WIEKINGER NIÉUWS Onze Wijkverpleegsters op een Solex Assurantie - perikelen Het Witte Kruis is een heel nuttige instelling en de wijkver pleegsters verrichten een belang rijke functie in onze gemeente. Haar werk vindt veel waar dering, maar toch zal menigeen, die deze dames dagelijks, en vooral bij slecht weer, langs de wegen ziet gaan om de patiënten te bezoeken, zich afgevraagd hebben Zouden deze dames niet heel wat energie kunnen besparen, als „Het Witte Kruis" een geriefelijker en sneller ver voermiddel tot haar beschikking zou stellen Het is ons bekend, dat een van de vorige wijkverpleegsters het bestuur heeft voorgesteld een klein model auto aan te schaf fen, waardoor tevens de moge lijkheid zou worden geschapen de werkzaamheden over heel Wieringen door één verpleegster te doen verrichten. Het bestuur is niet op dit voorstel ingegaan en de leden hebben, voor zover ons bekend, hun stem in deze kwestie niet laten horen. Thans schijnt daar verande ring in te komen. Op initiatief van G. Lont-Snooij, polder Waard-Nieuwland, zal er bin nenkort een actie worden ge voerd, om te komen tot de vor ming van een fonds, waaruit voor beide wijkverpleegsters een Solex-rijwiel zal kunnen worden aangeschaft. De initiatiefneemster heeft zich met verschillende personen in verbinding gesteld, om daar uit een comité te vormen. Ook de burgemeester heeft reeds zijn medewerking toege zegd, terwijl het plaatselijk be stuur van „Het Witte Kruis" eveneens met de plannen op de hoogte is gebracht. De verwachting is, dat wan neer in Januari van het volgend jaar lijsten ter tekening wor den aangeboden, het benodigde bedrag zeker bij elkaar zal ko men. Deze verwachting komt ons niet ongerechtvaardigd voor. Wie weet, komt er geen au tootje voort uit deze actie In elk geval, hulde aan de initiatiefneemster TONEGIDO -NIEUW S Het programma voor Zondag a.s. luidt Ton. 1 R.A.P. 1 (dames) om 2 uur. Ton. 2 R.A.P. 2 (heren) om 3 uur. Ton. 1 heren vertrekken naar Eloemendaal, om daar de strijd aan te binden tegen B.G.V. V.C.J.C. NIEUWS. OPVOERING KERSTSPEL A.s. Zondag 18 Dec. om 7 uur voeren leden van het Bosvolk het Kerstpel „De Herdertjes la gen bij nachte" op in de Ned. Herv. Kerk te Hippolytushoef. Het is voor de ouders een goede gelegenheid om eens nader kennis te maken met het werk van de Jeugdbeweging. Wij hopen daarom dat U allen de kinderen niet zult teleurstel len en dat een veelvuldig bezoek hun deel moge worden. (de Bosvolk leiding.) Officiële bekendmaking. KOSTELOZE INENTING Medegedeeld wordt dat de ge legenheid tot kosteloze vaccina tie en revaccinatie zal worden gegeven in verschillende gebou wen en wel WOENSDAG, 21 Dec. 1949 a.s. des vóórmiddags 11.15 uur pre cies, in Zaal Wiron te Den Oe ver (mede voor de bijzondere school aldaar) en tevens voor Oosterland. Woensdag, 21 Dec. 1949 a.s. WOENSDAG 21 Dec. 1949 a.s. des namiddags 3 uur precies in het gymnastieklokaal van de o.l.-school te Hippolytushoef (mede voor de bijzondere school aldaar) en voor Westerland. REVACCINATIE is telkens 14 DAGEN later. Wieringen, 15 December 1949. Burgemeester en Wethouders van Wieringen, L. C. KOLFF, Burgem. VAN DUIN, Secretaris. Sacces - Nieuws. Programma voor Zondag a.s.: Q.S.C. 1 Succes 1. Ver trek 12.30 uur. DTS 2 Succes 2 uitgesteld. Kaagv. 3 Succes 3. Vertrek 9 uur. Wiron 2 Succes 4. Vertrek 9 uur per fiets. Succes A Texel A. Aanvang 10 uur. Succes C Kaagvogels B Za terdagmiddag 3 uur. Na 5 weken rust tegelijk één der zwaarste elftallen in een uitwedstrijd, zal voor het eerste elftal een te zware opgave blij ken te zijn. In verband met een wedstrijd tussen 2 proefelftallen van de N.H.V.B. gaat Succes 2 - D.T.S. niet door. Succes 3 wint van Kaagv. 3. Het vierde gaat naar Den Oe- .er en zal met een gelijk spel al meer dan tevreden zijn. Succes A moet na de over winning op Texel ook thuis in staat zijn van deze ploeg te win nen. Kerkdiensten Wieringen. ZONDAG 18 DECEMBER NED. HERV. GEM. H.Hoef 7 uur Ds Rasch O.