Jlteums- en jt <flÖoertentie--6faÖ. Id 480. Zesde Jaargang. S866. WOENSDAG 3 JANUARIJ. ELDERSGHE GODRANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.30 Franco per post B 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjeö. De prijs der Ad verten tien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 85 Centen. Vóór des Diugsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiënintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Helder, NieuwediepWillemsoord, enz. 2 Januarij 1865. Door den geneesheer den heer A. Boomsma werd voor eenige dagen, bij advertentie, in zeer eenvoudige be woordingen, die het nederig karakter van den man ken merkten berigtdat hij voornemens wasmet het einde van 1865, zijne praktijk, (ruim 55 jaren te dezer plaatse uit geoefend) neder te leggenzijnen dank betuigende voor het in hem gestelde vertrouwen. Als uit eenen mond waren zijne menigvuldige patiënten van gevoelen, dat, waar hier dank ter sprake kwam, het alleen aan hen was dien in zeer ruime mate te zijn verschuldigd aan hnnnen vaardigen ge neesheer en vriend. Wij gelooven niet te veel te zeggen, wanneer wij betui gen, dat allen behoefte gevoelden, dien dank, door eenig blijk van hulde te toonen. Moeijelijk was echter in deze de keuze, op welke wijze die hulde te brengen. »Ts het niet raadzaam in deze, eens van de te algemeen in gebruik geraakte gewoonte af te wijken, om een bewijs v»n achting en liefde juist in een stoffelijken vorm te moe ten gieten?" deze en dergelijke vragen rezen bij velen op. Men moet het edelaardig karakter van den heer Boomsma kennen om ze ten volle te beamen. Ben manin den waren zin des woords nederig van harte en wars van alle praal- vertooning, die in stilte zijnen weg ging en wiens grootst genoegen het was, overal hulp en bijstand te bieden; een woor.d van opbeuringtroostliefde en ware belangstelling achterlatende, overal waar hij zijne schreden rigtte. En bo vendien een man die met tijdelijke middelen is gezegendwie niemand iets kan geven wat hij niet had om dien een geschenk aan te bieden dat hem welgevallig ismen zal het ons toe stemmen dat dit geen alledaagsche taak is. Hem met artikelen van luxeten dienste van huishou ding of kleeding te naderen ware eene groote dwaasheid geweest. Wij vertrouwen dus, dat de wijze waarop, de zich tot dat einde gevormde commissiezich van hare taak gekweten heeftwel eenigzins het beoogde doel bereikt moge hebben. Men heeft zich bepaald tot eene eenvoudige maar zeer nette, expresselijk voor deze gelegenheid geslagen gedenkpenning in goud, voorzien van gepaste insoriptien welke men heeft aangeboden op Zondag 31 December jl. Wij hopen dat de hoogbejaarde grijsaard nog menigen oudejaarsdag moge beleven om zich in den kring zijner waardige familie dezen oogenblik nog dikwijls met genoegen te herinneren. De Engelsche admiraliteit heeft tot de besturen der zeeplaatsen waar vaartuigen naar den Oceaan worden uitge rust eene circulaire gerigtwaarin wordt medegedeeld, dat sedert eenigen tijd ouder de eilandbewoners van den grooten Oceaan een toenemende zucht tot menscheneten zich open baart zoodat de bestuurders van handelsvaartuigen worden verzocht de noodige maatregelen te nemen om te voorkomen dat hun scheepsvolk het slagtoffer van die afschuwelijke gewoonte worde. Den 27 Dee. jl. is te Parijs gestorven de markies de Larochejaquelin. Hij was de zoon van de bekende Marie Victoire Dounisseau wier leven zulke romantische episoden bevat en die met zooveel geestdrift deel nam aan den strijd tegen de eerste republiek. Zij was hetdie in den slag van Cholet aan de zijde van haar man de markies Laroche jaquelin streed, met haar tienjarigen zoon op den armen diena de nederlaag bij Savenayvan allen verlatende vlugt nam in een