W1EK1NGER NIEUWS RAAD WIERINGEN. WAARHEEN? Vrijdagavond jl. te half acht De Heer Kooij stelt voor toch vergaderde de raad, en alle leden, f 15.te geven, met uitzondering van Wethouder Zijn voorstel wordt verworpen Bontkes, die neg steeds in het met 5 tegen 7 stemmen. Voor ziekenhuis te Alkmaar wordt ver- stemden de Heren Engel. v. d. pleegd. waren opgekomen. Laan, Bodde, Kooij en Brouwer. Voorz. was Burgemeester Kolff. Secr. de Heer C. F. van Duin. Vóór dat tot de eigenlijke agen da kon worden overgegaan wijziging dei- werd een lawine van ingekomen wering van Met de aansluiting bij de schooltandartsendienst werd ingestemd evenals met de I politieverordening ontsierende re- stukken en mededelingen doorge- clame. worsteld. Er waren de goedkeu- Bescherming natuurschoon, ringen van allerlei in vorige ver- £>e voorgestelde bepalingen tot gaderingen vastgestelde verorde- bescherming van het natuurschoon ningen en besluiten, jaarverslagen. .speciaal voor 't kooibosh dooi*i goedgekeurde begrotingswijzigin- bet strafbaarstellen van baldadig-' gen enz. heden, en het uitvaardigen van Geestelijke volksgezondheid, een toegangsverbod voor de jeugd Door een fusie van een twee-alsmede de sluiting van het kooi- tal organisaties, die zich bezig- bos tijdens het broedseizoen, von- hielden op het terrein der vóór- de^^img^nstemm^ en nazoig van geestesnekein consequentie van dergelijke hebben de werkzaamheden van voorschriften ponnetjes van de de nieuwe stichting een belang- waarvoor hij weinig voelde, rijke uitbreiding ondergaan, het- De jjeer Brouwer achtte de geen wijdere perspectieven voor V00rgestelde bepalingen overbodig, vruchtdragend werk opent. in de strafbaarheid van de ge- Ook op het gebied van de be- noemde feiten, baldadigheid der handeling van moeilijk opvoed- jeugd, verstoring van nesten e.d. bare kinderen en van dt^g, isree^s Z nog eenp^reikn Ja?. Voorts kan de voorgenomen op vol°-ens spr. moet in andere richting van psychotechnische ricllting een oplossing worden ge- bureaux voor school- en be- zocbt n.1. een behoorlijk toezicht roepskeuze van groot belang door politie, onderwijzers e.d. Er worden geacht. moet liefde voor de natuur wor- B. en W. adviseren een sub- den gewekt, sldie te verlenen van 5 cent De Voorzitter Een toegangs per inwoner per jaar. I verbod is toch wel hee nu De Heer Bosker zegt dat hetj't Werkt preventief. f prae-advies vermeldt dat B. en W. De He®r WfrJ0^p11CrH inict de resultaten van het werk der de weg Men moet de 1 stichting gedurende de afgelopen nader brengen tot de na jaren enigszins teleurstellend De Voorzitter Wij s vinden. Waaruit bestaat die te- ook voor boomplantdaDen te.h - leurstelling vraagt spreker. den als de ruilverkavehn0sw g De Voorzitter Van enige be- aanstonds worden beplan sparing is ons nooit gebleken, heeft hoge opvoedkundige waa <e. maar na deze reorganisatie ver wachten wij belangrijk werk. Voor- en nazorg van kinderen die van de b.l.o. komen b.v. is zeer nuttig evenals de beroepskeuze. Mocht blijken dat het subsidie in juiste verhouding staat tot het werk der stichting dan kan het nog worden verhoogd. Subsidie's. De toetreding der gemeente als lid van de N. H. Prov. Brandweer- bond tegen een contributie van f 20.— per jaar werd goedgekeurd. Ook Pro Juventute kreeg weer het gebruikelijke subsidie van f 50.evenals de A. N. W. B. die zulk nuttig werk doet op het ge Bij de kinderen wordt dan het idee gekweekt dat ze zelf voor de bomen moeten zorgen. Gezien de opmerkingen van de Heer Brouwer stelt spr. voor het voorstel tot het opnemen van strafbepalingen voorlopig terug te nemen opdat B. en W. deze zaak nog eens nader kunnen bezien. Aldus besloten. De Vuilnisdiensr. B. en W. verwachten dat de nieuwe vuilnisauto binnen afzien bare tijd in gebruik zal kunnen worden gesteld en stellen voor het salaris van de chauffeur-monteur te bepalen in minimum op f 2200.