WIERINGERMEER NIEÜWS DE RAADSAGENDA. STICHTING PROEFBOERDERIJ DE PROF. Dr. J. M. VAN BEMMELENHOEVE W.-MEER, VAN FABRIEK TOT DE BOER. Niet minder dan 29 punten zul len behandeld worden op de raadsvergadering van a.s. Vrijdag. Naast enige subsidie-aanvragen en voorstellen tot verlening van voorschotten ten behoeve van onderwijsinstellingen, is er een crediet-aanvrage van f 1000.ten behoeve van onderzoek naar de bodemgesteldheid op de plaats waar het vierde dorp Is geprojecteerd. Vervolgens staat een voorstel vermeld tot oprichting van een Stichting Centraal Woningbeheer. Het doel dezer stichting is Zo economisch en goed mogelijke ex ploitatie der woningen, welke in de gemeente Wieringermeer door de Gemeente of woningbouwcor poraties met geldelijke steun van het Rijk en de Gemeente zijn ge bouwd. Het bestuur zal bestaan uit een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur en voorts zoveel leden als er woningbouwcorpora ties zijn. Bouwplannen. B. en W. stellen de Raad voor over te gaan tot het bouwen van a. een administrateurs- woning op de plaats van het voormalige postkantoor te Wieringerwerf, ten behoeve van de samenwerkende woningbouwcorporaties b. de secretariswonïng op haar oude plaats aan de Raad huisstraat c. een ambtswoning met brandweergarage, op de fundamenten van het vroe gere postkantoor te M.-meer. In verband met het in eigen beheer nemen van de gemeente wegen en -bruggen stellen B. en W. voor de overname van 2 kan- tonniers en 2 brugwach ters van het Heemraad schap. In het kader van het afwer kingsprogram, wordt voorgesteld over te gaan tot verbetering diverse wegen, a. Verbreding en modernisering Wierweg van 3.50 tot 5.50 meter b. verbreding van de verhar ding tot 5.50 meter van het ge- gedeelte der Slootweg ten noorden van de Wierweg, en het aanbren gen van een nieuwe slijtlaag c. bouw vaste brug Slootsluis, Slootdorp (na verkregen overeen stemming met het Heemraad schap De Wieringermeer) d. verbreding en modernisering van andere, daarvoor in aanmer king komende, wegen. Muziektent. In verband met het door „Soli Deo Gloria" te Slootdorp, in 1950 te organiseren concours, wordt voorgesteld alsnog over te gaan tot herstel van de verplaatsbare muziektent. Verder is een voorstel ingediend tot vaststelling der salaris- verordening van het gemeentepersoneel. Ook komt een voorstel aan de orde tot doorlopende nummering der gebouwen buiten de dorpen en de verplich ting voor wegeneige naars tot het plaatsen van naamborden bij de wegen. Momenteel is de toestand zó, dat de Slootweg b.v. begint bij E 5, vervolgens komt E 119 en dan E 19. De wenselijkheid van het aan brengen der naamborden, aldus de toelichting, zal ieder, die deze gemeente heeft doorkruist, onder schrijven. Nieuwe straatnamen. Ten slotte vermeldt de agenda een voorstel ven B. en W. de hier onder vermelde wegen en straten of gedeelten van wegen en straten te noemen als daarachter is aangegeven 1. de nieuw aangelegde Noord- Zuid lopende weg tussen dé Raad huisstraat en de Oosterterptocht te Wieringerwerf Bedrijfsweg. 2. de nieuw aan te leggen Oost - West lopende weg tussen het ge bouw gemeentewerken en het perceel Hoekstra te Wieringer werf Gemeente werf straat. Belangrijk en uitvoerig. 