WIERINGER NIEUWS WAARHEEN? Band Ned. Indonesië. Op initiatief van bovengenoem de Band beeft de aangekondigde lezing plaats gehad door de heer Antonie van Kampen. Als auteur van verschillende boeken o.a. „Boek der Zeven Zee ën." ,,'t Juttersjong", ..Zee zonder Genade", „Het grote Rallye Avon tuur" etc., heeft de spreker grote i aantal aanwezii NED HERV. GEMEENTE. Woensdag '30 Nov. 8 uur Zus-1 terkring Oosterland. VRIJE VOGELS OPGELET I aanhankelijkheid en trouw was Zaterdagmiddag a.s. 2 uur allen ontroerend. Jungle Pimpernel was present. als een vader voor zijn volk. Na de pauze werden lichtbeel den vertoond waarbij tevens ze den, gewoonten, gebruiken en ook misbruiken der dwergen werden uiteengezet. Het betaalmiddel n.1. kleine 1 schelpjes waarvan een bepaald konden de bekendheid gekregen. Ook over het onderwerp aanwezigen bewonderen. De spreker liet n.1. negen deze avond is van zijn hand een schelpjes zien die een waarde ver- boek verschenen onder de titel tegenwoordigde vaneen „Jungle Pimpernel". Deze avon'd I vrouw. die geopend werd door de voorzit-Nadat de positie van de vrouw ter van de Band. de heer Steig- en haar gewoonten waren bespro- stra. was dan ook gewijd aan de ken. gezinsleven kent men niet, held van de Wisselmeren op1 besloot de spreker zijn causerie Nieuw-Guinea, Dr. J. v. d. Bruin. Jungle Pimpernel. De spreker schetste met een gedicht gewijd aan Nw. Guinea. Het applaus bewees hoe Anto- Westdelen op Nw. Guinea waar- i nie van Kampen de aanwezigen uit bleek dat de werkelijkheid had geboeid met zijn prachtige, anders is als men in Europa leert interessante lezing en leest. Uit een officiëel rapport bleek o.a. hoe de bekende Papoea's plot seling op „Sneltocht" gaan en zelfs overgaan tot kanibalisme. Tevens besprak de heer Van JR Kampen hoe door de bloedwraak Kerk te Den Oever een lezing met Weer een zeer goede avond voor de Band. Lezing te Den Oever. Woensdag j.1. werd in de Geref. I lichtbeelden gehouden over het I onderwerp „Doofstomme kinde ren." Onder leiding van de heer de Gooyer, werd de avond geopend met het zingen van Ps. 751 en onderwerp gebed. Daarna schilderde de spreker van deze avond de Heer Roose boom hoe de ouders als het kind 6 maanden oud is ontdekken, dat het kind niet reageert op de stem der ouders, en na rugge spraak met de dokter wordt dan het besluit genomen het kind te zenden naar een inrichting op een leeftijd van ongeveer 4 jaar. De enige protestantse inrichting is gevestigd te Voorburg en met zijn 23 lokalen kunnen de 212 leerlingen worden gehuisvest en worden onderwezen. De spreker zette uiteen hoe het leren met deze kinderen verloopt en hoe in de vierde klas ook wordt begonnen met het leren van de Bijbelse geschiedenis. Daarna wanneer de kinderen de leeftijd hebben worden zij onder richt in een bepaald vak, om zodoende zelfstandig hun brood te kunnen verdienen. De inrichting te Voorburg be- staat 60 jaren en de spreker wekte de aanwezigen op, mede te hel pen. Door finantiële steun kan dit mooie werk blijven voortbestaan. In de pauze werden dan ook f intekenlijsten ter tekening geboden en werd tevens een lecte gehouden. en andere oorzaken de Papoea'.1, bezig zijn zichzelf uit te roeien. Het Ned. deel van het eiland (13 x Ned.), is slechts dun bevolkt. 