WJERINGERMEER NIEUWS VERVOLG RAAD. HET MUZIEKCONCOURS TE SLOOTDORP. OPENING „ST. PIUS X - SCHOOL" TE SLOOTDORP. Stichting „Centraal Woningbeheer Wieringermeer." De Raad besloot over te gaan tot oprichting van de Stichting „Centraal Woningbeheer Wierin- germeer". Uit de Gemeentekas werd ten behoeve van de Stichting het stichtingskapitaal ad f 25.ter beschikking gesteld. Op verzoek van de Heer Addens zullen in de concept-statuten nog enige redactie-wijzigingen worden aangebracht. De bedoeling van de nieuwe Stichting is, de eigendommen der bij haar aangesloten corporaties, zo efficiënt en zuinig mogelijk te beheren, en eenheid te scheppen in de zaken, de woningbouwcor poraties betreffend. De stichting zal worden beheerd door een vertegenwoordiger van de gemeente, en verder van elke deelnemende woningbouwvereni ging eveneens een vertegenwoor diger. Bespreking bouwplannen. Administrateurswoning (e Wieringerwerf. Het voormalige postkantoor te Wieringerwerf is nog niet her bouwd. B en W. stelden de Raad voor op de fundamenten van dit ge bouw een administrateurswoning te bouwen voor bovengenoemde stichting, en hiervoor een crediet te verlenen van f 26985.—. Het recht van erfpacht, aldus dit voorstel, wenst men over te nemen van het Bouwbureau, ter wijl de bouw eventueel uitgevoerd zal worden overeenkomstig de Financieringsregeling Woning bouw - 1948. Toepassing van deze regeling is alleen mogelijk als spoedig met de bouw dezer woning wordt begonnen. De heer Addens vraagt de voor zitter of over deze bouw ook con tact met de 3 woningbouwvereni gingen is opgenomen. De voorz. zegt, dat de betrachte spoed dat tot nu toe belet heeft, maar voor tot aanbesteding zal worden overgegaan, zal het nodige overleg alsnog gepleegd worden. Is de stichting niet bij de bouw geïnteresseerd, dan wordt even goed tot de bouw van deze woning overgegaan, en wordt dan wel een huurder gevonden. Tegen het voorstel werden ver der geen bezwaren te berde ge bracht, zodat het werd aangeno men, evenals het volgende punt, •dat de agenda vermeldde de herbouw van de secretaris- ambtswoning aan de Raad huisstraat. Geraamde kosten f 30.740—, Aanvankelijk lag het in de be doeling van het gemeentebestuur deze ambtswoning aan de Terp straat te bouwen, maar omdat in dat geval de funderingen in de Raadhuisstraat onvoldoende zou den worden benut, viel alsnog de keus op die straat. Ook het voormalig postkant-oor te Middenmeer wordt niet op dezelfde plaats her bouwd (voorheen Torenstraat 4). De gemeente wenst thans op die funderingen te bouwen de woning van een gemeente - werkman met een brandweer- garage. Bouwkosten f 26037.-. Ook deze woning (de garage niet), zal worden gebouwd met behulp van de Financieringsrege ling Woningbouw 1948. Dhr. Addens meent dat iedere geë vacueerde recht op terugkeer heeft, en hij vindt de P. T. T. stiefmoederlijk behandeld. Nu is deze voor allen belangrijke rijksdienst in het gymnastiekge- bcuw gehuisvestdaarna zou hij eerst in de Poststraat, nu weer ln de Kerkstraat worden gehuisvest. Hij vindt 't niet goed, dat deze dienst hoe langer hoe verder uit de bebouwde kom gaat. Er staat in Middenmeer nog wel ergens een kantoortje klaar om voor postkantoor te worden ingericht. Nu wordt de dienst wel erg ge bonden aan de huidige kantoor houder, die een klein gezin heeft. Hoe moet dat echter, als dit ge zin groter wordt, of een andere kantoorhouder met groter gezin in zijn plaats komt Een betere