WIERINGER NIEUWS MET LANGE OF KORTE MOUW. "Pj WAARHEEN? Vervoerkosten schoolbezoek Collecte voor de Veren. „Het Hoogelapd." Het vervoer van leerlingen van en naar scholen binnen de ge meente Wieringen is altijd een 0p woensdag. 2 November a.s., zaak van veel hoofdbrekens voor WOrdt. in onze gemeente, met toe gemeentebestuur en schoolbestu- stemming van B. en W., een col- ren geweest. Dagelijks Piotten lecte (Speidjesdag) gehouden voor 't Christelijk reclasserings-, opvoe tientallen kinderen van de diverse plaatsen op Wieringen per bus naar de door hen bezochte scho len gebracht worden. Vorig jaar is dit aantal nog vermeerderd met een deel der leerlingen van de U.L.O.-school. Dit is dan ook aan leiding geweest voor het gemeen tebestuur om ten deze regelend op te treden. Tot dusver was het vervoer van leerlingen met de z.g. schoolbus zodanig geregeld, dat de gemeen te het grootste gedeelte van de daaraan verbonden kosten voor haar rekening nam 75%)., ter wijl de besturen der bijzondere scholen het overige deel betaal den en deze kosten grotendeels uit (vrijwillige) bijdragen van de ouders der betreffende leerlingen bestreden. Om tot juistere verdeling der kosten te geraken heeft de ge meenteraad in zijn op 21 April 1949 gehouden vergadering; deze zaak opnieuw bij verordening ge regeld. Naar wij vernemen heeft deze verordening de hogere goed keuring verkregen. Thans worden alle aan het ver voer verbonden kosten voor reke ning der gemeente genomen, die een deel daarvan op de ouders der betreffende leerlingen gaat ver halen. De grootte van het te verhalen bedrag wordt bepaald aan de hand van de te betalen inkomsten- en vermogens- of loonbelasting van de betreffende ouder over het voorafgaande jaar. Te beginnen met het schooljaar 1949 1950 wordt deze bijdrage dus berekend naar de over 1948 te betalen be lasting op de inkomsten, het .ver mogen of het loon. De kosten van het vervoer van een leerling van Westerland naar Oever bedragen per jaar ongeveer f 80.en voor de tussengelegen trajecten naar evenredigheid. Bedraagt de aan slag in de inkomstenbelasting (de loonbelasting bedraagt iets min der dan de inkomstenbelasting) over 1948 f 80 f 100. dan is een bijdrage van 5%, f 100 f 120, dan is een bijdrage van 10%, f 120 f 140. dan is een bijdrage van 15% verschuldigd. Het per centage stijgt aldus regelmatig met 5, tot 100 bij een aanslag van f 460.— of hoger. Bij een aanslag minder dan van f 80.- is geen bij drage verschuldigd. Wanneer wegens ziekte gedu rende langer dan een maand geen gebruik gemaakt is v. de vervoer- gelegenheid wordt na daartoe ge daan verzoek ontheffing van de verschuldigde bijdrage verleend over zoveel volle maanden als de ziekte geduurd heeft. De aanslagen wegens de ver schuldigde bijdragen worden te gelijk met de schoolgeldaansla^en opgelegd. In het vervolg is een vergunning van burgemeester en wethouders nodig om van de schoolbus gebruik te kunnen maken. Deze vergunnin gen worden in de eerste plaats verleend ten behoeve van leerlin gen, die op de grootste afstand van de door hen bezochte school wonen en zo vervolgens en gelden voor de duur van een schooljaar, dat loopt van September tot en met Augustus. Wordt de school tussentijds verlaten, dan verliest de vergunning haar geldigheid, hetgeen mede het géval is wan neer van de vergunning geen gebruik meer wordt gemaakt. Hiervan dient kennis te worden gegeven aan het gemeentebestuur. De wondere natuur. De Heer M. Minnes, Koning straat te Hippolytushoef plukte deze week voor de 2e maal in dit jaar vruchten van een pruimen boom in de tuin achter zijn wo ning. Kerkdiensten Wieringen. ZONDAG 23 OCTOBER. NED. HERV. GEM. H.