JVÓ 499. Zesde Jaargang. Jtteuros- en «ftöoertentie-öfaö. ZATURDAG 10 MAART. KENNISGEVING. AANGIFTE VOOR DE ZEEMILITIE. «ftniiöesteöiiig. 1860. E1DERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post u 1.£0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjfs. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiënintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. €>f|ïriM jjeöcuïte. BURGEMEESTÉR en WETHOUDERS der gemeente Helder noodigcn bij deze uitde Lotelingen van de ligting van dit jaar, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, om zich daartoe vóór den eersten April aanstaandeter Secretarie dezer gemeente aan te meldenop een werkdagtusschen des voormiddags van 9 tot 1 ure. De Zeemilitiens ontvangen vier jaren na den dag hunner inlijving een bewijs van ontslag uit de diensten worden wanneer zij een behoorlijk paspoort hebben ontvangen in tijd van vrede, van de dienst bij de Schutterijen vrijgesteld. De Zeemilitie wordt bestemd tot bemanning van de ver dedigingsvaartuigen voor de binnenlandsche dienst en langs de kusten. Zij wordt Diet naar de Koloniën en Bezittingen van het Rijk in andere werelddeelen gezonden, tenzij in ge val van zeer buitengewone omstandigheden, eene nadere wet 4aartoe magtiging verleent. Aan hendie verlangen na volbragten oefeningstijd in werkelijke dienst te blijven of te komen, zonder zich als vrij- willger te verbinden, wordt zulks vergund. Aan hendie zich met verlof bevindenwordt in gewone tijden vergunning tot uitoefening van de Buitenlandsche Zee vaart en Visschery verleend. Aan Lotelingen die vóór hunne inlijving bij de Landmilitie, hun beroep van de Buitenlandsche Zeevaart maakten en zich voor de Zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen, wordt, wanneer zij zich met verlof bevindenmede in gewone tijden vergunning tot uit oefening van de Buitenlandsche Zeevaart verleend. In gewone tijden kunnen de manschappen der Zeemilitie vergunning bekomen tot het aangaan vaneen huwelijkwan neer zij hun derde dienstjaar hebben volbragt. Voor Lotelingen die hun beroep van de Buitenl. Zeevaart maken is het alzoo van belang dat zij zich op den boven bepaalden tijd voor de Zeemilitie aanmeldenomdat zij anders bij de Militie te land ingelijfd worden en gedurende hun diensttijd geene vergunning verkrijgen om hun beroep uit te oefenen. Helderden 2 Maart 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. YERHEY", Secretaris. Op VRIJDAG den 23 MAART 1866, des namiddagsten één ure, zal, aan het Raadhuis der gemeente Helderin het openbaar bij enkele inschrijvingworden aanbesteed a. Het doen van herstellingen en vernieuwingen aan, als ook het onderhoud van de gemeente gebouwen, brug gen riolenenz. b. Het driejarig onderhoud van de straten en pleinen. en c. Het maken van een gemetseld riool in den Polderweg en het bestraten van dien weg. De bestekken liggenop de gewone kantoorurenter lezing aan de Secretarie der gemeente; van het werk bij letter c. venoemd, zijn aldaar gedrukte exemplaren verkrijgbaar a 1 Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij de gemeente-bouw meester door wien op Woensdag den 21 Maart e. k. aan wijzing in loco zal worden gedaan, te beginnen bij het Raad huis des vóormiddags ten halt' elf ure. Helder, den 7 Maart 1866. Burgemeester en Wethouders dier gemeente STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. I^iet-ofjïdërt rjcüedte. 