- per jaar en in maximum op DOOPSGEZ. ZUSTEltK RINGEN. Zusterkring Den Oever Bijeen komst op Woensdag 9 Nov. 's mid dags 2.30 uur ten huize van Zr. Kalf—Lont. Zusterkring Hippolytushoef en Kring van Jonge Zusters Ge meenteavond op Woensdag 9 Nov. ?s avonds 8 uur. De Doopsgezinde Gemeente houdt op Woensdag 9 November een Gemeenteavond in de Consis toriekamer. Ds. A. P. Goudsbloem zal spreken over het onderwerp „de Mormonen." De Zusterkring zorgt voor een kopje thee. Na de pauze een causerie „een j boek, dat een volk redde." Deze avond is alleen toegankelijk voor leden met hun huisgenoten. Aanvang 8 uur. aangenomen. Mpe belangrijkste voorstellen nanili wij reeds in ons nummer van Woensdag' j.1. op. Het voorstel tot het oprichten van een toiletgebouwtje te Den Oever bij het busstation werd door B. en W. teruggenomen. Men verwachtte dat langs andere weg hierin een oplossing zal worden gevonden. RONDVRAAG. De Heer Kooij bracht nog weer verschillende klachten over de j riolering in Westerland naar vo- 1 ren en drong er op aan hierin toch spoedig te voorzien, 't Blijft bij praten doch er komen geen daden. De Voorzitter 't Is wel heel moeilijk. In B. en W. is nog ge sproken over een tijdelijke oplos sing. Een algehele voorziening wordt thans te kostbaar dat zal later moeten gebeuren. De Heer Kooij meent dat er wel een goede oplossing is te vinden, 't Behoeft heus niet zo kostbaar te zijn. Als een paar praktijkmen sen het eens bekijken zal er met eenvoudige middelen al veel ver beterd kunnen worden. De Voorzitter zegt toe dit te zullen bespreken met de opzichter. De Heer Kooij vraagt voorts nogmaals aandacht voor het feit dat het hemelwater in de Van Hengelst-raat op de weg blijft staan. De weg is verzakt en' er zijn kuilen ontstaan. Voorzitter zegt onderzoek toe. De Heer Engel vraagt of toe stemming was gegeven voor het houden van een terreinrit tijdens de motorraces door het kooibos. Men heeft daar nogal huisgehou den. DISTRUBÜTIEKRING No. 193 DEN HELDER. In verband met de liquidatie van de dienst zijn de kantoren! ANNA PAULOWNA, HIPPOLYTUSHOEF en CALLANTSOOG met ingang van heden opgeheven. Voor distributie-aangelegenheden kan men zich wenden tot het kringkantoor Spoorstraat 44, Den Helder. (Telefoon 2294.) De Voorzitter 't Was verbazend slecht weer en dat maakte het erger. De Heer Engel vraagt voorts naar de verhuizing van de Raad. De Voorzitter zegt dat dit spoe dig' in orde zal komen. Dc Heer Bosker Hoe staat ?t met de alarmeringsinrichting voor de brandweer De Voorzitter Er is pas op dracht gegeven voor het aanleg gen. De Heer Bosker Wordt er nog wat gedaan aan de rietschoot in 't Kooibos De Voorzitter 't Schijnt verba 0. L. S. Den Oever. Maandag 31 Oct. werd ln de O. L, School te Den Oever een Oucieravond gehouden. Na de ope ning door de voorzitter werden de leden van de Oudercommissie C. ue Haan en Mevr. G. Tijsen- Bosxer herkozen. Mevr. M. Bakker- Cornelissen werd als nieuw lid gekozen. Hierna sprak het hoofd eter school, de Heer R. Jofriet over „Wat het onderwijs verandert". Hij wees op het verschil in licha melijke en geestelijke groei tussen kinaeren in hetzelfde gezin. Nog groter zijn de verschillen in ont- Kinderen8 enkfnde^en^UveKcWl- te maken. Met de dragline kan het niet. We hebben er al ovèr gesproken het door de gemeente werklieden te laten uitspitten maar 't is een heel werk. De Heer Bcsker Kan er niet lend sociaal milieu. Door het testen, meten, van het verstand is ontdekt, dat bij 6-ja rigen de verstandelijke leeftijd varieert van 48 jaar. Gp de grondlagen „Iedereen een D.U.W.