van lioevecl belaug het is voor het algemeen dat dat raderwerk goed werkend zij, hetgeen slechts verkregen kan worden als ieder burger daartoe meewerkt door naar zijn beste weten te stemmen voor dengene die hij den bekwaam ste acht. 'Dat men hem dus van vroegs af inprente dat het deelnemen aan de verkiezingen is lurgerpligt. Wordt dit op de scholen geleeraard, de toe komst zal de vruchten dragen, want teregt zeidc de tegenwoordige minister van Binncncnlandschc Zakenin de jongste bijeenkomst der Eerste Kamer dal het lager onderwijs de magtigsle hefboom is, omdat hij die dat onderwijs in handen heeft tevens dx toekomst in handen heeft. Deze opmerkingen kwamen ons voor den geest bij het nagaan van den uitslag der verkiezingen van Junij jl.en de beoordeeling daarvan in ver schillende couranten gegeven. Wij mceuden ze onze medelezcrs onder de oogen te mogen brengen zoo de Redactie ze tot opname in haar blad geschikt acht. Om niet te uitvoerig te worden, hebben wij veel moeten achterwege laten, dat«.op dit gewigtig onderwerp betrekking heeft. Wij stellen ons voorom zoo de Redactie daartoe de noodige ruimte wil afstaan op dit en op enkele andere punten betreffende de binucnlandsche politiek, in de Heldersche Ct. terug te komen. Alkmaar, 8 Julij. N. N. [Dit stuk is ons toegezonden ter plaatsing ouder de rubriek „Ingezonden Stukken". De aard van het onderwerp en de uitgebreidheid deed ons echter besluiten het de plaats van een hoofdartikel in te ruimen. Wij willen echter daarom volstrekt niet geacht worden, overal de ziens wijze des schrijvers te dceleu. Integendeel, wij hebben daartegen verschil lende en o. i. gegronde bezwaren, die wij te gelegener tijd zullen ontwikkelen. Zoo zien wij o. a. niet in, waarom al de kiezers over het geheelc land, niet zouden kunnen stemmen over al de leden der Kamer, waarom zou dit onuitvoerbaar zijn? Van het aanbod des inzenders, om ons van tijd tot tijd zijne medewerking te verlcencn tot het behandelen van vraagstukken over I3innenlandsche poli tiek, zullen wij gaarne gebruik maken. Wij noodigen intusschcn ZEd. beleefdelijk uit, onze vraag, in het artikel gedaan, ook dan te beantwoorden, wanneer hij volgens belofte, op dat punt zal terugkomen.Red.] POLITIEK OVERZIGT. Van 't leger in Bolieme verneemt men thans eenig nieuws. Het is zeker, dat in spijt der belangrijke overwinningen, die het behaalde, Pruisen begrijpt, dat het den weerstand van Oostenrijk nog op lauge na niet gebroken heeft en tevens, dat het veel zal verliezen, als het nu een wapen stilstand sluitdaarom heeft het generaal v. Gablenz als par lementair niet willen ontvangen en zet het Pruisische leger de vervolging der Oostenrijkers voort. Wat een der redenen van den zegepraal der Pruisen genoemd wordt, is het naaldgeweer. Een schrijven uit Boheme maakt daaromtrent de volgende berekening. In elke minuut kunnen met dit wapen 5 schoten worden gelost; dit maakt voor een bataillon van 1000 man 5000 schoten. De geweren dragen 800 pas ver. Tndien een ongedekt bataillon tegen een vijandelijk bataillon storm loopt, heeft het minstens 8 minuten noodig om de 800 pas af te leggenen in dien tijd ontvangt het derhalve 40,000 kogels. Het is verschrikkelijk welk een effekt zulk een massa lood op een bataillon moet hebben. De Oostenrijkers trekkeuvolgens een telegram van de Elbe over naar BrunuPraag prijs gevende terwijl de Pruisen hen vervolgen. Koningrutz^scliijnen de Pruisen zijdeling te laten liggen. Van Pruisens zijde is dus voor het