1T I B TT W S T IJ D 11T g 3B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 9 Maart 1866. Gisteren avond omstreeks half twaalf ure werd van hier brand ontdekt, in de rigting van het Koegras. De gemeente spuit No. 4 en eene der Marine, bediend door mariniers, bekwamen order zich daarheen te begeven'1, waaraan met den meesten spoed en in goede orde werd voldaan. Spoedig ver nam men, dat het onheil plaats had in het gehucht '/de Kooij", teu huize van den kastelein D. Zon. De bewoners zijn door het geknetter der vlammen ontwaakt en hebben bijua niets kunnen redden. Het pand was, naar wij vernemen, verzekerd bij de maatschappij de Phoenix. Het zeegedrocht, hier Dingsdag jl. verkocht voor de som van f775.is door onstuimig weder verhinderd ge worden om naar Scheveuingen te worden gesleept. Men is thans bezig het achter de oesterput alhier op het drooge te brengen en zal daarna worden ontleed. Eene groote menigte toeschouwers begeven zich dagelijks daarheen. De afloop der gisteren te Texel plaats gehad heb bende aanbesteding van grindwegen, is als volgt: 1" perceel (9875 ellen) minste inschrijver de heer P. Wil- lems, te Barsingerhom voor de som van f35,000. 2e perceel (2900 ellen) minste inschrijvers de heeren Pi. Vos en S. Gooien alhier, voor de som van f8,997. De scheeps-divisiebestaande uit Zr. Ms. korvetten van Speijle, Pallas en Prins Manrits der Nederlanden, onder bevel van den kapt.-luifc t/z. M. H. Jansen is in den morgen van den 6 dezer ter reede van Cadix aangekomen. HAAGSCHE CORRESPONDENTIE. 's Hage 7 Maart Mijnheer de Redacteur De zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van gisteren was uitsluitend gewijd aan het opmaken eener lijst van drie candidaten voor eene vacature bestaande in de algemeene rekenkamer. De uitslag der her haalde stemmingen was dat als zoodanig werden gekozen lo. De heer de Roy van Zuidewij 11militair onder-intendant le klasse bij het departement van Oorlog, 2o. De heer Kien, burgemeester van Utrecht en lid der Ka mer en 3o. De heer Six tot O ter leekreferendaris bij het Departement van Binnenlandsche Zaken. Morgen ten elf ure zal de Kamer in behandeling nemen Hoofdstuk VII B. der staatsbegrooting over 1866 (Definitieve vaststelling der begrooting van het Departement van Finantiën),. De beraadslaging daarover zal waar schijnlijk hoogst belangrijk wezen. Het o^erzigt dier zitting zal ik u morgen na afioop daarvan doen toekomen. Voor heden bepaal ik mij tot de vermelding van het volgende ontleend aan het eindverslag. In dat verslag wordt bepaaldelijk aangedrongen op nadere inlichtingen omtrent de ware reden van de aftreding des heeren Thorbecke als Minister van Binnenlaudsche Zaken men komt er rond voor uitdat zoo als ik u reeds in mijn vorig schrijven meldde de mededeelingen door de Mi nisters van Koloniën en Buitenlandsche Zaken, in de zitting van 27 Febru- arij jl. gedaan volstrekt niet voldaan hebben eu daar de Minister van Finantiën, de heer van Bosse, in die zitting de zaak heeft op zich genomen oni namens het Gouvernement het woord te voeren heelt men gemeend deze gelegenheid te moeten aangrijpen ommeerder licht te .verkrijgen omtrent de ware reden der crisis. 11c voor mij M. d. R., geloof, dat de Regering zich wel weer met magt- spreuken en algemeenheden zal trachten van de zaak af te maken. Zij zal wel blijven volhouden dat de wijze van invoering van 't Indisch strafwet boek de eenige reden der crisis ishoewel alweters beweren dat in tegendeel een plan tot uitvoering -uit in plaats van tot invoering in Indic de oorzaak zou wezeu van het aftreden des heeren Thorbecke en Olivier. De heer van de Putte heeft ook als een bedachtzaam man de toekomst niet uit het oog ver loren doch ook daar stond altijd naar het beweren dier alweters Thorbecke hem in deu weg. Hoe 't ook zij ik geloof niet dat de wezenlijk redenen der crisis, manoeuvres en ondeugende intrigues noemt ze de Arnh. aan den dag zullen komen hoewel ze hier in de residentie een geheim zjjjfoiv dat aan iedereen bekend is; doch niemand is, verlangend naar de eer omje,-; het eerst door den druk publiek tomaken, daar elk positief bewijs ontbrèMËtk'

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1