-object van gemaakt m0et alles leren" en „Door weten worden Of kunnen mensen die kan men tot denken komen" werd in de overbrugging lopen het niet het onderwijs tot. in onze dagen uitvoeren gebaseerd. Maar de eerste is nu De Voorzitter Er is al met. de onmogelijk geworden en de tweede Grontmij ook over gesproken. Maar we horen niets. Er zal nog eens worden geïnformeerd. De Heer van der Laan Zijn er al stappen gedaan voor de bouw van de nieuwe woningen De Voorzitter Er is vandaag een telegram gekomen dat kan worden begonnen. volgens de nieuwe inzichten juist. De drang naar individuële vrij heid werd een strijd om het naak te eigen belang. Tegenwoordig is het nodig om het gemeenschapsgevoel aan te kweken en de kinderen te brengen tot verantwoordelijkheidsgevoel bied der weebebakening, wegen- f 2450.te bereiken in 6 jaar wacht enz - een duurtetoeslag van f 1,p. w. B. en W. adviseerden een subsi- chauffeur-monteur zal moeten die-aanvrage van de Ned. Ver. tot wonen in de woning Parklaan o Bescherming van dieren af te wij- onl toezicht te kunnen houden op zen omdat hier geen specifiek ge-de garage en de inventaris. Vooi meentebelang wordt gediend. Holl. Vergadering Mij van Landbouw. De Heer M. Kooij was het daar niet mee eens. De vereniging doet nuttig werk aldus spreker en we moesten toch eigenlijk met een f 15 a f 20.steunen. De Voorzitter'k Zie het als Rijkstaak. Wieringen heeft ook een afdeling van de bond maar ze wordt door 't Hoofdbestuur niet financieel geholpen, 'k Zou dan nog meer voelen voor een subsidie aan de plaatselijke afdeling. De Heer Bosker Onlangs zijn nog 2 honden die onverzorgd wa ren achtergebleven per auto naar Leeuwarden gebracht.. Dat kostte f 40.Dit was werk voor de bond geweest. De Voorzitter Voor asyl moet toch betaald worden. Dat werd ons te duur. De dieren zijn toen bij anderen ondergebracht. Wethouder Lont Er zijn talloze verenigingen die om subsidie vra gen. Wij zien het als onze taak niet zover te gaan alle aanvragen in te willigen en nemen de voor de gemeente nuttigste verenigin gen er uit. 't Zijn doorgaans geen grote posten maar 't vormt met elkaar een tamelijk groot bedrag. Ten aanzien van de dierenbe scherming komen hier weinig of geen klachten. De vereniging doet hier weinig nuttig werk. We heb ben hier ook geen markten waar vee wordt aangevoerd en waar toezicht nodig is. het vrij wonen zal f 125.— p. j van het salaris worden afgetrok ken. De Heer Bodde vindt het mini mum wat laag. Kan dat niet ho ger worden gesteld. De Voorzitter wijst er op dat het salaris is geregeld overeenkomstig de Rijksregeling. Afwijking daar van zal niet worden toegestaan. De Heer Bodde Dit is meer een principiële kwestie. ?t Is wel zo vastgesteld maar onze fractie vindt het te laag, gezien de duurte. We kunnen ons wel overal bij neerleggen maar hoe staat 't col lege daar tegenover Uit de diverse opmerkingen blijkt dat men het salaris alge meen niet denderend vindt docli men komt tot de conclusie dat er weinig aan te doen zal zijn. De Heer Borgdorff vraagt of op de huur van f125.ook de huur verhoging zal worden toegepast. Kan vraagt, spr. geen vrij wonen worden gegeven zonder salaris aftrek. De Voorzitter acht dit niet waarschijnlijk. De Heer Brouwer 'k Vond het ook wel wat laag maar de huur- aftrek is ook niet hoog. Uit het' voorstel blijkt dat B. en w. niet anders kunnen en zeer reëel zijn geweest. Ik kan me er zo wel mee verenigen. Het voorstel wordt aangenomen. De volgende 15 agenda-punten werden zonder enige discussie Fryskejoun op Tüsdei 8 Nov. 1949 yn seal fan Smit to Middenmar. 