1 zodat dit verschijnsel verontrus tend is. Aan het eigenlijk toegekomen vertelde de spreker, hoe 10 jaar geleden twee vliege niers opdracht kregen om gedeel ten van Nw. Guinea in kaart te brengen. Aan de kust bestond een legende over een dal in het binnenland waarin 3 meren aan welker oevers kleine witte Papoe a's zouden wonen met staarten. Deze legende maakte op beide vliegeniers toch zulk een indruk dat zij besloten het binnenland te verkennen. En inderdaad bleek er zulk een dal te bestaan met 3 meren en er waren zeer waarschijnlijk ook mensen. Nadat de Ned. regering de ont dekking was medegedeeld, over de meren „wisselmeren" genoemd, naar een der ontdekkers, werd een expeditie uitgerust. Dr. de Bruin nu vroeg op zeer jonge leeftijd na het behalen van de doctorstitel in Geologie, Let teren en Wijsbegeerte, de Ned. regering toestemming om aan de wisselmeren het Ned. gezag te vertegenwoordigen. De aanwezigen werden door Antonie van Kampen in gedach ten gevoerd naar deze meren en met aandacht en onder grote stil- I te werd de persoon van Dr. de Bruin belicht. Spreker schetste H RH H het leven van Dr. de Bruin aan boom noer verschillende de meren bij deze pigmeeën die inderdaad aanwezig bleken te zijn. Kleine Papoea's, echter niet wit zoals de legende vertelde, zwart. Of hier sprake was van een uit stervend of opkomend ras, is alsnog een raadsel. Beide moge lijkheden zijn aanwezig. De dwergmensen leven echter in het Stenen tijdperk, zich abso luut onbewust van de verdere be woonde wereld. De spreker belichtte vervolgens hoe Dr. de Bruin na de inval op Indië door de „Jappen", met en kele Papoea's onderdook in de Jungle en beschreef de ontzetten de moeilijkheden om als man van cultuur, als een Papoea te moe ten leven, maar dan ook volko men. Zijn plan om een spionnagesy- steem op te bouwen ten gunste der geallieerden, slaagde buiten gewoon en bezorgden hem de ti tel van „Jungle Pimpernel." De Jappen hebben zijn succes nooit teniet kunnen doen en hem ook nooit kunnen vinden. Een prachtig voorbeeld, ons al len ten voorbeeld, was wel hoe de 10.000 Papoea's in die jaren zegge en schrijve 2 collabarateurs ble ken te hebben, mensen die 1 x onder bedreiging, Jap verstrekten. Uitvoerig kunnen wij niet in gaan op de prachtige causerie van de heer v. Kampen. Voor de pauze werd uitvoerig door de spreker de terugkomst DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woensdag 30 Nov. n.m. 2.30 uur Zusterkring Don Oever ten huize van Zr. G. Lont-Doves. Bespreking- Kerstfeest. Donderdag 1 Dec. 'sav. 8 uur. Kring van Jonge Zusters. Komt allen f Bespreking Kerstbijeen komst. Donderdag 1 December n.m. 4.305.30 Lees- en Vertelclub. Al le leden present. Een verrassing. Aanbestedingen Op Woensdag 14 December 1949 zal het onderhoud gedurende het jaar 1950 worden aanbesteed van: Ia. de afsluitdijk van de Zui derzee tussen Wieringen en de Friese kust nabij Zurich en van bijbehorend hoofd, gebouwen en aansluitende terreinen met bijko mende werken b. de uitwateringssluizen in de afsluitdijk te Den Oever en te Kornwerderzand en van bijbeho rende dammen en gebouwen II. de havens en havendammen te Kornwerderzand, te Breezand- dijk, te Den Oever en aansluiten de terreinen III. de schutsluizen en brug gen in de afsluitdijk en