Zaterdag 8 October 1949 Flevo-Bode Tweede b U.L.O. - SCHOLIEREN NAAR ZWITSERLAND. Vóór NEGEN UUR. INTERESSANTE CIJFERS. BRANDALARM. Visafslag Medemblik. Wij ontvingen thans nog een maar omdat hij Hollander was uitvoerig verslag van de reis en een beetje Frans kende. Na de koffie, door de chauf feurs op deskundige wijze ver- 's te der scholieren van de U.L.O. Wieringerwerf en Winkel. De prijs voor een ingezonden zorgd, ging het weer verder, reisverslag kenden wij toe aan Dwars door de Vogezen over Etty Holtrop, Hoelm I, Hippo- hoge „cols", vanwaar het ene lytushoef. 'prachtige vergezicht volgde op 't andere. Ik ben moe, doodmoe Ik schaam me' niet het te zeg- En eindelijk Zwitserland Vanuit het onverzorgde, ar- aandoende Frankrijk gen. Ik zou U wel eens willen zien na vanplotseling het zindelijke, orde lijke Zwitserland Bazel, Luzern, 't Vierwoud- stedenmeer, 't Berner Oberland, 't Haslital, Meieringen en ten slotte ons eindpunt, Innert- kirchen. Hier waren we in een van de mooiste streken van Zwitserland Graag hadden we de volgende dag wat uit willen blazen. Daar waren we echter niet voor gekomen. We moesten er Aareschlucht, waar met hels lawaai door een 150 m. IV2 Km. lange kloof stort. Allemaal waren we het er trouwens over eens, dat wandeltochten van 30 Km., na. uren lange klauter- partijen en daarna nog, om een beetje te bekomen, een reis van twee maal vijftien uur in een bus. Of het me spijt die reis naar Zwitserland gemaakt te hebben? Neen, neen, duizendmaal neen! Voor geen geld zou ik die schat van herinneringen willen missen. Heel vaak, in gedach ten, maak ik die reis nog eens. Dan zie ik ons weer zitten op die bergweide. De lucht vol van het vrolijke geklingel van de,,. geitebelletjes met op de achter- ljn*a. grond het ruisen van de water vallen. Dan beleef ik weer die won- derlijke sensatie, toen wij de,later bezochten, veel reuzenschimmen van Jungfrau no^ woester 1S- en Finsteraarhorn in de verte zagen opdoemen. Dat was nu Zwitserland en ik, tik was hier echt bewoner van de lage landen aan de Zee, in dat verre vreemde land. Trouwens, de heenreis was al een succes. U hoeft gerust niet te denken, dat we nu, na Zwit serland gezien te hebben, met minachting op de Ardennen neerkijken. Wat is dat Maasdal toch lieflijk en wat is de omge ving van Luik toch smeïtig. Je hoefde niet de douane gepas seerd te zijn, om toch te weten dat je hier in 't buitenland was. Wel een beetje griezelig die douane. Natuurlijk hadden we allemaal pen/zowaT ffranes kostte ten kregen. De teleurstelling was groot toen we later hoorden, dat het geen beren maar mor meldieren (nee dit is geen scheldwoord) waren geweest. 's Avonds konden we zelfs nog moed vinden voor een bonte avond met veel zang, voordrach ten en met Süssmost (een soort Zwiterse Perl, waar de Heer Kruit ons op tracteerde.) Eindelijk was het dan Zondag. Onze laatste dag, en die dus .^pst best" behoorde te zijn. Een aantal van ons ging naar 't kleine knusse Kerkje van Gadmen. Een van de meiisjes werd zelfs uitverkoren om 't or gel te bespelen. Met een stel an deren, die zich wat minder fit voelden, gingen zij 's middags een tochtje m^.en in de richting van 't Trifttal. De meesten gingen echter on- der leÜding van Kees Kruit naar de Gadenlanisee. Op pl.m. 2200 m. hoogte, ver boven de boomgrens, ligt zich' daar een meertje te spiegelen. Wonderlijke kleuren heeft het1 op uit. Natuurlijk naar de lasheldere water. Ver erboven de Aare zich verheffen zich woeste, hier en daar met sneeuw bedekte rot- jsen. Een kleine geitenhoeder ('s morgens om 7 uur kon je hem in 't dorp al op z'n hoorn het de Rosenlani-schlucht, die