9 November vertoont de Waarheidsfilmdienst in Cinema de Haan de film „De derde slag." 12 November uitvoering (Toneelconcours) „Zang en Vriendschap" in Concordia te Hippolytushoef. 21 November A. N. B. N.V.V.-avond A. Z. Cabaret in Hotel Smit. Vrijdagavond j.1, vergaderde de afd. Wieringen in Hotel „Centraal" te H.-hoef. Het bezoek was niet groot. De klacht door het bestuur aan B. en W. gezonden over schade aan gewassen berokkend door dui ven werd door B. en W. schrifte lijk beantwoord. In dit schrijven wees het Ge meentebestuur erop dat er een waarschuwing in het plaatselijk blad heeft gestaan gericht aan de duivenhouders om de duiven goed te voederen vóór het uitvliegen. Bijzonderheden werden mede gedeeld over de as. propaganda- avond „Spreken in het Openbaar." Zij die moeilijkheden hebben met het uitbetalen van het loon e.d. kunnen bij de Heer E. Mul der de „Collectieve arbeidsover eenkomst" verkrijgen. Vervolgens werden gekozen als afgevaardigden naar dë algem. vergadering te Amsterdam, de he ren E. Mulder, P. Tijsen en s. Bak ker Mz. De heren C. Asjes, v. Dordt en N. de Vries werden benoemd tot leden der kascommissie. Bestuursverkiezing. Aftredend waren de heren W. Mostert, Joh. Lont en V. Koorn, (allen niet herkiesbaar.) De stemming had geen vlot ver loop. Bij de le stemming werd de heer P. Lont Dz gekozen en bij de 3e en 4e stemming de heren P. Tijsen en C. Asjes, die allen hun benoeming aanvaardden. Het hoofdbestuurslid de heer Hoornsman uit Koegras, besprak daarna de begroting van de Mij. en de verlaging van de melkprijs. De begroting geeft een tekort te zien. De moeilijkheid is echter, volgens de spreker, welke maatre gelen moeten worden genomen dit op te heffen. Het hoofdbestuur had de begro ting uitvoerig besproken en de Heer Hoornsman deed enige me dedelingen van de diverse over wegingen. j Het voorstel tot afschaffing van het Jaarboekje ter wille van de finantiëele toestand vond echter Diverse wensen worden geuit tegenover zichzelf en tegenover -- - («anderen. Daarna vertelde de spreker, wel ke gevolgen deze inzichten op het onderwijs hebben. Het verschil in intelligentie leidt er toe, dat de kinderen verschillend werk krijgen en dat de één veel meer zal ver werken dan een ander. Veel oude leerstof zal moeten plaats maken voor denkoefeningen. Het is nood zakelijk, dat de kinderen weten, hoe zij zelfstandig kennis kunnen opdoen. Zij moeten de leerstof verwerken volgens aard en aanleg. Gemeenschaps- en verantwoorde lijkheidsgevoel worden aange kweekt door groepswerk, door an deren te helpen en door controle van hun eigen werk. Ook de onderwijzers moeten zich inwerken en volgen daarvoor cur sussen, die soms onder schooltijd gehouden worden. De oude spreukKennis is macht, moet veranderd in Alleen kennis, die men zelfstandig kan aanwenden, is macht. In de pauze werd het werk van de kinderen bekeken en besproken. Daarna volgden nog enige me dedelingen en een bespreking over het locaal op de zolder. De ouders meenden, dat de autoriteiten nog eens op de toestand van dit lokaal gewezen moeten worden. Hierna volgde sluiting. over nieuwe lichtpunten straat verlichting. De Voorzitter We kunnen er nog wel 30 bijmaken, maar 't wordt te gek. Spr. zegt toe dat wanneer weer eens van uitbrei ding sprake is met de te berde gebrachte wensen rekening zal worden gehouden. De Heer Bodde zegt dat de op schriften op