3. de nieuw aan te leggen Noord-Zuid lopende weg tussen de Meeuwstraat en de Raadhuis straat te Wieringerwerf Patrijsstraat. 4. de gedeeltelijk reeds aange legde straat, gelegen Oostelijk van de Sternstraat en uitmondende op de Noordzijde van de Verbindings weg te Wieringerwerf Margrietstraat. 5. Terpweg te Slootdorp, lopen de van de Brink tot de Langeweg Koningin Julianaiaan. 6. Nieuwesluizerweg in Sloot dorp, voorzover gelegen binnen de grenzen van het uitbreidingsplan Prins Bcrnhardweg. 7. Slootweg in Slootdorp, ten zuiden van de Brink en tot de Langeweg Prinses Wilbelminaweg. 8. Sloobweg in Slootdorp, ten Noorden van de Brink tot de brug over de Den Oeversevaart, alsme- j de de daaraan evenwijdig lopende Koningin Emmastraat Koningin Emmaweg. 9. de zg. omgelegde Havenka de te Middenmeer, van de Brug straat af Handelsweg. 10. de evenwijdig aan de onder 9 genoemde weg ten Noordoosten langs de begraafplaats lopende weg Nijverheidsweg. 11. de Kerkstraat in Midden- meer Zuiderzeestraat. 12. de Slootweg in Middenmeer van de Breestraat af tot het Rijks- weggebied Komlaan. 13. de Slootweg, Zuidelijk van de Langeweg te Slootdorp tot de Middenmeerbrug te Middenmeer Middenweg. 14. de Hoornseweg, gelegen oostelijk van de Rijksweg, van de brug over de Medemblikkervaart tot de Westermiddenmeerweg Oosterweg. 15. Rijksweg no. 7 Rijksweg. 16. de Havenweg, lopende van de Slootweg tot de haven Haukesweg. 17. de Havendwarsweg, lopen de van de Haukessluis tot de grens der gemeente Haukessluisweg. Autobezitters opgelet Het Bestuur van de Plattelands vrouwen afd. W.-meer verzoekt autobezitters, die plaatsruimte over hebben voor mede-passa giers, voor de Eigen krachten avond op 13 Dec. a.s.. hiervan op gave te doen bij de Contactvrou wen. Personen, die mee willen rij den met mede-bezoekers, gelieve hiervan ook opgave te doen aan dezelfde bekende adressen. Geslaagd. Mej. Akke v. d. Veen, Poststraat, Middenmeer, slaagde voor coupeu se-lerares bij Mevr. De Leeuw van Rees te Amsterdam. Voor bercep bedankt. Ds. J. H. Post, Geref. predikant te Wieringerwerf, heeft bedankt voor het beroep der kerk van Valkenburg (Z.H.) Contactavond „Vlug en Vaardig." „Het ontstaan der sport beoefening en haar ont wikkeling." Over dit onderwerp sprak de Heer A. Blok, uit Anna Paulowna, jl. Vrijdagavond in Hotel „Lely", te Slootdorp. De sport, aldus spr., is zo oud als de mensheid zij is een onder deel van de ingeboren aard reeds bij jonge kinderen kunnen wij ui tingen constateren, die wijzen in de richting van sportbeoefening. I De sport voor ouderen in geor- I dend verband, op intensieve wij- ze beoefend, vindt men het eerst bij de Grieken daar. werden reeds 700 jaar vóór Ck^jtus Olympi- sche spelen georgtjjfceera. Hier aan mochten alle<!m deelnemen degenen, die een zware training van 30 dagen hadden doorge maakt. Wel een bewijs welk een waarde men reeds in de grijze ouderdom hechtte aan een inten sieve oefening. De winnaars der spelen werden zeer geëerd. Jammer was 't, dat zich op deze spelen onregelmatig heden voordeden, als omkoping e.d., waardoor van overheidswege moest worden ingegrepen, en 300 jaar na Christus de Olym pische spelen niet meer werden gehouden. Over de ontwikkeling der sport in het tijdperk, hierop volgend, is weinig bekend. Pas in de 19de eeuw werden weer Olympische Spelen georga