Door eenige aanzienlijke ingezetenen van 's Hage is het plan opgevat ommet het oog op de ondervinding te Parijs, Brussel, Amsterdam, enz. verkregen, eene maatschappij op te rigten, die ten doel heeft de vleeschhouwerij op uitge breide schaal te drijven, ten einde goed rund-, kalfs- en sehapenvleesch tegen billijke prijzen algemeen verkrijgbaar te stellenmet opheffing van vele bij den vleeschandel inge slopen misbruikenzooals bv. het bijleveren van beenderen enz. Zij achten een kapitaal van f 100,000, verdeeld in aan- deelen van honderd gulden, voldoende. Uit Zwolle schrijft men het volgende: De gewoonten en gebruiken vau den goeden ouden tijd worden bij de landlieden in dezen omtrek nog steeds in eere gehouden en gehandhaafd, voornamelijk is zulks het geval bij de begrafenissen te meerdaar afwijking ten dien op- zigte beschouwd wordt als blijk van minachting jegens de ontslapenen. In de vorige week had de ter aardebestelling plaats van het lijk van zekere N. Ruitenberg op 80jarigen leeftijd, in de huurtschap Schelle, gemeente Zwollerkerspel, overleden. Ter bijwoning der begrafenisplegtigheid waren, behalve de naburen, meer dan 100 meuscheu tegenwoordig. Ten einde de mannen eenige verpoozing te verschaftenhad men 10 pond tabak en een mandje pijpen gekocht en door de vrouwen werd 15 pond koflij met het meer dan noodige vocht gebruikt. Behalve datwerden 7 zoetemelksche kaasjes, 40 h 50 pond gerookt vleesch, 1 vaatje boter, suiker, kandij, zoetemelk en 2 mud tarwe met melk tot broodjes van 2^- ons verbakken, gebruikt, zoomede eene belangrijke kwanti teit sterke drank. De treurenden bleven van 's ochtends 9 uur tot aan het vallen van den avond bij elkaar, en keerden toch goed ge sticht en welgedaan huiswaarts. Uit Delft berigt men het volgende: Dat in weerwil der beschaving wan- en bijgeloof hier en daar nog welig tierenleert de ondervinding dagelijks en kan op nieuw uit de volgende geschiedenis blijken: Een negentienjarig meisje, in de Zuideinde woonachtig, was sedert eenigen tijd lijdende, zonder dat iemand met juist heid hare kwaal kende. Nadat hierover veel gedachten ge wisseld waren en er bij ervaren buurvrouwen konsulten waren gehouden, kwam men tot de overtuiging, dat het meisje betooverd moest zijn, en wel het leed geen twijfel meer door eene vrouw in de nabijheid woonachtig, die zich onlangs aan het huis der patiente had vervoegd om iets te koopen, waaraan men haar echter niet had willen helpen, omdat zij gewoon was die koopwaar elders te halen en thans, alleen in nood daar ter markt kwam. Het was zoo klaar als de dag, om zich over die afwijzing te wreken, uitdienhoofdeu had de vrouw de jonge dochter betooverd. Maar wat nood, men kende nu de kwaal, en het middel dat in zulke gevallen meestal probaat wordt bevonden, is doodeenvoudig en zeer gemakkelijk aan te wenden. Men neemt een zwarte kip en een pakje spelden; men zet ver volgens een pot met water te vuur, en zoodra die flink kookt, dompelt men de zwartveer, levend, met het pakje spelden in het kokende water. Het kan niet missen of de heks wordt op die wijze onweerstaanbaar tot het huis aan getrokken en, is zij eenmaal daar, dan kan men haar dwingen, des noods met geweld de patiënt te onttooveren. Eu zoo geschiedde het. Nadat eenige edelmoedige buren twee gulden hadden bijeengebragt werd daarvoor een pikzwarte kip ge kocht en daarmede op voormelde wijze gehandeldwaarbij de noodige voorzorgen werden gebruikt