WIERINGER NIEUWS EEN MIJLPAAL IN DE GESCHIEDENIS VAN WIERINGEN. Opening nieuwe visafslag te Den Oever WAARHEEN? Vrijdag 30 September 1949, zal in de geschiedenis van Wieringen geboekstaafd staan als een dag I van grote importantie. In het bijzonder hebben de be woners van Den Oever dit aange voeld, gezien de zeer talrijke be- j vlagde woningen en de vissersvloot1 die met de vlag in top in de on middellijke nabijheid van de nieu we afslag deze dag een feestelijk tintje gaven. In de met de vlaggen der diverse landen en met „want" versierde hal van de visafslag waren de vele genodigden en verdere belangstel lenden samengestroomd in af wachting van de officiële opening. Het gebouw maakte een grootse indruk. Terzijde van de banken der viskopers stonden aaneenge schakeld de prachtige bloemstuk ken, geschonken door ingezetenen van Wieringen, maar ook van ver re binnengekomen. Onder de inmiddels aangegroeide haag van wachtenden, merkten wij verschil lende autoriteiten op zo zagen wij burgemeester L. C. Kolff, de plaatsvervangende wethouder de Heer J. Lont, en de gemeentese cretaris de Heer Van Duin, als vertegenwoordigers der gemeente Wieringen. Ir. v. Erpt, dhr. Bakker, hoofd inspecteur d. Domeinen, dhr. Ste- venson, secr. Kustvisserij, de he ren Cammel, Lub, v. Hespen, Dr. Hildebrand enz. enz. Door de ceremoniemeester dhr. P. de Graaf van H.-hoef werd voor de microfoon mededeling gedaan van het binnenkomen van verschillende telegrammen, zoals o.a. van de fa Kuik, Stichting Ned. Visserij, H. H. Kranenburg, enz. Als eerste betrad de huidige voorz. de heer J. Bakker het spreekgestoelte. Voorz. memoreerde de moeilijke jaren die D.E.T.V. heeft gekend en de werkloosheid waarmede de leden te kampen hebben gehad. Hij ging na de grote taak die de oprichters, de heren M. Bosker, C. Kaan, G. Bakker en S. Bakker op zich hadden genomen bij het stichten der Vereniging. Het eerste bestuur, bestaande uit M. Bosker, voorz., en c. Kaan secr., heeft bergen werk verzet. Bij de afsluiting der Zuiderzee kwamen de moeilijkheden in nog grotere mate naar voren. Hoevele reizen zijn er niet ge maakt naar Den Haag om de be langen der visserij te bepleiten bij de hoogste instantie's. Men denke o.a. aan de Zuider- zeesteunwet. In 1920 vertrokken beide be stuursleden naar elders, en werd de leiding in handen gelegd van de Heer J. Tijsen Jz. Hij is de man geweest, die voor en tijdens de oorlogsjaren al zijn krachten heeft ingezet in het be lang der vissers. Op hoge leeftijd werd hij in Oct. 1945 op zijn ver zoek, opgevolgd door de huidige voorzitter. De Heer Bakker bracht naar voren, dat hij zeer grote steun had verkregen van de secr., de Heer Jb. Lont en de medebestuursleden. De totstandkoming van deze nieuwe grote visafslag was een noodzaak aangezien de oude te klein was geworden. Spreker besloot zijn openings woord met de uitroep„wat thans is bereikt is tot stand ge komen door samenwerking." Hij betrok ook de ontwerper, de architect de heer B. G. Zanstra en de aannemer de Hr. P. Bakker in zijn hulde en gaf daarna het woord aan de burgemeester, die tevens de eerste afslag zou ver richten. Rede Burgemeester L. C. Kolff. Burgemeester L. C. Kolff be dankte het bestuur van D.E.T.V. namens het gemeente bestuur voor de eervolle uitnodiging. Spreker greep terug in de geschiedenis van Wieringen omstreeks de jaren 1900, schetste de toestanden zoals die toen waren, en wat is bereikt bijv. door het „Vissersfonds," met het ondersteunen van Weduwen en Ouden van Dagen. Burgemeester haalde aan de overgang van het vissersfonds naar D.E.T.V. en verklaarde te vens dat het gemeentebestuur van Wieringen steeds oog heeft gehad voor de belangen der vissers. De geachte spreker bracht in herinne ring hoe haven De Haukes eerst met een bedrijvige haven en een afslag door de Z.Z.