WIERINGER NIEUWS LEZING VAN Dr. J. GRASHUIS van de „Schothorst" te Hoogland. Met een garnering van bandfiuwee! WAARHEEN? Het Toneelconcours te Hippolytushoef. Donderdagavond sprak vooreen voorstander van organische de Holl. Mij. v. Landbouw, m bemesting, dat het ..leven" in de zaak dat de zaal niet geheel was Goed geslaagde avond van „de Zang." De 2e uitvoering in het kader I van het toneelconcours werd gege- j ven Zaterdagavond j.1. in „Con- cordia" te H.-hoef. Het zeer slechte weer was oer- Kotel Centraal, de bekende grond houdt. d;erenarts Dr. J. Grashuis, be-; Bij enkel stikstofbemesting drijfsleider van „Schothorst" te het resultaat funest, productie avond werd verzorgd iMoorcOlli'-o Tln(T,;Q*nri ..Moderne vee-,laag en de voortplanting slecht. Wat betreft de voortplanting, lezing besprak de spreker, hoe bij de mo-1 vrouwelijke dieren onvrucht- Hoogland, over voeding." Dr. Grashuis ving zijn aan met het betoog dat de derne veevoeding steeds AAN- baarheid optreedt, b(j GEPAST MOET WORDEN AAN wichtige voeding en men DE BEHOEFTEN; dit bevordert'stier ten onrechte'als niet de productie, groei en de voort- kwalificeert, planting. Als voorbeeld haalde de spr. bezet. Het muzikale gedeelte van deze door de plaatselijke zangveren. „Zang en Vriendschap" o.l.v. haar Directeur de Heer Joh v. Glabbeek. Uitgevoerd werden Tyroiienne uit de opera, Guillaume Teil" De hormonenkwestie speelt in dit verband een grote rol. de1 Dr. Grashuis ontpopte zich oneven- 1 Van Rossini. „Heimwee" van L. deBlauw. „Le Rossignol van A. M. goed Gréty. „Ave Maria" van J. Arco- delt en „De Lof de^ Sferen" van J. G. v. Herwaarde!*, met welke nummers veel succes werd geoogst. Na de pauze kwam de Toneel groep O. V. K. uit Winkel op het aan, hoe 50 jaren geleden productie van onze kippen ou veraer ais een iene regens tan- pocjium met „Saigon - Milly". Spel eieren per dier per jaar be- der van VEEL EIWITSTOFFEN, (je wildernis in 3 bedrijven I droeg. OP het veelvuldig gebruik, door C. J. Pieters en W. Bischot. Met het gebruik van gemengd waarvan men de laatste tijd Gebaseerd op de Metro- Goldwijn I voer. en ochtendvoer is de pro- ook in de leerboeken van liever- j Mayer-film „De Gele Hel", ductie thans 160 per jaar, maar lede terugkomt. 200, 250 en meer op gespecia-Bij teveel eiwit, moeten liseerde bedrijven. Dit resultaat heeft men be nieren te veel arbeid verrichten, raakt het dier ook noodzakelijke reikt door selectie en gebruik mineralen kwijt en treedt rotting van voer, aangepast aan de be- op in de darmen. hoeften van het dier. In dit verband wees Dr. Gras- Verder stelde de spreker vast, dat in de herfst het gras oneven huis op de ziekten die optreden wichtig is wat betreft de dan voeren. bij eenzijdige voedering, b.v. al- dingsstoffen. Het is leen tarwe, of alleen gerst, enz. noodzakelijk bij te De blauwe kamziekte is een Wat het wintervoer verschijnsel van het voeren met gebruike men veel combinatie's, alleen tarwe. In alle granen goed gedroogd gras, kuilgras, Zitten gunstige en ongunstige bietenkoppen, etc. bestanddelen, gecombineerd zijn1 Gecombineerde voeding van zij een eis voor het dier met zijn'gedroogd en gekuild gras is vol opgevoerde productie. Daarna besprak de hoe 75 pCt. van het voer van het weiland en zijn ging dan ook voornamelijk over de eisen die gesteld moeten wor den aan een weide. Hoe komt het, dat de produc tie van de koeien in verhouding nog niet die hoogte heeft be reikt als bij de kippen Omdat aldus spr., het ruw voeder van het eigen bedrijf, niet die veelzijdigheid heeft als bij de kippen voeders. - Dr. Grashuis sprak als zijn mening uit dat in de verre toe komst de productie van onze Het stuk speelde op een rubber- 1 plantage, drie dagreizen van Sai gon in Cochin-China in Achter- Indië. Wij geloven wel dat ook de aan wezigen genoten hebben van deze 2e uitvoering en volstaan met een opsomming van de personen en hun rol. Langfort, eig. van een rubber- plantage, K. Leguit. Milly, een meisje uit Saigon, Mej. M. Kossen plan- Als dc stof van een japon effen is, zal het model in de meeste gevallen worden opge vrolijkt met garnering in een afstekende tint. Op een wollen jurkje