-hoef 10.30 uur Ds de Hoest. Oosterland 2.30 uur Ds. de Hoest. Half elf Zondagschool Oosterland. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Hippolytushoef 10.30 uur Ds. A. P. Goudsbloem. Onderwerp Wie regeert Den Oever nam. 2.30 uur Ds. A. P. Goudsbloem. EVANGELISATIE. H.-hoef 9 uur dhr. O. Deen. Den Oever 10.30 uur dhr. O. Deen. Westerland 3 uur dhr. O. Deen. dings- en verzorgingswerk van de vereniging „Het Hoogeland." Gaarne bevelen wij de Hoge- landse collecte bij allen aan. Geeft mild voor dit Christelijk maatschappelijk werk van „Het Hoogeland" in haar 4 kolonies enH.-hoef 8 uur Jeugdsamenkomst. 4 tehuizen, waarin personen van; ppr-fr kerk ALLE gezindten worden opgeno-_h u D d wielen men en verpleegd en waarvoor nu H' noet 9 30 uur v. ^e,n' ,d,!JfS^Ur2:ie.!*n H.-hoef 2.30 uur Ds.' v. d. Wielen. H. Avondmaalden Nabetr. Den Oever 10 uur Dienst. „Filadelfia" te Vries en de aan koop van het Jongenshuis „De Beele" te Voorts veel geld nodig is. Filmnieuws Cinema de Haan. Den Oever 5 uur Ds. H. P. Ritgers van Anna Paulowna. CHR. GER. EVANGELISATIE. Geoouw Land in Zicht Den Oever 3 uur dhr. G. Visser. Chr. Leesbibliotheek Zaterdags van 56 uur. Vanaf Zondag a.s. draait in Cinema de Haan het veelbespro ken filmwerk „Johnny Belinda" een Warner Bros-product dat di verse bekroningen deelachtig werd. De hoofdrol wordt gespeeld door LEGER DES HEILS (z. Moeijes.) Jane Wyman die werd aangewezen j Kindersamenkomst 2.30 uur. als de beste actrice van 1948 door 1 haar prachtige vertolking van het doofstomme meisje in deze rolprent. Ook in ander opzicht munt dit filmwerk, dat ongetwijfeld het beste is dat sinds lange.tijd ver toond werd, uit. Het is een film waarin diep menselijke gevoelens worden ge roerd niet in het minst ook door de bekende acteur; Lent Ayres in de rol van Dr. Richarson, de jong ste arts, die zich het lot van de verwaarloosde Belinda aantrekt, haar vertrouwen en genegenheid weet te winnen. De film bereikt spannende hoogtepunten' wanneer zich rond Belinda een dorpsschan daal voltrekt. Weer vindt zij Dr. Richarson aan haar zijde, de man die er in slaagt Belinda door de kleine eenvoudige gemeenschap als een normaal menselijk wezen te doen zien. Een film, waarin men naast de hardheid van het leven wordt ge troffen door de talrijke ontroe rende momenten. Een film, die men niet mag missen. Burgerlijke Stand (Van 17 t.m. 20 October 1949). Geboren Geesje Jantje, d.v. H. Jasper en K. Hooiveld Egbert Cornelis, zv H. Jasper en K. Hooi veld Jacob Dirk, zv D. Tijsen en A. BorstKlaas Pieter, zv J. Tij sen en K. Veenbaas Elbert, zv J. Lont en T. M. Koorn Simon Cornelis, z.v. P. Rotgans en C. v.d. Gouwe Berendina Henarika d.v. ft. de Vries en M. Knorren. Ondertrouwd C. N. Jongkind en J. Lont. Gehuwd Gene. Overleden H. Kroon, 72 jaar, echt.gen. van A. Poelman N. Knol, 83 jaar, echtgen. van P. Kouden- burg. Telefoon - aansluitingen. September 1949. De Haukes 37 P. C. Koole, Verbindingsweg 5. 