M 491 Zesde Jaargang. 1866. Jlieums* en ZATÜRDAG «flö o er tentie-6 faö. 10 FEBRUARIJ. ®ffiriërf gcÜL'dtc. P 1 I T I E* jfèict-ofiïciM geüedte. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATÜRDAG. Abonnementsprijs voor 8 maandenƒ1.80 Franco per post 9 H n 1^0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giwhs. De prijs der Advertentie» van 1—4 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdags en Vrijdegs middag 12 uur gelieve mende Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. ïen burele van den oudergeteekeude is gedeponeerd, een op de straat gevonden SLEUTELTJE. Ueliler., 9 Eebr. 1866. J)e Commies, van Politie, A. C. BOONZAJER. 1TI E TT TT S T IJ D 11T 3- S1T. Helder, NieuwediepWillemsoord, enz. 9 Eebruarij 1866. Gisteren avond vierde de leerlingen van de zangschool van den heer Kuik hun jaarlijksch feest in het lokaal 1'ivoli hierin bestaande, dat zij door de uitvoering van een 17tal zaugstukjes blijken gaven aan hunne ouders en verdere be langstellenden van hunne gemaakte vorderingen. Dat de belangstelling groot zou zijn was te verwachten, echter niet in die mate als dit gisteren avond plaats had. De ruime zal van Tivoli was meer dan vol. Men verze kert ons dat meer dan 500 personen aanwezig warenter wijl het aantal leerlingen 130 bedraagt. De voorstanders van de stereotype uitdrukking «■eivol" zouden thans kunnen zeggen voller dan eivol, en wij zouden het hun niet als eene overdrijving aanrekenen. Nadat de onderwijzer een woord van opwekking en aan moediging tot zijne leerlingen had gerigt, werd met het eerste nommer van het programma aangevangenzijnde de Jubelzang van H. G. Nageli. De liefelijke toonen hier zoo krachtig en vol door kinderen ten gehoore gebragt, deden bij de aanwezigen de belangstelling al spoedig in bewondering overgaan, niet minder was dit het geval bij het tweede nommer Bede in Nood (Koraal), en bij al de volgende nommers, vooral in de Muggedans van van Bree, die in het tempo di valse aller voortreffelijkst uitgevoerd werd, kwam het publiek in eene zeer opgewekte stemming. De eerste afdeeling werd besloten door Het Geboortefeest (Cantate) van v. Coenen Dupont. Wij kunnen niet na laten hier een woord van lof te brengen aan de jeugdige solisten die zich hierin bij afwisseling deden hooren. Is het uit een musïcaal oogpunt beschouwd, moeijelijk solo's te begeleiden, dan moeten wij vooral hulde brengen aan de jongejufvrouw E. H.voor hare zeer lief uitgevoerde piano begeleiding, waarbij de jeugdige dilettante blijken gaf, dat de moeite en zorgen van ouders en muziekonderwijzer aan haar besteedniet vruchteloos zijn. Niet minder bleek dat ook, toen zij in de derde afdeeling eene fantasie voor piano uit Orpkeus in der Unterwelt van Burgmuller ten beste gaf. De tweede afdeeling van het programma werd door de middagzangschool (de jongste klasse) op eene zoo voor treffelijke wijze uitgevoerd, dat velen, naar wij vertrouwen, een volgend jaar tot de avondzangschool (de oudere klasse) zullen zijn overgegaan. Uit de derde afdeeling beviel ons bijzonder de beide kooren «Alkmaars Octoberdagvan M. Boon. De ruimte ontbreekt ons om bij jeder nommer stil te staan hoewel gezegd mag worden dat zij ieder in het bijzonder getuigden van den takt van den onderwijzer. Maar toch van het laatste nommer nTen Strijde!" mogen wij niet onver meld laten, dat het publiek zoodanig in extase was gebragt dat aan de toejuiching en het roepen van bisgeen einde kwam voordat daaraan werd voldaan. Het slotwoord hoera dat dan ook thans met zooveel geestdrift door liet jeugdige zangkoor werd geuit, werd door het publiek, als uit eeneu mond, niet minder krachtig beantwoord. En als de echo van dat publiek, herhalen wij nog eens rhoera voor de jeugdige zangersnhoera I" voor den on derwijzer in het bijzonder en nhoera F voor allen die tot de goede uitvoering hebben medegewerkt. De luit. t/z. 2e kl. W. L. A. Gericke i3 bevorderd tot luit. t/z. Ie kl. De luit. t/z. 2= kl. P. J. Zaal, wordt met den 11" dezer geplaatst op Zr. M. wachtschip alhier. Zr. Ms. stoomschepen Baliden Briel en Aart van Nes zijn den 18 Deo. 11. van de Tafelbaai naar Batavia vertrokken. Zr. Ms. stoomschip Cycloop, komm. de luit. t/z. 1° kl. C. A. L. H. baron van Heeckeren, is den 20 Dec. en Zr. Ms. stoomschip Maas en Waal, komm. luit. t/z. le kl. C. A. B. D. Rijk, den 23 Dec. in de Tafelbaai aangekomen en zijn de 31 Dec. naar Batavia vertrokken. Dingsdag avond jl. is te 's Gravenhage op öOjarigen ouderdom overleden W. J. C. ridder Huyssen van Kattendijke minister van Marine. De heer Kattendijke was als zee-officier zeer gezien, ter wijl zijn karakter en aangename omgang hem vele vrienden deden verwerven. Ook als schrijver heeft hij zich doen kennen door zijn werkje over de opvoeding van adelborsten en het verhaal van zijn verblijf in Japan. De minister van Oorlog is ad interim met de portefeuille van marine belast. Men schrijft uit Vlissingen van den 5 Eebr. Heden verspreidt zich als een loopend vuurtje de tijding door de stad dat de stukken op de batterijen met scherp geladen en de wacht bij de vuurmonden zoude betrokken worden. Men zag ongewone bedrijvigheid in de arsenalen en het vervoer van geschut en amunitie gaf waarde aan dit gerucht. Wat was nu echter de zaak. Zoo als men weet is het in Engeland gebouwde en uitgeruste Peruaansch ge pantserd ramschip een paar dagen geleden op de reede voor Ter Neuzen ten anker gekomen. Zr. M. stoomfregat Adolf Hertog van Nassau passeerde alhier gisteren komende van den Helder, met last de communicatie van dien vreemden oorlogsbodem met de kust te bepalen tot de dagelijksche comsumptie. Zr. Ms. drijvende batterij de Ruijter wordt mede verwacht. Aangezien de tijding is ontvangendat nog een of twee soortgelijke Peruanen zouden binnenloopen, is van hoogerhand de last verstrektten einde de politie op de reede te helpen handhavenalle kustbatterijen alhier ten spoe digste in staat van verdediging te brengen, en krachtig de hand te leenen, dat deze schepen binnen de palen worden gehouden, in onzijdige havens voorgeschreven. Later schrijft men nog De kalmte keert hier weder; nadat de hoofdofficieren het zeer druk hebben gehad, en de inwoners dachten'dat het er al op los zou gaan, heeft zich alles geschikt. De heer van Uijtenhoven is weder naar 's Ilage vertrokkenen het is gebleken dat de Independancia de onzijdigheids-regten niet zal aanranden. Men houdt toch goed het oog op het Peru- aansche vaartuig. Maandag avond jl. had to Vlissingen een jeugdig on der-officier der infanterie de overmoedbij hoogen en sterken vloedhet palenhoofd op te loopeuhalverwege gekome sloeg een golfslag hem iu de diepte, en niettegenstaand een goed zwemmer was en spoedig hulp aangehragt werd,

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1