484. Zesde Jaargang. 1866. Jlieuras-- en L» «flÖoerfentie--6faÖ. WOENSDAG 17 JANÜARIJ. NiBtrwsi'iïDiiröEür. HELDERSCHB COURANT. Verschijnt WOENSDAG eu ZATU11DAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden.ƒ1.30 Franco per post 1'.£0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. Dc prijs der Advertenthon van i4 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 85 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiën intezenden. Ingezonden stukkeu minstens één dag vroeger. Helder, NieuwediepWillemsoord, enz. 16 Januarij 1866. Dezer dagen is alhier een Engelsche schoener aangeko men geladen met drie nieuwe locomotieven voor den Noord- hollandschen spoorweg, lijn HelderAlkmaar. Het vaartuig is binnen 's rijks werf gehaald om die zware ligchamen met behulp «ter mast-bok te lossen, van daar zullen ze waar schijnlijk langs de publieke straat naar het stations-terrein moeten worden overgebragt. Heden is het algemeen armbestuur te dezer plaatse aangevangen met het uitreiken van warme spijzen aan be- hoeftigendat voorloopig driemaal 's weeks zal plaats hebben. Zondag avond jl. zijn hier, voor dit jaargetijde, de eerste twee Maasohe vischsloepen met kabeljaauw aangeko men. De prijs die bij den afslag gemaakt werd, was zeer hoognl. f 4:35 per stuk. Overigens is hier in de laatste dagen geene andere visch aangebragt dau bot, die op den Zuid- wal in menigte wordt gevangenin de laatste 14 dagen ruim 40,000 stuks, die allen tegen goeden prijs van de hand gaan. Menig huisgezin wordt bij deze gelukkige vangst, gedurende dezen winter voor armoede bewaard. Z. M. heeft, beschikkende op een verzoekschrift van de heeren M. J. Manheim eu P. H. Polak alhier, de wij zigingen in de statuten van het Israëlitisch collegie: Nut en Vermaakalhier, gelijk die bij het verzoekschrift zijn over gelegd, goedgekeurd. (In de St.-Cour. meer uitvoerig vermeld.) Z. M. heeftmet ingang van 1 Eebr., bevorderdtot offic. van gez. 28 kl. bij de zeemagt, de officieren van gez. 3e kl. J. C. D. Steendijk en G.Karssen, met bepaling dat zij zullen rang nemen de eerste tusschen de officieren van gez. 2e kl. B. H. Thomson en J. J. Borst, de andere tusschen laatstgenoemden offic. van gez. en den offic. vau gez. 2e kl. E. M. van Lier; en tot offic. van admin. 2e kl. de offic. van admin. Se kl. E. Hora Adema; en wijders benoemd tot adjunct- admin. de scheepsklerken H. Kits v. Heijningen en H. Horneer. De groote kerkeraad der Evang. Luth. gemeente te 'sGra- veuhage heeft in zijne Vrijdag avoud jl. gehouden vergade ring, uit het bestaande zestal, het navolgende drietal ge formeerd: de weleerwaarde heeren H. Heijeu, K. Scharten en J. A. Böhringer en daaruit onmiddelijk beroepen den weleerwaarden heer H. Heijeu predikant te Leijden. Naar men verueemt hebben de regenten van het artn- gast- en weeshuis te Vlissingen gezamentlijk hun ontslag aan den gemeeuteraad ingediend. Dit zou het gevolg zijn van de onlangs door den raad gedane benoeming, waarbij de heer C. van Zwevelen is benoemd tot lid van genoemd collegie, in strijd met de door de regenten gedane voordragt, waarop geplaatst waren de heeren J. Rekkers en J. C. Ockers. Twee der leden hebben zich belast met de regeling der loo- pende zaken tot aan het einde dezer maandna welk tijdstip in de benoeming van een nieuw collegie zal behooren te zijn voorzien. In de vorige week is de eerste hand gelegd aan de slooping der oude Antwerpsche vestingwerken. Ten 8 ure in den ochtend viel de eerste houweelslag op het fort Mon- tebello, buiten de Begijne-poort. Eene groote menigte bommen en andere projectielen, afkomstig van het bombar dement der Zuider-citadel, zijn daarbij gevonden. Men denkt dat het fort binneu veertien dagen