we tejcen tot verzamelen horen bla- modier en zen) voert z'n prachtige ree bruine geiten naar de plekjes waar nog wat gras groeit. Hel- Dan naar de Reichenbackfall, waar het water zo'n 60 omlaag dondert. En tot besluit van ons verblijf g™' zich h in de bergen in Innertkirchen, een reisje naar n uu& O m r der rinkelen hun belletjes. Een paar vrienden van hem bevin- Interlaken. Dat Interlaken is zoiets als Marken en Volendam bij ons, met souvenirwinkels zowat huis aan huis. Eigenlijk een Tanta luskwelling voor ons, arme Hol landers. Iedere franc een echte Hol landse gulden. (De officiële koers van pl.m. 63 cent is a^een die" nog voor de gelukkigen die een lot uit de deviezenpot trekken) en dan te bedenken, dat een zout en over en weer galmt hun jode lende bergroep. Van de wat la ger gelegen weiden klinken de zware bellen van de koeien. 't Is hier dubbel mooi, omdat alles zo ongerept is en nog niet is ontdekt door het tourisme. Een paar meisjes van Winkel en een aantal van onze jongens (die combinatie vlotte zeer goed) fut over hadden pres teerden het, om onder leiding ivan Kees Kruit, de onver een zuiver geweten wat betreft deviezensmokkel. Hoewel ik me nog steeds afvraag, waar som mige lui later in Zwitserland die Nylon-kousen en die rare petjes van konden kopen. Van een Luxemburgs-Belgi sche grens hebben we niet veel gemerkt en zo kwamen we pre cies om 7 uur in Mersch aan. Daar troffen we mijnheer de Jong, die, in verband met de Zondagsrust, ons met een vier tal leerlingen per trein vooruit gereisd was. Hadden clie even geboft Dat stel had eerst lo pen wandelen door Maastricht en door Luik en nu hadden ze heerlijk die hele Zondag tijd gehad, om op hun dooie gemak de omgeving van Mersch te verkennen. Ze hadden herten gezien en gedroegen zich tegenover ons als ervaren reizigers, die hier al alles van de streek afwisten. De nacht brachten we door in de Jeugdherberg Hollenfels. Een oud kasteel was dat. De ene helft was middeleeuws met dreigende grijze torens, terwijl de andere helft dateerde uit de 17e eeuw en net scheen te zijn weggenomen van een oude En gelse Kerstprent. Veel gelegenheid voor een na dere kennismaking hadden we niet. 's Morgens om 4 uur was 't „overal" Voort ging 't weer, Luxemburg uit, Frankrijk bin nen. Dat arme Frankrijk. Wat heeft dat van de oorlog geleden. En dan te bedenken, dat het nu al de 2e oorlog was in zo'n korte tijd. In een klein plaatsje, niet ver van Nancy, stopten we, om de! Katholieken op deze feestdag (Maria Hemelvaart) gelegenheid te geven de Mis bij te wonen. Sommigen onder ons probeerden hun Frans te luchten. Dat valt niet mee. Toch is het wel mak kelijk als je er wat van kent. Een van ons speelde het ten minste klaar, om op een kilo bananen die hij in een winkeltje ging kopen, een mooie kristallen asbak cadeau te krijgen Alleen z moeibare, nog 400 m. te stijgen, vaatje of een posteegeldoosje, Qe jongens hadden hun hemd uitgetrokken en lieten de onver valste hoogtezon op hun Vrijdags ging het te voet naar b..anden het op 1200 m. hoogte gelegen En toen dorpje Gadmen. Vandaar was Natuurlijk ihet niet goed on halve dag in een ochtendje in huis rond te ïopen, maar negen uur is het toch wel ge mitteerd. Is het niet de huisvrc die alle laat opgestane gezinfik nog op tijd de deur moet uit pen? Zij zal dus zelf geen gele* heid hebben, zich vroeg aan kleden, en wacht daarom in 1 ochtendjapon tot iedereen r zijn school of werk is. Dan ka: zich. na het eerste huiswerk, a kleden, en meer zorg aan t uiterlijk besteden dan wam iedereen nog thuis is. Een och te japon moet gemakkelijk kun worden aangetrokken, zodat