3Inge3onücn'. het paard schichtig werd en begon te hollen met het on gelukkig gevolg, dat het rijtuig een kind trof, hetwelk, on danks dadelijk ingeroepen geneeskundige hulp, aan de ge volgen overleed. Een paar andere kinderen verkeerden in groot gevaar mede overreden te worden, doch kwamen ge lukkig met den schrik vrij. De Engelsche bladen behelzen het volgende //Benige dagen geleden beroofde zekere heer Strattfordassocié eener aanzienlijke boekhandels-firma in de city te Londen, zich in zijne woning van het leven. De oorzaak daarvan was, dat hij uit onachtzaamheid had vergeten eene verzekering te slui ten op het leven van een ander deelgenoot van 't huisdie in Indie woonde. De tijding van de dood des persoons, wiens leven bij eene Londensche maatschappij zou worden verze kerd, ontlokte een der compagnons de opmerking, dat Strat- ford had verzuimd de hem opgedragen verzekering te sluiten en daardoor het huis een aanzienlijk verlies had berokkend. De ongelukkige trok zich dit geweldig aan, en na verschei dene dagen niet meer in het magazijn te zijn verschenen, werd hij dood in zijne kamer gevonden. Hij had blaauwzuur ingenomen. Het lijk lag, toen men de kamer binnentrad, op eene sofa voor eene schrijftafel, en op deze vond men een brief aan de compagnonswaarbij het meer dan voldoende vermogen des zelfmoordenaars werd beschikhaar gesteld tot dekking van hun verlies, door het niet sluiten der verze kering. Stratford was de zoon van een welgesteld mail te Calcutta, en mogt zich evenzeer verheugen in de achting als de toegenegenheid van bloedverwanten en vrienden." In een der grensdorpen van Silesie werden bij de vo rige verkiezing al de ambtenaren ter recherche benoemd tot kiezers. De kiesgeregtigden, die hen hadden gekozen in de grondvergadering, waren sluikers, die in grooten getale in bedoeld dorp zijn gevestigd. Deze hadden hunne stem op die ambtenaren uitgebragt, ten einde hen op den dag der verkiezing van leden voor het huis der afgevaardigden van de grenzen te verwijderen, en derhalve op uitgebreide schaal te kunnen sluiken. Men weet dat het in Engeland eene vaste gewoonte is dat de candidaten voor de verkiezingen bij de stemmingen tegenwoordig zijnten einde te beantwoorden aan de vragen der kiezers. Zekere Layard was candidaat voor het lid maatschap van den gemeenteraad te Londenhij was dan ook in de zaal, waar de stemmen uitgebragt moesten wor den, tegenwoordig. Eender kiezers naderde en interpelleerde hem op vrij scherpen toon aldus//Gij krijgt mijn stem niet." //Maar waarom niet," vroeg Layard. //Omdat gij geen Engelschman zijt." //Gij bedriegt u, ik ben even zoo goed een Engelschman als gij." //Dat is niet waar," zeide de kiezer//gij zijt een Eranschman." //Ik herhaal het u dat gij u bedriegt, het is waar ik ben in Erankrijk geboren maar uit Engelsche oudersalzoo ben ik wel degelijk een Engelschman." De kiezer gevoelde zich nog niet overtuigd. Alstoen zeide Layard//Gij schijnt nog te twijfelen en blijft volhouden dat ik een Eranschman benthans wil ik u een vraag doen; indien ik in een stal geboren ware, zoudt gij dan beweren dat ik een paard ben All rightall right schreeuwde alsnu de kiezer, f gij hebt volmaakt regt, ik stem thans voor niemand anders dan voor u 1" 1IAAGSCHE CORRESPONDENTIE. :s Hage, 11 Juuij. Mijnheer de Redacteur! Nadat de Eerste Kamer in hare laatste zitting nog eenige overgeblevene wetsontwerpen van ondergeschikt belang had afgehandeld, is ze tot nadere bijeenkomst gescheiden. Met 13 tegen 11 stemmen verwierp de Kamer het ontwerp van wet tot het verleen en van subsidie voor een kanaal, ter verbin ding van de veenen onder Weerdinge en Roswinkel met het Oranje-kanaal in Drenthe. Hoewel die verwerping volstrekt geen politiek karakter heeft, is ze