huisvesting voor de P.T.T. moet er z.i. komen, zonder koppeling met het gezin van de kantoorhou der. De ruimte voor de brandweer garage heeft spr. in Middenmeer zelf opgemeten, en deze is te ge ring. Er moet 2 of 3 keer gema noeuvreerd worden, voor de auto er uit is, en dat duurt veel te lang. De fundamenten liggen er, en die moeten zo mogelijk benut worden, maar voor brandweergarage is die plaats te klein en te ongunstig gelegen. De voorzitter zegt, dat natuur lijk niet gebouwd zal worden als de plaats daarvoor ongeschikt is. Voor betere huisvesting van de P. T. T. te zorgen, achten B. en W. niet de taak der gemeente, maar van die dienst zelf. Voor de ge meente is goede huisvesting der gemeentelijke diensten primair. Bovendien is van de P.T.T. geen i verzoek tot herbouw van dat post kantoor ontvangen. Ook is de P.T.T. met haar kantoorhuisves- j ting altijd gekoppeld aan het ge- i zin van de kantoorhouder, omdat deze laatste zelf voor de nodige kantoorruimte dient te zorgen. Op advies van de gemeente-ar chitect, tevens hoofdbrandmees- i ter, is deze plaats gekozen, en in I dat advies hebben B. en W. ver- trouwen. De ruimte is groot ge noeg. De heer Addens blijft van an dere mening. De voorzitter zegt toe de opmer- 1 kingen van de heer Addens met de gem.-architect te zullen be spreken. Hij deelde verder nog mee, dat aan de overzijde van het trottoir een kleine versmalling zal worden aangebracht, om het in- en uit rijden te vergemakkelijken. Tenslotte werd dit voorstel met de stemmen van de heren Addens en Dijksma tegen, ook aangeno- i men. bedrag van ten hoogste f l .000.000, i zulks ten behoeve van de finan- ciering van de bouw der montage- woningen in Wieringerwerf, en enkele andere op stapel staande objecten. De voorgestelde verordening op de huisnummering kon eveneens aller goedkeuring wegdragen. Als laatste punt werd tenslotte zeer geanimeerd gediscussieerd over de namen van straten. Als gevolg van deze discussie werden in het plan van B. en W. de volgende wijzigingen aange bracht: Raadhuisstraat Grand- pré Moliere-straatGemeente- werfstraatwordt Werfstraat Margrietstraat wojjt Prinses Mar- grietstraat Prii*? Wilhelmina- weg wordt Koningin Wilhelmina- weg wordtKoninging Wilhelmi- I naweg j Handelsweg, Zuiderzeestraat, Komlaan, Middenweg en Ooster- weg konden niet de instemming 1 I van de Raad verkrijgen en zijn aangehouden. De heer Zoodsma bepleitte ten slotte nog een splitsing van de Klieverweg, die is nu veel te lang, en daardoor ontstaat gemakkelijk verwarring. De heer Addens gaf als namen in overweging die van prof. ter Veen en die van dr. ir. Wortman, I de eerste directeur-generaal dei- Zuiderzeewerken. Voor beide suggesties verklaar- I de de voorzitter zich zeer gevoelig, i en hij zei toe ze in B. en W. ter sprake te zullen brengen. Hierna was de agenda afgewerkt en sloot de voorzitter de openbare vergadering om 4 uur. Voor een stampvolle zaal nam PASTOOR LANGEDIJK afscheid van de Wieringermeer. Ook Kapelaan LE JECNB nam afscheid. Wat reeds eerder werd verwacht, werd vorige week Maandag werke lijkheid Pastoor Langedijk, die gedurende 8 jaar zijn werk in de Wieringermeer had verricht, ont ving zijn benoeming als Pastoor te Volendam. Toen was het de taak van een reeds samengestelde commissie om Pastoor Langedijk een af scheidsavond aan te bieden, en zo waren we Donderdagavond j.1 o.a. met een 800-tal parochianen in Hotel Smit.waar men voor 't laatst met de