Constructordozen D. MINNES K/ND WIERINGER NIEUWS Een geweldige voorraad speelgoed, 1 Ife Pssri Sierlijk Sterk HET ONDERWIJS KOMT TEN ACHTER BIJ WAT DE MAATSCHAPPIJ VRAAGT. Scheepsbouw. Oh, kom er eens kijken bij D. MINNES het cadeau voor jongens klEIN MEUBELEN Telef. 24 Hippolytushoef DE SCHOOL MOET PRACTISCHE MENSEN KWEKEN. Op de Vrijdagavond j.1. in de L. School te H.-hoef gehou den Ouderavond hield de onder - wijzer dezer school de Heer H. de Jong een pleidooi voor de onder wijsvernieuwing. Spreker zette uiteen hoe, zoals met zoveel andere dingen, er ver schillende redenen kunnen zijn om het oude af te schaffen en daarvoor iets nieuws in de plaats te stellen. Ook t.a.v. het onder wijs zijn er die redenen. De school hangt zeer nauw samen met de maatschappij en de maatschappij wijzigt zich voortdurend. Logisch is dus het onderwijs aan te pas sen aan wat de maatschappij vraagt Het tegenwoordige onder wijs doet dit niet. Er zijn klachten, voornamelijk uit het bedrijfsleven. Men consta teert dat de kinderen die de la gere school verlaten in practisch inzicht, verantwoordelijkheid en karaktervastheid tekort, schieten. Welk stelsel De fout moet worden gezocht bij de oude methode van onderwij s- geven, het z.g. „klassikale stelsel, een stelsel dat veronderstelt dat alle kinderen in staat zijn de leerstof te verwerken. Er is echter verschil in aanleg. Van de kinderen van 6 jaar die pas op school komen zijn er die in verstandelijk vermogen gelijk met een 8-jarige, anderen met een 4-jarige. Dan toch 't zelfde onderwijs U voelt daar hapert iets. Waarom zou de een, die ver der kan, wachten op de ander Welke leerstof Naar de oude methode, be rustend op het principe „kennis is macht" worden de kinderen volgepompt met vaak onbegrepen wijsheden van weinig practisch nut. Is 't wel geschikt wat ze leren Kunnen ze 't verwerken Is er voldoende belangstelling voor De spreker toont met voorbeel den aan dat al deze vragen ont kennend moeten worden beant woord. Nieuwe methode. De rompslomp moet overboord. Naar de nieuwe methode zal het kind zichzelf in de leerstof kun nen inwerken. Wat 't zelf vindt vergeet het niet, Het leert beter aanpakken. Kent arbeidsvreugde. Het onderwijs moet gericht zijn op het vastleggen van de meest elementaire begrippen van reke nen en taal. Daarom geen inge wikkelde renteberekeningen oi sommen over 't metrieke stelsel, maar begrip van de practische waarde van het rekenen, nota's, gas- en electriciteitsrekeningen, hoofdrekenen, snelrekenen enz. T.a.v. het taalonderwijs geen los se gekunstelde zinnen maar een samenhangend geheel, zonodig geïllustreerd opstellen maken, desnoods met tekeningen verlucht, vertellen, nieuwe leesmethode, al les zodanig dat het de belangstel ling van het kind heeft en het bevattingsvermogen niet te boven Er zijn verschillende methoden om tot onderwijsvernieuwing te komen. Eis is ook dat 't personeel van het klassikale stelsel naar het nieuwe meer individueel onder wijs wordt omgeschakeld. Het per soneel dezer school, aldus spr.. volgt thans een 3-iarige cursus om zich theoretisch en practisch daarin te bekwamen. Dan zullen nieuwe leermethoden worden in gevoerd. Reeds worden in enkele klassen proeven genomen. 't Reactievermogen bij het zelf standig werken der kinderen is zeer verschillend. Sommigen pro beren 't inderdaad zelf te vinden. De gemakzuchtigen moeten door de onderwijzer tot zelf aanpakken worden geïnspireerd. In de toekomst zal dus meer rekening worden gehouden met de individuele prestaties der leerlin gen. Hun intelligentie kan worden getest om te weten wat ze in de mars hebben al zegt dit nog niets omtrent energie, ijver enz. Ten nauwste hangt hiermede het systeem van het zittenblijven samen, een systeem dat in de nieuwe methode niet meer past. Het verantwoordelijkheidsgevoel kan worden aangekweekt door de kinderen een taak te geven b.v. zorg voor bloemen en planten, het helpen van anderen enz. enz. Algemeen acht men thans de tijd gekomen om op grote schaal te veranderen. I De Voorzitter de heer Van 't Hof. die deze bijeenkomst, die door 130 ouders werd bezocht ook had geopend, waarna de secreta ris, de heer Jb. Kuijt. de notulen had