Jïieuros- en ^<ftÖoerteiitte-6faÖ. BEKIJK DER MM EN GEWIGTEN. JV 535 Zesde Jaargang. 1806. ZATURDAG <®ff(rtcül gcöcdtc. KENNISGEVING. J^ict-offirtëd geöcdtc. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Adveetentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt Yoor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Het GEMEENTEBESTUUR van DEN HELDER, In aanmerking nemendedat in deze gemeente twee ge vallen van cholera, waarvan één met doodelijken alloop, zijn voorgekomen, acht het nuttig de ingezetenen opmerk zaam te maken op hetgeen door lien kan worden gedaan of nagelatenten einde zich zooveel mogelijk tegen die ziekte te beveiligen: De cholera verbreidt zich, zoo niet alleen, dan toch zonder twijfel ook door eene eigenaardige smetstof, die zich ontwikkelt in de uitwerpselen der lijders. Men kan veel doen om zich tegen den nadeeligen invloed daarvan te be veiligen. Vooral lette men op de drie volgende punten I. Het onschadelijk maken van de stoffen, die door cholera-lijders of door hen die aan buikloop (diarrhée) lijden, waarmede de cholera meestal begint, worden ontlast. II. Het volgen van een goedèn leefregel. III. Het spoedig inroepen van geneeskundige hulp bij het ontstaan van buikloop. I. Door de uitwerpselen van de lijders, vooral wanneer zij een korten tijd gestaan hebben, moet men aannemen, dat de kiemen der ziekte zich verspreiden. Men moet dus geene moeite ontzien, om die uitwerpselen zoodra mogelijk onschadelijk te maken en te verwijderen. Zij mogen dus volstrekt niet in ziekenkamers blijven staan, maar moeten ■onschadelijk worden gemaakt door bijvoeging van middeleu, waarvan men mag aannemen dat zij de smetstof vernietigen of de ontwikkeling daarvan •tegengaan. Bene oplossing van ijzervitriool in heet water (1 Ned. kan op 4 kannen water) of anders van chloorkalk, kan daartoe het best en gemakkelijkst wor den gebezigd. Nachtpotten, secreten, enz., in elke woning waar een geval van cholera of diarrhcc voorkomt, moeten door die stoffen gezuiverd worden. Het uitwerpen van die ontlastingen op mestvaalten of in gooten in de na bijheid van woningen moet worden nagelaten. De grond wordt er spoedig mede doortrokken en het water uit bronnen, wellen ot putten w ordt er door bedorven, soms tot op een grooten afstand. Het drinken van zulk water is zeer gevaarlijk. Men drinke geen welwater en evenmin vloedwater, van welks zuiverheid men niet overtuigd is. Ingeval van twijfelfilterere men dit door houts kool misschien is het nog veiliger het eerst te kooken en dan in den vorm van koffij of thee te gebruiken. Waar secreten in gemeenschappelijk gebruik zijn, zooals in herbergen, lo gementen, scholen, hofjes, armhuizen euz., behoort de zuivering door de ge noemde middelen, die zeer goedkoop zijn, onverschillig of er zieken zijn of niet, meermalen daags te geschieden. De door de ziekte bezoedelde stoffen, als kleeding-stukken, linnen en beddeugoed, moeten spoedig worden verwijderd, of verbrand of in een em mer met water, waarin oneen chloorklalk zijn opgelost, geplaatst worden, om spoedig daarna te worden gewasschen. Den door uitwerpselen bevuilden vloer rcinige men met cbloorkalk. Waar zieken in een gezin zijn, is het zoowel in hun belang als om ver dere verspreiding te voorkomen noodig, dat geene andere personen dan die voor de verpleging vereischt worden, in de ziekenkamer verkeeren, en zeker is in zeer vele "gevallen wel het meest aan te bevelen, dat de zieke naar een daartoe bestemd lokaal ter verpleging worde gebragt. Reinheid in de ziekenkamer en gestadige luchtverversching moeten zeer worden aanbevolen. Reinheid in en om de woningen is niet minder een voornaam beveiligingsmiddel voor de gezonden, \erwijdering van al wat stank veroorzaakt in en om de huizen, goede luclitverversching, het vermij den van opeenhooping van personen, vooral in slaapkamers, moet door ieder worden betracht. II. üc beste leefregel is geene verandering in den leefregel te maken, waaraan men gewoon is en waarbij men zich wel bevindt. Alleen dat ver- mijde men, wat bij ondervinding schadelijk gebleken iszooals alle buiten sporigheid in eten en drinken, nachtbraken eu overmatige vermoeijenis, het dragen van doornatte kleederen het gebruik van spijzen of dranken, die men in gewone tijden niet of slecht verdraagt. Wat in gewouc