kwaad heeft gedaan. Wat hij voor goéds mogt hebben trit- gerigt is ons onbekend. En thans de nieuwe ministersde opvolgers van Thorbecke •d Olivier. Thorbecke wordt opgevolgd door den hr. Geertsema, no taris te GroningenOlivier door den hr. Pickékantonregter te Tholen. Wij nemen aandat de hr. Geertsema een uitstekend no taris zijen als zoodanig zouden wij het volste vertrouwen in hem stellenware hier de vraaghet opmaken ran een testament of eene autentieke acte. Maar en die vraag doen zeker velen met ons waar geeft het notarisambt aanleiding tot het opdoen van kennis betreffende waterstaat, spoorwegen, hooger-onderwijs, enz., enz.? Zoo neen, wat komt dan de hr. G. als minister van Binnenlandsche Zaken doen Men werpe ons niet tegen dat hij daarvoor zijne ambtenaren heefteen minister moet zelfstandig kunnen oor- deelenen niet verpligt zijn te zien door de oogen zijner ondergeschikten. Wat nu in eens den hr. G. die vroeger reeds voor opvolger van den hr. Betz bestemd was, en dus even goed finantier schijnt te zijn de bekwaamheid en kennis heeft gegeven om een man als Thorbecke te vervangen is, wij bekennen het volmondig, onbegrijpelijk. En de hr. Pické, de nieuwe minister van Justitie Deze nieuwe excellentie, wiens naam als regtsgeleerdewelligt over geheel Tholen bekend wasis in de politieke wereld eene geheel en al onbekende grootheiddie zijne benoeming alleen te danken heeft aan de toevallige omstandigheid dat hij een vriend is van een boezemvriend van den hr. van de Putte. Meer weten wij er niet van te zeggen. Nog eene kleine aanmerking ten slotte. Wanneer de Staat, teregt, bewijzen vordert van bekwaam heid en geschiktheid van de ondergeschiktste ambtenaren, wanneer hij surnumerairen en leerling-telegrafisten aan een examen onderwerpt, om blijken te geven dat ze bij magte zijn hunne betrekking naar behooren waar te nemen, is het dan geene schande, dat men de allerhoogste ambten dat men liet belang van den Staat, durft toevertrouwen aan mannen, van welke men geen enkelen waarborg heeft dat ze er de minste kennis van hebben Cicero zou hier teregt vragenUbinam gentium sumus (Waar ter wereld leven wij toch En zulk een ministerie zouden de onafhankelijke bladen ondersteunen Wij komen er rond voor uit dat wij 's lands belangen liever aan een kundig conservatief kabinet zouden zien toevertrouwddan aan het tegenwoordig bewind. Wat behoort nu de kamer tegenover dit ministerie te doen In ons volgend artikel zullen wij die vraag beantwoorden UT I 3 ur TT S T IJ D 11T 3 E 1T. Helder, NieuwediepWillemsoord, enz. 20 Pebruarij 1866. Gisteren werd de verjaardag van Z. M. den Koning alhier gevierd door het uitstellen van vlaggen van openbare en particuliere gehouwen en van in de haven liggende schepen. Vooral dc lcoopvaardershaveu, die gisteren nog met regt een mastbosch genoemd kon worden leverde een schoon gezigt op. Tusschen Neêrlands driekleur zag men daar de vlaggeu van schier alle natiën der wereld wapperen. De grootc parade aan boord van het wachtschip heeft ten 11 ure plaats gehad door de geheele equipagie en de adelborsten van het Kon. Instituut. Bij die gelegenheid werd medegedeeld dat het Z. M. behaagd had den lnit. ter zee le lel. D. J. Brouwer, belast niet het onderwijs in de stuurmanskunst aan het Kon.Instituut alhier, te benoemen tot ridder der orde van de EikcnKroon. Ook werden aan eeuige adelborsten van genoemd Instituutdie door ijver en goed gedrag hebben uitgemunt, de gewone daartoe bestemde dis— tinctiven uitgereikt. Ten 12 ure had de groote parade van het garnizoen op het Westplein plaats. Van de nieuwe uniform der Infanterie kan gezegd worden, dat zij bij uitnemendheid geschikt is, 0111 parade te houden. Het jaarlijksch assaut bij de Infanterie had reeds Zatardag jl. in de ka zerne in het fort Erfprins plaats. Een der zalen was daartoe expresselijk ingerigt en zeer smaakvol gedeco reerd. Wij achten het «verwaardig, eeuige regelen te wijden aan dc beschrij ving