oogenblik nog geen sprake van 't aannemen van den wapenstilstand. Tot op dit oogenblik is het antwoord van Pruisen op het voorstel van Erankrijk nog niet bekend. Wel zijn er ver schillende geruchten in omloopvolgens sommige zou Pruisen de aanneming doen afhangen van de voorwaarden, volgens anderen zou het reeds in een wapenstilstand van vijf dagen hebben toegestemd; een Oostenrijksch gezind Pransch blad, la Francehet orgaan van prins Metternich, beweert dat het voorstel, wat de bemiddeling betreft, reeds is aangenomen, maar dat Pruisen de wapenschorsing van de verdere voorwaar den afhankelijk zal maken. Het noemt zelfs de voorwaarden reeds op, die Pruisen zou hebben gesteld, namelijk de afstand der Boheemsche vestingen en van den noorderspoorweg, die over Königgriitz en Jozefstad looptvoorts de onmiddelijke ontruiming van Venetie en den afstand van twee Oostenrijksche grensvestingen aan de Italianen. De wapenstilstand zou eene maand duren. Andere bladen beweren weder, dat voor Italië slechts de afstand van ééne vesting van den vierhoek zou worden gevraagd en dat, ten aanzien van Bohemen, Pruisen alles zou behouden wat het nu heeft bezet, terwijl Oostenrijk zich verbinden zou noch zijn leger, noch zijn oorlogsmate- rieel in Bohemen en zijne Duitsche landen te vermeerderen. Het Eransche ofiiciele blad bepaalt zich intusschen tot de eenvoudige verklaring, dat de onderhandelingen worden voort gezet, terwijl berigten van het tooneel van den oorlog melden, dat ook de militaire bewegingen niet geschorst worden. De Augsburger Zeitung berigt dat maarschalk Benedek ontheven zou zijn van zijne functiën als opperbevelhebber van het Oostenrijksche leger in het Noorden. Ontevreden is men op den koning van Saksen, wieus verkeerde bezorgdheid voor het welzijn zijner onderdanen thans tot het verlies van zijn land heeft geleid. De koning had de voorwaarde gemaaktdat niet op Saksisch grondge bied zou worden gestreden, en het gevolg is geweest dat het land zonder strijd den vijand ten deel viel. Tusschen de Oostenrijkers en de Italianen is het feitelijk tot een wapenstilstand gekomenofschoon koning Yictor Emmanuel zich tot het sluiten er van niet verbonden heeft, hij heeft verklaard de zaak in overweging te nemen. Maar do Oostenrijkers zijn weer over de Mincio teruggetrokken en hebben de brug bij Goïto doen springen. Ook aan het Garda-meer hebben schermutselingen plaats gehad. Een aan val op Venetie krijgt thans een ander karakter nu dit Eransch grondgebied is geworden. Zeker is het evenwel niet of het daarom door de Italianen zal worden geëerbie digd, hoewel het heet, dat de koning eene daartoe strek kende belofte heeft gedaan aan keizer Napoleon. ITIBTTTTSTIJDIITgBlT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 10 Julij 1866. Tot heden zijn in deze gemeente door de cholera aangetast 5 personen, waarvan er 3 overleden zijn, 1 hersteld en 1 nog in behandeling is, onder de overledenen is, volgens informatie een persoon die behoord heeft tot de equipagie van een dezer dagen binnen gekomen schip, die reeds buitengaats ziek geworden was. Naar wij vernemen hebben de heeren H. Slot en P. C. de Winter, wegens vele bezigheden, bedankt, om deel uit te maken van de onlangs alhier gevormde commissie, ter beraming van middelen ter bestrijding der cholera; en zijn thans tot die commissie toegevoegd de heeren L. Verhey, gemeente-secretaris en G. Scholten, gemeente-bouwmeester. In de voorloopig gehouden vergadering op Zaturdag jl. zijn