1806. Jïieuros* cii 4. jt ^<ftÖoerteiitie--6faö. WOENSDAG BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. JXp 516. /jtwr jaargang. HELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post u u w 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post* directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjfs. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. 9 MEI. Officiéél gc&erite. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen bij deze ter kennisse van de daarbij be langhebbenden dat de Raad dier gemeentein zijne openbare vergadering van hedenhet volgende besluit heeft genomen Er wordt geene teruggave van plaatselijke belasting op het gedistilleerd en de likeuren bij uitvoer gegeven tenzij uit de Rijksdoeumenten blijkt, dat de Rijks belasting daarvan op of na 1 Mei 1866 is betaald. Helderden 5 Mei 1866. Burgemeester en Wethouders ■voornoemd STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. "VERHEY Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen bij deze ter openbare kennis, dat de Raad dezer gemeente, in zijne vergadering van heden, be sloten heeft Het houden der Kermis of Jaarmarkt in deze ge meente, die op den 2 Julij aanstaande zou invallen, TOT NADERE AANKONDIGING UITTESTELLEN. Helderden 5 Mei 1$66.' Burge7iieester en Wethouders voornoemd ST. AN BOSSEBurgemeester. IIEY Secretaris. .Uitt-nfirkicel geöedte. POLITIEK OVERZIGT. Men wil weten dat Pruissen den gordiaanschen knoop heeft doorgehakt en aan Oostenrijk heeft berigtdat het de her togdommen zal inlijven. Frankrijk zal neutraal blijven; die verklaring heeft de heer Rouher in de kamer afgelegdmaar men twijfelt er niet aan of het zal daarop terugkomen wanneer het zijne kans gun stig ziet. De Köln. Zeit. zegt met het oog op den aanstaanden oor log Gansch Midden-Europa zal in vuur en vlam worden gezet, omdat de man die in Pruisen thans aan het hoold der zaken staat, aan Oostenrijk, dat hij haat, niet de geringste schadeloosstelling geven wil. Hij kan zich wel is waar tot zijne verontschuldiging beroepen op het geschreeuw der dwaze menigtedie elke mogelijke vredelievende oplossing onder den naam van landverschagchering uitkrijt. Maar hebt geduld, kortzigtige schreeuwers weldra zal u geleerd worden wat landverschagcheren is. Als jaren lang ons arm, dierbaar vader- lè-nd met verwoesting, bloed en ellende bedekt is geweest, dan zal natuurlijk ten laatste een vrede worden gesloten en hoe zal dan bij zulk een vrede land verscbagcherd worden Gansch Duitseh- land zal daar liggen als een stuk oudvergaan doek en naar willekeur vaneen gereten kunnen worden. Het vredescongres zal een ware uitdragerswinkel zijn. Plet zal een loven en bieden zijn om vierkante mijlen en zielen als bij den West- faalschen vrede van 1648 öf zoo als wij het in 1803 en 1815 beleefd hebben en waarom dit alles Omdat Pruisen niet besluiten kantegenover een aanwinst van meer dan drie honderd vierkante mijlen, aan Oostenrijk op vreedzame wijze dertig vierkante mijlen af te staan; dat is: van een Duitsch grondgebied, aan eene Duitsche mogendheid, gelijk bij de bondswetten geoorloofd is, en nog wel aan eene mo gendheid die dit grondgebied vroeger bezeten heeft." Als men de Pays mag geloovendan zou men het uitbre ken van een oorlog tusschen Oostenrijk en Italië binnen vijf of zes dagen te gemoet mogen zien. Alle artillerie is naar de grenzen gebragt, waar zich een talrijk leger onder den populairen generaal Cialdini organiseert. Garibaldi heeft zijn degen ter beschikking van de regering gesteldzijne ge- trouwste officieren houden zich bezig met het organiseren van vrijkorpsen. Reeds zijn er 2800 vrijwilligers te Milaan aangeworventerwijl zich in het Napolitaansche en op Sicilië meer dan 6000 hebben aangemeld. Nogtans maakt men zich geene illusie omtrent de verhouding tusschen beide legers de Italiaansche vrijwilligers, meerendeels jeugdige mannen, zijn niet opgewassen tegen de geregelde geoefende Oostenrijksche troepen, maar waar eene geheele natie aan den oorlog deel neemt, daar moet de uitslag wel in het voordeel van deze zijn. De Franco verzekert uit goede bron te weten, dat Rus land, Engeland en Frankrijk geenerlei officiëlen stap hebben gedaan om een Europeesch congres tot stand te brengen. Hetzelfde blad verzekert dat het gerucht nopens de komst van den heer Gladstone naar Parijs van allen grond ontbloot is. Frankrijk bereidt zich voor op alle eventualiteiten. Reeds kondigt men de gedeeltelijke schorsing van de goederendienst op den Lyonschen spoorweg aan. Van een observatiecorps aan de oostelijke grenzen is nog* geen sprake. Verschillende dagblad-redactiën zenden reeds hunne oorlogs-verslaggëvers af. Tot verdere aanwijzing van den toestand kan dienen, dat aan maarschalk Mac Mahon het bevel is toegezonden naar Frank rijk terug te keerenen dat bij den minister van Marine eene conferentie heeft plaats gehad tusschen al de in actieve dienst staande admiraals en vice-admiraals en de overige officieren, te Parijs aanwezig. Menotti Garibaldi is te Parijs geweest om aankoopen te doen en onder de uitgewekenen vrijwilligers te werven. De Fransche regering heeft hem stil zijn gang laten gaan. Alsof er geene verwarring genoeg ware in Europa, spreekt de telegraaf van veroveringsplannen van Griekenland la v. Bismarck. Er zou in verband daarmede, in de Donau- gewesten groote opschudding heerschen en men voegt er bij dat Rusland en Italië de onrust er zouden aanvuren. In Engeland heeft de kanselier der schatkist in het par lement mededeeling gedaan omtrent den stand der finantiën. Het afeeloopen dienstjaar heeft een batig slot opgeleverd van f24,000,000. NIEUWST LTDI1TÖE1T. Helder, NieuwediepWillemsoord, enz. 8 Mei 1866. Wij kunnen de kiezers voor leden van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Alkmaarwaaronder deze en de omlig gende gemeenten behooren mededeelendat door den heer K. A. Poortman, aftredend lid, verzocht wordt om bij de aanstaande verkiezing, op 2 Junij, niet meer in aanmerking te komen. Zie Adoertentie hierachter). Voorts zij berigt, dat door het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente besloten is, om de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Reeringh, mede op den 2 Junij te doen plaats hebben. Gisteren avond is van hier per stoomboot vertrokken dat gedeelte van het contingent dezer gemeente voor de na tionale militie dat bij de verschillende wapens der landmagt zal worden ingedeeldhet overige deeldal zich voor de zeemilitie heeft aangebodenis heden gekleed en aan boord van de drijvende batterij Neptunus geëmbarkeerd. Dagelijks ziet men hier tegenwoordig transporten militiens aankomen die bij de hier in garnizoen liggende troepen worden ingedeeld. Van de 500 hier verwacht wordende zeemilitiens, zijn ongeveer 200 aangekomen.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1