-werken was geworden tot een „dode plaats." Haven De Haukes had voor de vissers afgedaan „dan maar ver huizen naar Den Oever." Dat was een echt doorzetten van de harde vissers. De Zuiderzeeharing was ver dwenen, maar het IJselmeer heeft de verwachtingen niet beschaamd zeide spreker. Burgemeester stel de de vraag „is deze grote afslag wel nodig, nu er misschien niet zoveel wordt verdiend als nodig is De Geverse bevolking is echter steeds doorgegaan en het heeft mij doen denken aan de spreuk „Een volk dat leeft, bouwt" aan zijn toekomst." Namens het gemeentebestuur feliciteerde de burgemeester het D.E.T.V.-bestuur met de nieuwe afslag en verklaarde dat geheel Wieringen, trots is op deze nieuwe Oeverse aanwinst. Na deze rede kwamen de opera teurs van „Polygoon" in actie die de thans volgende eerste afslag zouden verfilmen. Mededeling werd nog gedaan dat bij het inschakelen der klok de Nederlandse driekleur op het ge bouw zou worden gehesen, welk moment staande en onder applaus der aanwezigen groeide tot een groots historisch ogenblik. De opening van de nieuwe visafslag was een feit geworden. Burgemeester L. C. Kolff was de eerste afslager, de heer Jac. Kap- tein Jz. eerste verkoper en even later bleek de heer Kaleveld de eerste koper te zijn. De- eerste aanvoer betrof dikke paling die f 4.39 p.p. opbracht, ko per de Heer Kaleveld. De tweede aanvoer bracht f 1.39 op. koper de heer C. Puul. Namens het bestuur werd de eerste koper en verkoper een doos sigaren aangeboden. Tevens werd medegedeeld dat de verkoper had besloten de boven de normale geldende prijs opge brachte gelden te schenken aan de „Band Ned. Indonesië", voor waar een sympathieke geste (aan gevoerd was in totaal 100 pond). Rede Ir. v. Erpt, inspecteur der Visserijen. Ir. v. Erpt betrad vervolgens het Dodium en verklaarde in zijn rede dat deze nieuwe afslag zeer nood zakelijk Was. Het moet voor de oude voorz., dhr. Tijsen, wel een vreugdevolle dag zijn constateerde spreker en hij sprak de wens uit dat deze nog menig jaar de bloei der vereniging zal kunnen mee maken. Ook de huidige voorz. wenste hij, vele jaren vruchtbare arbeid toe. spr. verklaarde dat de ver standhouding tussen de visser en visserij inspectie, ondanks moei- WOENSDAG 8 uur Cinema de Haan Film „Tragische Jacht." 5 October aanvang Competitie Biljartclub „De Durpers." 6 October Vergadering Hengelveren. De Snoek in Eigen Gebouw. Donderdag 6 October 'sav. 8 uur Filmavond in de Gereformeerde Kerk te Slootdorp. lijkheden, steeds goed is geweest. Deze nieuwe afslag getuigt, vol-1 gens spreker, dat de Wieringer visser geld durft uit te geven, om geld te kunnen winnen. Ir. v. Erpt besloot met de wens. dat het nageslacht van Wieringen eenmaal zal zeggen, hoe is het mogelijk dat onze ouders zulk een kleine visafslag konden bouwen." Daarna kreeg dhr. Bakker, hoofd- inspecteur d. Domeinen 't woord,1 die o.a. opmerkte, dat de totstand koming van de nieuwe afslag wel' mogelijk is gemaakt ook door de