-land 2.30 uur Ds. Meijer Dinsdag 20 Dec. om 8 uur Kerstfeest Zusterki'ing H.Hoef. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Hippolytushoef voorm. 10.30 uur Ds. A. P. Goudsbloem. Den Oever n.m. 2.30 uur Ds. A. P. Goudsbloem EVANGELISATIE. Den Cever 10 uur dhr. O. Deen. Hippo 2.30 uur Dhr. O. Deen W.-land 7.30 uur dhr. O. Deen GEREF. KERK H.Hoef 10 uur Dienst H.Hoef 2.30 u. Cand. K. Vegter| Den Oever 10 u. Cand. K. Vegter Den Oever 3 uur Dienst CHR. GER. EVANGELISATIE. Gebouw Land in Zicht Den Oever 3 uur dhr. G. Visser Chr. Leesbibliotheek Zaterdags van 5uur. LEGER DES HEILS (z. Moeijes.) Kindersamenkomst 2.30 uur. R.K. KERKNIEUWS. Zondag 18 Dec. de 4de en laatste Zondag van de Advent De H. Missen om 7.45 en om 10 uur. Bibliotheek en ont spanning voor mannen en Jon gens na de Hoogmis. Om 12 uur Congregatie v. de Jongere Meis-' jes. Lof om 7 uur. Iedere dag de H.Mis om 7.30 uur. Lof op Dinsdag en Donder dagavond om 7 uur. Congrega tie op Dinsdag na het Lof voor de oudere Meisjes en Donderdag na het Lof voor de Dames. Zaterdag, Vigilie van Kerst mis, geboden Vasten- en ont houdingsdag. Biechthoren 's morgens van 911 en 's middags van 58 uur. DEN OEVER. Zondag 18 Dec. 4de en laatste Zondag van de Advent. De H. Missen om 8 en om 10 uur. Vóór de H. Missen gele genheid tot biechten en om 9 u. wordt de H. Communie uitge reikt. Woensdag feestdag van St., Thomas, Apostel, 's Avonds om' 7 uur Congregatie voor de Da- imes en om 8 uur voor de Heren. Het Toneelconcours te Hippolytushoef. WIRON SYMPHONIE GAF PRACHTIGE AVOND De 4e uitvoering van het to neelconcours Woensdagavond is een succes geworden. In Cinema de Haan concer teerde eerst het „Wiron Symphonie Orkest", o.l.v. zijn directeur, de Heer W. Boon. Een niet talrijk publiek heeft deel wordt nagestreefd. Het j lijkt ons toe, dat men hier meer (het tijdelijk voordeel op het oog .heeft. Het gaat hier om vrij grote bedragen, en die wil men liever in kas houden. Voor de betrokkenen betekent dit echter leen onherstelbare ramp, en het zal Mr. Eecen dan ook niet ver donderen, dat deze houding van 'zijn Mij. nog al wat onrust ver wekt heeft in de Wieringermeer. Hij zal deze onrust niet tot beda ren kunnen brengen door Wets artikelen aan door van deze te halen, maar vordering af te Zaterdag Vigilie van Kerstmis, geboden Vasten en onthoudings dag. 's Avonds biechthoren van 57 uur. Geen Congregatie voor de Jongeren. NED. HERV. GEMEENTE. KERSTFEEST WESTERLAND Donderdag 22 Dec. a.s. 3 uur. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. LEES- EN VERTELCLUB Dinsdag 20 Dec. n.m. 4.30 uur: Zingen in de Kerk. Komt allen i uuui van vivuiuviii.6 deze avond genoten van het hierin te handelen_ zo muziekprogramma, dat enigszins doQr de meeste soUede maat_ was gewijzigd. .'schappijen gehandeld wordt, en Geopend werd met „Sons of de 0nder]inge the Brave een mars van Rid- Br(mdve der Landbouw-or- good, waarna volgde „De Bal- ti bier van Sevilla", van Rossini ig (fantasie.) I Aan deze landbouw-orgamsa- Een kleine toelichting werd ties, wil Mr. Eecen nog een v*~r~ gegeven bij de uitvoering van j wijt maken, omdat zij zouden .In einen Chinesischen Tempel-voorkomen hebben, dat een be- .urten". van A. W. Ketelbey, wat middelingsvoorstel zou zijn aan een goede gedachte is geweest, vaard. Wij menen, dat geen voor- mmers oningewijden konden zo-js^d is gedaan, doch wel de doende meer genieten: „Noce de suggestie, dat men een even u- Estrellas", een tango van Ma- eel voorstel in overweging wi e iando, werd prachtig gespeeld. nemen. „Die lustige Drei", een galop! Hieromtrent zouden wij dit van W. Sommerfeld, xylophoon- j willen zeggen: Indien men eerst solo van de heer S. A. Duijnker,'naar de rechter moet om door viel ook zeer bij de aanwezigen deze te laten uitmaken of men in de smaak, evenals „Munche- (iets vorderen kan, is het zeer ner Kindl", een wals van Kom-1 zeker toch verstandiger om te zak. trachten zonder deze instantie