WIERINGERMEER NIEUWS STA.-V stSf-aws» s RAAD WIERINGERMEER. Politie. EEN HISTORISCH MOMENT TERUGKEER NAAR VVIERINGERWERF. HET CRKDIET VOOR DE BOUW DER MONTAGE - WONINGEN VERHOOGD. Vrijdag j.1. vergaderde de Raap voor de eerste maal in het tij delijke raadhuis te Wieringer- werf. Na de gebruikelijke opening, sprak de Voorzitter, Burgemees ter Loggers, er zijn vreugde over uit, dat door deze vergadering het Gemeentebestuur als het ware symbolisch naar het cen trum der Gemeente tis terugge keerd, dat in 1945 overhaast moest worden verlaten. HISTORISCH OVERZICHT In de achter ons liggende ja ren, aldus vervolgde spr., heeft het gemeentebestuur al heel wat omzwervingen gemaakt. Aanvankelijk ondergebracht in een gebouw, dat bestemd was xe worden de ambtswoning van de Burgemeester, werd dit, als ge volg van verschillende omstan digheden, ietwat verbouwd, en definitief tot raadhuis bestemd. Als gevolg van de inundatie der gemeente moest uiteraard naar andere woongelegenheid worden omgezien, en deze werd, zeer tijdelijk overigens, gevon den in een dienstwoning van het Centraal Bureau „Rotter dam" te Lutje-Kolhorn. Natuur lijk was deze woning voor de huisvesting van de administra tie ongeschikt, en omgezien diende dus te worden naar een tijdelijk gemeentehuis, dat aan bepaalde eisen voldeed. In deze behoefte werd tenslotte voordien dror het bouwen van een nood- raadhuis, eveneens te Lutje-Kol horn, nog juist binnen deze Ge meente. Spreker riep in dit verband in de gedachten der raadsleden terug de over het algemeen niet zeer hoge verwachtingen, die Ook aan de secretaris en zijn katrol. Gevonden 1 dekkleed zelfbin-1 der 1 hulssleutel 1 bankbiljet van f 20.—, 1 ring met 6 sleutels 1 kinderzomerschoen 1 sleutel 1 bril met dubbele glazen 1 hond, 1 herdershond 1 bruin zakkam metje 1 vulpotloodplaatjes voor slotgrendel gietijzeren weegschaal plus gewichten en bloK 1 pak zakken 1 dekzeil, 1 zak bruine bonen 1 rode cen tuur 1 tasje met inhoud. Verloren 1 bruin lederen mo tortas 1 reservewiel (Opel) 1 dameshandtasje 1 riem por- zil veren 1 dekkleed rijwieltas voor met inhoud; 1 paar motorwan- ten, enige meters dik touw mee DE JUISTE MAN OP DE JUISTE PLAATS. Tevens wil spreker gaarne j temonnaie met inhoud dank brengen aan de uitvoerderarmband en arbeiders van dit werk hun prestaties. medewerkers wil hij gaarne dank brengen voor hun grote toewijding, waardoor vele moei lijkheden in de beste verstand houding tot een aanvaardbare oplossing konden worden ge bracht. Inl. Politie Middenmeer. Wiener Sangerknaben naar Middenmeer. GENERAAL APPÈL VAN DE BRANDWEER WIERINGERMEER. EEN CORPS OM TROTS OP TE ZIJN. Dag en nacht staan enige tientallen wakkere en goed- getrainde mannen In onze Gemeente gereed om op het eerste sein uit te rukken om vernietiging van eigendommen door vuur te voorkomen. Dank zij de flinke credieten, verleend door de Gemeente raad, is de outillage van de Brandweer nu zodanig gewor den, dat er van een aanzienlijke verbetering gesproken kan worden. Onder ieiding van zijn deskundige en tactvolle Comman dant de Heer W. Postema, bijgestaan door de brandmees ters en onoerbrandmeesters, en dank zij de toewijding der manschappen, is men in onze Gemeente bezig een model brandweercorps op te bouwen. De alarmsirene loeide, zijn op dit gebouw, dat ook buiten uur, de gemeente reeds de aandacht trekt. Na deze rondgang door de ge bouwen was er nog een kort gezel leden reeds aangekondigd, dat dit beroemde jongenskoor een con- DE BOUWKOSTEN eert zou geven in Middenmeer. Tenslotte wil hij nog wijzen op Thans kunnen wij U de definitie meevaller de ve datum bekend maken, n.1. f 113 000 Woensdag 2 N°vember a.s. 'sav. Vrijdagmiddag ruim 5 loeiden te Middenmeer en Wie ringerwerf de brandweersirenes. I „r/v Ook het corps Slootdorp werd ge- i uuunvu Ji IH x.*.