Uteuros- ei «UÖöertentte-üfaÖ. .fo 520. Zesde Jaargang. WOENSDAG 25 M E I. 1860. HELIABSGH1 COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATU11 DAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden1 .ty franco per post ,r 1.5 o Men abonneert zich bij- alle Boekhandelaren en Post-, directeuren. Brieven fru7/Q0 aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertenties van 14 regels is iO ('enten voor eiken reael meer 10 Centen. Zegelrcgt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdag middag 12 uur gelieve men de Advertentién iutezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. POLITIEK OVERZIET. Ondanks do geruchten omtrent een congres is Europa's poitie- ken toestand hoogst ernstig. Men verzekert dat niettegenstaande Frankrjjks voorstellen tot het houden van een congres de oorlog onvermijdelijk is. Omtrent het congres en de pogingen tot bemiddeling vtn de middenstaten bestaan de meest uiteenloopende geruchtet. Engeland zou aanvankelijk hebben voorgesteld dat Holsteii niet aan Pruisen zou worden afgestaandat geen eenvoudige afstand zonder vergoeding van Venetie aan Italië zou plaats hebben dat de grondslagen van den bond niet aan eene ra dicale hervorming zouden worden onderworpen. Rusland zou ten stelligste geëisclit hebben dat het Poolsche vraagstuk volstrekt niet op het congres ter sprake kwam. Een berigt uit Parijs meldt de afzending van de Fransche dépêches aan de hoven van Ween enFlorence en Berlijn, en inhoudende voorstellen tot beslissing van de hangende vraagstukken door eene Europesche regtbank. De heeren Bud- berg en Cowley hebben namens hunne regeringen zich met liet ontwerp der dépêche vereenigd Een gerucht, dat intusschen nadere bevestiging verdient, spreekt van regtstreeksche onderhandelingen iusscnen-vreenbu en Berlijn. De Indc'pendance bevat het volgende berigt uit Berlijn Aangezien Oostenrijk het congres officieel van de hand ge wezen heeft, hebben Engeland en Rusland aan de Oosten- rijksche regering te kennen gegevendat eene definitive wei gering van hare zijde om deel te nemen aan een Europeescli congres, op Oostenrijk de verantwoordelijkheid van alle ge volgen zou laden. Het Journal de St. Peters burg spreekt het gerucht tegen, dat keizer Alexander aan Oostenrijk den raad zou hebben gegeven, om van Venetie afstand te doen en die mogendheid zijne ondersteuning in een oorlog tegen Pruisen zou hebben toegezegd. De bemiddelingspogingen van Rusland strekken alleen om eene verzoening tot stand te brengen. De Russ. regering ziet in de bijeenkomst van het congres eene kans tot behoud van den vrede gelegen. Hare pogingen nemen toe naarmate de toestand ernstiger wordt. Rusland zal tot het laatst toe de pligten vervullen die het der menschlievend- heid verschuldigd is. Geheel onjuist is het echter aan Rus land eene andere taal toe te dichten dan van vriendschappe- lijken overreding en eene andere houding dan die van vol komen onpartijdigheid. Berigt en uit Iiolstein gewagen van het voornemen van hertog Erederik om in stilte in Iiolstein een leger te orga niseren en eventueel Iiolstein tegen Pruisen te doen opstaan. Men wil dat in de tusschen Pruisen en Italië gesloten over eenkomst het navolgende is vastgesteld Pruissen verbindt zich geen vrede te sluiten vóór dat Italië in het bezit van Venetie is'gesteld; Italië van zijn kant neemt op zich, de wapenen niet rieêr te leggen vóór dat Pruissen op Oostenrijk zal heb ben veroverd een grondgebied, gelijk staande met Venetie. Dat verdrag zal in werking treden den dag waarop de oorlog tusschen Oostenrijk en eene van beide der contracte rende partijen zal zijn uitgebarsten. Generaal Govone die de onderhandelaar is geweest voor het alliantieverdrag, is dan ook nu te Florence teruggekeerd. Florentijnsche correspondent van het Journal des Debats zeg® dat men omtrent de reden, die het uitbreken van den oorlóg, tc-t dusverre belette, ter naauwernood eenigè gissin gen nialfcn kan. Er bestaan plannen die in het duister voor de oogen van het publiek verborgen