Wieringermeerpas- toor tesamen kon zijn. Onder de vele aanwezigen merk ten we oa. ook op Burgemeester Loggers van Wieringermeer, Bur gemeester Peters van Medemblik, Ir. Ovinge, de Heer H. de Graaf, voorz. van de Beursvereniging, kapelaans en het Kerkbestuur van Volendam, en oud-kapelaan Dek ker. Kapelaan Le Jeune opende de bijeenkomst met te zeggen, dat er in de Wieringermeer verschillende tradities bestaan. Eén daarvan is ongetwijfeld het houden van paro chieavonden om de onderlinge band te doen voortleven en te Onderhoud gemeentewegen en -bruggen. Aan de orde kwam vervolgens een voorstel tot het overnemen van 2 brugwachters, n.1. van de Nieuwesluizerbrug en van de Mid denmeerbrug en 2 kantonniers van het Heemraadschap de Wieringer meer, in dienst der gemeente, ter wijl tevens aan de gemeente om niet werden overgedragen 4 dienst woningen, een zandstrooier, en 3 j sneeuwploegen, alsmede wegver hardingsmateriaal. De heer Addens vroeg zich af of voldoende bergruimte aanwezig was. maar dat zou volgens de voorzitter wel loslopen. f 300.000.voor objecten in het kader van het af- werkingspregramma. Het volgende voorstel betrof het plaatsen van een 4-tal objecten óp het zgn. „afwerkingsprogram ma" voor 1950. o.a. het bouwen van een vaste brug over de Sloot- sluis in Slootdorp. en het verbre- j den van 31/ü meter tot 51/» meter i en het moderniseren van de Wier- weg. De heer Zoodsma was blij, dat de „voorhistorische brug" in Sloot- dorp eindelijk zou verdwijnen. De heer Addens vroeg of de Wierweg mogelijk was gezien als verbindingsweg tussen Den Hel-1 der en Wieringerwerf. Hem leek deze verbreding niet zo urgent eerder is z.i. bv. de Oosterterpweg met veel verkeer aan bod. De voorzitter kon hem ten deze niet inlichten, en zei. dat hier1 eenvoudigweg het oude wegenplan was overgenomen. Hij meende, i dat men het ijzer moet smeden I nu het (nog) heet is, en zoveel mogelijk werken ten laste van dit plan moesten worden uitgevoerd, j De raad vond dat blijkbaar ook, en besloot overeenkomstig het advies. Herstel muziektent. In 't voorjaar van 1950 organi seert de muziekvereniging „Soli j Deo Gloria" in Slootdorp een con- j cours en dat was voor B. en W. reden, opnieuw een in April '48 verworpen plan tot het herstel j van een verrijdbare muziektent ter tafel te brengen. De raad ging thans met het voorstel mee. De heer Stoel vond dat nu ook de rij vereniging wel eens aan een behoorlijk oefenveld mocht wor den geholpen. De voorzitter wou dat echter tot de begroting 1950 laten wachen. De nieuwe salaris- verordening ontving een gunstig onthaal. Zo wel de heer Addens als de heer Zoodsma betuigden hun tevreden heid over de nieuwe, overzichtelijke regeling, en met enige discussie over bijzaken werd het voorstel vlot aangenomen. Kasgeldlening 1950. De raad machtigde B. en W. verder tot het aangaan van een j of meer kasgeldleningen tot een' EEN GOEDE START Zoals wij reeds mededeelden, zal in het voorjaar in Sloot dorp door de Chr. Muziekvereniging „Soli Deo Gloria" een concours georganiseerd worden. In verband hiermede ver gaderde jl. Vrijdag het „Comité van Voorbereiding," onder leiding van de Heer R. Spikman. De voorzitter heette in zijn ope-1 ningswoord de leden der diverse j comité's welkom. Spr. noemde het een groot voorrecht en een eer, zowel voor de plaatselijke muziek- i vereniging als voor de gemeente, dat ditmaal een concours in Wie ringermeer zal worden gehouden. Als leden der