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 2