41 W. Kooij, Westerlanderlaan 6. Hippolytushoef 167 J. Kort, Kremersweg 3. 49 P. Glim, Beltstraat 69. 177 D. Vonder, Klieftstraat 45b. 173 J. Goederee, Elft 42 a. 174 J. de Vries, Elft K 35. 179 P. v. Overmeeren, Mekkens- tuinweg 21. Den Oever 94 J. Bakker, t.b.v. Kantoor Vis- afslag. Middenmeer 197 Fa. J. Koolhaas, Industrieweg. 121 N. Quaedvlieg, Breestraat 23. 196 J. B. Wassink, Kanaalweg 14. Wieringerwerf 101 Sticht. Bouwbur. „De Wierin- germeer", Raadhuisstraat 32. Siootdorp 142 W. v. Liere, Brink 8. 148 M. Dijksma, Brink 7. 149 J. Wanmaker, Slootweg 1. R.K. KERK HIPPOLYTUSHOEF Zondag 23 October, 20 ste Zondag na Pinksteren. De H. Missen om 7.15 en om 9.30. Na de Hoogmis bibliotheek eri ontspanning en om 11.30 Congregatie voor de jongere jongens, 's Avonds om 7 uur Lof, met Cctobergebeden. De hele week, liedere dag de H. Mis om 7.30 en het Lof om 7 uur 's avonds. Congregatie Dinsdag na het Lof voor de oudere jongens en Donderdag na het Lof voor de mannen. Zondag a.s. feest van Christus Koning. De collecte voor de jongens in Indië, gehouden op 16 October, heeft in Hippo en Den Oever te zamen opgebracht f 89.40. DEN OEVER. Zaterdag 22 October om 7 uur Congregatie voor de jongeren en voor allen de Octobergebeden in in de Kerk. Daarna tot 8 u ur biechthoren. Zondag 23 Cctober, de H. Mis sen om 7.30 en om 9.30 uur de' Hoogmis. Biechthoren vóór de HH. Missen en communie-uit reiken om 8.30 uur. NED. HERV. GEMEENTE. Woensdag 26 October, 8 uur Jon gere Zusterkring. Het is elk jaar weer moeilijker, voor deze maan den een passend toilet te vinden. Het mag niet i winters zijn, en toch moet het behaaglijk zitten. 1 Een grote hulp hierbij is de wollen yersey, die I momenteel het herfst-modebeeld beheerst. Deze stof is elastisch en voor bijna elk figuur geschikt, en beslist niet duurder dan een goede wollen stof. Bovendien gaat goede yersey jarenlang mee. Een tweede idee voor het herfsttoilet is de wollen japon, die dan met een korte of driekwart lange mouw kan worden genomen. Als we hetzelfde pa troon willen gebruiken voor de koude maanden, dan maken we er in de meeste gevallen een lange mouw in. Velen zullen echter tóch een korte mouw prefereren, en dan dragen zij er een vest op. Wol is er weer voldoende te krijgen, en de Nederlandse vrouw breit graag. Het afgebeelde model is van een soepele wollen stof vtrvaardigd; het is vooral voor jonge, slanke figuren geschikt, doch als de rok niet zo ruim wordt genomen, kan ook een grotere maat dit model hebben. De schouderlijn is wat verbreed, terwijl het lijfje puntig aan de rok is gezet. Het lijfje is sterk getail leerd en moddenvoor met een groot aantal knopen gesloten. De mouw is glad ingezet. Het ronde kraagje, dat precies rond de hals sluit, kan van wit piqué worden gemaakt, wat erg fris zal staan. Voor 96 cm. bovenwijdte is voor dit model ongeveer 2.50 m. stof van 140 cm. breedte nodig. De klaargeknipte patronen van dit model zijn onder nr. K 3447/1S verkrijgbaar a 0.50 bij vooruitbetaling per postwissel bij „Bella Pa tronen Service", Kromme Nieuwe Gracht 66 te Utrecht. Het is be schikbaar voor 90, 96 en 104 cm. bovenwijdte. Het model is overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad. 21 October Vergadering Aandeelhouders Ccöp. Vlasfabriek „Din- teloord" in Hotel Smit-, Middenmeer. Zaterdag 8 uur en Zondagmiddag 3 uur Cinema de Haan. Film „New Orleans." Zondag Bal in café Concordia (S. Half weeg) Hippolytushoef. Zondag Muziek in Café 't Centrum, (H. Veerdig) te H.