voorspoedige jaren, maar toch vooral door het initiatief. De spreker legde vooral de na druk op de eenheid en verklaarde dat dit gebouw de kroon is op het werk, zwaar om te winnen, maar ook om te houden. Wij hebben, aldus spreker, het vertrouwen irt U, dat ge staande zult blijven in dg moeilijke jaren die misschien noè komen. Moge in lengte van jaren, levens- en ar beidsvreugde worden gevonden in deze grote nieuwe visafslag. Als volgende spreker werd aan gekondigd de heer Stevenson, secr. van de veren, kustvisserij, die namens bovengenoemde instantie en mede namens de visserijveren, j van Den Helder en Texel, de veren. D. E. T V. feliciteerde met het nieuwe gebouw. Tevens sprak hij de wens uit dat de vissers één I ding steeds zal bezielen „Eendracht tot vooruitgang." De heer Cammel, namens het Bedrijfsschap voor Visserijproduc ten, sprak daarna een kort woord. Spreker betoogde dat alhoewel ogenschijnlijk het plaatsen van zulk een grote nieuwe afslag een „leven boven zijn stand" zou kun nen betekenen, dit hier niet van toepassing is, gezien de noodzake lijkheid van groter ruimte. Tevens besprak de heer Cam mel de moeilijke jaren der bezet ting en de taak die het bedrijf schap toen had en nu na de be- vrij ding. Moge ook deze afslag nog niet voldoende blijken te zijn, aldus besloot de spreker zijn kort woord. Vervolgens sprak de heer Lub als voorz. der Coöp. uit Enkhui zen, die in zijn rede memoreerde, hoe de oude heer Wiegman op zijn gemoedelijke manier als oudste afslager steeds „hart" bleek te hebben voor alles wat de visserij betrof. De heer Lub sprak tenslotte de wens uit dat ook de Wieringer vis sers een grote aanvoer en hoge prijs mogen hebben. Namens de technische Dienst der P.T.T. sprak de heer v. Her pen een kort felicitatiewoord, waarna de Directeur van het Koel- en Vrieshuis te Harlingen het bestuur complimenteerde en herinnerde aan de reeds meer dan zestien jaren bestaande relaties met de Wieringer visserij. Namens bovengenoemd Huis schonk de Directeur het bestuur een barometer. Dr. Hildebrand, van het Land bouw Economisch Instituut, afd. visserijen, sprak daarna een kort woord, waarin ook hij D.E.T.V. fe liciteerde met het nieuwe gebouw, dat volgens hem getuigde van vertrouwen in de toekomst. De heer Br. Kat besprak in zijn woord de historische ontwikke ling, zowel van de visserij als van de visafslag en vissersfonds. De moeilijkheden die er waren zoals de mededeling van het toen malig gemeentebestuur dat de wens om de exploitatie van de kleine visafslag ter hand te ne men niet kon worden ingewilligd vanwege de risico's die er aan wa ren verbonden. Na verder allerlei herinneringen te hebben opgehaald feliciteerde spreker D. E. T. V. met deze grote afslag. De aannemer van de afslag, de heer P. Bakker, bedankte het be stuur, architect Zanstra en de heer Moeijes voor de ondervonden medewerking en verklaarde thans het genoegen en de eer te hebben dit grootse gebouw te kunnen overdragen aan het bestuur. De Heer J. Lont J.Gz., penning meester van D.E.T.V. hield een beschouwing van Oost naar West en bood verschillende geschenken aan, o.a. een „stroomscheerappa- raat". zoals hij dit noemde. De Heer T. Wagemaker, be stuurslid, bedankte de penning meester voor diens werk. Tot slot sprak nogmaals de Voorz., de heer Bakker, voor een Succes - N'ieuWS. kort dankwoord, waarin hij de verschillende sprekers dank zegde,I