niseerd, voor 't eerst in 1896 in Griekenland. Ten onrechte heeft men gedacht dat deze spelen de verbroedering der volken zouden bevorderen. Tot nu toe zijn op de Olympi sche Spelen geen handbal wedstrij den gehouden, doch gezien de animo voor deze sport, vooral in de Scandinavische landen, acht spr. het niet onmogelijk dat zc I een onderdeel zullen worden van de Olympische Spelen. Hierna stond spr. stil bij het wezen der sport. De athletiek is de moeder van alle sport. De juiste verzorging van het lichaam is een onmisbaar element bij de sportbeoefening, terwijl de i sportieve geest ook in geen club mag ontbreken. De Heer Bij post dankte de Heer Blok voor zijn interessante causerie, en sprak de wens uit dat deze avond er toe zou bijdragen dat er ook in de handbalsport, sportief zou worden gespeeld, zo dat er inderdaad steeds 22 spelers en geen 22 soldaten op de sport velden zouden verschijnen. Schaakclub „W.-werf." Groep I. de Graaf Hauwert 10 de Graaf v. d. Kolk 10 Groep II. Sijm Louwes 01 Geusebroek Hoekstra 0—1 Sijm Hoogland 0—1 Scholten Louwes 01 Attentie Heden Dinsdagavond 6 December clubavond op dezelfde tijd. Proetveldverslag Zomertarwe N. N. H. 1033, Serie 150. Bij het lezen van dit verslag vraagt misschien iemand zich af Waarom zullen wij zomertarwe zaaien En inderdaad onze ervaringen op de Proefboerderij vijzen uit. dat zomertarwe gemiddeld minder opbrengt dan wintertarwe. Het gezegde „Zomertarwe zaaien is een noodzakelijk kwaad," kent wel bijna iedereen die met de land bouw te maken heeft. Nu rijst direct de vraag welke omstandigheden kunnen het zijn die het noodzakelijk maken dat wij toch zomertarwe zaaien Dit is een belangrijke vraag, waarop wij willen proberen antwoord te geven. Ie. Gronden, die met vuil, in het bijzonder met duist, te kam pen hebben, kunnen een voor jaarsbewerking niet missen, wil men niet helemaal onder 't vuil komen. 2e Bij percelen waar men voet ziekte kan verwachten, en vooral bij een nat najaar, kan de grond structuur zodanig zijn, dat het niet verantwoord is de wintertar we er maar in te „knoeien." 3e Bij een strenge winter kan de tarwe zo uitdunnen, dat door zaaien noodzakelijk is. 4e Kan de werkverdeling voor bepaalde bedrijven het noodzake lijk maken dat een langere oogst- periode gewenst is. Dit zijn zo enkele punten in het algemeen wij zijn er van over tuigd hiermee niet volledig ge weest te zijn, maar ieder kan voor- zichzelf naar de aard van zijn bedrijf en de vraagstukken, waar mee hij te maken krijgt, deze op somming zelf aanvullen. Wij achten het voldoende om aan te tonen hoe belangrijk het i is, ieder jaar op de hoogte te blijven met hetgeen de kwekers van dit gewas ons hebben aan te bieden. De rassenkeuze is vrij uit gebreid, waardoor men gemakke lijk belangrijke punten over het hoofd kan zien. Om maar eens iets te noemen Bij de rassenkeu ze is de tijd van zaaien belang rijk. De meeste zomertarwerassen die na 20 Maart worden gezaaid, zijn niet meer in staat een maxi- mumopbrengs: te geven. Het ras Koga maakt hierop een uitzonde ring dit kan in een korte groei periode klaar zijn. Maar toch ach ten wij het 't beste alle zomertar- werassen zo vroeg mogelijk te zaaien. Gaat dat niet, bedenkt dan welk ras men kiest. Anders doet men beter zomergerst te zaaien. De toestand van de grond, waar op de proef gewassen groeiden, is goed. OntwateringIn de zomer 2-75 Min de winter 2-25 M Grondsoort Zavel, die rijk is aan kali en kalk en dankbaar is voor een organische bemesting. VoorvruchtBruine bonen. Bemesting 400 Kg. Sup-17%, gestrooid einde Februari. 