voorgelezen, dankte de spre ker voor zijn uiteenzetting. Bestuursverkiezing. In de vacature W. Mostert (niet herkiesbaar) werd na een 2e stem ming gekozen de Heer D. Nieuw- buurt met 95 stemmen. RONDVRAAG. Bij de rondvraag werden nog enkele verlangens en wensen ge- i uit ten aanzien van de interne I gang van zaken van het onder wijs op de school, welke de voor zitter de opmerking ontlokte dat de ouderavond niet bedoeld is als klachtenbureau. Voor dergelijke dingen kan men zich wenden tot het hoofd der school of de betrok ken onderwijzer. Mevr. Breed vroeg hoeveel ge spaard moet worden voor het schoolreisje. De Heer H. de Jong lichtte dit toe Er is momenteel een spaar systeem, berekend op f 4.per jaar per kind. dit is 10 cent per week. Vermoedelijk is dit niet ge noeg. Men kan echter toetreden als donateur van de Commissie Schoolreisjes ad f 1.— per jaar. De Voorzitter sloot vervolgens de vergadering waarna gelegen heid bestond het werk der leerlin gen te bezichtigen waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Succes - Nieuws. Uitslagen van de op 20 Nov. 1949 gespeelde wedstrijden Texel 1Succes 1 23 (vriendschappelijk)* Succes 2 Grashoppers 2 23 Succes Jun.-Alc. Vixtr. Jun. 12 Helder ASucces A 31 Winkel BSucces B 01 N. Niedorp BSucces C 30 Succes 2 speelde al een heel po ver spelletje tegen Grashoppers en de nederlaag was zeker verdiend. De gasten namen al spoedig de leiding door een blunder van de S.-doelman. Al spoedig maakte S. gelijk, toen een van de weinige goede aanvallen door Hollander op de juiste wijze werd afgewerkt. De gasten werkten echter onver droten verder -welk volhouden met een tweede doelpunt werd be kroond. Hollander bracht door het benutten van een vrije schop, net buiten het strafschopgebied, de partijen voor de tweede maal op gelijke voet. Na de rust waren de bezoekers over het algemeen het meest in de aanval en al was ook hun spel niet groots, door hun grotere doortastendheid was het in ieder geval nuttiger. Door 'n kopbal van hun midvoor werd het 32, waarmede tevens het einde kwam. De scheidsrechter was de beste man van het veld. De Junioren konden het tegen Alc. 'Victrix niet bolwerken. Met de stand 21 mochten zij meer dan tevreden zijn, want de bezoe kers waren zeker een klasse ster ker. Succes a verloor opnieuw eer vol, maar de punten zijn weer weg. Succes B alleen hield de eer hoog, al was de overwinning wei nig overtuigend. Succes C kon het tegen N. Nie dorp lang niet bolwerken. Er moet veel meer getraind worden jongens, zo komen jullie er niet. Als je per slot van een sterkere tegenstander verliest is geen schande. Maar wat de thuis- spelende elftallen Zondag j.1. lie ten zien was qua spel het aanzien niet waard en gaf blijk van diver se technische tekortkomingen, welke alleen door serieuze training kan worden verbeterd. Daarom a.s. Donderdag allen present. Afgelopen week werd van de werf Doornbos te Tjamsweer te water gelaten het kustvaartuig „Okke Bosker", gebouwd voor re kening van de heer Jn. Bosker Oz. te Hippolytushoef. Grootte 425 ton en voorzien van een 340 pk M.A.N. Dieselmotor. o. a: Poppen, poppenwagens, poppenwiegen, winkeltjes, weegschaaltjes, meubeldoosjes.keukentjes en keukengerei fornuisjes, ser/iesjes, naai- en borduurdozen, bouw-en blokkendozen, tekendozen, drukkerijen, kegelspelen auto's van metaal, plastic en hout garages, tankstations, hijskranen, houten en pluche dieren, muziekdozen, trom men, timmerkaarten, telramen, gezelschapspelen, lees- en prentenboeken. (i££êS TURNGARNITUREN en SCHOMMELS en nog honderd© andere artikelen. Kinderstoelen in 6 soorten Torck-fabr. Kinderboxen Kinderbox matrasjes Met een mooi St. Nicolaascadeau voor de grote slaagt bij ons ook heel zeker. Flinke voorraad in Naaiboxen. borstelgarnitnren. kranten hangers, leeslampen, haardfauteuils, damesfauteuils, kapstokken, thee meubels. radiotafels, schilderijen, tinnen serviezen. Glaswerk: b.v. drink- serviezen, nestenschalen, gebakstellen enz. Aanbevelend Spar „Tempo-Tempo"- avond 1949. In „Cinema de Haan" te Hippo lytushoef werd Donderdagavond j.1., een bonte avond gehouden, door de plaatselijke Spar-winke liers, de heren R. Kat en M. Plug. Het was een Show- en