GAAT „SUCCES" NOG EEN" voor hun medeleven en felicitaties. lx WOORDJE MEESPREKEN Hiermede was het officiële ope ningsgedeelte afgelopen. In Hotel „Wiron" werd De verrassende zege van Suc- vervol- ces i van Zondag j.1. heeft de gens aan genodigden de „erewijn" hoop in het Succes-kamp doen aangeboden, waarna deze gebeur- herleven en zelfs heeft de meest tenis weer tot de geschiedenis be-verstokte pessimist er zijn er hoorde. eiaas nog tevelen die alle hope De regeling van deze plechtighe- utCl* hebben doen varen weer den door de Heer P. de Graaf wa, r,pgekikkerd. was voortreffelijk en namens' y één na de onder3te de „Flevo - Bode is een oank- na deze suc_ woord aan bestuur en de ce- 1 remoniemeester voor de welwillen- I cesvolle Zondag, naai de medewerking en het onthaal ste regionen opgeklommen en der plaatselijke en niet plaatse- het kan weer tegen een stootje, lijke pers zeker op zijn plaats. Wanneer we de ranglijst be- Wanneer „Polygoon" haar op- zien blijkt ons dat het juist de namen in circulatie brengt zal kopstukken Z.S.G.O. en Q.S.C. menig Wieringer deze gaan zien Z1jn geweest, die Succes de ne en er trots op kunnen zijn dat ook derlaag bezorgden, de craks dus in andere plaatsen deze nieuwe en in de Afd 3 B Nederlagen die ultra moderne visafslag op het geenszins smadelijk waren, doch witte doek zal verschijnen j bij voorbaat aan_ Na de „Oud-Wiennger begrafe- J, t nis", de modernste visafslag'. Wie- Jeiding gaven het ge ringen wordt thans door vele Ne- kunnen van onze jongens derlanders gekend. bodem te doen inslaan. Nu de iets zwakkere zusjes [moeten aantreden, schijnt bij Succes de geest van „laat maar komen" te zijn vaardig gewor- „Oost Wieringen." '1™ en daarom is het voorlopig 77 nog te vroeg om conclusies te De eerste bijeenkomst in het trekken. Laten we eerst eens nieuwe seizoen zal op Vrijdag afwachten wat Succes er Zondag Jongerenkring 7 October, des avonds 8 uur, ge houden worden in de Jeugdher berg te Oosterland, Voor zover nodig zij medege deeld, dat het doel van de vereni ging o.a. is, door discussies, lezin gen, enz. het ontwikkelingspeil van de leden te verhogen en de geest- te verrijken. ALLE jongeren van Wieringen tussen 16 en 21 jaar kunnen tot de kring toetreden en het bestuur nodigt hen, die belangstellen in het jeugdwerk, uit, op deze eerste bijeenkomst aanwezig te zijn. EEN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Onze vroegere plaatsgenoot, de heer W. Rasch, sinds vele ja ren hoofdkeurmeester van de keuringsdienst voor Waren te Hertogenbosch, kreeg, toen hij de pensioengerechtigde leeftijd bereikt had, voor zijn ambte lijke verdiensten een Koninklij ke onderscheiding. Wethouder P. Gielise deed hem de vererende mededeling, a.s. tegen G.V.O. van maakt. Dat onze jongens voor een over winning zullen vechten, kunt U zonder meer vierkant van ons aannemen. Een reden te meer om onge rijmde critiek voorlopig nog even in te slikken en de verdere prestaties eens af te wachten. Jongens van Succes I, wij zien het nog niet zo hopeloos in. Stel ons niet teleur, vecht voor je vereniging, werk voor de over winning en dan zal 't geloof in eigen kunnen terugkeren, een geloof dat thans reeds een be hoorlijke stimulans heeft gehad. Neemt ook de in ons blad bij herhaling gegeven wenk ter harte „TRAINT" Het is noodzaak En dan zullen we nog wel weer eens praten. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woensdag 5 Oct. 