TOeuros- en sl# j? «flöo erteiitie=6faÖ. Zesde Jaargang. ZATURDAG Ao 505. 1800. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post u 1-EO Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjfs. De prijs der Advertentien van 14 regols is 10 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertenticn intezeudcu. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. 24 MAART. POLITIEK OVERZIGT. Aangaande de spanning tusschen Oostenrijk en Pruisen vernam men in de laatste paar dagen weder gunstiger berig- ten. De Indépendance en de K'óln. Zeit. berigtten, dat van Berlijn eene meer vredelievende depêche naar het bof van Wee- nen was gezonden. Uit Oostenrijk zijn echter de berigten verre van geruststel lend ,en duren de troepenbewegingen steeds voortmen gewaagt van eene alliantie tusschen Pruisen en Italiëdie reeds waar schuwende nota's of mededeelingen van Engeland en Frankrijk ten gevolge zouden hebben gehad. Ook de Morning Post spreekt het gerucht tegen van toe nadering van Pruissenen voegt er bij, dat de vrees voor oorlog op verre na nog niet geweken is. De Arnhemsche Courant van gister (Donderdag) zegt over dat onderwerp het volgende: Al weder is de in de laatste jaren zoo dikwerf gedane vraag oorlog of vredeaan de orde. Zullen Oostenrijk en Pruisen hunne geschillen over de verdeeling van het gezamenlijk op Denemarken buit gemaakte Sleeswijk-IIolstein beslechten met het zwaard of met de pen? zal er bloed stroomen of alleen inkt? Er is voor beide gevoelens te zeggen. Oorlog is een duur artikel en Oostenrijk nog meer als Pruisen kan de thalers beter besteden dan aan kruid en lood. Oorlog daarenboven tusschen twee Duitsche mogendheden is iets dat in de vorige eeuw, niet in 1866, te huis behoort, iets voor de negentiende eeuw onmogelijks en ondenkbaars. En dan de bloedhonden los te laten en den oorlog te beginnen is gemakkelijk genoeg maar wie zal den omvang dien de eens begonnen oorlog krijgen kan, bepalen? wie durft het einde van dit begin voor spellen Want niemand kan twijfelen datis het zwaard eens uit de schedehier niet enkel van een tweegevecht maar van eenen algemeenen oorlog sprake is. Wanneer Pruisen en Oostenrijk in Duitschland om het meesterschap over Duitsch- land strijden, kan Duitschland zelf niet onverschillig blijven. Italië heeft een regtstreeks belang bij de vernedering van Oostenrijk en zal gaarne Pruisen een handje helpenwanneer het voor belooning daarvoor Yenetie kan verkrijgen. Doch, zal Frankrijk niet een tegenovergesteld belang hebben, zoo wel Oostenrijks vernedering als Pruisens verheffing te ver hoeden? En, indien Frankrijk deel neemt aan den grooten strijd kan dan Ruslandkan dan Engeland lijdelijk en met de handen in den schoot toe zien? Ziedaar eene reeks van gevolgen en gebeurtenissen die men kan vooruitzien. Zullen de twistende deelgenooten niet voor de verantwoording eener rasse daad terugdeinzen Zal men het zwaard niet liever be zigen om eene nieuwe pen te vermakendan om er elkander mede dood te steken? Deze bedenkingen hebben zekerlijk haar gewigt en zullen haren invloed niet missen. Doch er zijn ook even gegronde tegen- bedenkingen te maken. Er zijn meer groote oorlogen met ledige schatkisten gevoerd »>en waarom" zou Oostenrijk kunnen .-redeneren »zou ik de kans niet wagen omals overwinnaar de kosten te laten betalen door de overwonnenen De on waarschijnlijkheid van een oorlog tusschen twee groote Duit sche mogendheden is voor ons eene zeer zwakke gerustelling, nu wij in de laatste jaren zooveel wat onwaarschijnlijkja onmogelijk en ondenkbaar verklaard werdhebben zien waar en mogelijk worden en gebeuren. Wie hieldnog geen twin tig jaren geleden, eene tweede Fransclie republiek mogelijk? wie oordeelde de restauratie van het Napoleontisch keizerrijk denkbaar? Frankrijks en Engelands bondgenootschap, hun oorlog met Rusland, de verdrijving der Oostenrijkers uit Italië, de vestiging van dit nieuwe koningrijk, Pruisens en Oostenrijks strooptogt tegen Denemarken wie had nog voor weinige jarenvermoed dat zulke dingen gebeuren