JUS 504. Zesde Jaargang. 1866 Jltcutos- en ^<EÖoertenUe-6faÖ. WOENSDAG 28 MAART. HELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post l-£0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjfs. De prijs der Advektentiicn van 14 regels is 40 H Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor .•1 elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiënintezenden. W Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. 1111111 <£fjWM jjcöcdte. POLITIE. Ten burele van den ondergeteekende zijn de navolgende gevonden voorwerpen gedeponeerd: een Gouden Broche, twee Sleutelringen met Sleutels en een Handschoentje. Helder26 Maart 1866. De Commiss. van Politie A. G. BOONZAJER. $5üt-offfciM gcbedte. POLITIEK OVERZIGT. ïe Berlijn is men vooralsnog van gevoelen, dat de vrede niet zal verstoord worden ofschoon de weifelende politiek van jonker von Bismarck, die heden zus en morgen zoo doet handelen, bij sommigen nog al redenen tot bezorgdheid geeft, daar men uit zijne tegenwoordige gedragingen niet kan op maken wat hij wel in zijn schild voert. Er heeft zelfs een gerucht geloopen dat hij zijn ontslag zou hebben gevraagd. Wat daarvan ook aan zij, de hr. v. Bismarck zal zeer wel begrijpendat het geen kleinigheid isde rust van Europa op 't spel te zettenen tevens dat de kansen van den oorlog wisselvallig zijnom niet eens te gewagen van de jammeren die hij medebrengten hoe veel zwaarder de lasten des volks daardoor worden dat reeds reikhalzend naar een vermindering der reeds bestaande uitziet. Daarbij komt nog, dat men in weerwil van alle tegenspraak staande houdt, dat zoowel door het Engelsche als het Fransche kabinet nota's aan het Pruisische zijn gezondenom toch den vrede van Europa niet ligt vaardig te storen. Te Weenen valt het zeer in het oog dat de Fransche af gevaardigde de hr. Grammont dagelijks drukke conferenties met den minister van buitenlandsche zaken houdt. Het besluitdat den keizer van Oostenrijk wordt toege schreven om de krijgstoerustingen te stakenheeft op eens eene wending te weeg gebragt in de geruchtenomtrent een naderenden oorlog met Pruisen en alle berigten hebben daar door een meer vredelievend karakter. De Fenians in Amerika hebben het plan gevormd Kanada te bemagtigen tengevolge waarvan het bewind dier kolonie besloten heeft 10,000 vrijwilligers onder de wapenen te roepen. De bevolking beantwoordde met geestdrift aan de oproeping der regering, die voornemens zou ziju de habeas-corpus-act te schorsen. Men verwachtte een Fenianschen aanval op St.- Patrickdag. Op dien dag zouden te Chicago twee regimenten Fenians gereed zijnalsmede een aantal mariniers voor de brigade ter zee. Sweeney, de aanvoerder der Fenians, ver wachtte vijftig raillioen dollars in de Feniansche schatkist te zien omstreeks einde Maart. Mahonny, een ander belhamel, wenschte eene Iersche confederatie in Amerika te vormen waardoor alle tegenstand van Engelands zijde nutteloos zou worden. Hij verklaarde dat er zich in Ierland 300,000 Fe niansche eedgenooten bevondenen dat er in het hart van Engelands magt en rijkdom Fenians aanwezig warenter bevordering eener omwenteling. De sprekersin eene bijeen komst onder den blooten hemel te Brooklijn gehouden drongen aan op onmiddelijke bijdragen tot het uitrusten van kapers. Een der sprekers noemde geld het eenige dat nog ontbrak om 30,000 man over de Kanadesche grenzen te doen trekken. Te Madrid verwacht men, dat na Ecuador ook Bolivia zich aan Chili en Peru zal aansluiten. Uit Valparaiso zijn reeds twee Spaansche fregatten vertrokkenom het Peru aan sch escader op te sporen. 1TI 3 TT W S T I? D 13LT g 31T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 27 Maart 1866. In het Engelsche parlement heeft de regering, zoowel aan het hooger- als aan het lagerhuis, verklaard, dat de invoer van vee uit Holland is verboden. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop, was Zr. Ms. schroefstoomschip Djambikapt. luit. t/z. P. A. van Rees, op zijn terugreis van Oost-lndie, den 11 Eebr. in de Tafelbaai aangekomen en zou aldaar vertoeven tot na den 19 Febr.den verjaardag van Z. M., om dien dag inet de nog altijd Hollandsch gezinde Kapenaars, door saluut schoten als andersints te vieren. Zr. Ms. transportschip Heldin werd dagelijks aldaar verwacht. Bij Koninkl. besluit van 26 dezer, No. 54, zijn lier- benoemd tot burgemeesters: de heer A. B. Mentz van de gemeente Terschelling en de heer P. Maats van de ge meente Wieringen. Te Texel wordeu, door de activiteit van den burge meester, doelmatige middelen aangewend om zoo mogelijk Re verspreiding van de aldaar uitgebroken veeziekte te voorkomen. Te Warder en te Zaandam is de veeziekte op nieuw uitgebroken. De minister van Binnenlandsehe Zaken heeft benoemd tot leden der commissiedie onder voorzitterschap van den provincialen inspecteur, den heer A. Beelooden 4 April e.k. en volgende dagen te Haarlem zal bijeenkomentot het af nemen van examens voor het lager ouderwijs, de heeren P. J. Ileyning alhier, mr. J. G. A. Faber te Amsterdam, P. II. Bruyn te Amsterdam en R. Oldeman tc Wormerveer, school opzieners in het 7e, 10e, lle en 12e district. Uit 's Gravenhage schrijft men Men weet thansdat de reis van den minister Geertsema naar Brusselin verband staat met de aangelegenheid der af damming van de Oosterschelde, waarover hij met den mi nister Rogier is gaan confereren. Omtrent de ziekte van den minister van Koloniën ver nemen wij in zooverre weinig goeds, voor zooveel betreft den ernstigen aard van de symptomen dezer ongesteldheid dat die in elk geval den minister gedurende de eerste weken ongeschikt voor den arbeid zal maken. De minister van Binnenlandsehe Zaken heeft onder dag- teekening van 10 Maart, de volgende circulaire aan de com missarissen des konings in de provinciën gerigt: wHet feit, dat in verschillende streken van ons land eenige neiging tot emigratie schijnt te bestaan, doet het mij wen- schelijk achten, dat de gemeentebesturen herinnerd worden aan de verpligting tot borgstelling van die personen, welke meestal voor ondernemers in de zeehavens (zoowel van ons land als Antwerpen, Breinen en Hamburg) landverhuizers aannemen te vervoeren. Mogten zoodanige borgstellingen ten behoeve der gemeentebesturen reeds zijn gesteld of nog ge steld worden, dan zou het voor den geregelden gang der werkzaamheden van de commissiën van toezigt te Rotterdam Amsterdam en Dordrecht, van belang zijn, dat zij daarvan kennis dragen. //Voorts heeft'zich het geval nog voorgedaan dat aan boord van schepen, welke eene haven hadden verlaten, in de ge meenten welke zij moesten passerennog landverhuizers zijn ingescheept geworden. Het is van gewigt, dat de gemeentebesturen, waar inscheping plaats heeft, dit zoo spoedig doenlijk ter ken van de betrokken commissie brengen."

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1