Verbruik van Zilver iloor de Photographie. Dr. J. A. Lamping, predikant bij de Herv. gemeente alhier, staat te Leeuwarden op het twaalftal. - Aan eene particuliere correspondentie uit onze nabu rige gemeente Zijpe ontleenen wij onder dagteekeuing van den 1 Mei het volgende: Nog naauwelijks hersteld van den schrik over de voor eenige dagen aan liet Zand plaats gehad hebbende brand, werden de bewoners der Schager- brug en environs, Dingsdag morgen omstreeks 7 uur, an dermaal verontrust door het luiden der klok. Al ras ont dekte mendat er brand was ontstaan in het steenkolen entrepot van den heer K. de Goede aan het Noordholl. kanaal, waarvan de oorzaak aan broeijing der kolen moet worden toegeschreven. Ofschoon men bij eenen vrij hevigen wind aanvankelijk voor ernstige gevolgen beducht was, mogt men er spoedig door de doeltreffende maatregelen, zoowel van de zijde des heeren burgemeesters als van den opper- brandmeester genomen, welke heeren zich onverwijld ter plaatse des onheils hadden begeven, in slagen, om slechts met behulp van eene spuit het kwaad in zijnen verderen voortgang te stuiten. Vrijdag 11. heeft te Schagen de aanbesteding plaats gehad van het daarstellen eener gasfabriek in twee perceelen. Voor het 1'perceel waren 7 inschrijvers, waarvan de hoogste was de heer J. Simmers in Friesland voor f 7900 en de laagste de heer C. N. Vlaming te Schagen, voor f 7777 voor het 2e perceel 4 inschrijvers, waarvan de hoogste was de heer Ch. Bosch Reitz alhier, voor f 16,000 en de laagste de heer G. Bouwer in Engeland voor f12,120. - Volgens berigt van Rotterdam van Donderdag waren in de laatste 24 uren aangegeven 64 gevallen van cholera en 38 sterfgevallen. Sedert het begin der ziekte zijn in de registers van den burgerlijken stand te Rotterdam 137 personen ingeschreven als daaraan overleden. Men schrijft uit Ilarlingcn Donderdag en Vrijdag 11. had alhier het examen plaats van de zeevaartkundige school. Bevorderd werden1 als le stuur man groote vaart; 3 als 2e stuurman groote vaart en 3 als 3e stuurman groote vaart, onder laatstgenoemden J. Hillenius van Texel. Wij vernemen met genoegen dat de Jonge Eduard, kapt. Sikkens, die mgr. Swinkels met zijne gezellen naar Suriname voerde, den 26 Maart aldaar is aangekomen. Da Tijd. Onder degenen die te 's Hage een billet voor den hoofdelij- ken omslag ter invulling ontvingen behoorden de Japanners, waarvan eenige sedert geruimen tijd aldaar wonen. Een dier heeren gaat naar den ontvanger en vraagt hem uitlegl Hij krijgt dien en nu gaan zij te zamen aan het invullen. Nu moet ik u melden dat voor elk kind liet hoofd van een gezin twee percent vermindering in den aanslag bekomt. Aan het vakje, daartoe betrekkelijk gekomen, vraagt de ontvanger: zijt gij gehuwd; hoeveel kinderen Het antwoord is//bij mijne vrouwen heb ik 56 kinderen." De ontvanger stond ontzet; daarop had de gemeenteraad niet gerekend, want een aftrek van 56 maal 2 pereent maakt 112 en dus zou de Japanner nog iets toebehooren tc ontvangen in plaats te betalen. //Ja," zegt onze oosterling, gij weet toch, dat wij meer dan eene vrouw in mijn land hebben ik zeg u zeker te weten 56 kinderen te hebben; van de overigen zijn mij de namen onbekend want ik heb er meer." De zaak is der commissie voor de belastingen zoo inge wikkeld voorgekomendat burgemeester en wethouders den raad hebben voorgedragen den bijstand te verzoeken van den controleur der rijks-belastingen waartoe een formeel voor stel is gedaan. Er heeft zich dezer dagen in ons land eene beweging geopenbaard, die, door de heeren van Vlotenen Burgersdijk opgewekt, door de politieke omstandigheden, welke wij be leven, wordt bevorderd, maar die in elk geval eene allerge lukkigste strekking heeft: de liefde voor 't vaderland aan te kweekenen op grond van die liefde de middelen ter ver dediging van den vaderlandschen grond te vermeerderen door onverpligte eigen oefening in den wapenhandel onder de jongere burgers. Een der studenten aan de Utr. hoogeschool heeft door die liefde gedreven en door het bewustzijn geleid, dat de Nederlandsche studenten ook hier gaarne zullen voorgaan, eene brochure in 't licht geven, getiteld: "de hoogste pligt van den Nederlandereen woord in de eerste plaats aan mijne medestudenten en voorts aan allen die belang stellen in het behoud van het vaderland". De schrijver is vooral beducht voor pruisische plannen, en wil dat Nederland niet inslapc, maar op het voorbeeld van Engeland en Kanada vrijwilligerkorpsen zal zien verrij zen die in tijd van nood mede zouden kunnen werken tot verdediging van den dierbaren vaderlandschen bodem. De regering heeft voor defensie des lands in de laatste jaren weinig gedaanofschoon de wekstemmen niet hebben ont broken hoewel commissien benoemd, rapporten uitgebragt, ontwerpen van wet ingediend zijn, die tot verbetering van den staat van zaken moesten leiden. Maar alles blijft bij het oude. De vijand zou voor de deur kunnen staan, wan neer alles nog verwaarloosd was, 't geen