400 Kg. Ks. even voor het zaaien per ha. Gezaaid 8 Maart van Blanka 160. van alle andere 170 kg per Ha. Rij enafstand 225 s cM. Grote der veldjes 8 x 10 M. 80 M2, met drie herhalingen. Opkomst27 Maart regelmatig, behalve Blanka, dat drie dagen later was. Ontwikkeling5 Mei algemene stand uitstekend Peko het voor- lij kst vervolgens Blanka en Mansh. 272 Koga op dit tijdsti» trager. 2 JuniKoga had nu de achter stand ingehaald. Peko en Mans- holt X Carstens zijn nu de meest ontwikkelde rassen. 22 JuliBlanka schraalhad voller kunnen staan. Ook Koga had beter halmgetal kunnen heb ben. Iets meer zaaizaad nemen, verdient overweging. Een uitste kende indruk maakte Mansh-272 Mansh.van Hoek X Carsten bleek gevoelig voor windschade te zijn, dat zich kenmerkte door dood blad in de toppen. Verdere waarnemingen zijn naast de opbrengst-resultaten in onderstaand staatje verwerkt. Ras Roest Stuif- in lengte stevig- datum Stro rela- korrel R brand aren stro heid rijph. tief Blanka 8 10 24-6 120 cm. 6 16-8 98-1 100 47-2 18 Peko 9 10 20-6 125 cm. 7 16-8 115-9 118 51-5 18 Mansh - 272 9 10 22-6 125 cm. 6 18-8 105-9 107 51-4 18 Koga 10 8 12-6 110 cm. 10 16-8 98-6 100 50-4 18 Mansh.- v. Hoek x Carst 8 19 19-6 127 cm. 8 18-8 110-5 112 51-8 10 Hera 10 10 21-6 125 cm. 2 20-8 101.8 103 50-1 10 Wanneer b.v. op de markt te Middenmeer een nieuwe tractor of landbouwmachine van buiten lands fabrikaat te koop wordt aangeboden, staan gegadigden geïnteresseerd te kijken en infor meren allicht naar prijs en pres tatie. Nadat men zich ten deze door de handelaar heeft laten inlichten, weegt men dikwijls met kennissen alsnog het voor en tegen der machine af, en besluit uiteindelijk al of niet tot de aan schaffing ervan over te gaan. Het is stellig interessant eens na te gaan langs welke weg een buitenlandse machine op de Ne derlandse markt komt. Wanneer een buitenlandse firma b.v. een tractor hier aan de markt wil brengen, maar zij heeft in Nederland geen handelsrelaties, kan zij bij de betrokken Neder landse instantie een „importeurs- lijst" aanvragen, waarop alle maatschappijen en firma's in haar branche vermeld zijn. Zij kan uit deze lijst een keuze ma ken, en een Nederlandse firma aanzoeken om voor haar als ver tegenwoordiger op te treden. Het eerste contact is dus nu tot stand j gebracht. Het kan echter ook gebeuren j dat een Nederlands importeur b.v. in een buitenlands tijdschrift een advertentie leest van een zekere i fabriek, die hier nog niet is ver- tegenwoordigd. Hij kan dan te kennen geven dat hij vertegen woordiger wil worden van bedoel de fabriek. Dat wil echter nog niet zeggen dat hij nu beginnen kan met het importeren der door de fabriek vervaardigde machines. Want eerst moet hij in verband met de verkrijging van deviezen bij het Bureau Grondstoffen, te Den Haag, toestemming vra gen om de machine aan te kopen Krijgt hij vergunning een of meer der door hem gevraagde machines aan te kopen, dan is het van belang dat de machine eerst „getest' wordt, want een