om alle reeten en kieren in het vertrek tot zelfs het sleutelgat toe te stoppen opdat de heks niet ongemerkt zou kunnen binnenkomen. Niet lang duurde het of er werd aan de deur geklopt, en nadat men die had geopend, vertoonden zich twee vrouwen. Uit de gedragingen dier vrouwen, die tamelijk onthutst waren toen zij zulk een groot gezelschap aantroffen bleek al spoedig dat een van haar de heks moest zijn. Men dwong haar dus beide om den in die gevallen gebruikelijken heksenzegen uit te spreken. Daartoe moesten zij de hand over de zieke uitstrekken en zeggen: '/God zegene u, mijn kind." Door de eene vrouw werd dit gedaandoch zonder gevolgd. Toen nu de beurt aan de andere was trachtte zij eerstdoor het niet uitspreken der //G", de kracht van het formulier te ver breken, maar men dwong haar de woorden goed duidelijk te zeggen, en o wonder de zieke, die nog even te voren roerloos te bed lag, sprong spoedig overeind en is thans geheel hersteld Dat men hij zulk eene gelukkige uitkomst regt dankbaar was behoeft geen betoog, en evenmin dat men dit aan den dag legde door een ruim gebruik van geestrijk vocht. In de zitting van het lagerhuis op 23 Maart vroeg de heer Disraeli, of er eenig bezwaar bestond om te ver klaren, of de regering eenige mededeeling had ontvangen, betrekkelijk het feit, dat de veeziekte op nieuw uit Neder land naar Engeland was overgeplant. Indien de regering zoodanige mededeeling had ontvangendan zou welligt tevens kunnen worden verklaardof die mededeeling autenthiek was, en welke maatregelen dientengevolge- genomen waren. Sir G. Grey zeide, dat het gouvernement den 2I"n zoo danige mededeeling had ontvangenEen aantal melkkoeijen waren uit Holland te Londen ingevoerd en naar de stallen in de hoofdstad gebragt, waar het bevonden was dat zij door de veeziekte waren aangetast. Te gelijkertijd dat de regering die mededeeling kreegontving zij van H. M. ge zant te 's Hage berigt, dat de ziekte in de Nederlanden op uitgebreide schaal heerschte, en dat hij ontdekt had, dat een groot aantal hoornvee hetwelk door de veeziekte besmet was, of dat hij althans op de gegronde redenen verdacht besmet te zijn, naar Engeland was uitgevoerd, zoodat het dus noodzakelijk was om maatregelen te nemen. Onmiddelijk besloot het gouvernement een bevel uit te vaardigen krachtens hetwelk de invoer van vee uit Nederland voor een zekeren tijd zou worden verboden. (Hoor! Hoor!) Den 24sten is op het landgoed Claremont(Engeland) in 84jarigpn ouderdom overledenMaria Ameliaweduwe van Lodewijk Philips, gewezen koning van Frankrijk. Zij was in 1809 gehuwd met den toenmaals in ballingschap ver keerenden prinsjvan Orleans. In 1830 werd zij koningin van Frankrijk en sinds de Fransche revolutie leefde zij op Claremontdat door koningin Victoria voor het verdreven koninklijk gezin was ingeruimd. Men verneemt dat te Trier in den loop van den aanstaande zomer de Heilige Rok weder zal worden ten toon gesteld. Uit Aix (Frankrijk) wordt gemeld, dat het in den nacht van 14 op 15 dezer, in Province zoo hevig gevroren heeft, dat meest alle steen- en kemvruebten, waarvan de boomen in vollen bloei stonden, verloren zijn; de noten hebben veel geleden ook het graande boonen die mede in bloei stonden, zijn verlorenook de oogst der amandelen is vernietigd. Deze verandering van temperatuur is het ge volg van de veelvulpige sneeuw, welke in het gebergte is gevallen. In den bergketen van Jura, (Neder-Alpeu) heeft