Besloten werd met de pittige zijn doel te bereiken. Dit doel mars van Sousa „Mars Ameri- was in dit geval om dc schade cain" S te verhalen op degene, die deze De met zorg gekozen muziek- (ook al was het buiten zij* stukken, werden zeer goed uit-1 schuld) had veroorzaakt, gevoerd en deze avond was voorl Gezien nu de feiten, en de al- de heer W. Boon en zijn orkestgemeen gevolgde weg in verze- zeer succesvol. j keringskringen, was het naar Dit Symphonie-orkest ver- het oordeel van de desbetreffen- dient werkelijk alle mogelijke de organisaties nog zeer dubieus morele en finandiële steun. lof door de rechter deze vorde- Hierna volgde de pauze, waar- i ding zou worden toegewrezen van gebruik werd gemaakt om en deze organisaties achten eea loten te verkopen ten bate van procedure niet alleen voor de het Concours. I getroffene net zo goed te riske- jren, als zonder procederen te be- De Voorz. van het Wedstrijd- 't talen, maar zij achten het. in het comité, de heer H. Pennekamp,belang van al haar leden een sprak een kort woord ter inlei- procedure en een rechterlijke be ding van het optreden van de; slissing zeer ge>vens.t toneelgroep „Kunstmin" uit Ju-Deze organisaties kunnen er lianadorp met „Zo waarlijk helpe niet in berusten, dat hun ledea mij|in deze zeer belangrijke zaak Dit spel van het land door aan de "willekeur van een of an- Tom Dekker, in 3 bedrijven, dere Mij. blootgesteld worden en heeft de aanwezigen geboeid van voor of na gevaar lopen, door het begin tot het einde. deze geruïneerd te worden. De inhoud is reeds vermeld Daarom geen schikking, maar in ons blad, zodat herhaling een gerechtelijke uitspraak en hiervan overbodig is. (daarom heeft een organisatie De regie was in handen van zichzelf ook financieel bij deze de Heer T. Speur. Grime: Vee- zaak geïnteresseerd. Men wil nis (Schagen.) (weten of het nodig is een W.A. Zoals gezegd, het publiek verzekering te sluiten. Wij ho- heeft genoten van spel en spe- pen echter dat dit niet nodig Iers en heeft dit aan het einde zal zijn, althans niet wegens de ondubbelzinnig door het langdu- artikelen van het B. W. en rig applaus te kennen gegeven, jw. v. K. Wij zouden deze om- zoals de Heer de Graaf in zijn} wenteling op assurantiegebied slotwoord zo terecht opmerkte, zeer ongewenst achten. Onze le- Wij geloven dan ook daü den-pachters worden hier op hP- Kunstmin" niet onder aan delgere kosten geJaaÊd en lijst zal komen te staan. HET VRIJE WOORD. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Ondergetekenden verzoeken beleefd enige plaatsruimte in Uw blad, naar aanleiding van het artikel over bovengenoemd on derwerp van de hand van Mr. Eecen, Directeur van de Nrd.- Holl. Brandwaarb. mij. „Oud- karspel". Mr. Eecen tracht in dat arti kel het goed recht aan te tonen van zijn Mij. om de schade, die zijn Mij. geleden heeft door het uitbetalen van verzekeringsgel den wegens brandschade, op de door de brand getroffene te ver halen. Hij haalt daarvoor aan de Art. 1401-1403, 2e lid, en 1403, laatste lid, van het B. W. en art. 284 W. v. K. Wij veroorloven ons echter op te merken, dat deze wetten al meer dan 100 jaar oud zijn, ter wijl het altijd de usance is ge weest van de Brandverzeke ringsmaatschappijen om (of schoon enige mogelijkheid in de wet aanwezig is tot verhaal van deze schade op de veroorzaker, ook op de onopzettelijke veroorza ker hiervan), dit toch na te la ten en hiervan geen gebruik te maken. Onzes inziens is dit ook de enig juiste en eenvoudigste weg om het belang van de beide partijen (verzekerde en verzeke raar) te dienen. En wij achten het zeer onge wenst, afgezien nog van de slachtoffers die er gemaakt wor den, om hiervan af te wijken. Tevens achten wij het tegen over diegenen, die het slachtof fer worden van deze willekeu rige afwijking van de gewone gang van zaken, zeer onbillijk en al mag de wet ^ier dan ook, strikt genomen, mogelijkheden bieden, zo achten wij dit nog geen rechtvaardiging voor deze