voorbereidings commissie, aldus spr., zijn wij er allen van doordrongen dat een muziekvereniging onmisbaar is, daar zij een opbouwende taak heeft te vervullen. Wij mogen, al dus vervolgde spr., dankbaar zijn voor de gaven door God geschon ken aan hen, die willen meewer ken de muziekkennis tot verdere ontplooi'ïng te brengen. Daartoe kunnen de commissieleden ook hun steentje bijdragen. Hierna werd uitvoerig besproken op welke wijze de diverse com missies de technische-, propa ganda-, ontvangst- en prijzencom- missie haar taak zullen vervul len. Verder zullen diverse vooraan staande figuren uit de Gemeente verzocht worden zitting te nemen in het ere-comité. Ook bestaat het voornemen een groot openluchtspel aan de avond van beide concoursdagen op te voeren, wat zeker in brede kring de aandacht zal trekken, waardoor velen naar Slootdorp zullen ko men. Bij voorbaat wensen wij „Soli" een zeer geslaagd concours toe. 8 December jl. is op feestelijke wijze de eerste dei- twee Finse scholen in onze Gemeente de „St. Pius X - School" aan het Dwarspad te Slootdorp. door Pastoor Langedijk geopend. Voor deze opening bestond veel belangstelling. Namens het Ge meentebestuur was weth. Smid aanwezig. Verder merkten wij onder de genodigden op de Heer Feringa, Önderwijsinspecteur, te Den Helder, vertegenwoordigers van het kerk- en het schoolbe stuur, de Heer J. P. Burger, hoofd der R.K. lagere school, te Wierin gerwerf, de Heer H. A. Bakker, hoofd der Chr. school, te Sloot dorp, de gemeente-architectde Heer W. Postema, en de aannemer der school de Heer J. Kingma. Allereerst verkreeg Pastoor Lan gedijk het woord. Spr. schetste de voorgeschiedenis van de totstand koming dezer school. Aanvanke lijk was men, vanwege het grote tekort aan scholen, er niet toe overgegaan een eigen school te stichten, maar nu de situatie in gunstige zin gewijzigd was, was tot oprichting dezer school beslo ten. Spr. dankte voor de volledige medewerking, die ten deze onder vonden was van de zijde van het College van B. en W. Het hoofd der school, de Heer A. Wegdam, had de aardige ge dachte gehad de leerlingen actief te doen deelnemen aan de ope ning. Op enthousiaste wijze voer den zij volksdansjes en spelletjes uit, en gaven zangstukjes en de clamaties ten beste. De Heer Wegdam wees er op dat deze school genoemd is naar de Paus, die de bijnaam had van „De Kindervriend." De Heer Feringa roemde de goede samenwerking met Pastoor Langedijk in verband met de tot standkoming van deze school, en sprak zijn waardering uit voor de wijze waarop de leerlingen zelf hun aandeel van het programma hadden ontworpen en uitgevoerd. Wethouder Smid bood, bij ver hindering van de Burgemeester namens het Gemeentebestuur de gelukwensen aan. Spr. uitte zijn vreugde over het feit dat alle moeilijkheden opgelost waren die de totstandkoming belemmerden. De Heer Bakker sloot de rij der sprekers, en wees op de goede sa menwerking die er tussen de r.k. en chr. school te Slootdorp bestaat. Hierna volgde bezichtiging der j school. Zij bevat 4 lokalen, is ge- I zellig ingericht, heeft 4 leerkrach ten en 146 leerlingen. Hoewel het exterieur der school I afwijkt van de gebruikelijke typen hier te lande, maakt het gebouw toch een prettige indruk. De school werd geleverd door de i N.V. Panagro. te Warmond de i montage geschiedde door de Fir- i ma J. Kingma en Zn. te Midden- riieer, onder Directie van de Dienst van Gemeentewerken. versterken. Hij wees