's av. 8 uur Zusterkring Hippolytushoef. We beginnen met een nieuw boek. Bespreking winterprogramma. dat het H.M. de Koningin be- Alle leden worden verwacht, haagd had hem te begiftigen Donderdag 6 Oct. n.m. 4.30 met de gouden eremedaille ver- -3® Lees- en Vertelclub. bonden aan de orde van Oranje Nassau. I „VOLKSDANSEN." Ook bij zijn personeel, een j Zoals iedere herfst, beginnen corps van 10 man, stond hij in 'we ook deze weer met Volks - hoog aanzien. Wij bieden onze oud-plaatsge noot met deze onderscheiding onze hartelijke gelukwensen aan WERK OP KOMST. Blijkens de toelichting op de rijksbegroting ten aanzien van het Zuiderzeefonds, is het nood zakelijk dat ter voorkoming var stormschade aan de Rijkszeewe ringen, op Wieringen in 1950 rog enkele voorzieningen w< ï- den getroffen. Dit betreft het verder werken aan het ^beton-paalscherm aan de Noordzijde van Wieringen. dansen. En wel a.s. Zaterdag 8 October om 8 uur, op de bekende plaats n.1. het „Eigen Gebouw." Onze Wieringer Jeugd Herberg vader, zal ook dan weer als lei der optreden, en zoals we we ten, bestaai aan zijn leiding geen twijfel. Ook Jannes is weer present. „Bravo Jannes." Vanzelfsprekend hopen we al onze oud-leden terug te zien. Maar.ook nieuwelingen zijn van harte welkom. (Zie verder advertentie in dn nummer.) Sacces - Nieuws. Uitslagen van de op 2 Oct. ge speelde wedstrijden I. V. V. 1 Succes 1 1—3 Wiron 2 Succes 3 34 Succes 4 Kaagvogels 3 31 B.K.C. Jun. Succes Jun. 20 Succes AKaagvogels A 30 Wiron BSucces B 12 Succes CFlevo C 11 Zoals uit bovenstaande uitsla gen blijkt was het' voor Succes wel een zeer succesvolle Zondag. Spe ciaal de overwinning van het le elftal is een grote verrassing. Het was een merkwaardige wedstrijd op een slecht terrein. Voor de rust wogen beide elftallen goed tegen elkaar op. N. Rotgans gaf S. de leiding, maar nog voor de rust was de stand weer gelijk toen een hard schot door een der S.-achter- spelers van richting veranderde en IJzer kansloos werd geslagen. Na de rust oefende I.V.V. een zware druk op de S.-veste uit. Zelfs hun doelverdediger waagde zich ver uit zijn doel, wat tenslotte noodlottig werd. Het was Bos, die bij een plotselinge uitval de bal bemachtigde en deze zeer tactisch over de uitgelopen keeper in het net deponeerde. I.V.V. was hier-1 door zodanig gedeprimeerd, dat het met haar overwicht volledig gedaan was. Succes kwam hierna nog geducht in de aanval en wist er nog één te benutten en zodoen de de eindstand op 31 te bren gen. Bravo Successers, nog een paar van die verrassingen en we kunnen weer wat ruimer ademha len. Ook Succes 3 deed goed werk door Wiron 2 in eigen huis te ver slaan. Succes 4 revancheerde zich te gen Kaagvogels 3 voor de tegen W.-waard geleden nederlaag. De Junioren waren de enige ploeg, die de punten aan de tegen partij moest laten. Enfin jongens, volgende keer maar weer beter. Succes A, won opnieuw. Nog maar niet overmoedig worden jon gens er komen nog wel zwaardere ploegen in jullie afdeling voor. In de derby Wiron BSucces B trok S. aan het langste einde al was de overwinning dan maar bescheiden, de punten zijn binnen. Succes C stelde wel enigzins te leur door tegen Flevo C niet meer dan een gelijk spel te behalen. Donderavond allen ter training. Speciaal van het eerste elftal mag niemand ontbreken.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 2