M 486. Zesde Jaargang. 1866. Jlteums- en WOENSDAG <rti)ucrtcnlie*öfni). 24 JANUARIJ. HELDERSG9E COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden f\.30 Franco per post M f 1.£0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren pn Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjïs. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentieniutezenden. Ingezonden stukkeu minstens één dag vroeger. POLITIEK OVERZIGT. Volgens berigten uit Madrid tot 17 dezer was het zeker dat generaal Prim zich in de rigting van Andalusie op weg bevond, er; dat hij den vorigen avond na een marsch van 50 mijlen te Zalamea was aangekomenwaarna hij nog 15 mijlen in do provincie Cordova was voortgeruktna vernie ling van een gedeelte der spoorweglinie van Cindad-Real op Badajoz. Van den 18n schrijft men uit Madrid Er heerscht hier rust, doch er loopen geruchten van een opstand in de pro vinciën, De Correspondencia verzekert echter, dat die ge ruchten valsch zijn. Naar men gelooft, zal het gouvernement ziende dat zijne gevoelens van menschelijkheid verkeerd begrepen worden tot gestrenge maatregelen van repressie overgaan. De Fransche Moniteur meldt, dat de kommandant der provincie Taragono zijn hoofdkwartier te Reus gevestigd en eene kolonne- vrijwilligers van 800 man gevormd heeftom te ageren tegèn de benden opstandelingen, die in den omtrek zijn verschenen. Van den 20sten wordt berigt, dat Prim eindelijk de Portu- gesche grenzen is overgetrokken es paarden en wapenen aan de autoriteiten heeft overgeleverd. De telegrammen zijn ech ter zoozeer in onderlingen strijd en onduidelijk, dat men ze niet als ware berigten kan aannemen. De senaat heeft overeenkomstig het rapport der commissie met eenparige stemmen op een of twee na, de regering vol- magt verleendom genearaLPrimals schuldig aan de misdaad van oproer, voor een krijgsraad te brengen. Een particuliere brief uit Madrid bevat het volgende Ik kan u geene zekere politieke mededeelingen doen, want men weet hier niets. Een aantal dagbladen komen in het geheel nietjuit, en die welke nog verschijnen zijn gevuld met advertentien en mengelwerk. De Diario berigt dagelijks, dat alles goed gaat en overal rust heerscht. Daar geen blad dit mag tegenspreken valt 't niet moeijelijk om dit vol te houden. Prim en zijne troepen vlugten nog altijd in de bergen van Toledo en blijven zich naar Por tugal rigten. Terstond werd hem de minister van marine nagezonden waarom juist de minister van marine omdat Prim een riviertje moest oversteken Toch had hij twee volle dagen daartoe noodig. Hij had 4000 man onder zijne bevelen en Echague evenveel. Deze verliet Madrid in eene andere rigting om Prim aan de oevers van de Taag op te wachten, maar elf dagen zijn zij op Weg en nog is er niet- het geringste gebeurd. Prim heet op de vlugt te zijn verlaten te worden door zijne aanhangersaan zijne vervolgers wapens krijgsvoorraad te hebben achtergelaten, terwijl deze gansche henden deserteurs uit zijn legertje opnemen. Van dit alles is geen woord waar. Wel is waar heeft hij slechts 2000 man bij zichdie tegen 8000 man overstaan maar toch slechts in naamwant zoowel Zavala als Echague moeten bepaald hevel hebben ontvangen eiken aanval te vermijden omdat de regering beducht is dat, wanneer het tot een treffen komt de koninklijke troepen naar de opstandelingen zouden over- loopen. In alle oorden, waar de insurgenten zich vertoonden, verklaarden de 'gemeentebesturen zich voor hen. In Madrid wordt de orde alleen gehandhaafd door de dreigende publi caties. Op de eerste zamenscholing die gehouden mogt worden, zal worden gevuurd. Dit heeft echter niet belet, dat twee regementen, te Madrid in garnizoen, twee dagen achtereen oproer hebben gemaakt. Een regiment kavallerie houdt de kazernen omsingeld. Bij de minste beweging op straat worden onmiddelijk alle winkels gesloten; wel een bewijs, dat de bevolking in vrees verkeert en veel verwacht. Het regiment dat te Avila in oproer kwamzou naar portugeesch grondgebied zijn gevlugt en daar de wapens hebben afgelegd. De Spaansche consul kreeg echter 25 geweren waar zijn nu de andere gebleven In eene Parijsche correspondentie der Middelb. Crt. komt naar aanleiding