van dc bijbehorende gebouwen IV. het op de afsluitdijk gele gen gedeelte van Rijksweg No. 9. Op die dag zal eveneens worden aanbesteed het onderhoud gedu rende het jaar 1950 van I. de Rijkszeewerken op en na bij Wieringen II. de Rijkshavenwerken op Wieringen III. de Balgzanddijk en het Balgzandkanaal met de daarbij behorende grond- en kunstwerken tussen van Ewijcksluis en Oost- oever IV. gedeelten van de Rijksweg No. 9 en van de Rijksweg No. 10a. Vestigingswet. Aan de Heer K. Deen, alhier, werd vergunning verleend tot uit oefening van een opticiens- en uurwerkmakersbedrijf in het per ceel Poelweg 5, te De Hauke6. Het Toneelconcours te Hippolytushoef. De derde uitvoering werd Za terdagavond gegeven in „Con- cordia" te H.Hoef. DE GROTE BRIDGE - WEDSTRIJD. Wisselbekers der le en 2e klasse blijven dit jaar op Wieringen. De grote bridge-wedstrijd die Zaterdagavond onder auspiciën van de Wieringer Bridgeclub CW.B.C.) werd gehouden in Hotel 3. Mevr. tfonbroek flansen Bergen 44V« Ï5-Iijn 1. Tijsenv. Iloesel, Wieringen 19''s 2. Ahting—Fonteijn, Zaandijk 48'/» 3. Vlam—Westra, Warmenhuizen 48 C-lijn 1. Nussev. d. Maas Amsterdam 50l/a pt>. de Haan te Hippolytushoef is wel 2. Mevr. Arpan-v. Roekei een bijzonder groot succes voor onze Wieringer bridgers gewor- j 3 den. j Niet alleen werd in 4 van de 7 1 lijnen beslag gelegd op de le prijs 1 maar bovendien werden de vorig jaar door onze plaatselijke verent- 2. ging uitgeloofde wisselbekers le en 2e klasse met succes verdedigd. 3 Een opmerkelijke prestatie le- verde het koppel Klomp-Montulet dat in de A-lijn der eerste klasse de strijd moest aanbinden met de meest prominente spelers van de verschillende bezoekende vereni gingen, onder wie de bekerhouders van het vorige jaar, Mevr. Son- broekJansen, en het zeer sterke echtpaar Vasbinder, beide koppels uit bergen. Na een enerverende kamp ein digden onze plaatsgenoten met 56' punt. max. 84 pt„ uit 28 spe len, daarbij het echtpaar Vasbin der met juist lh punt achter zich latende. Op de derde plaats kwa men Mevr. Sonbroek en de Heer Jansen met 44"» punt. De Heren Klomp en Montulet hadden daarmede tevens de hoog ste score in de le klasse, waarin in 4 lijn van 8 paren werd gespeeld en veroverden daarmede voor 1950 de wisselbeker le klasse. Eenzelfde fraai resultaat be haalde het Wieringer koppel BlaauboerMaaskant dat in de G-lijn der 2e klasse met 58 pun ten als no. 1 eindigde, de hoogste score in de 3 lijnen waarin in deze afdeling werd gespeeld. De wisselbeker 2e klasse, vorig jaar gewonnen door Schmitt Luijt, bleef daarmede op Wierin gen. De prijswinnaars waren le klasse A-lijn 1. KlompMontulet, Bergen 48'/* Kooij-de Haan, Wieringen 43'/a D-lijn 1. Kraan-de Koning Wieringen 49Vs 2. Mw. Goedhart-Klerk Zaandijk £4 3. HoningPlomper Bergen 43'/t 2e klasse. E-lijn 1. Goedhart-Schuddeboom Zaandijk 46V* 2. Mw. v. d. EemBakker Bergen 45 3. DresfeldWijmenga Bergen 44'/» G-lijn 1. BlaauboerMaaskant Wieringen 58 2. V. SijpMw. Hartman, Purmerend 40"» 3. LeenMolenkamp Wieringen 42"» H-lijn (lOparen) 1. De Hr. en Mw. Koster Purmerend 64'k 2. Jac. SmitLuijt, Wieringen 62 3. OmisTakes Wieringen 61'/s 4. Mw. JongkindDeijkers Wieringen 6P/2 De bovengenoemde gelukkigen konden een keus maken uit de fraaie collectie prijzen, bestaande