Cabaret programma waaraan medewerk ten Frans van Schaik, Louk No- rell, Gerda en Helmeith, Pietro Nakaro, De Twee Helgers, Frans Wouters, Eddy Christiani, Frans Poptie, Bud van Hoorn, Freddie Verdo en als de bekende mede werker van de Ramblers Freddie Barendsen. De avond werd met een toepas selijk woord geopend door de heer Peters, waarna Frans Wouters zijn orkest presenteerde. De stemming was er, mede dank zij Freddie Barendsen, spoedig in. Daarna werd de geluidsfilm vertoond „Met de Spar naar Valkenburg" Zomer 1949. Aan de uitroepen en het gelach, kon men bemerken dat de film geweldig insloeg. In de pauze die nu volgde wer den vele prijzen verloot die door diverse firma's waren beschikbaar gesteld. Als nummer vier van het pro gramma trad weder Frans Wou ters met zijn orkest voor het voet licht. Vooral het liedje „Kleine Mariandel" oogstte veel bijval. Louk Norell wist met haar praatje het contact tussen publiek en medewerkenden levendig te houden. De echte Weense wals gedanst door het danspaar zal menig oudje in de zaal hebben doen verzuch ten dat is wat anders als de „Samba" Een liedje en een praatje van Louk Norell en ook de twee accor deonisten bracht de echte genoeg lijke sfeer in de zaal. Frans van Schaik. „de zin gende zwerver" trad tweemaal in deze avond op en zijn zeemans liedjes en vooral het bekende „Old Man River" oogstten veel bijval. De twee Helgers brachten met Vergadering IJsclub „Westerland." Zaterdagavond vergaderde de Westerlander IJsclub in Café „Kooi- en Meerzicht" te Wes terland. De heer P. Portegijs kon 25 leden verwelkomen. Bestuursverkiezing. De heren R. Veuger, E. vd Laan P. Steigstra waren aftredend, (allen herkiesbaar). Na de stemming zag het be stuur er als volgt uit P. Portegijs, R. Veuger, P. Steigstra en E. Ruitenburg. De Voorz. bracht dank aan het afgetreden bestuurslid, dhr. E. v.d. Laan, voor diens prettige samenwerking. Woorden van dank werden ook gericht aan de Firma Bos en Melchers, voor het gebruik van de pomp-installatie door de IJs- hun nummer de aanwezigen in bewondering. Na het wederoptreden van Louk Norell en een muzikaal intermez zo van Frans Wouters, kwam met de vrolijke potpourri het volledig contact met het publiek, en na tuurlijk was het optreden van de twee vingervlugge accordeonisten een groot succes. Als slot presenteerde Pietro Na karo zijn wonder show. Als illusionist voerde hij verschillende wonderbaarlijke toe ren uit die ieders bewondering wekten. Het duiven en bloemennummer was het slot van zijn optreden en tevens het einde van deze geslaag de Spar-avond. De Spar zou geen zaken-combi natie zijn als de propaganda had ontbroken. De mededeling van de tocht naar Brussel in 1950 zal de be langstelling van de zeer vele aan wezigen wel hebben. Het was een zeer geslaagde avond. club in 1948, en aan de Tech nisch ambtenaar der Zuiderzee werken voor de aangebrachte beplanting rondom de ijsbaan Vervolgens was een belangrijk pi^nt aan de orde, n.1. het aan schaffen van een windmolen, voor het op peil houden van de waterstand op het b'aanterrein. De heer de Vries gaf een uit voerige uiteenzetting van zulk een installatie, waarvan de kosten zullen bedragen f 750.-, ze kan ter plaatse worden op gesteld. Na de voor- en nadelen te [hebben overwogen, werd door de vergadering besloten tot het aanschaffen van een windmolen over te gaan. De Veren, trad toe als lid van de Ijsbond. De verzekering tegen onge vallen op het ijs wordt vrij ge laten. De kosten zijn f 0.15 per persoon. Het bestuur deelde vervolgens mede dat men pogingen in het werk zal stellen om ook op Wie- ringen wedstrijden uit te schrij ven voor paren. De kas-controle had tot' re sultaat dat 3e penningm. dank kon worden gebracht voor het financieel beheer. In de Rondvraag werd het voorstel geopperd om een ge deelte van de ijsbaan te reser veren voor het schoonrijden, welk voorstel nog nader zal worden besproken. Op de baan zal een chrono meter worden geplaatst. AANBESTEDING. Op Dinsdag 29 November '49 zal worden aanbesteed het één jarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken te Den Oever en op het Kornwerderzand

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 2