met den grond zal zijn gelijk gemaakt. De heer M. L. Casolari, te Modena, heeft een werk tuig uitgevonden, door middel waarvan men met buitenge wone snelheid letterschrift kan zetten. Er hebben proefne mingen plaats gehad in tegenwoordigheid van verscheidene personendie verklaren dat binnen 9 seconden werden gezet 5 verzen van Dante met bijbehooreude verklaring. De uit vinder beweert, dat hij met zijn werktuig de rede eens spre kers in schrift kan zetten in den tijd dat zij wordt uitgesproken. De Russische gezant te Rome zal vervangen worden ten gevolge van een scène tusschen hem eu Pius TX. De gezant had nl. tot den paus gezegd, dat R. Katholicisme synoniem was met revolutie, waarop de paus antwoordde: «Ik kan niet aannemendat uw vorst u heeft opgedragen mij in mijn eigen huis te beleedigen en moet u verzoeken (naar de deur wijzende) mij te verlaten." Uit Madrid zijnde volgende tijdingen ontvangen: De gematigde partij geeft de hoop te kennendat de heer Concha binnen kort belast zal worden met de zamenstelling van een nieuw kabinet. Den 10 hebben de studenten in *"de straten te Madrid den kreet aangeheven Leve Prim 1 Leve de werkende standNaar aanleiding daarvan heeft de militaire gouverneur eene proclamatie uitgevaardigd, inhou dende, dat alle groepen die oproerige kreten doen hooren, met geweld moeten worden uiteengedreven. Men verzekerde dat Prim zou voortgaan met naar de zijde van Portugal te retireren. Overigens heerschte er in de hoofdstad en in de provinciën nog wel veel ongerustheid, doch de oproerige be weging vond werkelijke geen moreele ondersteuning. Eenige dagen voor dat generaal Prim Madrid verliet, bragt O'Donuell den generaal een bezoek. Hij verweet hem daarbij o. a. dat Prim zich met zaken bemoeide, waarmede hij volstrekt niets te maken had. O'Donnell liet er op volgen «Generaalzoodra ik een overtuigend bewijs tegen u kan aanvoerenwordt gij welligt doodgeschoten." Prim betuigde zijn leedwezen, dat de minister hem voor was geweest, want de woorden lagen hem op de tong om ze O'Donnell toe te voegen Onder dergelijke wederzijdsehe vriendschappelijke betuigingen namen beide staatslieden van elkander afscheid. De tredende overeenkomst tusschen den militairen op stand van 1854 en den tegenwoordigen, wordt algemeen er kend. Men zegt dat ook koningin Isabella zich daarover heeft uitgelaten en bij gelegenheid dat O'Donnel haar voor stelde Prim van zijne waardigheden vervallen te verklaren, antwoordde, dat zij eens een soortgelijk besluit had onder teekend voor iemand, die elf jaar geleden de landverrader O'Donnel heette, en dat besluit had toch niet belet dat die zelfde O'Donnell de hoogste betrekkingen in den staat ver kregen had en jaren lang invloed op het land en op haar zelve had uitgeoefend. Volgens een Fransch blad zou de kóningin gezegd hebben: «Ik heb u alles in 1854 ontno men en acht dagen later hebt gij mij gedwongen om het u weder terug te geven. Ik wil mij niet weder in zulk een geval plaatsen. Bovendien is het voor mij nog niet uitge maakt dat de opstand tegen mij en mijne dynastie gerigt is." Een landeigenaar uit Posen verhaaltdat hij ongeveer 2 jaar geleden met 4 landeigenaren in een aanzienlijke herberg een worst-piknik hield. Men at versche worst, dronk hou- gaarschen wijn en werd regt vrolijk. Eenige weken later waren 4 der heeren onder verdachte omstandigheden gestorven. Men dacht aan vergiftigden wijn, en werd daarin versterkt, toen de herberghier naar Amerika de vlugt natn. De eenig overgebleven gast w'erd dan ook herhaaldelijk ziek, leed aan gezwellen, en toen hij er ook een aan 't oog bekwam, hij naar dr. Langenbeek tc Berlijn, die te kennen gafjj

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1