der wijze waarop men de zaal versierd had. Op den achtergrond vertoonde zich eeue prachtige trophéein het midden waarvan zich eene schilderij bevond voorstellende het portret en buste van onzen geëerbiedigden Koningonmiddelijk hieronder was het wapen van Nassau geplaatst. De trophée, omgeven door de geliefde nationale kleuren, maakte een grootscli effect. Aan weerszijden der zaal merkten wij de vlag gen der natiën op, wier stamhuizea verwant zijn aan het Huis van Oranje. Zoo zag men onmiddelijk ouder de nationale driekleur de Wurtembergsche, Russische, Zweedsche, Noorweegsche en Pruisische vlaggen, alles zeer sierlijk en guirlande langs de wanden der zaal gedrapeerd. In de nabijheid der trophée spreidde zich bij wijze van een troonhemel de vlag uit van Saxen- Weiraar Eisenachonder den troonhemel stond het personeel geschaard dat weldra blijken van hunne gemaakte vorderingen zoude geven. Het deed ons onwillekeurig denken aan den krijgsman bij uitnemendheid, den ridderlijken hertog van Saxen-Weimar. In het midden der zaal las men de woorden Glorie aan God, Hulde aan den Koning, Eer aan de Wapenen.'' Kortom, de zaal bood een indrukwekkend schouwspel aan. Niettegenstaande het zeer ongunstige weder liad zich toch een niet on aanzienlijk publiek op weg begeven ten einde de feestviering bij te wonen. De burgemeester was door ambtsbezigheden verhindeid geworden cr bij tegenwoordig te zijn. Behalve cenige andere civiele autoriteiten merkte men op den majoor koimnandant van het detachement artillerie verdere officieren van zee- en landmagt alsmede eeuige dames wier te genwoordigheid niet weinig bijdroeg tot opluistering vau het feest. Omstreeks 10 ure nam het assaut een aanvang. Er werd begonnen met eene muurfloretuitgevoerd door 10 personen; vervolgens trekken op de verschillende wapenen. Nu en dan werd dit afgewisseld door gelegênheids- voordragten zoo alsOranje", uitgesproken door den korporaal Everts ï,de Soldaat", uitgesproken door den korporaal Kroon maar bovenal „de Schildwacht", door deuzelfden korporaal. -Het zou ons te ver voeren, wanneer wij in meerdere bijzonderheden gingen treden. Zoo boeide vooral de g)rmuastische toeren de aandacht der aan wezigen. Wij willen er dan ook alleen dit van zeggen dat een ieder op getogen was over de vlugge bewegingen van het werkend personeel. Zeer voldeed ons de scherimcals. Na den afloop rigtte de majoor komraandant jhr. Leijssius, eene treffende toespraak tot de leerlingen. ZHEg. betuigde hun zijne hooge tevredenheid over de gemaakte vorderingen en spoorde hen aau om voort te gaan met hunne ligchaamskrachten te ontwikkelen. ZHEg. herinderde hun het hooge nut der schermkunst wier getrouwe beoefening een prikkel is tot het onderholden van een echt krijgahaftigen geest in deu militairen standen drukte ten slotte de hoop uitdat eenmaal ten strijde geroepen wordende, het vaderland er de vruchten van mogt plukken. Daarna rigtte ZHEg. het woord tot den verdienstelijken sergeant-schermmeester Martij, waarin dezen dank gezegd werd voor zijn voortreffelijk onderwijs. Alsnu werden de brevetten van prevöts en meesters op de verschillende wapens ten getale van 27 en de geldelijke belooningen aan ouderwijzers uitgereikt. Na een hoogst genoegelijk verblijf van ongeveer twee uren, verliet men de zaalhoogst voldaan over het genot dat men gesmaakt had algemeen hulde brengende aan het werkend personeel en aan allen die tot een zoo flink geheel hebben medegewerkt. Ook vond gisteren avond in de kazerne der mariniers het jaarlijksch as saut plaats; daar ons echter geene nitnoodiging te beurt is gevallen, heeft niemand onzer daarbij tegenwoordig geweestwij zijn dus niet in gelegenheid daarvan eene uitvoerige beschrijving te geven, hoe gaarne wij ook daaraan zouden voldoen. De Haven- en Zeedijk levert lieden een zeer bedrijvig gezigt op; onder de sedert drie maanden zicli alhier verza meld hebbende koopvaarders vloot, werd de zuid-oostelijke