voor verdediging onmisbaar en dan welligt te laat zou kunnen wezen. Heer lijk zou het zijn, als uit de natie zelve thans de beweging niet alleen ontstond, maar ook tot goede resultaten leidde. Het zou een gelukkig ontwaken van den volksgeest zijn. Mogt daartoe ook door het Utrechtsche studentenkorps krachtig zijn voorgegaan't ware voor onze Muzenzonen eene eer. Goed aangevatkan de poging zeer wel gelukkenen de beste gevolgen hebben. Een goed begin is het halve werkgoed voorgaan doet goed volgen. Dit zijn overbekende maar niettemin hoog te waar- deeren gezegden, wier behartiging tot de gewigtigste resul taten kan leiden. Wij hopen dit; het boekske brenge daartoe het, zijne bij. De leden van den gemeenteraad te A msterdam hebben Maandag avond den afgetreden burgemeester een dinée aan geboden. Dingsdag werd de nieuwe burgemeester, mr. C. Eock door den weth. Brouwer Ancher plegtig geïustalleerd. De raad besloot de nieuwe straat neven het Paleis van Volksvlijt niet Vollenhoven of Outshoorn, maar Oosteinde te noemen Dit het Westland zijn Dingsdag de eerste vracht as- pergies naar Amsterdam verzondenmet de verzending der nieuwe aardappelen zal binnen kort worden begonnen. De gewassen staan in het Westland allezins voldoende. Uit Boskoop wordt gemeld, dat. de meeste appel- en perenboomen fraai bloeijen en vooral de eerste, zoo er geene onheilen volgen vele vruchten beloven. De aardbeziën-planten hebben dezen winter niets geleden, beginnen te bloeijen en laten mede een goeden pluk verwachten. Aan de «technische mededeelingen" der maatschappij van nijverheid, ontleenen wij een paar bijzonderheden, die, met het oog op de photographie de aandacht verdienen. Vooreerst de opgave, hoe in het jaar 1862 reeds deGoId- und Silberscheide Anstalt te Frankfort a./m. alleen voor 286,000 galden aan zuiver zilver afleverde, dat ter bereiding van salpeterzuur-zilveroxyde in scheikundige werkplaatsen ge bezigd werd. Dat die som sedert dien tijd niet veminderd zal zijn wordt genoegzaam door de meerdere toepassing der photographie in de industrie bewezen. In 1861 is reeds te Leipzig in den boekhandel van Roberfc Schraefer, een adresboek van photograpliisten uitgegeven, dat circa 3000 namen bevatte, waarin slechts Oostenrijk, Zwit serland en de aangrenzende hoofdsteden waren opgenomen welk getal men alstoen zeer gering noemde in vergelijking van Parijs, dat destijds alleen niet minder dan 23,000 pho tograpliisten telde. Getuige daarvoor ook wat het «Repertoire de ChiméeAp- plice'e 1863" ons vermeldt, hoe men ingezien heeft dat de photographie ter vervaardiging van valsche bankbilletten aan gewend werd: waarom men tegenwoordig kleuren daarop brengt, die altijd den afdruk noch zeer bemoeijelijken, zoo niet onmogelijk maken. Goede resultaten van een afdruk met de natuurlijke kleuren van het model, behooren tot nog toe altijd tot de pia vota. In onze papieren eeuw is deze op merking niet van belang ontbloot. HAAGSC11E CORRESPONDENTIE. 's Ilage 8 Mei. Mijnheer de Redacteur! Tijdsgebrek verhindert mij heden u een overzigt te geven van de allerbelangrijkste debatten, die reeds drie dagen in de Tweede Kamer gevoerd worden over de cultuurwet. Zoo dra de algemeene beraadslagingen daarover zullen zijn afge- loopenzal ik u een uitvoerig overzigt doen toekomenik zou mij thans toch tot algemeenheden moeten bepalen daar de Minister nog niet het woord heeft gevoerd. Ik noemde de beraadslagingen allerbelangrijksten dat zijn ze inderdaad. Yoor heden verwijs ik uwe lezers, die in het gewigtig onderwerp belaug stellen en geen specialiteiten zijn naar de uitstekende rede waarmede het debat door den heei Godefroi werd geopend. Voornamelijk beveel ik zijne woorden tot den Minister van Finantien gerigtuwe denkende lezer.' aanzij kunnen daaruit zien dat mannen van zoo erkendt bekwaamheid als de afgevaardigde uit Amsterdam, tot nog toe niet wetenvan welken invloed de aanneming der cul tuurwet zal wezen op de finantiëlen toestand van ons vaderland. In de^ zitting van gisteren voerde de onlaDgs benoemde af gevaardigde uit Leeuwarden, dehr. Andreae, voor het eerst als lid der Kamer het woord, tot bestrijding der wet. Ik noem slechts dien sprekeromdat hijals oud-zee-officier van wien de Marine (naar een ingezonden stuk in het Dagbl.) veel verwachtbij velen uwer plaatsgenooten zeer bekend zal zijn. Zijne uitvoerige rede werd met algemeene aandacht aangehoord enhoewel ik voor mij over de cultuurwet geen oordeel wil vellen, geloof ik toch dat zijne rede niet zonder uitwerking zal gebleven zijn. Als afgevaardigde is de heer Andreae niet bekend dan door zijne rede van gisteren; ik vestig daarom uwe aandacht op een artikel der Provinciale Friesche Courantwaarin zijne herkiezing wordt afgeraden en de heer Ileerma van Beijma thoe Kingmaals zijn opvolger wordt aanbevolen. In Friesland schijnt men niet ten onregte te denken, dat h thans tijd wordt om over het belangrijke vraagstuk der V(

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2