wordt dan meestal zijde genomen. Is de stof van een werkje voorzien, dan zal er doorgaans wei nig garnering worden gebruikt, daar deze het model te onrustig zou doen zijn. Een enkele maal leent de bewerkte stof zich echter buitengewoon om op een bepaalde en gedistingeerde wijze te worden afge werkt. Zo b.v. het model van de afbeelding een simpel japonnetje, met een aange knipte mouw en met een reepje bandfluweel gegarneerd. Het jurkje is van geruite stof. De japon is van een enigszins klokkende rok voorzien, die aan de linkerkant van het voorpand een platte plooi heeft. In de taille is het model sterk getailleerd. De lange mouw is strak, en sluit van onderen met een paar drukknoopjes. De schouders zijn 92-100-108 opgevuld met een brede schoudervul ling. Het model wordt er fraaier door. In de linkerzijnaad is in de taille een ritssluiting aangebracht, terwijl het model middenachter een split in het lijfje heeft, dat tot de taille door loopt. Natuurlijk kunnen we in dit split een ritssluiting aanbrengen. De rok is van achteren geheel glad. Benodigd voor dit model, dat onder Nr. K 3510/20 te bestellen is, voor 100 cm. bovenwijdte: 2.50 m. stof van 140 cm. breedte. Het knippatroon van dit model is a 0.50 bij vooruitbetaling per post wissel, in 92, 100 en 108 cm. bovenwijdte, verkrijgbaar bij „Bella Patronen Service", Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht. De modellen zijn overgenomen uit „Bella". het Nieuwe Modeblad. K 3510/20 Kunstkring Wieringen. Dinsdag 22 November treedt voor de Kunstkring Cinema de Haan op, de „Haagse gens de spreker beter als enkel spreker [gebruikt, daarnaast natuurlijk komt de bekende andere wintervoe- lezing j ders. Uitvoerig weidde Dr. Grashuis uit over de diverse problemen, maar steeds kwam naar voren, ZORG VOOR EVENWICHTIG HEID IN HET VOEDER, EN VELE ZIEKTEN EN VOORT- PLANTINGSEUVELS ZULLEN WEGBLIJVEN. De causerie, welke met grote aandacht werd gevolgd, gaf ook de eenvoudige boer op zeer on derhoudende wijze een kijkje, hoe het niet en hoe 't wel moet. De Rondvraag bracht enige betreft, jenkins, Manager op de tage J. Schenk Peter, Planter, J. Bijlstra Wilkens, Ingenieur J. Wals. Mary, z'n vrouw, Mej. A. Spaans. Een Kaptein, J. Leguit. Koi een chinees J. Kos Sadina, Javaanse njai Mej. N. Wilken Nonna, halfbloed - waarzegster Mej. T. Leguit. Regie K. Leguit. Décor Mej. N. Wilken. Grime E. Kasten. Souffleur P. Dekker. Toneelaan kleding Leguit en Bijlstra. De avond werd met een gezellig bal besloten. De 3e uitvoering vindt plaats op 26 Nov. a.s. eveneens in „Concor- dia" te H.-hoef. koeien, door evenwichtigheid in Vragen naar voren die uitvoerig het voer en selectie, de 20.000 |en tot volle tevredenheid werden liter per jaar, per dier zal kun nen bereiken. i beantwoord. De Voorz. bedankte aan het De KUTSSTWEIDE hebben wij sj0t Dr. Grashuis hartelijk voor in ons land overgenomen van zjjn interessante lezing en sprak Denemarken, één ding daarbij hoop uit dat de geachte spre- veelal niet, n.1. de bijvoeding in ]cer nog veje jaren zijn krachten de zomer (bijv. 2 Kg. gedroogde pulp p. dag p. dier.) Volgens Dr. Grashuis is een kunstweide bijna nooit geslaagd Deze weide moet veelzijdig zijn en als zijn mening moet een kunstweide bevatten 75 pCt. verschillende grassoorten, 20 pCt. klaversoorten en 5 pCt. kruiden. In Engeland en Duitsland gaat men een mengsel van kruiden in de weide, om zodoende aan de behoeften van het dier tegemoet te komen. Kortom een goede oude weide omploegen is volgens spreker, geheel verkeerd. Wil men 2 x zoveel uit Ondanks het minder gunstige weer toonde Donderdagavond een flink aantal ouders belangstelling voor de vragen van onderwijs en opvoeding, zoals die op een ouder avond aan de orde komen. Nadat de hr J. Boon een wel komstwoord gesproken had en daaraan enkele mededelingen over 't leerlingaantal e.a. schoolzaken het vastgeknoopt had. werd overge- weiland halen, breng er dan ookverkiezing van twee zal mogen geven aan de belan gen van de boer, waarvoor Dr. Grashuis steeds ook bij ho gere instanties, is opgekomen. 