toch opmerkenswaard, omdat ze een gevolg is geweest van de mededeelingen des ministers van Finantien, omtrent den staat onzer geldmiddelen. De Kamer heeft daar door willen te kennen geven, dat zij de schildering onzer fi nantien door den heer Scliimmelpenninck zóó donker gekleurd heeft gevonden, dat ze zich bezwaard heeft gevoeldzelfs eene uitgave toe te te staan van slechts Óen tonverdeeld over zes jaar, zonder dringende noodzakelijkheid. Bijzonder nieuws ontbreekt hier ten eenenmale. Met be langstelling verbeidt men den uitslag van den dag van mor gen. De manoeuvres hier gebezigd door de conservatieven en voornamelijk door de mannen van het Dagbladom de her kiezing van den heer de Casembroot te doen gelukkengren zen aan het ongelooflijke. Moeite noch kosten zijn daartoe gespaard. Gij zult dan ook wel gezien hebben, M. d. R., hoe het Dagblad gevuld was met ingezonden stukken (hoogst waarschijnlijk op het bureau aldaar vervaardigd), die allen de strekking hadden, Kappeijne verdacht te maken en het te doen voorkomen als hadde hij zich bij de verkiezing van 62 aan de conservatieven verkocht. De handeling van het Dagblad tegen Kappeijne zou zelfs Macliiavel ter eer hebben verstrekt. Dat men overigens op de godsdienst heeft gespe culeerd, om eenige stemmen te winnen, zal u wel duidelijk zijn. Men heeft getracht Katholijken en Israëlieten te mis leiden door allerlei valsche en verdraaide voorstellingen ja zelfs hebben «Eenige Israëlieten" (N. B.) in het Dagblad hunne geloofsgenooten aangeraden hunne stemmen uit te brengen op den Groeniaanschen heer de Casembroot. Risum teneatis! Verbeeld u M. d. R., beschaafde Israëlieten uit de Residentie, die een Groeniaanschen candidaat zouden steunen! Verstandige Israëlieten die voor hunne geloofsgenooten eenig heil zouden verwachten van de zegepraal der Groeniaansche fractie! Ik had van de Dagblad-mannen meer doorzigt ver wacht en gedacht dat zij begrijpen zouden, dat de aanbeve ling van een Groeniaan aan de Israëlieten juist een tegen overgesteld effect zou te weeg brengen dan ze er van ver langden. Het is toch hier niemand onbekend, dat een groot deel van het Dagblad-personeel uit Israëlieten bestaatmaar of nu deze juist bij hunne geloofsgenooten een groot politiek vertrouwen genietenmeen ik sterk te mogen in twijfel trekken. Een ander middel, dat »men" in het werk heeft gesteld om den heer Kappeijne afbreuk te doen, is inderdaad merk waardig. Men heeft aan de huizen circulaires verspreid met eene opgesmukte overdrevene aanbeveling van den heer de Casembroot, en daarbij eene waarschuwing aan de kiezers, om in geen geval te stemmen voor den heer «Kapeijne van de Kapelle." Zoo als gij ziet is de naam van dien heer ver keerd gespeld, zoodat de briefjes van hen, die dien naam in vullen zooals hij in de circulaire is opgegeven van onwaarde zijn. Is dit middel, om op die wijze arglooze kiezers om den tuin te leiden, niet allerslimst bedacht? Ik zou u nog lang kunnen bezig houden met de intrigues en kuiperijen der conservatieve partij hier ter stede, en, zoo als ik u reeds veel vroeger deed opmerken, ik vrees dat ze slagen zullen. De aristocratie is hier aaneen gesloten, de burgerij grootendeels onverschillig. Hiervan hebben wij in de laatste tijden treffende voorbeelden gezien. Misschien vraagt een uwer lezers hebben dan de liberalen geene middelen in het werk gesteld, om de candidatuur van den heer Kappeijne te doen gelukken? Hebben zij daartoe geen kuiperijen en intrigues gebruiktdie evenmin het dag licht kunnen zien als die der conservatieven Hierop antwoord ik volmondig neen. Immers missen de liberalen hier een orgaan; want de Nieuwsbode waarvan eerst het derde nommer het licht heeft gezienheeft hier natuurlijk nog niet den minsten invloed. Dat