er, naar wij vernemen, hoofdzakelijk maatregelen in het belang der gezondheid besproken, ook om ingeval de ziekte onverhoopt zich in deze gemeente mogt uitbreiden vrouwe lijke en mannelijke ziekenoppassers te kunnen aanwijzen en voorts die maatregelen te kunnen nemen, die nuttig en noodig worden geoordeeld. Voor deze tijdig genomen maatregelen van voorzorg moge de ingezetenen het gemeentebestuur erkentelijk zijn. Daar overigens de vrees een groot bondgenoot is dezer ziekte, zouden wij bij de gunstige ligging dezer gemeente ten opzigte van He gezondheidstoestand, het eene dwaasheid achten zich met groote zorgen en bekommernissen te ver ontrusten. Het is van algemeene bekendheiddat een opgeruimd ge moed als een van de beste voorbehoedmiddelen tegen de cholera wordt voorgeschreven. Naar wij vernemen zullen, bij gunstig weder, Donder dag namiddag aanstaande, ongeveer 250 kindereu van de Zondagsschool, onder de leiding van den evangelist Wilkens, eene wandeling maken door de gemeente; van het gebouw voor Evangelisatie tot naar de Tuintjes, alwaar hun ecnige ontspanningen worden toebereid. De officier van administratie lc klasse W. C. Olivier dienende bij het koninkl. instituut voor de marine alhier wordt op non-activiteit gebragt en vervangen door den officier van administratie 2e klasse M. G. J. A. Huisman van Dueren. De kapt.-luitenant ter zee J. M. I. Brutel de la Rivière wordt gedetacheerd op's rijks werf alhier, als equipagiemeester der marine, ter vervanging van den kapitein-luitenant ter zee W. C. Klis, aan wien eene andere bestemming is aangewezen. Zaturdag jl. heeft bij de directe der marine alhier de aanbesteding plaats gehad van het doen van eenige werk zaamheden in en bij de stoonnverkplaats op 's rijks werf alhier. Ingekomen 6 inschrijvingsbilletten, als van de heeren: S. Gooien f2750.A. Bas f2151.H. W. Schneider f 1994.50, P. Dekker f1954.P. Spruit f1892.en W. van der Wooning flS89. Wij vernemendat het Z. M. heeft behaagd den heer J. G. van Gendt, hoofd-ingenieur in Noord-Holland, oud- president van de commissie voor het drooge dok alhier, te benoemen tot kommandeur der Luxemburgsche orde van de Eikenkroon. Uit een particuliere brief van een echte Amsterdammer nemen wij het volgende postcriptum over: Het muziekcorps der marine heeft hier Donderdag avond uitmuntend voldaan wij hadden uit het Nazareth ten uwent zoo veel goeds niet verwacht." Het afnemen der examens te Breda van de adspiranten als kadet voor de Konkl. Militaire Akademie is afgeloopen en het resultaat daarvan is geweest als "volgtHet aantal van die zich aanboden was 236. De vacatures 78. Hiervan hebben voldaan en zijn aangenomen: voor hier te lande: infanterie 25, kavallerie 4, artillerie 10, genie 5; voor Oost-Indie: infanterie 20, kavallerie 2, artillerie 8, genie 2; voor West-Indië infanterie 1, artillerie 1, doch waarvan de adspirant niet heeft voldaan en, naar men verneemt, kan deze plaats aangevuld worden door een adspirant, die ver leden jaar heeft voldaan en alstoen niet geplaatst kon worden. Overigens hebben nog aan het examen voldaan 18 adspi ranten doch waarvoor geene plaatsen bestaan. Van de 236, die zich aanboden, zijn 141 afgewezen. Onder de 236 aspiranten bevond er zich slechts een uit deze gemeente, de heer W. I1. H. Schutz-Petter, van wien wij met genoegen melden, dat hij een voldoend examen heeft afgelegd en geplaatst is als kadet voor de infanterie hier te land».

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2