-hoef. Zondag, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag Cinema de Haan. Film „Johnny Belinda." Succes - Nieuws. EN WEER VRAGEN JONGENS DOE WIJ JE BEST. Zó ziet het er uit in 3 B. na de verschillende verrassende uit slagen van Zondag j.1. QSC 6 5 0 1 16-7 10 ZSGO 6 4 1 1 15-8 9 ZW 6 3 1 2 9-9 7 Kennemers 6 2 2 2 9-8 e GVO 6 1 4 1 10-10 6 DTS 6 2 1 3 8-9 5 IVV 6 2 1 3 10-12 5 Succes 6 2 1 3 7-12 5 ADO 6 1 2 3 10-15 4 Halfweg 6 1 1 4 7-12 3 DEN OEVER. Uitv. van de Mandolineclub „Oost - Wieringen." De Mandolineclub „Oost-Wie- ringen" gaf in zaal Wiron haar eerste uitvoering van het seizoen, 't Bestuur had zich voor 't tweede gedeelte van de avond van de bekende R.K. Toneelgezelschap „De medewerking verzekerd van het IJpelaars" uit Hippolytushoef. Oost-Wieringen telt blijkbaar vele vrienden in Den Oever. De zaal was geheel bezet, toen voorzitter Jac. Bakker zijn welkomstwoord tot de aanwezigen richtte, en eni ge mededelingen deed betreffende veranderingen in de rolbezetting bij De IJpelaars. De mandolineclub onder haar dirigent Jac. Bakker, opende met een mars. Sympathie, van H. v. d. Bogert. Een kwieke inzet Welke geest de programma-ont werper (s) leidde om met dit num mer te openen, weten we niet. Mogelijk was het tevens bedoeld als stille openlijke dank aan de vele vrienden in de zaal. Het meeste genoten we verder van de nummers twee en drie van het programma„De „Scène de Ballet" van „Bram Kwist" en „La Festa del Grano", een vierdelige fantasie over 't. oogstfeest van Mario Marocchio. Deze zangerige stukken zuiver en delicaat voor 't voetlicht gebracht, werden zeer attent en met soepele nuances gespeeld. Het glansende, klare hobospel van de heer J. Bakker verleende aan één der delen wel een zeer apart cachet. Een reactie, na dit zich geheel geven in genoemde beide num mers, was merkbaar in het succes nummer der Vereniging, de Marzurka uit het Ballet Coppelia van Leo Délibes. Enkele onzuiver heden werkten, jammer genoeg, wat storend. De mars, die het optreden van Oost - Wieringen besloot, de Voor- uitmars van P. v. Es, vormde een van energie stralend slot, van deze alleszins geslaagde uitvoering. De munitieuse leiding van direc teur Jac. Bakker zal de mandoli neclub zeker meer successen bren gen. Na een korte pauze volgde het optreden van „De IJpelaars". Zij brachten het blijspel van W. Du- mont „Het begon in een gracht." Wat is er gelachen om de baar lijke nonsens, die in drie bedrij ven opgetast, de zaal met flair en vaart geserveerd werden. Dit spel beweegt zich totaal om de heer Frederik Katoen, (de naam alleen al is een vondst een eenzaam vrijgezel, en chef- boekhouder van de befaamde i vliegtuigbouwer Mr. de Bock van i Waayenberg. Nagenietend van 'n kegel- feest met- een pracht van 'n „kater", wordt deze Frederik plot seling tot held gebombardeerd, omdat hij de schone Melita, enige dochter van zijn baas zou heb ben gered. Dan begint het pas I goed. Het moderne publiciteits- j apparaat maakt zich van hem I meester, het schone geslacht om- zwermd hem, zijn hospita ziet nooit vermoede kansen