'prachtig stuk, rijk van décor en aankleding, een stuk van for- ;s- maat waarover nog lang zal ln worden gesproken. Zestien personen spelen er in iComedie" met een toneelspel in mee, o.a. de bekende artisten ;3 bedrijven (7 taferelen) ge- paul Steenbergen, die tevens de ;naamd „Dr. James Simpson." regie voert Ida Wasserman, We kunnen dit stuk rangschik- pjet Bron, Anton Roemer, Jo- ken onder de historische ken, omdat hierin een historisch feit tot motief is genomen dat ruim een eeuw geleden de medi sche wereld in opschuddig bracht Het is de eerste maal dat de „Haagse Comedie" (leider Cees Laseur) een nog jong gezel schap, voortgekomen uit het Residentie-toneel, in Wieringen zal optreden en we hebben goe de hoop te veronderstellen dat de kennismaking van de meest aangename soort zal zijn. Dr. James Simpson is een stuk- han Valk, Henri Eerens, enz. Zie advertentie in dit blad. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woensdag 16 Nov. 's av. 8 uur Zusterkring Hippolytushoef. Donderdag 17 Nov. 's av. 8 uur Kring van Jonge Zusters. Alle le den present POLITIE. Verloren een gouden arm band met witte steentjes en een gele wielschijf met nikkel dop. Gevonden een kinderwant. Inl. bij de Gem.-Bode. ONGS WIERINGER Bliksem doodt vogels. Een zeldzaam feit. De felle bliksem die Zaterdag middag velen op Wieringen deed schrikken was wel het hevigst even voorbij de Mekkenstuinweg in de Belt. Op het moment van de slag nam een ooggetuige een - zeldzaam schouwspel waar. Drie bet leste stukje skreef. En den vogels (watervogels) werden in ken ik feitelijk niks aars zegge hun vlucht door de bliksem ge-1 qs dat ze geliek hewwe, want troffen en vielen neer. Eén van het is al weer een tijd leden. HOEKJE. of bij het jachtende Den ken je toch zien dat dei (swing) tijd voortkruupt, as je toevalligverkeer, bij een onger ongsje om de war- j Weervoer prefereren ze dut me kachel zo het ien en aar der liever as het kalme van ongse es ophaal en het bliekt dat het alweer zon tijd leden is dat ik deze vogels kwam in de Beltstraat j terecht, kop en vlees van de nek was geheel verdwenen. Ook werden bij verschillende per sonen, die hun radiotoestellen aan hadden staan, de lampen vernield. Weervoer moet alles zo hard gaan teugenwoordig. De tijde vliën voerbij. Weervoer al dat vlugge dat je teugenwoordig zelfs terug viend in de dangs OOSTERLAND. Ouderavond 0. L. S. 2 x zoveel stoffen er Vervolgens besprak Dr. Gras huis, de proeven die hij heeft genomen op de „Schothorst." Verschillende percelen werden op diverse wijze bemest, met or ganische- en niet organische meststoffen. De resultaten waren in korte leden voor de Oudercommissie. In de plaats van de dames N. Metse laar-Stadig en G. Stadig-Kooij, die moesten aftreden, werden bij enkele candidaatstelling gekozen Mevr. A. Kool-Mulder en Mevr. J. Post-Hollander. Voorz. dankte de aft-redenden voor 't vele werk ten bate van de kinderen verricht en hij sprak de verwachting uit, dat met de nieu tijd verbluffend, de spreker is we commissieleden op dezelfde 16 November Vergadering Supportersver. „Blauw Zwart" Wieringen in zaal M. Engel, H.-hoef. 17 November komen „De Polderspelers" met het detectivespel „Mister King" in toneelzaal „De Maaier", W.-werf. 17 November bijeenkomst PI. Landsvrouwen, afd. Wieringen in Cinema de Haan, Hippolytushoef. 19 November bijeenkomst Plattelands Jongeren Gemeenschap in Hotel Smit. De Edeldachtb. Heer Loggers zal spreken over „De gulden middenweg." 19 November Uitvoering Gymnastiekver. D.O.S. te Den Oever. 21 November A. N. B. N V.V.-avond A. Z. Cabaret in Hotel Smit. 22 November Uitvoering Kunstkring Wieringen. Opgevoerd zal wor den „Dr. James Simpson," toneelspel in "3 bedrijven. prettige wijze mocht worden sa mengewerkt. Daarna was heb woord aan de Heer R. Jofriet, hoofd der school te Den Oever, voor het houden van' een causerie over „Wat er ver andert in het onderwijs." Even min als iedere plant evenveel en evengoede vruchten oplevert, evenmin kan men verwachten, dat ieder kind tot dezelfde schoolpres taties komt. Aanleg, milieu e.a. factoren spelen daarbij een grote rol. Bij het onderwijs zal men daarmee rekening moeten hou den. Bij de 18e en 19e eeuwse drang naar weten meende men dat iedereen alles moest en kon