blaadje bevat wel een goed geschreven artfkel ter verdediging der candidatuur van den heer Kappeijne, maar hoeveel lezers telt een blad dat nog geen veertien dagen oud is? Wel is waar, bevat de Nieuwe Rotter d. Crt. verscheidene hoogst merkwaardige artikelen en stukkenter aanbeveling van den heer Kappeijnedoch de Nieuwe Rotterd. Crt.hoe druk ook hier gelezenis geen orgaan van de residentie, ze kan den noodlottigen invloed, dien het orgaan der conservatieven hier ter stede uitoefent, niet vernietigen. Zoolang het Dagblad hier het monopolie behoudt, wanhoop ik om liberale beginselen of candidaten te zien zegepralen. Gij zoudt u ondertusschen zeer bedriegen zoo ge dacht, dat het Dagblad zich alleen bezig houdt met de residentie. Het tegendeel is waar. De circulairesaanbevelingenbrieven die te Gouda, Delft, ook te Alkmaar, enz., enz., verspreid zijn ter recommandatie van conservatieve candidatenzijn bijna allen hier in de Torenstraat vervaardigd. Of zoudt gij denken M. d. R. dat het Dagblad niets doen zou voor zijn com missaris van Herwerden, in uw district? Of voor Win tgens dien Mevr. de Sévigné, zoo zij nog leefde, zeker den citaten- boom zou genoemd hebben? Of voor den zwijgenden, eiken liberalen maatregel tegenwerkenden heer Hoffman? Indien gij zoodanige gedachte koesterdet zoudt ge U zeer bedriegen. Dat ik U heden bijna uitsluitend met verkiezingen bezig houd, zal U wel niet verwonderen. Men hoort hier over niets anders sprekenen de eenstemmigheid waarmede Roomsch Katholijke kiezersIsraëlitische kiezersja zelfs Thorbecki- aansche kiezers, in de laatste nommers van het Dagblad den heer Kappeijne veroordeelen, wekt elks verontwaardiging. Geen enkel dier artikels of advertentiën is onderteekend en zijn dus alleen berekend, om den niet denkenden man op het dwaalspoor te brengen. Zou dan nu de minister Loudon zoo geheel en al ongelijk gehad hebben toen hij ons orgaan noemde «eene helsche machine van bezoldigden laster"? - Zoo die minister het met dien naam niet had bestempeld, zouden de artikelen in de laate dagen daarin voorkomende, het daarop volkomen aanspraak gegeven hebben. In een particulier berigtvoorkomende in het laatste nom mer uwer Courant, lees ik de mededeeling. dat de cholera alhier aan het toenemen was. Dit berigt bevat volkomen waarheid, en tot mijn leedwezen ben ik nog niet in staat U meer geruststellende tijdingen daaromtrent te doen toeko men. Van harte hoop ik dat spoedig te kunnen doen. Adieu De Redactie onclerschrijjt niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur De stembussen zijn gesloten de onze gaat naar Alkmaar, eü wie van de twee candidateu de overwinning behalen zal zal men spo'edig weten ik heb mij als stil burger er over verwonderd, dat er voor het kiesdistrict Alkmaar maar twee lieeren waren die de noodige bekwaamheid bezitten om ter Tweede Kamer afgevaardigd te worden het gaf mij geen hoog denkbeeM tan de de wakkere Noordhollanders. En wat toch een beweging om di» twee wat loopen die rigtingen uiteen met den een behoud van Nederland en waar alles op draaitvan Indiemet den ander alles naar de maanhooge be lasting en geen godsdienstige rigting o! wat zullen die kiezers die er zoo ligtzinnig over heen loopen het zwaar te verantwoorden hebben wanneer er geen van Herwerden uit de bus kruipt waarom dit ministerie niet met alle krachten gesteund de nieuwe opgetreden regering is volgens de officieele verklaringen de uitdrukking van 's Konings persoonlijk verlangen (altijd vol gens liet strooibriefje, gisteren bij de kiezers aan huis gebragt). Maar ge noegik weet dat de stembussen gesloten zijn dat mijn praten ijdel is maarwanneer angstige zorgen ons kwellen wil men wel eens luchten.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2