der Spaansche insurrectie de volgende juiste opmerking voor: De regeringstelegraaf laat zich echter niet spoedig in ver legenheid brengen. Ge zult u herinneren hoe eenige dagen geleden eene afdeeling koninklijke troepen eindelijk eene "bende rebellen" had achterhaald. Volgens het eerste gedeelte van den telegram was nu aan geen vlugten meer te denken toen echter plotseling de opstandelingen volgens het rapport van den kommanderenden officier, verdwenen in de mist. Als de generaal Prim de zege. behaaltdan zal men hierin de beschermde hand der Voorzienigheid kunnen zien en eene kapel stichten op de plaats alwaar de «redders van het vaderland" zoo zigtbaar werden ondersteund «toen alle hoop op uitkomst verloren scheen." Curieus zou het zijn om eens na te gaan hoe ver de meest verschillende uitkomsten in mijn tegenwoordig vaderland, in Spanje en ook in mijn eigenlijk vaderland Te Deum's en dankbeden werden opge- zonden ten hemel, omdat «de natie was gered" of «het land behouden." De Fetischdi^naars hebben de gewoonte om hunne afgoden, die zij geheugen en gezigt toekennen, in den grond te begraven als zij iets gaan verrigten hetwelk zij als in strijd met den wil dier goden beschouwen men vindt dat allerbelagchelijkst in die bijna [naakt loopende wildendie schier geen goddienst bezittenmaar als dezelfde geestelijke, een «hoog beschaafd" christelijk volk, binnen een tijdsver loop van een twintigtal jaren; uankc voor dc redding van het vaderland uit omstandighedenwelke later zich op nieuw voordoendebeschouwd worden als juist weder wèl de redding van het vaderland uit te makendan wordt daarin niets vreemds gevonden! Te Barcelona waren onlangs vele menschen op de been die geen oproer maakten maar rustig wandelden. Tegen 8 uur 's avonds vertoonde zich op de Plaza Real, waar't het drukst waseen compagnie troepen om de orde te herstellen die niet verstoord was. Een hoop straatjongens riep Leve Primen ontvingen de waarschuwing dat gevuurd zou wor den, zoo zij niet Leve de koningin! riepen. Zij riepen nog harder Leve Primdan te voren en men schoot -op de vreed zame wandelaarsvan welke zeven gedood werden. Deze schandelijke daad verwekte zoozeer verontwaardigingdat de goeverneur zich gehaast heeft, om af te kondigen, dat de regtbanken van deze zaak gesaisiseerd zouden worden. Toen de kommandant, die den moord bevolen had, den volgenden dag een koffijhuis binnentradstonden alle aanwezigen op en riepenDe deur uit met den moordenaardie zich dan ook op verzoek van den kastelein moest verwijderen. Ware Prim in de rigting van de Ebro getrokken in plaats van naar Andalusiedan zou ongetwijfeld, ten gevolge van deze moord, de opstand te Barcelona zijn uitgebroken. Ondanks de vrijzinnige maatregelendie Oostenrijk ten opzigte van Venetie nemen wilzijn de Venetianen nog weinig genegen om afstand te doen van hunne hoop op eene ver- eeniging met Italië. In dien zin heeft zoowel het provinciaal bestuur van Padua als het bestuur van Venetie besluiten genomen het eerste heeft geweigerd een adres aan den keizer te rigten tot dankbetuiging voor betgeen hij voor de geëraigreerden gedaan heeft het laatste heeft geprotesteerd tegen afscheiding van de stad Venetie van de provino.' Dublin is, gelijk men weet, in staat van beleg gesteld. Toen de daarop betrekking hebbende proclamatie aangeplakt werd, werd het grootste aantal exemplaren vernield, terwijl op de overigen bet; woord «koningin" of de zinslede «God behoede de koningin "met modder besmeerd werden of hier en daar de letters door middel van groene verw onlee'sbaar waren gemaakt. Nogtans schijnen deze proclamatien velen vrees te heb ben aangejaagd, want op nieuw zijn een aantal pieken in de ka nalen gevonden, die er des nachts waren ingeworpen alsmede ee nige uniformen. Sommige daarvan waren gemaakt van fijn groen lakenmooi geborduurd en van gouden haken en kettingen voor zien. Op den kraag waren de letters I. R. (Iersche republie" gestiktop de knoopen was eene harp of een ander symb gegraveerd. Men onderstelt nog altijd dat Stephens zich Dublin bevindten men koestert gegronde lioop dat hij politie nog in handen, zal vallen.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1