uit taarten, rollades, bloem- en fruitmanden, kazen, e.d. die met een toepasselijk woord door Voor zitter Jac. Kuiper werden uitge reikt. Deelgenomen werd door 58 kop pels, t.w. 8 uit Purmerend, 5 uit Zaandijk, 12 uit Bergen, 4 uit Warmenhuizen, 2 uit Langedijk, 2 uit Wieringermeer en 1 uit Am sterdam. Voorts namen 24 Wierin ger koppels deel. De stemming was opperbest en 2. Echtp. Vasbinder, Wieringen 561/» pt. velen verklaarden gaarne weer Bergen 56 i naar Wieringen te zullen komen om in wedstrijden uit te komen. De Gymnastiekveren. „Wie onder leiding van de Heer H. Pennekamp, gaf een Na de nauze liet de heer Roose- dans" en gymnastiekprogramma, nio.tioc bestaande uit Rijdansen, Vrije aan- j ringen" col- 1 plaatjes zien van de inrichting, personeel oefeningen, Knotsoefening etc, I en verpleegde kinderen. J Het gebodene werd door het De heer de Gooyer sloot daarna aanwezige publiek zeer gewaar- maar j ^eze aVond, waarna de Heer Roo seboom voor ging in gebed. Jammer, dat er zo weinig be langstelling voor deze mooie avond was. Geslaagde Vivo-avond. De klant is weer koning On- 1 der deze leus organiseerden de Vivo-winkeliers uit onze gemeen te Zaterdag in zaal „Wiron" een feestavond voor hun klanten. En dat zijn er blijkbaar heel wat, want de zaal was overvol, toen het feest begon. De R.K. toneel vereniging „de IJpelaars" trad het eerst op en wel met het blijspel ..Het begon in een gracht". Harte lijk is er gelachen om de verma kelijke situaties, waaraan dit stuk rijk is. De speelsters en spe lers oogstten dan ook veel succes. Na een verloting en het uitdelen van versnaperingen werd er op 't podium een boerenbruiloft ge vierd. Alle gasten waren in oud- Wieringer costuum. Diverse voor drachten werden gedaan en ten slotte leidde ceremoniemeester v. d. Kwast de bruilofstgangers ten dans. Onvermoeid werden door voedsel aan de onze bekende volksdansgroep ver schillende figuren uitgevoerd, waarbij af en toe ook de andere feestgangers werden betrokken. Tot slot nog enkele walsen voor de liefhebbers en toen kwam ver na 't middernachtelijk uur een van Dr. de Bruin, de Heer Was- j einde aan deze zeer gezellige senburg en de spreker zelf in het1 avond, die zeker een succes is ge land der Wisselmeren belicht. Deweest voor de organisatoren. 29 Nov. a.s. spreekt A. Vermeulen, Secr. N.V.V. in Hotel Smit. 30 Nov. Vrouwendag van de Partij v.d Arbeid, afdeling Wieringen in 't Eigen Gebouw, H.-hoef. deerd. Daarna kwam de Toneelgroep W.K.T. (Wieringermeer Klein- Toneel) voor het voetlicht met „Een Pierrot treedt op", spel in 3 bedrijven, door Prosita Peters. Dit stuk geeft vele gelegenhe den tot sterk spel. Het verhaal draait om Hans van Leeuwen, een sympathieke maar op bepaalde momenten wat zwakke figuur. Zijn meisje speculeert op zijn zwakheid van karakter, brengt hem in moeilijkheden en hij moet zelf zijn kost gaan ver dienen, iets, wat hij nooit heeft geleerd. Hij heeft echter altijd plezier gehad in muziek en hij gaat dan in de hoogste nood optreden als muzikale clown. Het koorddanseresje Joolt Bergsma en de revue-clown Oom Feddy gaven aan het geheel een aparte bekoring. Het geheel stond onder regie van A. Kluft, Grime T. de Jong en de souffleur was de Vries. Wat het spel betreft, zullen wij ook ditmaal het oordeel la ten aan jury en publiek. Gezien de slechte rolkennis zal het oordeel echter niet on verdeeld gunstig zijn. Een concours is echter een zich geheel geven om een zo goed mogelijk figuur te slaan. Wij geloven en zijn er van overtuigd dat de Toneelgroep W.K.T. tot betere prestaties m staat is, als zij heden hebben te zien gegeven. POLITIE. Verloren een grijs wollen ceintuur en een dubbele rijwiel- tas inh. een paar nieuwe zwarte gymschoenen. Gevonden een autoped. Inl. bij de Gem.