men isedert 30 jaren geen zoo zware laag sneeuw op de bergtoppen gezien. De landverhuizing uit Duitschland naar Noord-Amerika neemt dagelijks in uitgebreidheid toe. Tot het einde van Mei a. s. hebben reeds 10,000 personen plaatsruimte besteld over Hamburg en Bremeu. Deze emigranten komen meestal uit het Noorden en zijn protestantschtien jaren geleden bestond de groote meerderheid der landverhuizers uit Zuid- Duitschers, waaronder vele catholieken. Niettegenstaande de geruststellende Eerigten van den Moniteurmaakt men zich in Frankrijk ongerust over de trichinen en de trichinose. In sommige steden zijn maatre gelen van voorzorg genomendoor de veeartsen te bevelen verschillende stukken vleeseh van de geslagte varkens mikros- kopisch te onderzoeken. Marseille heeft het voorbeeld gegeven dat door Rijssel en Montaubau onmiddelijk is gevolgd. Het congres en de senaat hebben te Washington het wets-voorstel aangenomen, waarbij invoer van vee, huiden enz. uit Europa slechts gedekt door de noodige certificaten wordt toegelaten van 1 Mei 1866. Uit Kanada en Eng. N.-Amerika is de invoer nog onbeperkt. In een kring van aanzienlijke personen te Berlijn werd dezer dagen een muziekinstrument vertoond, waarop Quandt de fluitpartijen van Frederik den Grooten begeleid had. Den meest gepasten naam, dien men aan dit instru ment kan geven zou //Violoncel di Gamba" zijn. Het be vat behalve de vier darmsnaren naar Celeonog 5060 klavierdraadsnaren, in een zamenstelling, die thans niet meer gebruikelijk is. Het is door Jaques Saintprê te Berlijn gemaakten op een allerkunstigste wijze met snijwerk in schilpad en ivoor op de keurigste wijze versierd. Al mogt ook dit instrument bij de tegenwoordige ontwikkeling der in strumentale muziek niet meer bruikbaar schijnen te zijnal mogt er bezwaarlijk thans iemand te vinden zijn die het kan bespelen, ofschoon er nog muziekstukken voor bestaan, alsmede voor de fluit, die als afkomstig van Frederik II nog in de koninklijke boekerij bewaard wordt, bezit dit in strument nogtans een groote geschiedkundige waarde, daar het in den hoogsten graad waardig en geëigend schijnt, in een kunstkabinet als een kostbare antiquiteit opgenomen te wor den. Naar men verneemt zal het dan ook voor het kunst kabinet van koninklijk museum aangekocht worden. HAAGSCHE CORRESPONDENTIE. 's Hage 26 Maart. Mijnheer de Redacteur „Die timmert aan den wegh Verwacht gezegli" is de gulden spreuk van vader Cats, en de Schager Couranteen blad hier in de residentie ten eeuenmale onbekend doch waarmede ik op mijn ver zoek door uw toedoen kennis maaktesedert het een artikel plaatste dat eene wederlegging moest heeten van een in uwe Courant voorkomend op stel over het nieuwe ministerie. Ik vond in dat artikel van uw Schager nabuur eeue zinsnede aan mijn adreswaarop ik echter toen geen acht wcnschte te slaan en niet antwoordde, daar ik eerst haar antwoord op uw repliek wilde afwachten. Misschien was dat antwoord zóó afdoenddat ook ik daardoor tot stilzwijgen moest worden genoopt, doch ik wacht nu al ruim veertien dagenen ziede Scliager Courant gaat uw artikel met stilzwijgcu voorbij, hoewel ze uitdrukkelijk tot antwoordfeh wordt gesom meerd, en zich N. B. in haar nommer van 15 Maart durft beklagen, dat hare lezersdie zich met hare gevoelens niet vereenigen geen gebruik maken van haar bladom ov?r die gevoelens in gedachten wisseling te tre-

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2