bosch, waar zij van twee dochters beviel. Haar zoonde thans gestorven markies betrad eerst het voetspoor zijer moeder. Na den val van het eerste keizerrijk, werd hij naar de militaire school van Saint Cyr gezonden en diende tot 1830 als officier. In dat jaar werd hij ter dood veroordeeld wegens deelneming aan den oorlog in de Vendée. In 1843 trad hij op als afgevaardigde, muntte als redenaar uit en behoorde tot de legitimisten die voortdurend een beroep deden op het volk. In 1848 werd hij lid van de constituerende vergadering. Hij was gekozen in de Vendée door de republikeinsche partijToch bleef hij tot de legiti misten behooren en nam deel zoowel aan de begroeting van Hendrik Y te Belgravesquare onder Bodewijk Phillips als aan de bedevaart naar den hertog van Chambord te Wies- baden, tijdens de republiek, tot dat hij in 1851 tot senator benoemd, de partij van den keizer koos. Die overgang maakte veel opspraakmaar misschien was het meer zijne beurs dan zijn hartdie hem tot dien overgang bewoog. Da Larochejaquelin toch zat diep in schuldenen was daardoor zelfs gedwongen om de vacantiën van de Kamer in het buitenland door te brengen. Hoe stout en vermetel de Londensche dieven zijn en boe weinig zij om de plaats geven, waar zij hun handwerk uitoefenen, blijkt uit de herhaalde diefstallen, die in den jongsten tijd in de regtzaal van het hooge hof der kanselarij hebben plaats gegrepen. Zoo werd dezer dagen een snel schrijver, uitmuntend met de localiteit en in- en uitgangen van het gebouw bekend, onder zijn eigen oogen van zijn overjas beroofd, terwijl hij het vonnis van den lord kanse lier aanteekende. Hij kon niet ophouden met schrijven, uit- vrees, van het vonnis niet te kunnen vermelden, en kon geen gerucht makenuit vrees wegens rustverstoring ver oordeeld te worden. Een paar dagen geleden werd een ver slaggever terwijl hij een vonnis van de heeren regters op het papier bragt, een paket met papieren van waarde uit den zak gerold. Er mogen toch waarlijk wel maatregelen genomen wordenom het stelen in de regtzaalonder de oogen der regterstegen te gaan. De voornaamste datnes van de edelen faubourg St. Germain, de zetelplaats van den ouden franschen adel, hebben volgens het "Journal des Débats// een reform-club opgerigt, die een kruistogt tegen de bespottelijkheden der modes zal beginnen en voornamentlijk de overdreven weelde in toiletten tegenwerken. Aan het hoofd dezer vereeniging staat een hertogin van den oudsten adelen de daaronder behoorende dames zullen door de eenvoudigheid harer kleedingden alle perken te buiten gaanden opschik der dames van de beursaristocratie, tegenwerken. Deze club heeft eene soort edict voor alle dames der engelante wereld uitgegeven. In dit edict worden de diamantende versierselende kanten en duizenderlei andere kostbare kleinigheden, waarmede men zich belaadt, niet onbepaald veroordeeld; deze nieuwe ordon nantie verbiedt alleen dat men zich er eiken dag mede op geschikt; inen moet ze voor de gelegenheden bewaren, wanneer men groote toiletten moet maken. Vooral zal gelet worden op promenade en visite toiletten en de leden der club hebben beloofd, elke dame, die tegen dit edict zondigt van do deur te wijzen. In de brieven van Soerabaija aan de Samarangsche Courant leest men Voor eenigen tijd hebben wij u medegedeeld, dat zeker geacht huisvaderdie de onvoorzigtigheid had gehad zich tot borg te stellen ten behoeve van een later alhier gefailleerd handelshuis, door de directie eener Javasche credietinstelljuig ten strengste vervolgd werden dat hij en de zijnen sehien op straat gezet zouden worden deze harde is gelukkig voor de belanghebbenden afgewend; de het betrokken etablissement is hier geweesten

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1