zijn. Met opzet schijnt de organisatie van de vrijkorpsen uitgesteld te wezen. Eiken dag wordt zij aangekondigdmaar telkens onder het een of ander voorwendsel weder uitgesteld. Garibaldi is zeker in liet geheim, want hij zwijgt, wat hij anders niet doen zou. Dat de oorlog zal komen lijdt echter geen twijfel; eene schik king zou Italië in grooter rampen dompelen clan de ver woedde krijg. Er bestaat niet enkel in Pruisen maar in alle Duitsclie Staten, die bij den oorlog betrokken zijn, een kennelijke en onverwinnelijke afkeer tegen het dienstnemén. Uit Munchen en Stuttgart schrijft men, dat er niet de minste geestdrift heersclit. Zoo men al den trotschen Pruis en zijn overmoedigen premier haat toedraagt, geheel iets anders is het zegt een briefschrijverdes avonds bij een glas bier een dozijn Pruisen in gedachten den hals tc breken dan om liet werkelijk te doen, daarin heeft niemand lust. Met de Oostenrijkers op de Pruisen te schieten staat zelfs den sol daten tegen, en het denkbeeld om onder een Oostenrijkscli opperbevelhebber tc staan i3 den officieren een doorn in het oog. Geheel anders was het in 1859 toen men hoopte tegen de Fransehen te moeten oprukken maar een oorlog te voeren van Duitschers tegen Duitscliers wekt bij allen een onbepaal- den tegenzin. Wat den tegenzin tegen een oorlog met Pruisen nog ver hoogt zijn de noodlottige gevolgen die hij voor de handels betrekkingen en het internationale verkeer van het tolverbond hebben moet. Groote moeijelijkheden zouden voort spruiten uit de stremming van het verkeer der posterijen telegrafen spoorwegen enz., dat alles bij het tolverbond is geregeld en natuurlijk een einde zou nemen, wanneer de Daitsche staten in oorlog met Pruisen zijn. Uit Dusseldorp schrijft mendat prins Karei van Ho- lienzollern het besluit genomen heeftde door de Romanen op hem uitgebragte keus aan te nemen en zich reeds op Wal- lachijschen bodem bevindt. Op deze verrassende beslissing, in de sedert eenige weken hangende kwestie, is van geenerlei zijde invloed uitgeoefend. De Pruisische regering heeft er niet het minste meê te maken. Het besluit is geheel het gevoU van eigen overweging. 3LT I U W IJ P 1T 3- B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 22 Mei 18G6. Het aantal vreemdelingen dat gedurende de Pinksterda gen deze gemeente per spoor heeft bezocht was zeer aan zienlijk. Ook van hier hebben zeer velen een uitstapje naar Alkmaar en tusscheu liggende stations gemaakt. De afgifte van retourbilleten tegen verminderde prijzen, is dus ook bier gebleken zeer gunstig (e werken op het algemeen vertier. Naar wij vernemen keert de Engelsche kapitein John Caseij a. s. Maandag naar zijne betrekkingen in Engeland terug. Velen met ons zullen gewis weuschen eene herinne ring te hebben van den man, die na zooveel lijden en smar ten te hebben uitgestaan, aan zijn gade en kroost wordt, als 't ware, terug geschonken. Het is derhalve een gelukkig deukbeeld van onze plaatsgenooten de heeren Laureij en Steinhauer een ieder in de gelegenheid te stellen zich het photografisch portret van den ongelukkiger) kapitein te kunnen aanschaffen. Voor slechts 50 cents outvangt men een keurig bewerkte photografie (albumformaat) van den heer Caseijde photografie is uitmuntend geslaagd en doet het atelier van den heer Steinhauer alle eer aan. Door bemiddeling van den lieer Laureij zullen op alle plaatsen des rijks, boekhandelaren met den verkoop belast worden. Naar wij vernemen zullen de inteekenlijsten hier ter plaatse eerstdaags circuleren. Wij vertrouwen dat do moeite en zorg van beide heeren, met ruime inteckeuing beloond zullen worden. Wij kunnen niet nalaten deze onderneming een ieder aan te bevelen, te meer nog daar het bedrag van du verkochte portretten, na aftrek der noodzakelijke onkosten, ten voordeele van den heer John Caseij is. Aan boord van Zr. Ms. korvet Prins Manritsl geude in de haven alhier, heeft zich gisteren more matroos door ophanging van het leven beroofd.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1