** waarsehuwd. Snel rukte men uit, lig samenzijn der autoriteiten en en de wagens van Middenmeer en brandweerlieden in de raadszaal. Slootdorp zetten koers naar Wie een financiële bouwkosten waren op De Burgemeester ringerwerf, want, aldus luidde het roemde de hoofdbrandmeester en bericht, het personeel van de brandweer de werkplaats van Schotte voor de uitstekende organisatie en f 101.000 te bedragen, dus f 12.000 onder de raming. CENTRALISATIE Door de terugkeer naar Wie- ringerwerf is het gemeentelijk apparaat weder in één plaats gecentraliseerd, waardoor wordt bereikt, dat naar verhouding voor 't grootste aantal mensen, in vergelijking tot de beide an dere kernen, met de minste moeite de gemeentelijke diensten kunnen worden bereikt. In Middenmeer staan in het dorp 228, daarbuiten 232, dus in totaal 460 woningen In Sloot dorp staan 161 ^woningen in het dorp, 223 er buiten, in totaal dus 384 woningen, en tenslotte staan in Wieringerwerf 185 wo ningen 5n, en 317 woningen bui ten het dorp, in totaal derhalve 502 woningen. Het vierde dorp tenslotte zal omtrent 150 wonin gen tellen. Zonder twijfel is Wieringer werf door deze terugkeer wel [bijzonder bevoorrecht. ,,'t Zou ons", aldus de Burgemeester, bestonden met betrekking tot, dan ook niet verwonderd heb- het tempo van de wederopbouw, ]jerij ais de Wierdnger wervers ons staat in brand Vuur noch rook was echter bespeuren, doch dit verhinderde dat een I het corPs Wieringerwerf niet zeer druk bezoek vernacht mag door de g^nge afstand van de dank voor de buitengewone mede- 3 rorrn Int WronJ Troe A070 - worden. van Hotel Smit. Wij veronderstellen, prestaties, en sprak de beste wen- te j sen voor de toekomst uit. De hoofd - brandmeester betuigde B. en W. en de Raad Harddraverij Middenmeer. Garage tot de brand was deze werking, aan de brandweer ver- ploeg vanzelfsprekend het eerst leend bij de aanschaf van nieuw I aanwezig om met bekwame materiaal. j spoed de motorspuit aan de Tocht 1 in werking te stellen, zodat bin In een bijeenkomst van garan- "w unuei iiug ae namen uer wpr,<:. nen enige minuten met 3 stralen tezamen de vermaarde tiefondsdeelnemers kwam de wens naar voren een aparte Harddra verij-Vereniging in Middenmeer op te richten. Een ten deze be noemde commissie zal één en an der op korte termijn uitwerken, opdat men zo spoedig mogelijk wederom in vergadering bijeen kan komen voor het nemen van definitieve besluiten. Christelijk Comité voor Winterlezingen (C.C.W.) te Slootdorp. Naar wij vernemen zal bovenge noemd Comité in dit seizoen een belangstelling gadegeslagen drietal vooraanstaande sprekers vele autoriteiten uit onze laten optreden. Ten slotte vermelden wij hier onder nog de namen dergenen, die tezamen de vermaarde „Brand- water gegeven werd. weer Wieringermeer" vormen Inmiddels arriveerde corps commandantde Heer W. Poste- Slootdorp op de „plaats van de ma slootdorp. De eerste samenkomst, wordt sing" was ramp" door de Slootdorpers werd in korte tijd een aansluiting tot stand gebracht op een brand- kraan weer schoten een aantal krachtige stralen de lucht in. Het corps Middenmeer, dat even na ölootaorp arriveerde, ging spoedig, ook op open water, met 3 stralen de „brand" bestrijden. Het doelbewust optreden der stoere brandweermannen, die in hun uniformen een uitstekende indruk maakten, werd met grote door Ge- i meente, want de zg. „brandblus- a.s. Donderdagavond belegd, waar als spreker optreedt Ds. IJ. v. d. Zee, met het onderwerp „De Geestenwereld en het Koninkrijk Gods Corps Middenmeer B. Wassink brandmeester. S. Wolters onder-brandmeester. P. Akkerman, G. Bakker, M. Crans J. L. de Haan, P. Hoekinga. J. do Jong, C. Karremans, W. ten Kate, W. Keppel, C. Klare. G. Schoen, J. Töpfer brandwachten 2de klas. Corps Slootdorp W. Belgraver brandmeester. Vacature onder-brandmeester. G. Boomsma, J. Bijpost. R. Bijster- vela. J. de Graaf. L. Hoevenaars, C. Kaptein, B. Meijerink, N. Rot- 1 gans. H. Toebak, D. Willig brand- I wachten 2de klas. jniet is geschied, waardoor een reden te meer be- stond, de tijdelijke huisvesting hebben" verwelkomd" aan redelijke eisen te laten vol doen. Overigens werd het bouw zodanig ingericht, dat het te zijner tijd, na het verlaten, kon worden gesplitst 'in enkele woningen, die nog geruime tijd als zodanig konden worden ge bruikt. Verder komt op 15 December demonstratie