-Bode. Ontheffing Winkelsluiting. Krachtens het besluit van Burgemeester en Wethouders zullen alle winkels op 1, 2 en 3 December a.s. met het oog op het doen van inkopen voor de St. Nicolaasviering, tot des avonds 9 uur geopend zijn. Een zelfde ontheffing is ver leend in verband met de Kerst- mis voor 22 en 23 Dec. a.s. Collecte. De in deze gemeente gehouden Succes - Nieuws. Uitslagen van de op 27 Nov. j.1. gespeelde wedstrijden Succes 2 Alw Forward 2-3 Oudesluis Jun. - Succes Jun. 2-0 Succes B - St. Boys A 1-1 Succes C Wiron B 1-2 Succes 2 ging in een spannen de, maar wel een beetje te harde kamp,' met 3—2 ten onder, waar door alle aanspraken op een bezetting van de eerste plaats in rook vervlogen. Er werd door beide elftallen zeer enthousiast gespeeld en het krachtsverschil in het veld was niet groot. De bezoekers namen de leiding, maar S. maakte al spoedig gelijk Succes bofte nog" toen de scheids rechter om duistere redenen aancollecte voor het Ned. Oorlogsgra- A. F. een penalty cadeau gaf, ven-Comité Klaproos-actie) heeft die echter niet benut werd. Na rust nam A. F. opnieuw de leiding, maar J. Mast bracht de partijen door een fraaie kopbal de balans weer in evenwicht. Na deze gelijkmaker oefende Succes een zware druk op het doel van de bezoekers uit. Het beslissende punt kwam echter in deze periode aan de 'andere kant, toen een plotselinge uitval der bezoekers opnieuw tot een doel punt leidde. Succes kreeg nog wel een aantal corners te ne men, doch deze werden zo slecht genomen, dat zij geen gevaar stichten. Een klein beetje meer beheer sing in het veld kan geen kwaad heren. De Junioren kwamen ander maal met de kous op de kop thuis. Succes B kon het ondanks een i totaal f 134.11 opgebracht. Een Boterletter het cadeau MAAR DAN VAN KOK dat snapt U zo St. Nicolaas bezoekt de Wieringermeer. Naar wij vernemen is Sint Nico laas voornemens a.s. Zaterdag naar de polder te komen. Van 2—3 uur bezoekt hij Mid- denmeer, van 34 uur Wieringer- werf en van 45 uur Slootdorp. Nadere bijzonderheden in ons volgend nummer. Vlug en Vaardig. De j.1. Zondag gespeelde hand bal-wedstrijd IJmond - Vlug en Vaardig eindigde met de wel veldoverwicht tegen St. Boys A zeer verrasssende stand van 15-2 niet verder brengen dan een ge lijk spel. Denk er om jongens, zo wor den jullie geen kampioen. Bij Succes c Wiron b lie pen de krachten niet zoveel uiteen. Een uitval der Oevenaars in het laatste ogenblik van de strijd, werd de Successers ech ter noodlottig. TRAINING deze week op Don derdagavond. D. W. 0. - Nieuws. Uitslag heren-elftallen In een Zondag j.1 gehouden handbal-wedstrijd eindigde met de stand 15 voor de Wierin- germeerders. De wedstrijd Junioren - Hugo Girls eindigde met de stand 10-6

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 2