koelte, lieden morgen met groote vreugde begroet. Alom zag men met zeemansvlugheid de trossen ingehaald, de zeilen bijgezet en het ruime sop gekozen. Een onberekenbare schat aan koopmanschappen en men- sohenlevens gaat daar heen. Het kan niet anders of een dergelijk grootscli tooneel, vooral in dezen tijd des jaars, moet bij iederen toeschouwer een diepen indruk te weeg brengen. Menig oog vestigt zich dan ook hedenbijna on afgebroken, met hartelijke belangstelling, op de rigting van vlaggen, wimpels en wolkeu. Wij roepen allen toe: dat God u geleide. Volgens een particulier berigt van Bahia van 23 Januarij jl., was Zr. Ms. transportschip Heldin, kommaiidant kapt.- luit. ter zee G. Damhert, aldaar aangekomen. Men had op de reis veel stormweder gehad. Een matroos 3de klasse genaamd Visser, was over boord geslagen en verdronken. Na een paar dagen toeveus, zou men de reis naar Batavia voortzetten. Het leveren en opstellen van 12 draaischijven op het station te Zwolle, is voor f 15,1 SS aangenomen door deu lieer Ch. Bosch Reitz alhier. De Stoompost berigt, dat de onteigeningen voor de spoorweg verbinding HaarlemUitgeest bijna afgeloopen zijn, dat de aanbesteding spoedig zal volgen en dat vermoedelijk in Mei van 1S67 de aansluiting zal geschieden. Op Donderdag den 1 Maart a. s.zal door het R. O. Parochiaal kerkbestuur te Bergen (bij Alkmaar) ten huize van den kastelein J. van der Steen, aldaar, bij enkele in schrijving worden aanbesteed: Het bouwen eener nieuwe kerk met toren. Door Z. M. is benoemd tot inspecteur der posterijen in Zuidholland, standplaats 's Gravenhagede lieer B. P. W. Verwevde, thans directeur van het postkantoor te Zaandam, en in diens plaats benoemd de lieer W. Juta, thans te Hilversum. Op de Arkausas-rivier is een stoomschip genaamd Miami in de lucht gesprongen. Er waren ongeveer 250 passagiers aan boord. Talrijk is het aantal liunuer die daar bij het leven verloren. Op de Ohio-rivier is mede een stoomschip Missouri genaamd, 'in de lucht gesprongen, waarbij ongeveer 100 personen zijn omgekomen. IIAAGSCHE CORRESPONDENTIE. (Wegens plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt onze Ilaagsche correspondentie voor een groot deel ter zijde te leggenwij ontleenen daaraan alleen datgene wat betrekking heeft op het nieuwe ministerie. Red.) 's Hage 19 Februarij. Men is zeer benieuwd naar de bijeenkomst der Staten- Generaal op 27 dezer en verlangend eindelijk eens te weten te komen wat het nieuwe kabinet komt doenwant er is niemand die dat begrijpt. Hoe onze hooge regterlijke magt er mede ingenomen is tot hoofd een onbekende kantonregter uit Tholen gekregen te hebben, kunt gij wel bevroeden. De man heeft een goede sprong gemaakt, voornamelijk in het flnantiële. Van ƒ700 is hij in eens tot ƒ12000 gekomen. Dat komt er van als men een held als Achilles tot vriend heeft. In den ministerraad is er sprake de spoorwegen te bren gen bij het departement van flnantiën. Dat zou den heer van Bosse zeer welkom wezen daardoor zou hij vele locale belangen in handen krijgen. Iloe 't zich ook wringen moge en welke tours de force 't moge uitdenken, het ministerie moet vallen wegens de antipathie der natiedie de optreding van dit kabinet met verontwaar diging en mistrouwen heeft vernomenwant niet alleen hier, maar in het geheele land hoort men overal stemmen van afkeuring, zoowel bij de pers als bij 't publiek. In de kamer zullen de conservatieven de katholijken en de wezenlijke Thorbcckianen zich waarschijnlijk vereenigen, om dit zaamgeraapt onvolledig ministerie het heengaan gemakke lijk te maken. Laat ons hopen, dat dit geschieden moge, al vorens 't in de gelegenheid zij proefnemingen te doen die ons later duur zouden te staan komen. Correspondentie Een woord van de Liedertafel Euterpe té Schagenhoofdzakelijk in ant woord aan P.zal in het volgend nommor worden opgenomen. Plaatsge brek verhinderd ons het beden le deen.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2