beëindigd. een demonstratie voor hei College van B. en W. en Corps Wieringerwerf de leden van de Gemeen- |W. Hoes teraad. Te kwart voor zes werd de blus- brandmeester. I D. Wolters onder-brandmeester. L. Hage, J. Koop. J. de Kort. A. I de Kroon, J. Leijten, P. van Loon, w 1 R. Nieuweboer, J. Pladdet, L. Bü- Dat dit ken over „De verwereldlijking brandmeester bezichtigden de gel, B. Wolters brandwachten met bloemen of muziek zouden a.s. Prof. Dr. S. U. Zuidema spre- j Onder leiding van de Hoofd vermoede-1 van het Westen en de zending in autoriteiten hierna nog het inte- 2de kl. SNELLE HERBOUW. Echter, veel sneller dan aan vankelijk werd verwacht, vor derde cie herbouw. Het komt mij, aldus de Burgemeester, voor, dat hier met alleen aan ónze ac tieve middenstand, maar tevens aan de Stichting Bouwbureau „De Wieringermeer" lof toe-[kopje thee. komt. Spr. hoopte op het werk Prof. Dr. Berkouwer. i lijk: een gevolg van het feit dat bet Oosten, [men gehoor heeft willen geven 'aan de «iet-uitgesproken wens, de terugkeer van het bestuurs apparaat zonder vlagvertoon te doen plaats vinden." DEMONSTRATIE BRANDWEER Tieur der brandweergarage en de Als derde spreker zal in Febru- drooetoren. (In ons nummer van ari a.s. waarschijnlijk optreden 21 Sept. jl. publiceerden wij reeds een reportage over dit Voor nadere bijzonderheden gebouw en bijbehorende toren). verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Wij hopen dat het deze man nen gegeven mag worden door hun toewijding en activiteit nog moderne menige goede prestatie te leveren in de strijd tegen de vernielende Wieringermeer kan terecht trots, kracht van het vuur. grootste spoed voorstellen aan- De voorz. deelde tenslotte nog hangig gemaakt om tot realisa- mede, dat de gereorganiseerde tie van dit volume te geraken, brandweer, in vol ornaat, na!B. en W. slaagden er ïn de kos- mét vacantie was, kon slechtsmontagebouw een zeer ruwe schatting van de prijs per M3 [kosten worden gemaakt. [dragen, afloop van de raadsvergaderingten in hun een brandblusdemonstratie zal;3 Aug. j.1., mdg echter de 15 pCt. meer be- dan bij de traditionele Na zijn terugkeer heeft de bouw, zodat de bouwkosten mo- vergadering van gemeente-architect de zaak nog'gen bedragen f 48.70 per M3. althans enigermate eens opnieuw uitgerekend, met Zowel wrat betreft het type als geven Dat zal dan het enigete preciseren, en in 'n raadsver- het resultaat, dat thans ter tafel de bouwkosten, verwacht hij feestelijke zijn, plus een sigaar en'gadering van 4 Aug. werd een ligt. Men had natuurlijk, ook; mitsdien geen grote neeili.'khe- crediet toegestaan, ruimer het uitbreidingsplan kunnen wij- den met Den Haag. I„j,.. eindigde tenslotte met de als aanvankelijk werd verzocht, agen, maar niet alleen is de De Raad bleek de argumentatie van deze Stichting later uitvoe-j wens uit te spreken, dat ook in|B. en W. waren dan ook zeer er- procedure daartoe in dit geval t.e \an zijn Voorzitter a.leszins Spr. riger en meer in te gaan. Zodra terugkeer naar Wierin gerwerf actueel werd, moest te vens in beginsel worden beslo ten, of dat voorshands met een gedocumenteerd i dit nieuwe gebouw in het belang der gemeente vruchtbaar werk zal worden verricht. De notulen werden na een kleine wijziging vastgesteld. Noch de ingekomen stukken, tijdelijke huisvesting genoegen|noch het voorstel tot VERHU- moest worden genomen. Tot het j ring VAN DE VOORMALIGE laatste werd besloten, vooral ook,'CONCIËRGEWONING IN LUT- om geen bouwvolume aan de dringend noodzakelijke woning bouw te onttrekken. EEN PRACTISCHE NOOD-OPLOSSING De huidige oplossing is zoda nig, dat de secretarie is gehuis vest (in het gebouw van gemeen tewerken, in de toekomst te vens brandweergarage en wo ning voor de voorman van ge meentewerken. De administratie zit in de woning en schuur van de voorman wij vergaderen, al dus spr., thans in de toekomstige timmerwerkplaats. Door het ver zetten van enkele muurtjes in [leden, de woning wordt deze van secre- Staten JE-KOLHORN konden de raads leden in beroering brengen. Het bleef bij een enkele opmerking van de Heer Addens met betrek king tot de toekomst van het noodraadhuis. VERHOGING C&EDIET MONTAGE-WONINGEN Vervolgens kwam het tot be handeling van het hoofdpunt van de agenda verhoging van het crediet voor de bouw van een complex montage-woningen in Wieringerwerf met f 16.000.