o.a. op de blijde geest, die hier altijd ge heerst had, voornamelijk ook in de pastorie, en hij was ervan over tuigd, dat Pastoor Langedijk ook in Volendam deze goede geest le vendig zou houden. Hij droeg daarna de verdere lei ding van deze avond over aan de Heer A. C. Kemmeren. De Heer Dree Bakker had een passend spel voor dit afscheid geschreven, getiteld „Het leven van een Polderpastoor", met muzikale omlijsting van de Heer N. Beemster. De aanwezigen genoten ten zeerste, temeer daar de zang en voordracht, de korte voorbe reidingstijd in aanmerking geno men, zeer goed was verzorgd. De eenvoud en de kracht van de scheidende Priester kwamen in dit spel duidelijk naar voren. Pastoor Langedijk is geen voor stander van huldigingen e.d. Hij kon het echter niet verhinderen, dat diverse sprekers nog even de loftrompet kwamen zwaaien. Dat was in de eerste plaats de Heer H. A Giessen, die als penning meester van het Kerkbestuur voor al zijn grote dank namens de parochianen uitsprak voor het vele werk, dat Pastoor Langedijk heeft gedaan om de vernielde Ker ken weer herbouwd te krijgen. Hij herinnerde er aan. dat door de onvermoeide bedelpreken in diverse kerken, het mogelijk was gemaakt twee kerken zo spoe dig te herbouwen. ..Mijnheer Pastoor, wij zullen U node missen bij moeilijkheden was U altijd een goede raadsman en een goede steun. Wil daarom onze hartelijke dank aanvaarden en de beste wensen voor Uw werk in Uw nieuwe omgeving, ter ere van onze Schepper, aldus besloot de Heer Giessen zijn toespraak. „Het cadeau van de parochie." Na deze woorden bood de Heer Giessen als stoffelijk blijk van dank Pastoor Langedijk een prachtig schilderstuk van Ch. Eijck aan, voorstellende het inte rieur van de Kerk te Wieringer werf, alsmede een album met 100 foto's van de Wieringermeer. Na de pauze zongen de gezame- lijke kerkkoren „Woudgedachte", van Fr. Abt. De Heer Wesemael. langzamer hand bekend als sneldichter, had weer enkele zeer geestige gedich ten samengesteld, die o.a. door een Volendammer koortje naar voren werden gebracht, waarbij de hele zaal meezong. Ook Burgemeester Loggers be klom hierna het podium, om wel gekozen woorden van dank tot Pastoor Langedijk te richten. Nadat ook de jongste parochia nen nog even op de planken wa ren geweest, beklom Pastoor Lan gedijk het spreekgestoelte en zichtbaar ontroerd sprak hij „Beste, lieve, hartelijke mensen jullie hebben mij een onvergete lijke avond bezorgd van ernst en luim, zoals kinderen doen, als ze hun vader willen verwennen." Hij verteld dan verder van de vriendschap tussen de Kapelaan (die nu ook weggaat) en hem. „U maakt vanavond geschiedenis, want met Kapelaan Le Jeune gaat nu de laatste Kapelaan heen Er zullen nu drie Pastoors komen dio ons werk zullen overnemen." Woorden van dank richtte hij nog tot oud-kapelaan Dekker, die tijdens de inundatie bergen werk verzette. Ook richtte hij zich nog tot Burger,.vader" Loggers, Bur gemeester Peters van Medemblik en Ir. Ovinge. Tenslotte zongen de Parochianen „Aan U, o Koning der Eeuwen", waarna een ieder in de gelegen heid gesteld werd de cadeaux te bezichtigen en de scheidende Her der persoonlijk nog even de hand te drukken. De Parochie Wieringermeer had haar scheidende herder inderdaad een onvergetelijke avond bezorgd. Ook onze beste wensen vergezel len Pastoor Langedijk naar Vo lendam en Kapelaan Le Jeuna naar Kcog aan de Zaan.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 3