leren. Mocht er toen nog enige grond voor die illusie bestaan, door de geweldige uitbreiding van de wetenschap, die de laatste ja ren heeft plaatsgevonden, is daar nu minder dan ooit sprake van. Meende men vroeger onderwijs te kunnen geven door stukje voor stukje op te bouwen en alles in elkaar passend te maken, tot een goed sluitend geheel, thans kan dat niet meer. Meer en meer volgt men de omgekeerde weg van het geheel tot de delen. Werden vroe ger de leerlingen aan de hand van de meester a.h.w. bij de berg op getrokken en konden ze alleen maar via de leerkracht de leerstof deelachtig worden, het moderne onderwijs geeft de leerlingen ook de gelegenheid zelfstandig de weg te zoeken, die tot het doel leidt. Rekening houdend met indivi- duële verschillen, niet meer in hoofdzaak bouwend op 't geheu gen, zal men iedere leerling die leerstof moeten aanbieden, die hij door denken zelf kan oplossen Daarnaast zal een kunstmatig aangekweekte naijver plaats moe ten maken voor de wil tot samen werking en zal men de kinderen op de school moeten leren afstand te doen van het persoonlijke be lang om zo te komen tot meer gemeenschapsgevoel. Niet kennis op zichzelf is macht, maar het gaat er vooral om, hoe de kennis, die we veroverd hebben, gebruikt wordt. tijd. Zo rongd 1600 as je den met een jacht over komme most en een Wiering ontdekte dat wei nig meer as 400 woeninge telde. Den most je lope van het iene naar het are end. Den wier er niet klaagt over zere biene. Soms kon je met de sjees. Den most je je tevreden stelle met de hobbelige wege. Je most je dorst lesse in ien van de her- berge. Nauwelijks ware deuze te herkennen an fien of aar uut- hangbord. Je kon je tegoed doen (as er teminste slacht was) an lamsbout. Skepe ware der toch ge'nog. Toe ware het nog de walkes die als omraste ring dienst deeë en gien ontsie- rende witte bordjes met het ien Proeven in Amerika genomen) of aar der op. Dat was de zelf- hebben geleerd, dat 10% van de de tijd dat de boerestolpen nag mensen die ontslagen werden, of omringd ware deur de bome. niet voor bevordering in aanmer- Een verskiensel dat we nou ok king kwamen dit te wijten had den aan een tekort aan kennis, terwijl 90% een en ander moest wijten aan bepaalde minder gun stige karakter-eigenschappen. Aan de hand van allerlei voor beelden aan de schoolpractijk van alle dag ontleend, lichtte spreker z'n betoog nog nader toe. Ook het grote probleem' van het zit tenblijven kwam daardoor in een dnder licht te staan. Want' juist door rekening te houden met de individuële verschillen en door iedere leerling hem passend werk op te dragen kan dit euvel zeker beperkt worden. Het betoog van de hr. Jofriet samenvattend, kunnen we zeggen de maatschappij verandert en wij dut anes. al misse. Nou is het 350 jaar leden. Nou vorme we een belangrijke skakel in het verkeer tussen Oost en West. Gien allien staand volk meer. Nou binne de peer de niet meer de trots van de boer maar nou is het de masien. Het binne gien dorskneppels meer die de goldgele aren van hun korrels ontdoen, nou is het een vier- kangte stoffige kas, We kenne zo wel deurgaan. Den zeg je weer is dat Wierting bleven wat iens de bewoners tot een paradijs maakte. Weer is mensen veranderen met die maat schappij en een school die zich in Den is het niet het Wieringer OV.A1CI IJ IJX I Hl 1111 OwXlWVJX V l. 11L i haar onderwijs niet bij die veran- n0^je om deuze leegte op <e derde maatschappij aanpast' door|vullen en weer goed te maken, zich tijdig om te schakelen, zal,Die verskille binne te groot. haar taak niet naar behoren kun nen verrichten. Het hartelijke applaus van de aanwezigen wees uit, hoe men de interessante, heldere uiteenzettin gen van de hr. Jofriet gewaar deerd had. De pauze werd op de gebruike lijke wijze doorgebracht en nadat voorzitter nog enkele had voorgelezen uit „Een blij ge- BRAM. luid", gedenkboek uitgegeven ter nagedachtenis van Mej Hermien v. d. Heide, in leven leidster van het jeugdcentrum „De Vonk", sloot hij om elf uur deze leerza me ouderavond, alle medewer- gedeelten j kers hartelijk dank zeggend voor het gebodene.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 2