- De voorzitter deelde, ter voor lichting, van de nieuwe raads- mede, dat Gedeputeerde kentelijk voor deze ruime arm- veel te tijdrovend, maar het ge- te accepteren, want zonder ver slag. Echter bleek desondanks [meentebestuur gaat uiteraard dere discussie werd het crediet con amore" onder het juk van toegestaan. bij nadere specificatie het toege stane crediet te laag, zodat als- bet uitbreidingsplan door, iets nog, onder overlegging van een wat niet van iedereen kan wor- begroting der werkelijke bouw-[den gezegd. Op een kosten, om een aanvullend ere diet moet worden verzocht. De Heer Addens begrijpt de'blaren niet zaak niet goed aanvankelijk Weten, of was meer gegeven dan gevraagd joverschr ij ding werd vooral ook met het oog mingstermijn Met hartelijke woorden van, dank sloot de Voorzitter vervol gens de vergadering. de Heer i vraag van Feikes, moest de voorzitter ver- Kapschuur door de bliksem met zekerheid te een boete staat op van de aanne- hij veronderstelt op mogelijke bouw van enkele van wel. Een premie voor ople- woningen BOVEN t contingent, vering vóór afloop van deze ter dat 'in het voorstel werd genoemd Deze woningen komen er echter niet, terwijl de woningen iets groter worden. Er was dus alle reden om te verwachten, dat het crediet ruimschoots toereikend was. De kosten zijn echter gro ter geworden Verder was hij mijn is niet in het vooruitzicht gesteld. Naar aanleiding van een op merking van Wethouder Giesen getroffen. Zaterdagmorgen, pl.m. 7 uur, tijdens een kort onweer, hoorden de bewoners van de boerderij Nieuwesluizerweg B 22 de Fam. D. de Vries, een zware slag. alsof de gehele kapschuur in elkaar stortte. Ook rook men een zwavel lucht. T Bij onderzoek bleek dat de kap deelt hij nog mede, dat de bouw-lvan Jde schuur doQr de blikse£ kosten zeer zijn opgedreven door de kosten van extra-fundering. ronduit verbaasd geweest over bebben de woningen in Mid- de gebleken strijd met het gE-,denmeer een inhoud van 260 M3. werd een sponmni meentelijk uitbreidingsplan wat De kos,en Per M3 bedragen, met vernield. Er brak betreft de gevelbreedte van het aanvankelijk op voorstel van B. en W. gekozen woningtype, anbgrip van toezicht, rentever- was getroffen, waardoor pannen weggeslagen waren, terwijl er een gat in het dak was ontstaan. Ook van een deur echter geen brand uit en ook deden zich geen lies, beplanting en grondonder- persoonlijke ongelukken voor. deze zomer een extra tarie in woning getransformeerd; toewijzing bouwvolume aan deze Bij wilde hopen, dat deze ver zodra de grote ramen in de raad gemeente hebben gedaan, te be- boging de eerste en de laatste zaal door deuren zijn vervangen, steden voor de bouw van mon- zou ziJn is de raadzaal timmerwerkplaats tage-woningen, met welker, bouw De Voorzitter geeft de opmer- geworden dit jaar, althans voor een zeer kingen t.a.v. de gevelbreedte en Deze vernuftige oplossing is belangrijk gedeelte, moest wor- de kostenraming gaarne toe. 'zoek f 42.50. In Wieringerwerf is [de inhoud per woning 283 M3. De kosten- per M3 bedragen hier f 49.- Omdat echter in Miïddenmeer niet de extra zware fundering yèrlorc De boerderij was niet voorzien van een bliksem-beveiligingsin- stallatie. (ad f 50.000.-) nodig is, moet een vondst van de gemeente- den begonnen, wilde men de Doordat het voorstel overhaast deze bouwprijs, om een zuivere POLITIE. Gevonden Witte regenjas, een rozenkrans, ërloren Bruinlederen porte- monnaie inh. enig geld, een bos touw met blok, een wieldop (Ci- architect, die hierdoor heeft bewezen te zijn wederomtoewijzing althans benutten.in elkaar moest worden gezet en l Uiteraard zijn bij de raad met de de gemeente-architect bovendien vergelijking te krijgen, dus op troën) f '45.30 worden gesteld. Voor de Inl. Politie Slootdorp

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 3