machine, die zijn doelmatigheid, in het buitenland bewezen heeft, is daarom nog niet altijd geschikt' voor hetgeen van haar gevraagd wordt hier te lande. Ook hiervoor is weer een op lossing Op het Proefbedrijf voor Land bouwwerktuigen in de Wieringer meer wordt de machine aan een „vergelijkend examen" onderwor pen, dat wil zeggen Zij wordt in vergelijking met een machine, die haar doelmatigheid bewezen heeft, op allerlei manieren beproefd. Voldoet zij aan redelijk te stel len eisen, dan kan de importeur met een rustig hart zijn machine aan de man brengen, en is hier mede de lange weg van fabriek tot boer afgelegd. CONCLUSIE Dit proefveld, dat als goedge-1 slaagd beschouwd kan worden, had de gehele groeiperiode een uitstekende stand. Het bekende ras Blanka fungeerde als stan daardras. Uit het resultaat van dit proef veld blijkt duidelijk, dat de kwe kers hier rassen naar voren schui ven die de volle belangstelling waard zijn. Het zijn de rassen Mansh. van Hoek X Carstens en Peko, die de hoogste opbrengst geven. Mansh- 272 neemt de derde plaats in het verschil tussen deze drie is echter zeer gering. Peko had voldoende stevig stro. rijpt gelijk met Blanka en leverde opvallend mooie, grove bruine korrel. Dit ras heeft, onze voile belangstelling. Mansholts v. Hoek X Carstens is voor ons geen onbekende meer dit ontwikkelt een flink gewas, was op dit proefveld voldoende stevig matig grove, goed gevuld korrel verdient de volle belang stelling. Mansholts 272,- waarmee wij voor het eerst kennis maakten, heeft ons goed voldaan alleen hadden wij wat steviger stro ge wild. Verder kregen wij de indruk, dat men dit ras zo vroeg mogelijk moet zaaien het heeft niet min der behoefte aan koude dan Blan ka. De korrel is matig grof, bruin en goed gevuld. Dit ras is zeker de belangstelling waard. Koga dit voor ons meer be kende ras neemt wel niet de eer ste plaats in. De stevigheid van stro en de mogelijkheid dat men dit ras nog laat kan zaaien, heeft toch grote voordelen. Verder is onze mening, dat Koga op een grond die minder N-behoeftig is dan de onze, nog tot meer in staat is. De korrel is regelmatig van stuk, matig grof en bruin. Uit deze beschouwing is het niet moeilijk de conclusie te trekken, dat er, naast Blanka. rassen zijn die de volle belangstelling waard zijn. Het ras Hera gaf een bevredi gende opbrengst, maar het slappe stro heeft toch bezwaren. Het is niet onmogelijk dat het op ande re grondsoorten beter zal voldoen meerdere proeven hiermee zijn gewenst. J. SCHIPPER. Proefboerderij, Dec. 1949. UITVOERING W.MEERFAN- FARE, IN SAMENWERKING MET W. K. T. A.s. Zaterdag geeft de ..Wie- ringermeerfanfare" onder leiding van de Heer Van Glabbeek, een uitvoering in Hotel Smit, te Middenmeer. Na de pauze brengt W.K.T. het prachtige spel uit het artis- tenleven „Een Pierrot treedt op." Door omstandigheden was W.K.T. op het Concours te Hïp- Ipolytushoef niet in vorm wij 'zijn er echter van overtuigd, dat W.K.T. a.s. Zaterdag te Midden- |meer in staat zal zijn de aanwe zigen door haar spel een goede avond te bezorgen. AFSCHEID PASTOOR LANGEDIJK. A.s. Donderdagavond van 7 iot '7.30 uur bestaat er gelegen heid afscheid te nemen van Pastoor Langedijk, in Hotel Smit, te Middenmeer.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 3