w- de eerste plaats op een eenvou< sluiting zullen letten, die dan voorbeeld kan bestaan uit een i sluiting van boven naar bene* of uit een rond het midden strikte ceintuur. De ochtendja sluit in dit geval ver over elk: Wij geven u hierbij twee gel verschillende modellen van ochtendjaponnen, die van wol of z kunnen worden gemaakt. DL 3416/17. Het model van deze ochtendjas is heel eenvoudig tevens zeer practisch. De voorpanden sluiten ver over eikaar heen, worden met een gestrikte ceintuur bij elkaar gehouden. Benod voor 112 cm. bovenwijdte 4.50 m. stof van 90 cm. breedte. DL 3417/17. Heel mooi en sïankkledend is dit model. Middenvoo: een ritsüuiting aangebracht. De zakken zijn van kleppen voorz Benodigd voor 100 cm. bovenwijdte 4.50 m. stof van 90 cm. breedt< De knippatronen zijn tegen vooruitbetaling per postwissel van bij „Bella Patronen Service", Kromme Nieuwe Gracht 66, Utre< te bestellen. DL 3416/17 is verkrijgbaar voor 100, 106 en 110 cm. bovenwijdte, ter DL 3417/17 in de bovenwijdte van 92, 100 en 108 cm. verkrijgbar De modellen zijn overgenomen uit .JBelia", het Nieuwe Modeblad. Enige beschouwingen over de samenste der Wieringermeerbevolking, naar aanlei van de volkstelling 1947. een uitstapje naar de Susten- pas op 2260 m., maar een peule schilletje. Vlak bij de Susten was de Steingletcher. Hier kwamen we dan eindelijk bij het ijs. We klauterden er zover mogelijk op en de foto's die genomen werden van U.L.O. scholieren in allerlei manhafitge standen op dat glib berige ijs, waren legio. Op de terugweg, we gingen niet langs de hoofdweg, maar langs weinig betreden binnen- met meer te beleven, paadjes, beleefden we dé sensa- Ja, zo kwam dan 't einde. Ons tie van de dag. Daar ergens op galgenmaal an Gadmen. De kok een rotsblok zat een Mama Beer had zich nog eens extra uitge- Volgens de gegevens, verzameld bij de volkstelling 1947, telde onze gemeente op 31 Mei van dat jaar 3711, (1984 mannen. 1727 vrouwen). Het aantal inwoners onzer snel groeiende gemeente bedroeg op 30 Juni 1949 6195. Alzo een ver meerdering van 2484 zielen in ruim twee jaar. Hoewel dus het aantal inwoners sinds de volkstelling aanmerkelijk is vermeerderd, willen wij toch boddy enige beschouwing wijden aan de 3711 inwoners, die hier per 31 Mei Zuid-Holland Drente Gelderland i Een vooraanstaand ingezetene een noogxe van Qnze poider heeft eens opge merkt dat Wieringermeer een zeer bijzondere gemeente is daar De Noordhollanders vormen hier de grtx bevolkingsgroep. Wij geven hieronder een voll overzicht omtrent de afkomst Wieringermeerders. Noord-Holland Geboren W.-meerders Friesland Groningen Zeeland Ncord-Brabant riiettegenstaande *947 woonden, die heerlijke zomerse tempera ituur werd daar, op |van ruim 2400 m., door een stel jongeren, allen afkomstig uit het meest vlakke gedeelte van ons vaderland, een sneeuwbal lengevecht geleverd dat klonk als een klok. Voor deze jongens en meisjes was het misschien maar goed dat dit de laatste dag was. Iets mooiers was er voor hen toch met een 4 zich lekker koesteren. De dieren spoorloos toen ze ons in de tal kleine beertjes sloofd. Het eten was altijd uit- in 't zonnetje te stekend geweest, alleen.. wat verdwenen izul je er van zeggen als je thuis ga- gewend bent aan een oer-Hol- m. 491 446 280 214 148 103 94 70 65 41 19 6 Overijssel Utrecht Limburg Verder herbergde de polder wii hier vriiwel niefs25 Personen- die u»t het buitenl. vTn geVeStighi Vervolgens geven wy hieron een overzicht, betreffende de verdeling overeenkom van elkanders school jaren afweten." Dit vindt vanzelfsprekend zijn oorzaak in het feit dat de bevol king hier samengesteld is uit ver tegenwoordigers van alle provin cies. de diverse richtlijnen. godsdiens Indertijd hebben wij bij Uw telefoon een kaartje mo gen ophangen, waarop het nummer staat aangegeven, dat U bij brand moet opbellen. Voor Wieringerwerf en omgeving is dat No. 112. In verband echter met de op stelling van de sirene op het nieuwe gebouw Gemeente werken is dit thans veranderd. In het vervolg moet U niet meer 112 opbellen, maar het P.T.T.