konden Wie zou niet de schouders ophalend, gezegd hebben»dit alles behoort tot de geschiedenis van het verleden; in de negentiende eeuw is dit alles onmogelijk, ondenkbaar"? Het onmogelijke ondertusschen werd werkelijk het ondenkbare werd de gèschiedenis van den dag. Wij zouden geruster zijn, wanneer het gevaar waarschijn lijker werd geoordeeld, want nu loopt men de kans, dat juist het vertrouwen, dat de dreigementen niet zullen en niet kunnen voeren tot eene uitbarsting, er toe brengt de zaken tot zulk een uiterste te drijven, dat men in den oorlog ge wikkeld is, vóórdat men hem verklaard heeft. Dat er spanning, dat er wrijving is, is boven twijfel. Ai deze diplomatieke conferentien en overleggingendit onder de hand polsen van eventuele bondgenooten, deze half ge loochende en toch steeds blijkende militaire toerustingendeze dagelijksche veranderingen van maarschalken die toch niet hij elkander zullen komen om over de weldaden en zegeningen van den eeuwigen vrede te philosopherendit alles werkt niet ter geruststelling. Het publiek meent hier en daar eene brandlucht te ruiken en rook te zien opgaan, en zijn gezond verstand zegt hemdat waar het rookt vuur smeult. En waar het vuur lang gesmeult heeft, is er steeds gevaar, dat onverhoeds eene felle brand uitbreekt. Het is echter zeer wel mogelijk dat ook dit brandgevaar voorbijgaat, en het vuur van zelf uitdooft. Dit is dan een gelukkig toevalmaar welk verstandig mensch kan zich veilig rekenen, door te vertrouwen, dat steeds gelukkige toevallen, alle gevaren van hem zullen afwenden Laten wijzonder al te zwaartillend en pessimistisch te zijnevenwel niet toe geven aan illusien en droomenwaaruit wij wel eens ruw zouden kunnen wakker geschud worden. Europa's toestand is geenzins een vredes-toestanden tegen het gevaar van oorlog zijn wij niets minder dan verzekerd. Er bestaat, sinds 1814 en 1815bij de meeste volken van ons werelddeeleen donker en onbepaald voorgevoel, dat alvorens het statenstelsei van Europa en zijne internationale huishouding op goede en duurzame gronden gevestigd zal zijn, een groot conflict en een groote strijd, eene omwentelings periode aan de reconstru ering der Europesche maatschappij, der zamenleving van de Europesche volkenzal moeten voorafgaan. De pen der di plomaten kan dit niet tot stand brengen. In den smeltkroes der algemeene internationale revolutie zullen de gistende stoffen zich ontmoeten. De leer der keur verwantschap zal de kunstige zamenstellingen der diplomatieke alchimisterij ver vangen. Wat vreemd en vijandig aan elkander is zal zich afscheiden; wat tegen rede en natuur gescheiden iszal zich zoekenaantrekken en vereenigen. De eenvoudige wet der natuur zal de kunstwet der hoogere staatkunde vervangen. De vraag is nu slechts deze: Zal de vervulling van dit voorgevoel eene vervulling van onzen tijdvan dezen dag zijn? of ligt zij nog in de verre toekomst? 1TI 2 TT TT S liT D 11T 3 2 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 23 Maart 1866. De afloop der lieden aan liet raadhuis alhier plaats gehad hebbende aanbestedingen, is als volgt a. Het onderhoud der gebouwen bruggen, enz., ingekomen 7 inschrijvingsbiljetten, als van de heeren W. v. d. Wooning, f 5700P. Dekkerf5409Gebrs. Moormanf5360P. Spruit f5310; S. Gooien en R. Vos, f5290; P. Verheijf5278 Gebrs. Korff, f5240; l. Het driejarig onderhoud der straten en pleinen inge komen 10 inschrijvingsbiljetten alsvan de heeren J. D. de Graaff, f18093; P. Dekker, f16845; H.J. Rippens, f15900; II. J. Janzen Sz., f14593; Gebs. Moormanf14300; S. Gooien en R. Vos, f14280; W. van der Wooning, f13800; A. Bas, f13700; Gebr. Korff, f13600; P. Verheij, f13548. c De bestrating van den polderweg en het maken van een riool. Ingekomen 10 inschrijvingsbiljettenals van de heeren: P. Spruit, f15433; P. Dekker, f13798; Gebrs. Moorman f13400; A. Bas, 12600; Gebrs. Korff, f12600; S. Goole en R. Vos f12594; W. v. d. Wooning, f12540; P. Verhe f12436 ;J.D. de Graaff, f11989; H.J. Jansen Sz., f1149

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1