het monument in Westerland bijna niet te lezen zijn en vraagt of daar wat aan kan worden gedaan. De Voorzitter zegt toe aan des kundigen te zullen vragen op wel ke wijze daarin het beste verbete ring kan worden gebracht. De vergadering wordt vervolgens gesloten. geen bijval bij het hoofdbestuur. Een verhoging van 10 ct. per bunder betekende dat het tekort kon worden omgezet in een klein voordelig saldo, Immers de leden hebben 145000 bunder in bezit, terwijl het tekort f 12000— aan geeft. Afd. Wieringen bleek na ampele besprekingen over dit onderwerp te hebben gevoerd genegen te zijn voor op de algem. vergadering een voorstel tot deze verhoging te moeten steunen. De Heer Hoornsman besprak ook het „Orgaan" uit te geven door de Mij. De omvang zal zijn 12 pag., waarvan 8 algem., en de prijs zou f 4.50 moeten bedragen, waarvan f 1.00 te betalen door de leden. Een en ander werd uitvoerig besproken, waarna de spreker het onderwerp besprak, dat momen teel urgent is n.1. de verlaging der melkprijs. Spreker toonde aan dat geen Geitenliefkebbers opgelet Wieringen kent vele verenigin gen voor duiven, konijnen etc., maar hoe staat het met de in be zettingstijd zo populaire geit Er is inderdaad een vereniging op Wieringen geweest die door verschillende oorzaken werd ont bonden. Ondanks dit feit, blijkt de Heer P. Stigter, Poelweg de moed bezwaren bij de Minister kunnen fj^treftde gfUenlokkerij niet worden ingediend, omdat de prijs' is vastgesteld volgens het „Ley- rapport", dat door de boeren als juist is aangegeven. Volgens dit rapport geeft de Minister de boer wat betreft de melkprijs reeds het volle pond. De kostprijs werd in dit verband' door de heer Hoornsman nog even behandeld. Tevens deelde spreker mede dat- binnenkort een ontwikkelings cursus in Bergen wordt gehouden, waaraan 40 personen kunnen deelnemen, duur der cursus 1 week, prijs f 35.00 waarvan de helft te betalen door de Mij en de andere helft door de deelnemende I afdeling. Het doel beoogt de deelnemers te bekwamen voor een leidende I functie in de organisatie. Wieringen mag waarschijnlijk 1 pers aanwijzen. Volgens de ver- 1 gadering zou de secr. van de afd. de Heer E. Mulder hiervoor in aan merking komen Hierna volgde de rondvraag, waarin de verkeerde stuwdammen en vooral het vuile water, waar mede verschillende landbouwers tobben, een uitvoerige discussie tot gevolg hadden. De klachten hierover geuit door o.m. de heren S. Bakker en N. de Vries werden gedeeltelijk bestre den door de heren J. Veerdig en te hebben verloren. Met veel moeite is hij erin ge slaagd beslag te leggen op een prima bok, genaamd Koen H 844, goedgekeurd door de Vereniging ter verbetering van het geitenras in Noord-Holland. Dus geen wilde, maar een fok- dier die voor de geitenliefhebbers op Wieringen van grote betekenis zal zijn. Geitenfokkers of liefhebbers kun nen zich bij intresse wenden tot de heer P. Stigter, die inlichtingen omtrent de thans op het punt der bokkenhouderij bestaande wettelijke voorschriften en verde re bijzonderheden gaarne wil ver schaffen. Mulder, die tevens mededeelden en aantoonden dat alles in het- werk wordt gesteld om dit kwaad te verhelpen. Alles moet zijn tijd hebben en de landbouwers zelf moeten pro beren, datgene te doen wat in hun vermogen ligt. Nadat deze kwestie uitvoerig was besproken werd naar aanlei ding van een verzoek van de heer P. Lont besloten een request te zenden aan de betreffende instan tie om te komen tot een oplossing inzake de weg, langs de eenden kooi in de Hoelemerkoog. Hierna volgde sluiting.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 2