-kantoor te Wieringerwerf. Wilt U dit allen dadelijk op Uw kaartje veranderen Het is voor Uzelf van groot belang. Voor Middenmeer en omgeving blijft het, zoals op die kaartjes staat aangegeven, nl. no. 40. Indien er mochten zijn, die indertijd geen kaartje hebben ontvangen of dit niet meer mochten hebben, dan kunnen deze steeds bij mij aanvragen. U krijgt- ze gratis thuis. Nog iets anders. Hebt U na 's avonds 9 uur een brand re melden, stuur dan zo mog. tegelijk iemand per auto of motor naar onze alarmposten (P.T.T.-kantoor Wieringer werf of Hoekinga te Middenmeer). In vele gevallen zal die er eerder zijn dan dat U per telefoon contact hebt, omdat het bellen na 9 uur 's avonds in onze Gemeente zeer veel tijd vraagt. Steekproeven hebben dit uitgewezen. Neemt geen enkel risico. Werkt allen mede aan een snelle alarmering. DE HOOFD-BRANDMEESTER VAN WIERINGERMEER landse pot en er wordt je daar in Zwitserland champignons of spaghetti voorgezet 's Maandags om vier uur uit de (lange) veren en weer op weg naar huis. De terugtocht was niet erg1 opgewekt. Bovemjien leek de bus wel op een ambulancewagen. Mijnheer Suir (uit Winkel) en Gehuwd mijnheer de Jong hadden druk Ongehuwd werk om stuk voor stuk de Weduwnaars wagenzieke-patiënten op des- Weduwen kundige wijze bij hun lurven te nemen en ze zo buiten de deur te laten kokhalzen. Weer schoof het hele ruim m. Ned. Herv. 721 Rooms - Katholiek 483 Gereformeerd 481 Doopsgezind 26 Gereformeerd (Art. 31) 12 Chr. Gereformeerd 3 Geen kerkgenootschap 237 Diverse kleine kerkgenootscm pen totaal 50. Hieronder volgt nog een zicht, betreffende de burgerli; staat m. 743 1225 J 11 Gescheiden 5 De oudste inwor van de polder is momenteel Heer T. Houter (84 jaar.) ,nnn Het is jammer dat op de d 1000 Km. lange traject aan ons der volkstelling zovele inwone voorbij. Weer oponthoud in Hol- hier nog niet waren teruggekeei lenfels, weer een. twee, drie. Toch kunnen wij aannemen d vier grensposten. Eindelijk Maas de hierboven aangegeven verho tricht, Nederland. Noord Hol land, Winkel. Een roerend af scheid. Gek, er waren nog Win kelaars ook in de bus. We wa ren zó eensgezind, dat we hele maal vergeten waren dat er ei genlijk twee groepen waren. Daar was de Meer en ten slotte Wieringen. En nu, nu is alles voorbij. Allemaal gauw een kant uit in 't leven, maar wanneer we elkaar later ooït nog weer 's spreken en ik weet zeker1 |dat het gebeurt dan zullen we allerlei oude schoolherinne- j I ringen ophalen, maar dan zali ons gesprek tenslotte komen dat fijne besluit Van schooltijd de reis naar Zwitserland*. dingen in evenredigheid zijn de huidige. In de week van 26 Sept. t.m. October werd op de Gem. Visa slag aangevoerd 316 pond lijnaal f 0.960.76 «553 pond fuikaal f 1.530.82 3910 pond kuilaal f 0.88—0.73 42 pond bot f 0.35 847 pond baa: f 0.260.10 11678 pond snoei baars f 0.190.16 151 pond bl« f 0.060.03 18 pond karper f 0.1- 1 pond snoek f 0.12 1134 pon voorn f 0.030.02 Snoekbaars noteerde bij ee °P kleinere aanvoer weer lager prij onze dan vorige week. Kuilaal gaf ee onvergetelijke kleine prijsstijging te zien, terwi. de fuikaal in prijs daalde.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 3