handelwijze. Immers, doordat de Brandverzekeringsmaatschappijen voorheen deze schade niet ver haald hebben op de veroorza ker (uitgezonderd natuurlijk bij opzettelijke brandstichting), is dit risico, dat de verzekeringen dragen, al geheel in de te heffen premiën ingecalculeerd, en be hoeven zij deze schade dan ook niet op andere wijze terug te vorderen in het belang van de bij hun Mij. verzekerden, zoals Mr. Eecen het tracht voor te stellen. Ongewenst achten wij het ook, omdat bij het algemeen volgen van de weg, die de Nrd. Holl. Brandwaarborgmij. hier opgaat, dit tot gevolg zou heb ben, dat alle pachters of huur ders van panden, die bij een an dere mij. dan waarbij zij zelf 'verzekerd zijn, zich tegen het risico van deze aansprakelijk heid voor de schade aan het ge huurde zouden moeten verzeke ren. Het zou immers even on verantwoordelijk zijn om dit na te laten, als om eigen inboedel onverzekerd te laten. We kregen dan een brandverzekering en een wettelijke aansprakelijkheidsver zekering. Daar deze laatste een deel van het risico van de eer ste overnam, zou de brandverz. minder schade uit te keren heb ben, en dus lagere premiën moeten bedingen. Voor haar dus minder uitgaven en minder in komsten, dus minder omzet en minder winst. Over dit laatste zouden we ons niet veel zorgen behoeven te maken, maar voor de verzekerden, die tot de boven gemelde groep behoren en ook voor de pachters staat het heel anders. Zij bewonen immers meest kostbare panden, en dan moeten zij de premiën van een W.A. verz. opbrengen, welke uitgave tot nog toe onbekend was. Al zou dus de brandverze keringspremie lager worden, het 'totaal premiebedrag zou zeker hoger komen da thans. Mr. Eecen voert aan, dat deze wijze van doen het verantwoor delijkheidsgevoel zou versterken en men dus voorzichtiger zou worden, waardoor dan minder branden en dus minder schade zou ontstaan. Gezien echter het feit, dat niemand dit zeer grote risico (vooral in zijn gevolgen) zou durven dragen, en dus ieder een W.A. verzekering zou moeten afsluiten, en ieder ook persoon lijk niets dan ellende en schade bij brand beleeft, zal de situ atie niet veranderen. Er is dus onzes inziens geen enkel blijvend voordeel te beha len door van de tot dusver ii assurantiekringen gevolgde weg af te wijken; integendeel. En omdat dit in die kringen zo wordt ingezien, zal men van de mogelijkheden in de genoemde wetsartikelen geen gebruik heb ben gemaakt. Het verwondert ons dan ook zeer, dat de Nrd. Holl. Brand waarborgmij. thans met deze traditie wil breken. Wij kunnen niet aannemen, dat de Directie van deze Mij. de consequenties hiervan niet zou hebben voor zien. Wij vragen ons dan ook af of hier wel een blijvend voor niet alleen deze anderen kunnen nog meer gedupeerd worden, b.v. zij die panden bewonen in de onmiddelijke nabijheid van andere gebouwen, die elders ver zekerd zijn. Dit risico kan nog veel groter zijn en het bedrag der W.A. verzekering kan zo hoog oplopen, dat de premie niet meer is op te brengen. Voor een niet belend liggende boer derij is dit vast te stellen, al zit ten hieraan ook nog allerlei gé- vaarlijke kanten, maar er kun nen gevallen zijn dat de bedra gen zeer hoog zouden moeten zijn om effect te hebben voor de verzekerde. Wij kunnen van het optreden van de Nrd. Holl. Br.w.mij niet anders dan nadeel zien en wij hopen dat deze Mij. dan ook van de o.i. onjuiste weg zal te rugkeren. Zou dit niet het ge val zijn, dan zou het wel eens zo kunnen worden, dat het ver trouwen in deze Mij. en zeer ze ker ook de sympathie voor haar, een zeer gevoelige deuk zou krijgen, hetgeen ook met een krantenartikel van de Directie niet hersteld zal kunnen worden. Wij meenden mijnheer de Re dacteur, dat het zeer gewenst was, deze zaak ook eens van de ze zijde te belichten en wij dan ken U dan took zeer voor de ver leende plaatsruimte. De Voorzitters der Land- bouw-org. in de W.meer.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 2