en wan hoopt of ze ooit succes zullen brengen, en de held zelf raakt ten j slotte ook overtuigd van zijn supe- rioteit,totdat de verloofde van het meisje-van-de-kegelbaan hem rauw in de werkelijkheid terug- I smakt. Een totale ineenstorting 1 zou gevolgd zijn, als niet Melita en haar lieve vriend Bob van Geel, de piloot, alles in rustige banen vol perspectief hadden geleid. De 1 zaal heeft gedaverd om zo- 1 veel kostelijke situaties, i De IJpelaars hebben zich bui tengewoon geweerd bij hun eerste optreden. De dolle dingen in dit j stuk eisen op de eerste plaats spel. Een gezellig bal besloot de zeer geslaagde avond.. Ja, de overwinningen van ZVY en DTS, alsmede het gelijke spel van Halfweg waren niet be paald gunstig voor Succes. Maarmisschien is het wel goed zo. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Er komt, nu een derde der competitüe achter de rug is, al enige tekening in de kracht verhouding. De 2 koplopers en ZVV alsmede de Kennemers wil len we tot de iets sterkeren re kenen, maar de overige clubs zijn wel aan elkaar gewaagd. Bij wedstrijden tegen een de zer clubs zit er voor Succes wat in en juist die kansen moeten worden uitgebuit. Zo ook a.s. Zondag. Een prach tige kans om op de goede weg voort te gaan. Wij verwachten wel iets van deze wedstrijd te gen DTS want, we hebben ver trouwen 'in onze jongens, een vertrouwen dat door de 0-2 van Zondag j.1. heus niet beschaamd is. En daarom jongens, DOE OP NIEUW JE BEST. Nogmaals, grijpt de kansen Bouwvergunningen. Bouwvergunning is verleend aan P. Doesburg tot het oprichten van een bergplaats bij zijn woning in de Nieuwstraat en aan J. Toren op Dam tot het oprichten van var kensstal bij zijn boerderij. Succes - Nieuws. Programma voor Zondag a.s. Succes 1 D.T.S. 1 om 2.30 u. Waterv. 2 - Succes 2 Vertrek 10 uur. Waterv. jun. - Succes jun. Vertrek 8.30 uur Helder A - Succes A Vertrek 8.30 uur. Succes C - Succes B. Aanvang 10 uur. Succes - DTS is een strijd, die herinneringen oproept uit het verleden, toen beide ploegen nog in de 4e klas uitkwamen. Het krachtsverschil is nooit groot geweest en zal ook nu nïet ver van een gelijk spel afliggen. Wil de thuïsclub ech ter weer wat ruimer ademha len, dan is de volle buit geen overbodige luxq. Succes 2 ontmoet in Den Hel der Watervogels 2, ook hier zal het krachtsverschil niet groot zijn. Wil Succes 2 zijn ongeslagen fraaie positie handhaven, dan dient er gewonnen te worden. De junioren zullen tegen de Watervogels dito's hard aan moeten pakken voor één puntje Succes A krijgt na HRC A nu Hélder A als tegenstander. Vorige week viel de uitslag ons erg mee. Wat zal het nu worden Aan de A-adspiranten de taak deze vraag te beant woorden. Zal Succes B revanche nemen Vecht voor de punten jon gens, ze zijn over alle linies hard nodig. Veel succes. Visserij IJsselmeer. De palen, aangevende de gren zen van de voor de kuilvisserij verboden gebieden in het IJssel meer, zijn thans weer verwijderd. OVERDRACHT VAN ZAKEN Naar wij vernemen, heeft de Heer J. Pott, alhier, zijn brood- en banketbakkersbedrijf in de Parklaan, verkocht aan de Coöperatieve Veren. „De Tijd geest" te Winkel. Het zou in het voornemen der Coöp. liggen, in dit pand een f5- liaal in te richten zonder bak kerij.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 2