tijden de gezondheid in gevaar brengt, vermeerdert de kansen om door cholera aangetast te worden. III. Zij die aan buikloop (diarrhée) lijden gedurende het heerschen der cholera, moeten vooral niet verzuimen spoedig daartegen de noodige midde len aan te wenden. Meestal wordt een aanval van cholera door een soms onbeduidende buikloop voorafgegaan. Van een onverwijlde behandeling van dezen heeft men altijd de gunstigste gevolgen gezien. Geneeskundige hulp daartegen in te roepenmoet ten sterkste worden aanbevolen. Men zal le vens verstandig handelen, wanneer men zich bij voorbaat van zijn genees heer laat aanwijzen, hoe te handelen, indien zich verschijnselen van buikloop of cholera, al is het in ligten graad, vertoonen. Wie niet hiertoe in de gelegenheid is, of bij het voorkomen van der gelijke vcrschijnseleu niet onmiddelijk geneeskundige hulp kan verkrijgen, neme al vast rust in bed, zorge voor matige verwarming van het geheele lig- chaam en neme eenen verwarmendeu drank. Kamillen, thee of pepermuntwater en dergelijke middelen kunnen daartoe veilig worden gebruikt. Andere ge neesmiddelen kunnen bezwaarlijk in het algemeen worden aanbevolen men zoeke daarvoor liefst vooraf den raad van een geneesheer. Helderden 4 Julij 1866. Het Gemeentebestuur voornoemd STAKMx\N BOSSE, Burgemeester. L. YERHEY Secretaris. Tot den Herijk der Maten en Gewigtcn, bestaande in alle Lengte-Maten Ellen, gevouwen Ellen, Kettingen, enz., ijzeren en koperen Gewigten (de Me dicinale tot de grein, de Goud- en Zilver-Gewigten tot de korrel in gesloten), Brandhoutsmaten of Wissen Inhoudsmaten voor granen enz., met derzelver Strijkelsalsmede dc Tonnemalen en de zoo van hout als blik, koper of tin vervaardigde Vochtmaten, zal voor de gemeente Helder voor het loopende dienstjaar, zitting worden gehouden in het Kantoor voor de Ge meente-Werken naast het Weeshuis, op de Kerkgracht, als: Op Maandag den 9 en Dingsdag den 10 Julij e. k. voor wijk A tot en met wijk H aan het Westplein, met inbegrip van Huisduinen. Op Woensdag den 11 en Donderdag den 12 Julij e. k., voor wijk I, van het Westplein tot de Viersprong, voor- en achterom, ter wederzijden van het Helderschc Kanaal, en den Polder wijk P. Op Vrijdag den 13 en Zaturdag den 14 Julij e. k., voor wijk L, bewesten de berastering van 's Rijks Werf, bewesten het Kanaal, en voor wijk M, bezuiden dc berastering van 's Rijks Werf, voor- en achterom Op Maandag den 16 Julij e. k., voor wijk K, benoorden de berastering van 's Rijks Werf, voor- en achterom, en voor wijk O of de Nieuwstad, en Op Dingsdag den 17 en Woensdag den 18 Julij e. k., voor wijk N, langs de Koopvaarders-Binnenhaven, voor- en achterom. Op eiken dag van des voormiddags 9 tot 12 en 's namiddags van 3 tot 6 ure. Des Zaturdags alleen des voormiddags van 9 tot 12 ure. Voor dit jaar is als merk voor den IJk en Herijk bestemd de letter W (Gothische vorm). En worden bij deze alle winkeliers, neringdoende lieden en andere belang hebbenden, overeenkomstig de bestaande voorschriften herinnerd, dat al de bij hen in gebruik zijnde Maten en Gewigten, jaarlijks behooren herijkt te wor den, en dat na gehoudene zitting tot den Plerijk, een onderzoek in de win kels en werkplaatsen zal worden gedaan, ingevolge 's Konings besluit van 30 Maart 1827 (Staatsblad No. 13). De belanghebbenden worden uitgenoodigd om de Olie-, Kalk- en Teerma- ten, behoorlijk schoongemaakt aan te bieden. Helder den 4 Julij 1866. De Burgemeester der Gemeente STAKMAN BOSSE. POLITIE. Ten burele van den ondergeteekende zijn gedeponeerd: Twee Verlakte SCHOENTJES en eene PARAPLUIE; dezer dagen op de straat gevonden. Helder, 6 Julij 1866. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. POLITIEK OVEKZIGT. Er is geen twijfel meer aan of de Oostenrijkers hehben in Boheme, bij de laatste gevechten geduchte nederlagen geleden. Bij den inval der Pruisen in Boheme waren zij op een paar punten niet dadelijk in 't voordeel. Vooral bij Nachod hielden de Oostenrijkers krachtig stand. Van daar de tegenstrijdige— berigten. Maar nieuwe aanvoer van troepen, deed ooVtiij- Nachod de schaal naar de zijde van de Pruisen ovevsJa^n. - Toen bleef het de groote vraagof de Oostenrijkers Gjtschin zouden kunnen behoudendat een gewigtig punt ijs, iet

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1